trawa

Autor Wątek: Manuele Fior  (Przeczytany 9359 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gobender

Manuele Fior
« dnia: Czerwiec 17, 2016, 08:25:34 pm »
Największa niespodzianka dzisiejszego wieczoru to The Interview w końcu po angielsku! YAY!



https://www.amazon.co.uk/Interview-Manuele-Fior/dp/1606999869/ref=sr_1_66?s=books&ie=UTF8&qid=1466191260&sr=1-66

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 17, 2016, 11:18:25 pm »
Choć czytałem tylko "5000 km na sekundę", to chyba mogę powiedzieć, że też lubię Fiora, bo, po pierwsze, bardzo podobał mi się ten komiks i, po drugie, fajnie się Manuele Fior nazywa, prawie jak jakaś francuska kobieta albo coś.

I być może właśnie ten kobiecy pierwiastek wybrzmiewający w nazwisku autora, podkreślony dodatkowo grafiką na zaprezentowanej okładce, jest powodem, iż powyższe wypowiedzi kolegów nacechowane są jakaś niesamowitą formą wrażliwości (powiedziałbym nawet - nadwrażliwości), która choć jest dla mnie niezrozumiała, to jednak jakoś dziwnie napełnia mnie uczuciem lekko rozdygotanego zadowolenia.

By nie psuć nastroju moją tępą gruboskórnością, oczywiście też wszystkich przepraszam za to, co tutaj napisałem, i z całego serca zapewniam, że pisząc te słowa nie miałem zamiaru nikogo obrażać, a i o żadnym pouczaniu z mojej strony nie może być mowy.

Offline gobender

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2016, 07:03:12 am »
Mówisz tak, tylko dlatego, że nie widziałeś zaciekłego wielopostowego boju dwóch samców alfa, który został przedwcześnie wycięty przez administratorów. Testosteron wylewał sie na sąsiednie wątki.
To, ze lubimy Fiora to tylko zmyłka.

A serio. Bardzo się jaram, bo to juz drugi tytuł zapowiedziany przez FBI, co mój alfa ale jednak bardzo naiwny rozumek od razu próbuje przełożyć na zapowiedź kaskady wydań tego autora.


Offline gobender

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2017, 06:06:42 pm »
No więc od zapowiedzi do wizyty kuriera minął prawie rok. Ale warto było czekać. Komiks absolutnie cudowny. Fabularnie równie subtelny i kameralny jak 5000 km/s ale i zaskakujący (nie wiedziałem o fabule absolutnie nic i bardzo sie z tego teraz cieszę) a czyta się to jednym tchem.
Kocham rysunki w 5000 ale tu Fior przeszedł sam siebie. Warstawa graficzna tego komiksu jest piękna prawie że do granicy bólu a wrafinowanie kreski naprawdę godne malarzy.
Na takie komiksy czekam i mimo, że staram się dobierać tytuły nadal to tylko 1 na 50 tytułów okazuje się taką perłą jak to (jeśli w ogóle). 
10/10

Przeglądam swoje półki szukając konkurencji i muszę powiedzieć, że tylko dzięki tym dwum tytułom Fior awansował do grona 5 najlepszych żyjących autorów w moim skromnym personalnym zestawieniu.

Offline kenji

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2017, 07:41:28 pm »
Czytasz to Kulturo Gniewu , czytasz ??:)

Offline absolutnie

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2017, 08:21:07 pm »
Czytasz to Kulturo Gniewu , czytasz ?? :smile:


Kultura Gniewu czytała ten komiks Fiora na długo przed jego wydaniem po angielsku i nawet się nim zachwycała. Wydaje mi się jednak, że powolna sprzedaż "Pięć tysięcy kilometrow..." zniechęciła ją (Kulturę) do inwestowania w kolejne albumy Fiora. Nad czym boleję.


Osobiście "Pięć tysięcy kilometrów..." stawiam wyzej niż ten nowy album Fiora, ale uważam, że każdy album tego artysty zasługuje na wydanie u nas.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline gobender

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2017, 05:11:06 pm »
Fantagraphics ostatnio rozpieszcza, w zapowiedziach Gipi (który wyjdzie wczesniej u nas), Total Jazz Blutch'a oraz Blackbird Days Fiora. Tym razem to zbiór publikowanych wczesniej 10 krótkich historii, z czego jedna osadzona w realiach Interview. Trochę przjdzie poczekać, ale warto. Fajnie, że to juz kolejna pozycja tego autora publikowana przez FB, oby nie ostatnia.

