Autor Wątek: Sherlock Holmes  (Przeczytany 13603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Sherlock Holmes
« dnia: Lipiec 30, 2016, 08:36:21 pm »
Studio JG proposuje u mnie na maksa. Wydają genialną Opowieść panny młodej, zapowiedzieli adaptację Lovecrafta, a teraz jeszcze komiks o Sherlocku powiązany ze znakomitym serialem BBC.
https://www.facebook.com/178914528785936/photos/a.178931598784229.44705.178914528785936/1244802975530414/?type=3

Offline Holsten

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2016, 09:31:39 pm »
Z japońskich komiksów jak do tej pory na dużej zagościł u mnie jedynie HEAT, ale po Sherlocka chętnie sięgnę.

Offline Hollow

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2016, 10:46:07 pm »
Mang kryminalnych na naszym rynku jest strasznie mało więc miło, że coś wyszło. Z drugiej strony jest to wierna adaptacja serialu wzbogacona jedynie o przemyślenia Wostona. Jeśli ktoś widział serial nic go nie zdziwi...

Offline graves

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2016, 09:02:19 am »
Japoński Sherlock Holmes? Ja spasuję, szczególnie, że ten "znakomity serial BBC" zupełnie mi nie odpowiada :)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Itachi

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2016, 11:35:10 am »
szczególnie, że ten "znakomity serial BBC" zupełnie mi nie odpowiada :smile:

W mojej subiektywnej opinii ten serial trafił w "10" przenosząc doskonale wszystkim znanego Sherlocka z książek do XXI wieku.

Kupię na 1000% :smile:

Offline graves

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2016, 07:10:44 pm »
W mojej subiektywnej opinii ten serial trafił w "10" przenosząc doskonale wszystkim znanego Sherlocka z książek do XXI wieku.
Pewnie to nie miejsce na taką dyskusje, ale najwyżej przeniesie się później gdzie indziej.

W mojej subiektywnej opinii przeniesienie postaci SH do XXI wieku, to chybiony pomysł.
Nie uda się w dzisiejszych czasach przedstawić jego skomplikowanej osobowości aby nie popaść w przesadę lub śmieszność.
Sherlock Holmes to nie tylko geniusz intelektu, który rozwiązuje nierozwiązalne sprawy poprzez zauważanie niedostrzegalnych dla innych powiązań.
To przede wszystkim prekursor kryminalistyki jako nauki. Jako pierwszy badał najróżniejsze odciski stóp, śladów dorożek lub pozostawionych przez przestępców różnych śladów np. w postaci popiołów papierosowych.
Sam napisał na ten temat bardzo wiele książek (np. książkę jak analizując popiół tytoniowy odkryć markę papierosów/cygar/tytoniu fajkowego).
W dzisiejszych czasach to podstawy kryminalistyki. W czasach SH policjanci nie przywiązywali do tego żadnej uwagi. Nie było badania linii papilarnych ani DNA. To był początek raczkującej kryminalistyki jako nauki.
Sherlock przez wiele lat specjalizował się w tej dziedzinie. Miał bogata wiedzę z chemii, dzięki czemu był w stanie analizować znalezione próbki, poprzez poddawanie ich działaniu różnych środków chemicznych.
Co ciekawe był jednak ignorantem w dziedzinach, które wg niego nie były mu potrzebne w jego badaniach zbrodni. W pierwszej powieści dowiadujemy sie np. że nie wiedział, że to Ziemia krąży wokół słońca - coś co było już w tamtych czasach (koniec XIX w) wiedzą całkiem podstawową:
" My surprise reached a climax, however, when I found incidentally that he was ignorant of the Copernican Theory and of the composition of the Solar System. That any civilized human being in this nineteenth century should not be aware that the earth travelled round the sun appeared to be to me such an extraordinary fact that I could hardly realize it.
"You appear to be astonished," he said, smiling at my expression of surprise. "Now that I do know it I shall do my best to forget it."
"
Był więc genialnym odkrywcą w dziedzinach, które mu pozwalały łapać przestępców i całkowitym ignorantem w innych dziedzinach. Jak przedstawić obecnie kogoś takiego? Na pewno internet byłby mu niezbędny we wszystkich śledztwach. Zamiast laboratorium chemicznego na Baker Street miałby pewnie stanowisko jak Batman.
Moim zdaniem cokolwiek zrobimy przeniesienie SH w czasy dzisiejsze to błąd.
To nie będzie SH, tylko nędzna jego podróbka.
W końcu XIX w pociąg do narkotyków - morfiny, heroiny i kokainy, który również charakteryzuje oryginalnego SH, był czymś interesującym (jak morfinista Różyc z "Nad Niemnem" :) ) - w dzisiejszych czasach nie wiem co miałby zażywać, aby nie przedstawiać go pejoratywnie. Oczywiście Watson i sam Conan Doyle (który też był lekarzem) gani go za to w książce, ale dla współczesnych był przez to tylko bardziej interesujący. Oryginalny SH sięgał po narkotyki z nudów jak nie miał spraw. Popadał wtedy w coś, co dzisiaj byśmy mogli nazwać depresją i wtedy się szprycował, nieraz całe tygodnie.

