trawa

Autor Wątek: Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne  (Przeczytany 11373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Achmed

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 29, 2005, 12:35:53 pm »
Cytat: "Perek"
A czy na pewno będzie ostatni tom ?

Ponoć tak. Ale np. autorka nie wyklucza kolejnego zbiorku o Babuni Jagódce, który to cykl opowiadań dzieje się w tym samym uniwersum...
Cytat: "Perek"
Jeśli tak to jakie są przyszłe plany wydawnicze ?

W jednym z wywiadów mówiła, że chce napisać powieść dziejącą się w mieście (i najprawdopodobniej będzie to historia osadzona w świecie znanym z opowiadań włoskich), a potem ma chęć napisać coś w sztafażu starożytnym... Ale jak to z planami - im odleglejsze, tym bardziej prawdopodobne, że ulegną zmianie. ;)
size=9]Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.[/size]

Offline Solitaire

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 10, 2005, 09:25:10 pm »
"Wody Głębokie jak Niebo"
Ja utonąłem. Za "Róże dla Sirocco" Brzezińskiej można dziękować bez końca.  Zakupiłem to razem z "Ględźbami ropuchy" Szostaka, pewny, że Brzezińska nie dostanie Witowi. "Ględźb" jeszcze nie czytałem, ale pewności nie mam już za grosz.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Mewa

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 26, 2005, 11:49:24 am »
Kończę „Wody głębokie jak niebo” - piękna książka. Wszystko delikatnie smutne, jak baśnie Oskara Wilde’a. Lubię i poprzednie jej książki, ale ta jest najlepsza.

Offline Solitaire

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 26, 2005, 09:47:40 pm »
Cytat: "Mewa"
Lubię i poprzednie jej książki, ale ta jest najlepsza.

Ta jest wybitna.
Tu już nie ma znaczenia auor i granice gatunkowe. Taką książkę każdemu podsunę bez wyrzutów.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Galvar

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 09, 2005, 11:26:57 am »
Witam po dłuższej przerwie. ;)

Chciałbym przedstawić Wam swoje wrażenia po przeczytaniu najnowszego zbioru opowiadań Anny Brzezińskiej pt. "Wody głębokie jak niebo". Zbiór ten zawiera siedem opowieści dotyczących Półwyspu, kraju, w którym rządzą magowie, zniewalający swoją magią demony i wiążący je z rozmaitymi rzeczami w piękne przedmioty, miejsca, czy rozmaite stworzenia.

Opowiadania są stylizowane na włoski renesans, co objawia się m. in. we włoskim nazewnictwie (tłumaczonym oczywiście, ale raczej jednokrotnie). Troszkę mi to z początku przeszkadzało, ale jakoś się przyzwyczaiłem. Opowiadania są ze sobą powiązane poprzez realia, lokalizację a także niejako bohaterów i wydarzenia, które przewijają się w późniejszych. Co ciekawe z początku są one dość ogólne, stylizowane na baśń, podanie, jakiś odkurzony zapis starych dziejów, losów książąt i magów. Z czasem opowiadania stają się bardziej konkretne, zawierają bardziej szczegółowy obraz losów bohaterów i splecionych z ich żywotem demonów. Są one w pewien sposób bardziej, nie wiem jak to określić, ale chyba słowa przyziemne, rzeczywiste są najbardziej odpowiednie gdyż "schodzą" niejako bliżej spraw zwykłych ludzi. Poza tym podobało mi się, że faktycznie, w kolejnych opowiadaniach były wzmianki o wydarzeniach z poprzednich, ale często nosiły one znamiona tradycji, czasem miały formę podań, w które jedni wierzyli, inni nie (a w poprzednim opowiadaniu było to opisane jako fakt). Nie wiem czy pierwszy zabieg był celowy (mam tu na myśli coraz konkretniejsze opowiadania), ale drugi z pewnością tak. Oba jednak odniosły dobry skutek. Fajnie, że opowieści nie zawsze (w sumie to raczej w ogóle) kończą się dobrze i często zaskakują. Często puenta jakiejś sytuacji sprowadza się do jednego, celnego zdania. No i nie wszystko dobrze się kończy... ;-) Podoba mi się taki styl pisania. Mnie osobiście najbardziej przypadły do gustu ostatnie opowiadania (zwłaszcza "Śmierć czarnoksiężnika"), a ta trochę uciążliwa włoska stylizacja z pewnością z czasem da się polubić lub chociaż zaakceptować czego ja jestem żywym przykładem! ;-)