@UP no jak dla mnie Interview jednak lepszy o głowę. Choć 5000 też kocham całym sercem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2017, 05:16:28 pm wysłana przez gobender »

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 18, 2017, 11:33:59 pm »
5000 - wlasnie przeczytalem. dla mnie to jest pieknie narysowany komiks o kompletnie nieciekawych ludziach. albo moze cos w tym komiksie przegapilem po prostu...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline kenji

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 20, 2017, 11:46:06 am »
5000 - wlasnie przeczytalem. dla mnie to jest pieknie narysowany komiks o kompletnie nieciekawych ludziach. albo moze cos w tym komiksie przegapilem po prostu...


może za dużo czytasz komiksów o fantastycznych ludziach i nadludziach w rajtuzach, stąd historie o nieciekawych ludziach Ci sie nie podobają?:)

Offline absolutnie

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2017, 12:19:24 pm »

może za dużo czytasz komiksów o fantastycznych ludziach i nadludziach w rajtuzach, stąd historie o nieciekawych ludziach Ci sie nie podobają? :smile:


Chyba skierowałeś tę uwagę do niewłaściwej osoby :smile:
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline gobender

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2017, 02:17:30 pm »
5000 - wlasnie przeczytalem. dla mnie to jest pieknie narysowany komiks o kompletnie nieciekawych ludziach. albo moze cos w tym komiksie przegapilem po prostu...

trudno sie odnieść, bo jednak lekko ogólnikowo. ja tam nie mam nic przeciwko historiom o nieciekawych ludziach, bo (dla mnie) zazwyczaj okazują się bardziej subtelne i interesujące niż te o ciekawych. poza tym kwestia zdefiniowania, kto dla kogo jest ciekawy a kto nie. ważne jest też by sposób opowieści był ciekawy, moze nawet bardziej niz sam podmiot. tak jak z podróżami, o których mówie się, że są bardziej interesujące niż cel. moze po prostu oczekiwałeś czegoś innego, albo nadzwyczajniej Ci nie podszedł. a szkoda.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 16, 2017, 10:09:49 pm »
w komiksach nie ma narratora (albo inaczej, rzadko jest tak wyraznie zaznaczony jak w powiesciach), wiec jesli autor ma do przekazania jakies swoje spostrzezenia czy prawdy do przekazania, to nie ma wyjscia, musi je przekazac za posrednictwem bohaterow. Dla mnie ciekawe postacie to takie, ktore maja jakas prawde o swiecie do zakomunikowania, cos na czym mozna mysl zaczepic, odniesc sie mentalnie. Tutaj takiego zaczepienia nie znalazlem, ale moze rzeczywiscie to nie jest komiks dla mnie. Rzecz calkiem subiektywna.

EDIT: ok, ostatnio troche zyczliwiej spojrzalem na ten komiks z perspektywy czasu, wydaje mi sie ze on opowiada o tym jak ludzie sie zmieniaja (troche oczywisty wniosek, ale dopiero jak przeczytalem cos innego w podobnym stylu, to przypomnial mi sie ten komiks, ze w sumie byl dosc podobny). Nadal nie do konca moje klimaty, ale juz widze dlaczego ten komiks moze sie podobac innym czytelnikom. :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2017, 12:25:58 pm wysłana przez xionc »
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline gobender

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2018, 09:25:47 pm »
Tymczasem w przygotowaniu kolejny tytuł Fiora od Fantagraphics



! Co prawda dopiero w przyszłym roku, niemniej cieszy

Offline mappy

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 22, 2018, 09:51:14 pm »
Mało mnie ruszyło komiksów tak w życiu jak po lekturze 5000 kilometrów ale pamiętam, że nie sięgnąłem za żaden komiks i książkę przez parę następnych dni. Tyle emocji i refleksji. Meh... Nigdy tak nie miałem.
Zaszczytne miejsce na moich półkach.
Jeśli tworzy podobne rzeczy do wspomnianej pozycji to niech Kultura serio weźmie się za to.

Offline absolutnie

Odp: Manuele Fior
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 24, 2018, 12:10:30 am »
Niemieckie Avant-Verlag opublikowało parę rzeczy Fiora.
Można obejrzeć próbki:
http://www.avant-verlag.de/comic/d_orsay_variationen

http://www.avant-verlag.de/comic/die_tage_der_amsel

I jeszcze wznowienie "Fraulein Flse":
http://avant-verlag.de/comic/fraeulein_else
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.