Autor Wątek: Egmont 2017  (Przeczytany 1131232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2325 dnia: Czerwiec 10, 2017, 04:47:52 pm »
Dawno już chciałem odświeżyć sobie "Top 10" Moore'a, Ha i Cannona, a dzięki wznowieniu w "Mistrzach Komiksu" mogłem przy okazji zapoznać się wreszcie z całością. Ciekawe, bo wrażenia miałem mocno inne, niż 13 lat temu...
Wówczas na "Top 10" patrzyłem jak na lżejszą wariację na temat "Strażników" i solidny, trzymający w napięciu komiks policyjny. Teraz widzę w nim przede wszystkim bardzo dobry komiks humorystyczny...
I to z humorem niezwykle angielskim: absurdalnym, inteligentnym, wyrażanym "z kamienną twarzą". Nie jest to tylko błyskotliwa parodia, ale stworzenie całego świata, którego celem jest doprowadzenie rozmaitych popkulturowych klisz ad absurdum.
W efekcie końcowym niemałą zasługę położył też Gene Ha, którego szkice podobają mi się w sumie średnio, ale który osiągnął zupełnie wariacki efekt tworząc żartobliwe 3, 4 i kolejne plany. Można się w nie wgapiać i wgapiać i deszyfrować kto tam został wciśnięty i jaką dziwną czynność wykonuje.
Oczywiście nie ma tu tylko kpiny i absurdu - od czasu do czasu Moore pokazuje też swój "pazur". Ciekawe, że zwłaszcza w ostatnich zeszytach - wcześniej w Polsce niewydanych - np. w zeszycie o dziwnym i makabrycznym wypadku drogowym. Zakończenie też jest "typowo Moore'owskie" - rozpływające się w pogodno-gorzkim pożegnaniu.
Ze słabszych aspektów - kryminalne intrygi, choć dziwaczne i pełne zaskoczeń oferowanych przez świat przedstawiony, są dość banalne. Po drugie - portrety funkcjonariuszy jak dla mnie są aż nazbyt wyidealizowane i "przesympatycznione". Przydałoby się tam choć trochę więcej "złych", albo chociaż zmęczonych policjantów (choćby tyle co w "Gotham Central").
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline LordDisneyland

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2326 dnia: Czerwiec 10, 2017, 05:13:21 pm »
@Szczoch- czy w tym wydaniu dołączyli "T10 - Forty-Niners"?

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2327 dnia: Czerwiec 10, 2017, 05:21:45 pm »
@Szczoch- czy w tym wydaniu dołączyli "T10 - Forty-Niners"?
Nie. Mamy tylko zeszyty 1-12.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline LordDisneyland

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2328 dnia: Czerwiec 10, 2017, 05:43:30 pm »
Dzięki.
Jeszcze 2 miesiące temu nie wiedziałem o istnieniu tego komiksu, a teraz czuję, że muszę  to kupić :D

Offline Murazor

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2329 dnia: Czerwiec 10, 2017, 10:01:59 pm »
Co do oceny zgadzam się ze Szczochem, chociaż mnie się chyba bardziej podobało. Zwariowany świat, który próbuje być przedstawiony poprzez poważną (przynajmniej taka powinna być) prace policji. Co strona jakieś fantastyczne zaskoczenie, albo nawiązanie do wydarzeń z innych komiksów. Jak dla mnie wygrał event myszy z kotami wyśmiewający praktykę crossoverów i wydarzeń, po których nic nie będzie takie samo (ale jednak jest) :lol:

Można się w nie wgapiać i wgapiać i deszyfrować kto tam został wciśnięty i jaką dziwną czynność wykonuje.
To jest świetne! Kilka razy kartkowałem, zeby wyłapać co się da. Trochę spoilery teraz - jeżeli ktoś chce sam tego szukać :) Wolverina i Hulka na plakatach, w 'grupowych tłach' Sęp, Falcon czy Kyle Rayner, a nawet... Spock, Asteriks i Obeliks! A ile razy Batman się przewija :D

Ze słabszych aspektów - kryminalne intrygi, choć dziwaczne i pełne zaskoczeń oferowanych przez świat przedstawiony, są dość banalne.
Tutaj się nie zgodzę, przynajmniej nie w całości. Wiadomo, nie są to intrygi na miarę Sherlocka, ale SPOILERY SPOILERY połączenie w sumie 3 przestępstw - 3 różnych wątków trwających przez 3/4 komiksu (Waga, Siodło i pułapka na Pawia) w jedno z finałowych starć raczej nie jest banalne. Było to dość zawiłe i zaskakujące. Kolejna sprawa finałowa - super Siódemki - wynika z powiązania 2 innych (Waga, gwiazdor).

