trawa

Autor Wątek: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...  (Przeczytany 31517 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 28, 2017, 11:56:02 pm »
Turucorp: "(...)  ja naprawde czesto zapominam, kto tutaj pod jakim nickiem wystepuje (...)"
 
Być może jest to jeszcze jedna przesłanka, że środowisko nam się jednak rozrosło. Tym bardziej szkoda, że wynikła cała sprawa z niewłaściwie dobranym komiksem.
Komiks jak komiks, jak doskonale wiesz, praktycznie do kazdego mozna sie "dojebac". Parafrazujac jednego z Twoich "ulubiencow": "dajcie mi komiks, a paragraf sie znajdzie".

Offline Kokosz

Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 29, 2017, 12:21:07 am »
"Właśnie się skończył Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie. Na zakończenie był kabareton, w którym grupka wywalonych z TVP pseudo-śmieszków pokazała paszkwile na środowiska narodowe i ogólnie wszystkich Polaków. Grupka najmitów o nieświeżym poczuciu humoru brało kasę od Pol-Saten-TV za historyjki miziające ego korpoludków wytresowanych na "europejczyków". No i git; wszak po Pol-Saten-TV niczego innego spodziewać się nie można, bo taką decydenci Solorza mają odziedziczoną po przodkach linie ideologiczną i będą się jej pazurami trzymali aż do zatonięcia tej spróchniałej łajby. Szkoda tylko, że organizatorzy festiwalu wdepnęli w tę minę. W Sopocie organizowany jest Festiwal na którego organizację zostały przyznane pieniądze z budżetu. W ramach promocji nie wiadomo czy festiwalu czy pseudo-śmieszków pokazują swe wybitne dzieła, na dodatek z zawartymi w sobie wulgaryzmami. "

Tego typu prawo-mową można obsrać wszystko i wszędzie. Jak sądzicie co zrobiłyby władze Sopotu, jakby dostały list protestacyjny, że pseudo-artyści kabaretowi obrażają patriotów i katolików? Na pewno wycofałyby się z wspierania festiwalu, co nie?

A świadczy to głównie o tym, że pozycja komiksu na polu kultury w Polsce jest śmiesznie mała. Czy wiadomości (oczywiście w sopockim kabaretonie też zostały wybrechtane) zrobią o tym materiał? Nie, bo na taką propagandę to już by się nikt nie nabrał, tylko zrobiliby z siebie durnia. Poza tym kabarety po pierwsze mają wielu fanów, po drugie potrafią odpyskować, oj potrafią. A komiks (czy też jakieś artystyczne wystawy lub przedstawienia teatralne) to jakieś niszowe badziewie dla paru nerdów, więc po tym władza i jej wiado-propagitki mogą jeździć ile się chce.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 29, 2017, 01:22:21 am »
Poza tym kabarety po pierwsze mają wielu fanów, po drugie potrafią odpyskować, oj potrafią. A komiks (czy też jakieś artystyczne wystawy lub przedstawienia teatralne) to jakieś niszowe badziewie dla paru nerdów, więc po tym władza i jej wiado-propagitki mogą jeździć ile się chce.

Wiesz, patrze sobie na te kabarety, i dochodze do wniosku, ze po paru latach nikt wlasciwie ich nie pamieta, jakies pojedyncze gagi, zapomniane konteksty i odniesienia, ktore juz dzis nikogo nie bawia, materialy archiwalne, kiepskiej jakosci, bez wiekszego znaczenia.
Siegam potem na półkę, wypasione reedycje pozycji nawet sprzed stu lat, z przypisami, objasnieniami, czesto wciaz celne i aktualne. Komiks mozna probowac zaorac, jak robili to komunisci, mozna probowac go cenzurowac, jak probowano tego w USA, mozna zepchnac go do drugiego czy trzeciego obiegu, ale jesli wydaje ci sie, ze to tylko "niszowe badziewie, po ktorym mozna jezdzic do woli" to chyba powinienes zastanowic sie nad zmiana nicka :sad:
I chcialbym sie bardzo mylic, ale kielkuje we mnie paranoiczne podejrzenie, ze ta cala pospieszna akcja z wycofaniem dotacji jest proba zlikwidowania festiwalu na rzecz "konkurencyjnej" imprezy (obym sie mylil w swoich chorych domyslach).
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2017, 02:04:31 am wysłana przez turucorp »

Offline Nawimar

Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 29, 2017, 05:37:05 am »
Blacksad: "(...) nazywaniu niemieckim przydomkiem gazety, która jak żadna wspomina Shoah"
 
Gazeta wspomina Ci Shoah? Robi się coraz ciekawiej... Byłbyś łaskaw rozwinąć tę myśl?
 
