Autor Wątek: Light Novel  (Przeczytany 16858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hollow

Light Novel
« dnia: Maj 10, 2016, 07:22:21 pm »
Na naszym rynku pojawia się coraz więcej light novelek więc chyba zasłużył już na własny temat.
Czyta ktoś coś ciekawego? Co może polecić? Albo na co czeka.


Ja właśnie skończyłem polską wersję Log Horizon. Przyjemnie się czyta, kilka literówek albo niewłaściwych słów też się znalazło (Naotsugu do Shiroe o Maryelle : "Więc masz dziewczynę! Jestem Zbudowany!". Nie napisano z  czego zbudowany). Najbardziej zdziwiło mnie tłumaczenie "Novasphere Pioneers" jako "Zagospodarowywanie Noosfery". Skoro nie tłumaczyli "Elder Tale" to po co to tłumaczyli?
W każdym razie na pewno kupię następne tomy.


Z zagranicznych teraz czytam Altina the sword Princess.
Bohaterem jest Regis - wojskowy urzędnik w pewnym państwie (a także bibliofil, który czyta wszystko co popadnie). Państwo jest podobne do 15-wiecznej Francjii połączonej z Imperium Rzymskim. Państwo cały czas toczą wojny z sąsiednimi krajami, plemionami barbarzyńców i czasami między sobą jeśli akurat wybucha rebelia, dodatkowo wszędzie panuje korupcja, zawiązują się spiski i walka o władzę. Tytułowa Altina to księżniczka 4 w kolejce do tronu. Została wysłana do granicznej placówki aby nie miała szans w grach politycznych. Jej celem jest objęcie tronu i decydowanie o własnym losie. A że poza siłą i ładną buzią niczym się nie wyróżnia całe kombinowanie jak to zrobić spada na bohatera. Light Novelka Ma kilka ciekawych postaci (Altina do nich nie należy) i zabawnych motywów, ale największym plusem serii są wątki polityczne, spiski i opis walk i strategii. Seria jest naprawdę wciągająca.


Teraz tylko czekam na No Game, no life, które Waneko ma wydać 10 lipca.
A wy co czytacie?

Offline Jackal

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2016, 08:14:59 pm »
Dangeki daisy, ale chyba porzucę temat, bo trochę  za dużo głupawki jak dla mnie i dziwnie się czuje momentami czytając to. Do tego tłumaczone są rzeczy nawet te najoczywistsze.

Offline Hollow

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2016, 08:46:47 pm »
Na pewno nie chodzi ci o mangę?

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Light Novel
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2016, 09:37:50 am »
No Game, no life - wyszedł już 4ty tom, czyli pierwszy z niezekranizowanych. Czytałem to już w fanowskim tłumaczeniu, ale nie mogę sobie odmówić kupienia oryginału, a przecież będzie jeszcze 5ty i 6ty tom, które już przez fanów tłumaczone nie były, a które bardzo dużo wyjaśnią (a przynajmniej powinny) odnośnie roli Imanity w wielkiej wojnie.
Czytam angielskie tłumaczenie i raczej nie przerzucę się na polskie.

Spice & Wolf - czekam z utęsknieniem na ostatni 17ty tom. Z jednej strony z utęsknieniem, z drugim z przerażeniem, bo co ja zrobię, jak się seria skończy ? : )

DanMachi (Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon?) - już 5 tomów jest i czyta się bardzo fajnie. W sumie lepiej, niż się oglądało, choć manga jednak imo jest przyjemniejsza. Niemniej wolałbym poczytać Sword Oratoria, bo manga wymiata, ale LN nikt nie chce przetłumaczyć.

Z rzeczy wydawanych u nas kupiłem sobie Blask Księżyca, ale jeszcze nie zabrałem się za czytanie, więc ciężko mi polecić/odradzić.

Log Horizon kupuję w angielskim tłumaczeniu, ale chyba przerzucę się na polskie ze względów finansowych, bo aż tak mi na tytule nie zależy. Choć te koszmarki słowne odstraszają (ktoś tam google translatora używał, czy co??).

Offline Jackal

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2016, 03:07:38 pm »
O mange, myślałem, że też się kwalifikuję.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Light Novel
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2016, 07:19:33 am »
A czytał ktoś "Zerową Marię i puste pudełko"? Bo nie wiem, czy warto kupować.

Offline Hollow

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2016, 09:08:44 pm »
Marii nie czytałem, ale z opisu wynika, że to jakaś szkolna komedia ze zjawiskami paranormalnymi w tle. Jak mi wpadnie w ręce to przeczytam.