Szczerze mogę polecić ten zbiór każdemu kto lubi oryginalne, pełne magii i niesamowitego klimatu opowieści! Anna Brzezińska udowodniła po raz kolejny, że potrafi pisać świetnie w dość odmiennej stylizacji a każda jej powieść czy zbiór opowiadań są krokiem naprzód w pisarskim rozwoju. Możemy się z tego tylko cieszyć i oczekiwać kolejnych pozycji wzbogacających nasza fantastykę.

Dodatkowym atutem zbioru są świetne ilustracje Moniki Rokickiej (m. in. demonów, innych postaci czy pewnej wieży ;-)). Polecam serdecznie!

Moja ocena: 8/10

P.S. Na końcu książki zamieszczono kilka opisów pozycji z wydawnictwa "Runa" oraz fragment ciekawie zapowiadającej się powieści Krzysztofa Piskorskiego pt. 'Wygnaniec" będącej pierwszym tomem trylogii "Opowieść piasków”.


Co do nowości i zapowiedzi www.runa.pl podaje, że trwają prace nad dwutomową, poprawioną wersją "Zbójeckiego gościńca", który ma zostać wydany w dwóch częściach (i mieć dwa razy większą objętość). Pierwsza część będzie nosić tytuł "Plewy na wietrze". Poza tym jest zapowiadane ponowne wydanie "Żmijowej harfy" w wersji poprawionej i zmienionej. Czyżby SuperNOWA tak bardzo ingerowała w treśc poprzednich wydań? Zastanawiam się jaki to wszystko ma sens. Poza oczywiście realizacją własnej koncepcji powieści. Czy jednak znajdą się ludzie chcący kupić i przeczytać tę sage jeszcze raz? Sam należę do posiadaczy pierwszych części wydanych przez SuperNOWĄ i ostatniej jak dotąd, wydanej przez Runę.

Zastanawiające to wszystko... :roll:
Galvar, mag z charakterem. ;-)

Republika Fantastyki i Rzeczywistości Zajrzyj!

JPII [`]...

Offline Jagódka

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 21, 2005, 10:17:54 am »
Cytat: "Galvar"
Co do nowości i zapowiedzi www.runa.pl podaje, że trwają prace nad dwutomową, poprawioną wersją "Zbójeckiego gościńca", który ma zostać wydany w dwóch częściach (i mieć dwa razy większą objętość). Pierwsza część będzie nosić tytuł "Plewy na wietrze". Poza tym jest zapowiadane ponowne wydanie "Żmijowej harfy" w wersji poprawionej i zmienionej. Czyżby SuperNOWA tak bardzo ingerowała w treśc poprzednich wydań? Zastanawiam się jaki to wszystko ma sens. Poza oczywiście realizacją własnej koncepcji powieści. Czy jednak znajdą się ludzie chcący kupić i przeczytać tę sage jeszcze raz? Sam należę do posiadaczy pierwszych części wydanych przez SuperNOWĄ i ostatniej jak dotąd, wydanej przez Runę.

Zastanawiające to wszystko... :roll:

Jesteś pewien, że chodzi o zmienione wersje? Na stronie wydawnictwa znalazłam tylko zapowiedź pierwszej części "Zbójeckiego gościńca" i "Żmijowej harfy". Może to mają być po prostu nowe wydania tych samych powieści?

Subiektywny komentarz miłośniczki dotychczasowej twórczości Brzezińskiej: oby! ;)
We all love you
just the way you are.
If you're perfect.

