Autor Wątek: Klasyka Marvela od Egmontu  (Przeczytany 483341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline laf

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1155 dnia: Luty 19, 2018, 06:57:42 am »
Jeśli chodzi o kolorową serię, to wszystkie tomy są w kanonie (czyli Ziemia 616), co wynika z faktu, że poruszane w tych komiksach wątki odnoszą się do wcześniejszych kanonicznych przygód poszczególnych bohaterów.
Z tą serią zdecydowanie warto się zapoznać (nie czytałem jeszcze Białego, ale mam go w planach na ten miesiąc), chociaż Hulk nie zrobił już na mnie takiego wrażenia jak wcześniejsze Daredevil i Spider-Man. Niemniej jednak polecam.

P.S. Prośba do moderatorów o przeniesienie postów do wątku o Muszce.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1156 dnia: Luty 19, 2018, 10:08:10 am »
Jeśli chodzi o kolorową serię, to wszystkie tomy są w kanonie
Nope. Żadna nie jest w kanonie, bo w każdej dość luźno podchodzono do ciągłości fabularnej, zmieniając wydarzenia znane z klasycznych pierwszych komiksów z tymi bohaterami. Najbardziej rzuca się to w oczy w Kapitan Ameryka: Biały. Ta historia odwołuje się do wersji wydarzeń jeszcze sprzed runu Brubakera, który mocno zretconował Bucky'ego i początki jego znajomości ze Steve'm Rogersem. Podobnie złoty Iron Man nie walczył z szarym Hulkiem przed ich pierwszym spotkaniem w Avengers #1.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2018, 10:11:57 am wysłana przez Anionorodnik »

Offline LucasCorso

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1157 dnia: Luty 19, 2018, 10:46:56 am »
@Anionorodnik
Przykro mi, ale zarówno współpracujący z Marvelem członkowie Marvel Chronology Project jak i bliscy mojemu sercu kontrybutorzy Complete Marvel reading Order nie zgadzają się z Twoją oceną sytuacji (co najmniej w przypadku SM Blue, CA White i DD Yellow)
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2018, 11:01:35 am wysłana przez LucasCorso »
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline laf

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1158 dnia: Luty 19, 2018, 10:58:07 am »
No to lipa  :???: . Pozostaje mi tylko przeprosić za zamieszanie.
Niemniej jednak kolorowa seria i tak jest godna polecenia  :biggrin:

Offline LucasCorso

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1159 dnia: Luty 19, 2018, 10:59:48 am »
Mój post był skierowany do Anionorodnika.
Według mnie i wymienionych źródeł te komiksy są w kanonie
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline laf

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1160 dnia: Luty 19, 2018, 11:05:45 am »
Aa, myślałem, że obydwoje odnieśliście się do mojego postu  :lol:

Bądź co bądź, niezależnie od stanu faktycznego, konkluzja pozostaje ta sama:
kolorowa seria i tak jest godna polecenia  :biggrin:

Offline Maragast

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1161 dnia: Luty 19, 2018, 11:27:48 am »
Okk, bardzo dziękuję za odpowiedź.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1162 dnia: Luty 19, 2018, 05:41:48 pm »
@Anionorodnik
Przykro mi, ale zarówno współpracujący z Marvelem członkowie Marvel Chronology Project jak i bliscy mojemu sercu kontrybutorzy Complete Marvel reading Order nie zgadzają się z Twoją oceną sytuacji (co najmniej w przypadku SM Blue, CA White i DD Yellow)
Kiedyś przeglądałem dyskusje na forum MCP na temat kanoniczności tych historii. Z tego, co pamiętam konsensus był taki, że sceny w teraźniejszości można uznać za całkowicie kanoniczne i uwzględnić je w chronologicznej liście. Retrospekcje są jednak kanoniczne tylko jeśli przyjmie się że Banner, Parker, Murdock i Rogers mieli sklerozę i źle pamiętali wydarzenia ze swojej przyszłości. Tak czy inaczej ustalone zostało, że nie powinno się tych flashbacków uwzględniać w chronologicznej liście MCP. Może coś się w tej kwestii zmieniło. Dawno nie sprawdzałem.