Turucorp: "(...) praktycznie do kazdego mozna sie "dojebac" (...)"
 
Dlatego nie ma potrzeby dopomagać "dojebującym" i się niepotrzebnie podkładać.
 
Kokosz - nie Pol-Saten-Tv jakby co tylko po prostu Polszmat.
 
Turucorp: "(...) proba zlikwidowania festiwalu na rzecz "konkurencyjnej" imprezy (...)"
 
No właśnie dziwię się, że żaden Kokosz czy Blacksad nie zechciał dotąd wspomnieć, że stoi za tym IPN oraz zakon szarytek zmierzający do wrogiego przejęcia imprezy. 

Offline Kokosz

Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #139 dnia: Maj 29, 2017, 05:41:15 am »
Wiesz, patrze sobie na te kabarety, i dochodze do wniosku, ze po paru latach nikt wlasciwie ich nie pamieta, jakies pojedyncze gagi, zapomniane konteksty i odniesienia, ktore juz dzis nikogo nie bawia, materialy archiwalne, kiepskiej jakosci, bez wiekszego znaczenia.

Oj tam, nieprawda, że nikt nie pamięta. TVP Rozrywka bardzo chętnie emituje różne powtórki. Im bardziej chłopaki wybrechtują PO w programach sprzed paru lat, tym chętniej TVP o nich pamięta. Jak ktoś nie przestawił się na Polsat tylko dalej ogląda kabarety w dwójce i TVP Rozrywka, to pomyślałby nawet, że kabarety też popierają dobrą zmianę.

Komiks mozna probowac zaorac, jak robili to komunisci, mozna probowac go cenzurowac, jak probowano tego w USA, mozna zepchnac go do drugiego czy trzeciego obiegu, ale jesli wydaje ci sie, ze to tylko "niszowe badziewie, po ktorym mozna jezdzic do woli" to chyba powinienes zastanowic sie nad zmiana nicka :sad:

Nie mi się tak wydaje, tylko mi się wydaje że władzy tak się wydaje.

Ale też sądzę, że społeczne oddziaływanie komiksu na Polaków jest jednak znacznie mniejsze, niż kabaretu. "Polska mistrzem Polski" publikowana jest od dość dawna w GW i internecie i nie spotkałem się z opinią, żeby znacząco wpłynęła na preferencje polityczne Polaków, a słyszałem na przykład że spadek "dobrej zmiany" w sondażach od kiedy jest emitowane "Ucho prezesa" to nie przypadkowa koincydencja.

I chcialbym sie bardzo mylic, ale kielkuje we mnie paranoiczne podejrzenie, ze ta cala pospieszna akcja z wycofaniem dotacji jest proba zlikwidowania festiwalu na rzecz "konkurencyjnej" imprezy (obym sie mylil w swoich chorych domyslach).

Chyba faktycznie paranoiczne. Nie sądzę, żeby festiwal komiksowy był na tyle ciekawy kąskiem dla organizatorów różnego rodzajów imprez by posuwali się do takiej intrygi, żeby przejąć pałeczkę. A jeśli nawet zostanie przejęta - ostatnio wieszczyłeś, że bez dotacji festiwalu nie będzie, przejście festiwalu do konkurencyjnej imprezy nie byłoby chyba taką złą alternatywą, nie?

nie Pol-Saten-Tv jakby co tylko po prostu Polszmat.

A widzisz, nie jestem zbyt biegły w prawo-mowie, dzięki za wsparcie.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2017, 06:09:33 am wysłana przez Kokosz »

Offline Nawimar

Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 29, 2017, 05:52:11 am »
Kokosz: "A widzisz, nie jestem zbyt biegły w prawo-mowie, dzięki za wsparcie" 
 
Nie tylko w prawo-mowie. I nie ma sprawy. Wszak trzeba wspierać gimbo-komiksowo ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2017, 05:59:13 am wysłana przez Nawimar »

Offline Kokosz

Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 29, 2017, 06:14:04 am »
Nie tylko w prawo-mowie.

O proszę, czyżbyś poddawał mnie jakiejś analizie? Ale chyba nie jestem zainteresowany zapoznaniem się z wynikami...

I nie ma sprawy. Wszak trzeba wspierać gimbo-komiksowo ;)

Takim epitetem jeszcze nie zostałem potraktowany. Dorzucam do kolekcji. O uzasadnienie nie proszę.

Offline turucorp

Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 29, 2017, 09:39:32 am »
A moze jednak lepiej poczekac na jakies info od Timofa?
Bo tak naprawde, to nie wiadomo do konca co sie wlasciwie dzieje i jaka ewentualna pomoc/reakcja ze strony srodowiska bylaby wskazana.