Offline Galvar

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 27, 2005, 12:28:56 pm »
Cytat: "Jagódka"

Jesteś pewien, że chodzi o zmienione wersje? Na stronie wydawnictwa znalazłam tylko zapowiedź pierwszej części "Zbójeckiego gościńca" i "Żmijowej harfy". Może to mają być po prostu nowe wydania tych samych powieści?
Tak, jestem pewien. Zauważ, że zmienił się nie tylko tytuł, ale i rozdzielono pierwszy tom na dwie części. W wydaniu Supernowej "Zbójecki gościniec" miał ok. 300 stron. Co tu dzielić? Poza tym sprawdź wiadomości z 4 i 6 października 2005 na stronie Runy. Tam masz niepodważalne dowody na pewność moich słów. ;)

Przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz, ale ostatnio nie mam zbyt wiele wolnego czasu. Pozdrawiam! :)
Galvar, mag z charakterem. ;-)

Republika Fantastyki i Rzeczywistości Zajrzyj!

JPII [`]...

Offline Perek

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 27, 2005, 02:18:35 pm »
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale Saga o Twardokęsku nie została rozbita a jedynie zmieniono tytuł "Zbójeckiego Gościnca" na "Plewy na wietrze". Więcej rewelacji nie zauważyłem.

PS.: Nie rozumiem o co chodzi ci z rozbijaniem pierwszego tomu na części ...został on po prostu wydany pod zmienioną nazwą a drugi tom "Żmijowa Harfa" pozostał niezmieniony a całe zamieszanie wynika najpewniej z tego że  pani Brzezińska pierwsze dwa tomy sagi wydała w Supernowej i najpewniej wydawnictwo zastrzegło sobie jakieś prawa do tytułu. Albo po prostu autorka uznała że nowy tytuł będzie odpowiedniejszy.

Offline Galvar

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 27, 2005, 10:27:18 pm »
Cytat: "Wydawnictwo Runa na swojej stronie internetowej"
06.10.2005 — Zapowiedź ŻMIJOWEJ HARFY Anny Brzezińskiej
Zapraszamy do działu Zapowiedzi, gdzie pojawiła się informacja o nowej książce Anny Brzezińskiej. „Żmijowa harfa” to druga część Sagi o zbóju Twardokęsku — wydanie poprawione i zmienione. W księgarniach pojawi się w 2006 roku.

04.10.2005 — Zapowiedź PLEW NA WIETRZE Anny Brzezińskiej
Zapraszamy do działu Zapowiedzi, gdzie pojawiła się informacja o nowej książce Anny Brzezińskiej. „Plewy na wietrze” to pierwsza część Sagi o zbóju Twardokęsku, napisana od nowa i znacznie wzbogacona w porównaniu ze „Zbójeckim gościńcem”, od którego będzie około dwukrotnie grubsza. W księgarniach można będzie jej szukać w pierwszej połowie 2006 roku.
Pogrubienie tytułów wiadomości wydawnictwo a wyszczególnienie w ich tekście moje.

Czy to rozwiewa Wasze wątpliwości? A wystarczyło tylko zajrzeć do działu wiadomości na stronie wydawnictwa... :roll:
Galvar, mag z charakterem. ;-)

Republika Fantastyki i Rzeczywistości Zajrzyj!

JPII [`]...

Offline Perek

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 29, 2005, 02:42:22 pm »
Dzięki, niespecjalnie rozglądałem się po stronie.

Niemniej uważam że pomysł 'wzbogacania' książki jest absurdalny... może jeszcze wydadzą brakujące rozdziały i fragmenty oddzielnie ?!



Ale i tak najpewniej kupię tą nową wersję  8)

Offline 8jakis

Brzezińska Anna -"Zbójecki Gościniec" i inne
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 29, 2005, 08:55:43 pm »
nikt ci nie kaze czytać nowej wersji. Sa artyści co tylko poprawiaja i poprawają, co już zrobili.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?