No i wiadomo o nowym tytule Kotori:

http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,38987.0.html

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Light Novel
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2016, 08:56:32 am »
Blask Księżyca nie wart polecenie. To napisany bardzo prościutkim językiem szkolny kryminał. W teorii siłą książki są dialogi miedzy bohaterami, ale są one nudne i zdają się wepchnięte na siłę, zupełnie jakby postacie musiały ze sobą porozmawiać, ale nie bardzo wiedziały o czym. Sami bohaterowie dla mnie mało realistyczni i mało ciekawi. Wątek kryminalny dość okrojony i nudny. Jednym słowem książka nie ma żadnych mocnych stron.
Nie warto marnować czasu nawet, jakby samo wpadło w ręce.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Light Novel
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2016, 09:37:31 am »
Przeczytałem I tom Zerowa Maria i puste pudełko. Nawet nieźle. Cud, to to nie jest, ale wciągnęło na tyle, bym przeczytał w 3 godziny. Całkiem ciekawa historia mystery z paranormalnym wątkiem głównym. Wszystko zdaje się gdzieś już widziane, ale całość złożono zgrabnie ze znośnymi bohaterami (czasami niektóre ich zachowania zdają się nierealne, ale kij tam). Mogę polecić.

Offline Hollow

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2016, 08:27:38 pm »
Skończyłem polską wersję No Game, No Life. Moim zdaniem anime wyszło im lepiej niż pierwowzór. Stefka yszła im zabawniejsza, nie mogę się przyzwyczaić że Kurumi Zell ma na imię Chlammy, albo, że elf jej pomagający jest facetem. Ciekawi mnie jak wyjdzie im 2 tom i jak zrobię grę słowną. Czy słowa zrobią po Polsku czy może zostawią słowa japońskie, a potem dadzą ich tłumaczenia.

Wciągnęła mnie też ostatnio Light Novelka Rokujouma no Shinryakusha!? . Czyli haremówka ze zwykłym (pozodnie) licealistąz kosmitami, duchem, magiczną dziewczyną (którą wszyscy mają za cosplayerkę) i przedstawicielkę podziemnej cywilizacji. Początkowo jest takie sobie, ale po 7 tomach rozkręca się. Zwłaszcza po tym jak pojawia się motyw podróży w czasie. A Yurika potrafi rozbawić do łez. Jestem po 10 tomach (12 jeśli liczyć tom 7,5 i 8,5) i dalej wciągam.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Light Novel
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2016, 10:16:16 pm »
...nie mogę się przyzwyczaić że Kurumi Zell ma na imię Chlammy, albo, że elf jej pomagający jest facetem...

My chyba różne książki czytaliśmy, bo w tym co ja czytałem, dla Chlammy pomaga elfka - Fiel. Chyba że to totalne lamerstwo naszych tłumaczy >.>

EDIT: przeglądnąłem właśnie tomiki i ani w pierwszym, ani w drugim nie ma ilustracji Fi - czekam, aż tłumacze się zgarbią przy trzecim tomie, gdzie taka ilustracja już jest :biggrin: Ciekawe, jak to odkręcą lol
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2016, 10:24:14 pm wysłana przez Wilk Stepowy »

Offline Hollow

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2016, 10:25:29 pm »
Czytałem polską wersję jak i amatorsko tłumaczoną na angielski i w obu przypadkach to elf-facet więc to chyba nie przypadek.


Może wymyślą , że ten elf działał na zlecenie Fiel. W końcu była jakąś szychą wśród elfów.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2016, 10:30:08 pm wysłana przez Hollow »

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Light Novel
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 02, 2016, 10:39:40 pm »
Mógł to być celowy zabieg z ukryciem płci Fi. W końcu widać tylko przez chwilę jej głowę. Biustem świeci dopiero w trzecim tomie : ) Spróbuję dorwać japońszczyznę, by to potwierdzić.

Offline Tiszka

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 04, 2016, 07:59:52 am »
Jeśli chodzi o "No Game No Life" - jestem w połowie i powiem, że tak złej rzeczy nie czytałam, odkąd po trzecim piwie sięgnęłam po Katarzynę Michalak. Nie wiem, co Was w tym tak pociąga :P
www.manga.gildia.pl - mangowe newsy i recenzje Gildii :)

Offline Hollow

Odp: Light Novel
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2016, 08:42:06 am »
Im dalej tym ciekawiej. Dzięki drugiemu tomowi nauczyłem się oszukiwać w oczko.