Kijanek

  • Gość
Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 29, 2017, 09:42:56 am »
Jakieś pomysły??
Jakieś kontakty ze sponsorami??
Jakieś doświadczenie w zdobywaniu takowych??
Cokolwiek co mogłoby pomóc?
Pierwsza sprawa to organizatorzy muszą napisać odwołanie od decyzji.
Później ewentualna sprawa sądowa lub ugoda.
Nie ma co się rzucać jak na razie.
Pisałem o tym wcześniej, tego typu imprezy kontraktuje się na parę lat - wcześniej podpisując umowy tu sprawa miejsca i to że SN musi zarabiać, druga sprawa sprowadzanie gwiazd, miasta płacą za takie rzeczy, sławetna wizyta Biza w Łodzi i jego rachunek za piwo, jakoś najpierw obcięcie dotacji później chłodna kalkulacja i nadal dofinansowanie.  Utrata prestiżu miasta i wizerunku, szczególnie przed wyborami samorządowymi nie będzie na rękę miastu.
Robienie burzy w szklance wody bez sensu, tworzenie podziałów idiotyzm.

Offline absolutnie

Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 29, 2017, 09:45:53 am »


Może czas w końcu zebrać się jako środowisko komiksowe, może pora zacząć działać bo jak na razie komiks jest traktowany przez elity jak gówno, chyba że jest to jedyny właściwy komiks jaki powinen być wydawany.



Po pierwsze:
Tocząca się tu dyskusja pokazuje jednoznacznie, że my = środowisko komiksowe jesteśmy podzieleni na dwie grupy, z ktorych jedna uważa, że dobrze się stało i nie przyjmuje do wiadomości, że to było działanie pozaprawne, godzące w wolność wypowiedzi i oparte na stosowaniu szykan wobec ludzi, którzy mieli czelność wydać komiks Leśniaka i Skarżyckiego.


Po drugie: PSK jest organizacją reprezentującą zebrane środowisko komiksowe (przynajmniej w takim stopniu, w jakim udało się je zebrać).


Po trzecie:
Nie zgadzam się na wygłaszanie twierdzeń w rodzaju "elity traktują komiks jak gówno".
Nie zgadzam się, bo sam uważam siebie za należącego do elity, a ludzie, którzy podjęli decyzję o cofnieciu dotacji nie mają ani nazwisk, ani twarzy - o czym można się przekonać przeglądając wiadomości pod podanym wcześniej linkiem.


Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline turucorp

Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 29, 2017, 09:49:42 am »
@absolutnie, srodowisko jest podzielone w kwestii publikacji, ale problem z samym festiwalem raczej wszystkich jednoczy (oprocz dosyc nierealnych koncepcji o przesciu imprezy na wlasny garnuszek).

Offline 8azyliszek

Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 29, 2017, 11:11:13 am »
Z tych instytucji do których pisałem w sprawie tej skandalicznej ustawy, RPO odpisał mi nawet zwykłym listem. :) Ale odpowiedź jest dość rozczarowująca.



Tak, ja dokładnie wiem, że jest taki przepis Konstytucji który teoretycznie umożliwia ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ale w tym wypadku w ogóle nie ma zastosowania, gdyż jedna cena wcale by nie służyła większości obywateli, bo nie obniżyła by cen książek. Zlikwidowała by tylko konkurencję i pozwoliła bezkarnie wydawcom dyktować swoje ceny. Nie wiem czy naprawdę pan referent z biura RPO tego nie widzi.

Inna sprawa, że RPO na razie nie zaskarża nowej ustawy o aptekach, która robi to samo tylko na większą skalę i uderza bardziej w obywateli, gdyż leki to nie książki i je trzeba kupować. To nie jest fanaberia. Trzeba będzie znowu zacząć pisać pisma, oprócz tego co już mam do Hachette zaplanowane.

Offline Thiago

Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 29, 2017, 12:35:18 pm »
Ustawa o aptekach tworzy monopol dla wybranej grupy obywateli, którzy mają takie, a nie inne wykształcenie, to zupełnie inna sprawa niż jednolita cena książki na nowości wydawnicze dla wszystkich wydawców.

Offline arczi_ancymon

Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 29, 2017, 02:32:46 pm »
Nieprawda - ta ustawa tworzyłaby monopol dla wydawców, których stać na leżakujące na półkach pozycje.

Offline Kokosz

Odp: Odp: Odp: Sytuacja komiksu w Polsce a scena polityczna...
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 29, 2017, 02:49:53 pm »
Nieprawda - ta ustawa tworzyłaby monopol dla wydawców, których stać na leżakujące na półkach pozycje.

A są tacy?

Ta ustawa dotyczy wydawców tylko pośrednio. Generalnie wspiera jednych dystrybutorów kosztem innych i kosztem czytelników.