Po drugie - portrety funkcjonariuszy jak dla mnie są aż nazbyt wyidealizowane i "przesympatycznione". Przydałoby się tam choć trochę więcej "złych", albo chociaż zmęczonych policjantów (choćby tyle co w "Gotham Central").
Tutaj się bardziej zgodzę, myślałem, że Kowboj będzie takim brudnym Harrym. Chociaż z drugiej strony SPOILERY pojawia się Pete (rasista co do robotów), Irma (chcę zabić Atomana, w końcu doprowadza do tego Joe), a gwałtowny i gniewny Smax? (który bardzo fajnie, chociaż standardowo dla tego typu bohaterów, ewoluuje w trakcie historii).

Offline starcek

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2330 dnia: Czerwiec 10, 2017, 10:06:55 pm »
Z tego co pamiętam pojawia się też sam Alan Moore, zabawa na całego.
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2331 dnia: Czerwiec 10, 2017, 11:51:08 pm »
Tutaj się nie zgodzę, przynajmniej nie w całości. Wiadomo, nie są to intrygi na miarę Sherlocka, ale SPOILERY SPOILERY połączenie w sumie 3 przestępstw - 3 różnych wątków trwających przez 3/4 komiksu (Waga, Siodło i pułapka na Pawia) w jedno z finałowych starć raczej nie jest banalne. Było to dość zawiłe i zaskakujące. Kolejna sprawa finałowa - super Siódemki - wynika z powiązania 2 innych (Waga, gwiazdor).
Faktycznie, gdy tak na to spojrzeć, to - jak zwykle u Moora - intrygi pomyślane zostały solidnie i konsekwentnie przeprowadzone. Ale jednak mam jakieś poczucie, że mogło to być poprowadzone lepiej. Może chodzi o to, że sprawy rozwiązywane są trochę przypadkiem, lub w wyniku użycia odpowiedniej mocy w odpowiednim czasie...?
Ale to w sumie drugorzędna sprawa. Moim zdaniem wartością tego komiksu nie jest intryga, a zatem mój zarzut jest mało istotny.

To jest świetne! Kilka razy kartkowałem, zeby wyłapać co się da. Trochę spoilery teraz - jeżeli ktoś chce sam tego szukać :smile: Wolverina i Hulka na plakatach, w 'grupowych tłach' Sęp, Falcon czy Kyle Rayner, a nawet... Spock, Asteriks i Obeliks! A ile razy Batman się przewija :biggrin:
Właściwie można bawić się tym komiksem, jak książeczkami "Gdzie jest Wally?"
Np. Odszukaj E.T. w koszu rowerowym. Albo: odszukaj Throga (Thora-żabę)?
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2332 dnia: Czerwiec 11, 2017, 06:40:45 am »
To jest świetne! Kilka razy kartkowałem, zeby wyłapać co się da.
Mnie najbardziej rozwaliło Hawkgirl z pisklakami  :smile:

Offline nayroth

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2333 dnia: Czerwiec 11, 2017, 10:02:05 am »
Tutaj się bardziej zgodzę, myślałem, że Kowboj będzie takim brudnym Harrym. Chociaż z drugiej strony SPOILERY pojawia się Pete (rasista co do robotów), Irma (chcę zabić Atomana, w końcu doprowadza do tego Joe), a gwałtowny i gniewny Smax? (który bardzo fajnie, chociaż standardowo dla tego typu bohaterów, ewoluuje w trakcie historii).
Pete to bardziej taki bigot-prostaczek niż zagorzały rasista. Prawdziwy rasizm pokazany w tym zagranicznym posterunku gdzie trafił Król Paw. Generalnie interakcje pomiędzy postaciami ich dialogi i zachowania są tym za co uwielbiam top10. Zwłaszcza rozwiązanie przez Joe problemu Atomana, z użyciem chłodnej robociej logiki było mega! Czy emocje Irmy, najbardziej ludzkiego funkcjonariusza chyba, po stracie partnera. Nie sposób nie polubić tych bohaterów i ich pulsującego życiem świata..
PS.: 49-ers był godnym prequelem i wypadałoby żeby się u nas pojawił, natomiast miniseria SMAXa za bardzo odjechana i oderwana od głównej osi którą stanowią policjanci, mozna sobie odpuścic..

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2334 dnia: Czerwiec 11, 2017, 11:25:54 am »
PS.: 49-ers był godnym prequelem i wypadałoby żeby się u nas pojawił, natomiast miniseria SMAXa za bardzo odjechana i oderwana od głównej osi którą stanowią policjanci, mozna sobie odpuścic..
U nas jak się pojawi to pewnie wszystko w jednym tomie.
I niech tak będzie  :smile:

Offline gobender

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2335 dnia: Czerwiec 12, 2017, 07:00:43 pm »
Bone, to jeden z tych tytułów, do których podchodziłem z rezerwą. A teraz nie mogę się doczekać kolejnego tomu!  :lol:  Silly me

Offline kas1

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2336 dnia: Czerwiec 13, 2017, 09:03:56 am »
Cytuj
natomiast miniseria SMAXa za bardzo odjechana i oderwana od głównej osi którą stanowią policjanci, mozna sobie odpuścic..
A to dziwne, bo mi kilka lat temu SMAX bardzo podpasował, właśnie z uwagi na ten odjazd :)

Offline Sokratesik

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2337 dnia: Czerwiec 14, 2017, 07:53:19 am »
Czytaliście już może "Czarującą pannę młodą" - Lil i Put 3?
Jeśli nie, to bardzo, bardzo polecam. Wg mnie najlepszy polski komiks humorystyczny od czasów Kajka i Kokosza. I klimatem, dowcipami bardzo przypomina KiK. Naprawdę super zabawa. Pierwsze dwie części LiP były takie sobie, ale w trzeciej autorzy się rozkręcili i wyszła humorystyczna perełka. A dla tych co czytali - przypomnienie: Poczta...  :lol: :lol:

Offline Raf Fariszta

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2338 dnia: Czerwiec 14, 2017, 10:45:03 am »
A to dziwne, bo mi kilka lat temu SMAX bardzo podpasował, właśnie z uwagi na ten odjazd :smile:
Przychylam. Seria poboczna o podróży SMAXa w rodzinne strony trzyma poziom głównej serii. Punktem wyjścia jest właśnie scena z wujkiem objawiającym się SMAXowi (tak mniej więcej w połowie tomu).
TOP 10 to topowa pozycja. :wink: Świetny scenariusz. I czysta zabawa z analizą warstwy graficznej pod kątem nawiązań i odniesień to popkultury i nie tylko. Momentami więcej dzieje się na drugim i trzecim planie niż na pierwszym. Moje ulubione historie: o kolizji i o zabójstwie w barze bogów północy.   
Nocy Matko Dnia

Offline jeanvanhamme

Odp: Egmont 2017
« Odpowiedź #2339 dnia: Czerwiec 14, 2017, 10:59:07 am »
To dziwne, że o tak kultowym dla mnie komiksie, wydanym przecież w Polsce w 70% niektórzy nie wiedzieli... Aż nie do pomyślenia. Dokończenie tej serii w oryginale kosztowało mnie $5, więc mam wyrobioną opinię już dawno (mimo to kupiłem wydanie Egmontu). Wspaniała rzecz, fantastyczne pomysły (pies z daltonizmem i laska bez kostiumu - ależ mnie to bawiło), a do tego klimat nowojorskiego PD, niebanalne historie, choć typowo moorowskie. Przypomina mi Toma Stronga, z tym że to też zabawa formą komiksu, niż komiks.

 

anything