Oczywiście Loeb i Sale nie tworzyli tych opowieści z założeniem, że ich bohaterowie są sklerotykami. Świadomie wypinali się na continuity, bo nie miało dla nich znaczenia czy te miniserie będą kanoniczne, czy nie. Ja jestem zdania, że dopóki powstające komiksy trzymają się wersji wydarzeń innych niż te w Niebieskim, Szarym, Żółtym i Białym, dopóty kolorowa tetralogia nie jest kanoniczna.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2018, 05:46:40 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline LucasCorso

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1163 dnia: Luty 19, 2018, 06:03:57 pm »
Gdybyśmy patrzyli na to, co pokazują powstające komiksy wiele starych odcinków regularnych serii musiałoby wypaść z continuity.
Nie dalej jak dzisiaj przypominałem w innym wątku "Adventures of Captain America"

Czy ten komiks pasuje do wersji Brubakera? Bo w Handbooku wszystko jest opisane jak tam... Więc komu wierzyć?

Albo taki Darkhawk, o którym już podczas czytania numeru 25 wiedziałem, że to co tam czytam potem się okazało, że nie jest prawdą. Czy wypadło z kanonu? Mam to pominąć?
Bez sensu...

A taki np SM Blue ma najwięcej sensu gdy czytany przez kogoś kto zna oryginalne przygody. Więc jaki byłby sens traktować go jako niekanoniczny?

A co do zawodności pamięci,sklerozie i błędnym pamiętaniu przeszłości to polecam "Final Cut" z Robinem Williamsem albo serial "Affair" (bo oczywiście wspominanie w tym kontekście "Rashomona" byłoby oczywistą oczywistością)

Nie przesadzajmy. Wiem,ze ludzie wolę doszukiwać się powodów, by coś z kanonu usunąć.
Mnie to boli. Ja wolę szukać powodów, by coś do kanonu wciągnąć. A w przypadku tych historii nawet nie muszę się bardzo starać...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline ThePinkFin

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1164 dnia: Luty 22, 2018, 11:18:24 am »
A taki np SM Blue ma najwięcej sensu gdy czytany przez kogoś kto zna oryginalne przygody. Więc jaki byłby sens traktować go jako niekanoniczny?
Ja właśnie patrzę na "Niebieskiego" jak na historię, która pokazuje czytelnikom, co (wg scenarzysty) jest dla Petera najważniejsze do zapamiętania (czyli nie Shocker), albo po prostu jak wolał zapamiętać tamte wydarzenia (dostanie walentynki od Gwen).

Offline Archie

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1165 dnia: Luty 24, 2018, 03:29:18 pm »
Egmont przebąkiwał jak idzie sprzedaż Wolverine'a i Punishera? Bo idealnymi historiami do Klasyki Marvela byłby Punisher i Wolverine w wykonaniu Rucki.
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."

Offline -gościu-

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1166 dnia: Luty 24, 2018, 03:36:39 pm »
O sprzedaży Punishera najlepiej chyba świadczy fakt, jak szybko wyprzedał się pierwszy tom? Myślę, że będą kontynuować jego przygody i mam nadzieję właśnie na te pisane przez Ruckę i Aarona.

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1167 dnia: Luty 24, 2018, 03:37:27 pm »
Mnie zastanawia co z klasyki Egmont rzuci na maj. Wiadomo Pyrkon więc może coś nowego od razu ? W maju wychodzi, że będą 2 tomiki. Co to będzie ? O 3 tomie Wolverine'a cisza, Anihliacja Podbój 2 dopiero w sierpniu, na piątego Punishera za wcześnie bo czwarty wyjdzie miesiąc wcześniej. Z Daredevilem pędzą dość więc może w maju dostaniemy pierwszy tom Brubakera ? Ale co jeszcze ? Chyba właśnie coś nowego, bo między Deadpoolami są spore przerwy. No chyba, że ten Wolverine.

JanT

  • Gość
Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1168 dnia: Luty 24, 2018, 03:44:50 pm »
Jak to co? "Rękawica bez Granic"  :smile: Tak jak "Han Solo" w czerwcu pod film. Zapowiedzieli one-shoty i ktoś też zabronił tego w WKKM  :biggrin:

A przy premierzy DVD to https://www.amazon.com/Infinity-Gauntlet-Warzones-Gerry-Duggan/dp/0785198741  :biggrin:
 
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2018, 03:59:01 pm wysłana przez JanT »

Offline -gościu-

Odp: Klasyka Marvela od Egmontu
« Odpowiedź #1169 dnia: Luty 24, 2018, 03:52:28 pm »
No chyba, że ten Wolverine.

Tak mi się wydaje, w końcu od drugiego tomu miną cztery miesiące, więc najwyższa pora.

Jak to co? "Rękawica bez Granic"  :smile:

Oby!