Chętnie bym obejrzał nowy serial z Sherlockem Holmesem, ale bez wyrywania go z jego czasów. Wiem, że takich seriali już było dużo, ale można przedstawić go nieco inaczej. Pokazując tak jak Conan Doyle - jako niezwykłego, ale jednak człowieka. Coś co bardziej przypominałoby dwa filmy z Robertem Downey Jr. niż serialowym SH (zresztą niedługo podobno będzie kolejny kinowy SH :) ).

Co zaś się tyczy mangi, to wolałbym już przeczytać "Detektywa Conana" niż japońską wersję serialu.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Hollow

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2016, 07:55:46 pm »
Co do Ziemi krążącej dookoła Słońce to współczesny też tego nie wiedział.

Dla mnie najlepszym serialem o SH był ten stary Polsko-Angielski. Może nie było tam ćpania, ale oglądałem z wypiekami na twarzy jako dzieciak.

Offline graves

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2016, 08:15:11 pm »
Co do Ziemi krążącej dookoła Słońce to współczesny też tego nie wiedział.
Tak tylko to mimo wszystko co innego - nie wiedzieć tego 120 lat temu - a współcześnie, korzystając z internetu (w końcu miał nawet laptop). Przeniesienie tej kwestii do dzisiejszych czasów niestety, ale nie świadczy najlepiej o scenarzyście :)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Zamorano

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2016, 07:45:49 pm »
Tak tylko to mimo wszystko co innego - nie wiedzieć tego 120 lat temu - a współcześnie, korzystając z internetu (w końcu miał nawet laptop). Przeniesienie tej kwestii do dzisiejszych czasów niestety, ale nie świadczy najlepiej o scenarzyście :smile:

Przecież to bzdura. Holmes bodaj w "Studium w szkarłacie" "nie wiedział" tego nie dlatego, że 120 lat temu już w erze społeczeństwa masowego był jakiś problem z dostępem do informacji i wiedzy. Model heliocentryczny nie był żadną innowacją. Przecież w oryginalnym opowiadaniu to był szok dla Watsona, że Holmes tego "nie wie". Holmes nie chciał tego wiedzieć, bo gromadzenie wiedzy tego typu uznawał za niepotrzebne w jego pracy i zaburzające jego potencjał percepcyjny i intelektualny. Taki ekscentryczny upór. Specjalnie "zapominał". Nie ma to nic wspólnego z takim założeniem typu "korzystając z internetu". Z pewnością nie świadczy to "źle" o Stevenie Moffacie, że to przeniósł. Bo osobowość Holmesa przeniósł znakomicie.
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline graves

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 18, 2016, 10:03:01 pm »
Nadal uważam, że nie znać heliocentrycznej budowy układu słonecznego w 1881 i dzisiaj to nie jest to samo.
Nawet jakbyś nie wiem jak chciał zapomnieć :)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Death

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2016, 06:01:19 pm »
Premiera w Łodzi. Cena okładkowa: 22,90 zł.
Polska okładka:


Offline Itachi

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2016, 08:05:05 pm »
Konstruuję koszyk na listopad w Gildii i zastanawiam się nad tym Sherlockiem. Wczoraj przekartkowałem mangę w empiku i odniosłem wrażenie, że graficznie to to nie powala. Czy skusił się już ktoś na ten tomik i może zdążył już przeczytać? Warto brać już teraz czy ze spokojnym sumieniem poczekać do może jakiejś świątecznej wyprzedaży i wtedy uzupełnić?

Offline Itachi

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 11, 2016, 03:21:41 pm »
Naprawdę nikt nie kupił pierwszego tomiku?

Offline Holsten

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 11, 2016, 10:27:57 pm »
Ja zamówiłem w Gildii, ale jeszcze do mnie nie dotarł.

Offline peta18

Odp: Sherlock Holmes
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2016, 09:38:08 pm »
Buk, Hodor i Dziczyzna

 

anything