Autor Wątek: Wydawnictwo Kurc  (Przeczytany 232434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gobender

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #330 dnia: Maj 29, 2017, 07:22:54 pm »
Zredukowanie? Chyba wręcz przeciwnie.
Degradacją byłoby zrobienie z tego komiksu taniego komentarza politycznego.
I cieszę się, że nie dostaliśmy takiego tła bo czemu miałoby służyć? Zaspokojeniu potrzeby zaszufladkowania autora?
Serio, cieszę się, że nie tak odbieram komiksy, czy jakąkolwiek twórczość.

Offline misiokles

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #331 dnia: Maj 29, 2017, 07:45:08 pm »
W sumie do każdego wydania Biblii by się przydał rys historyczny tłumaczący, że Jezus nie był komunistą gdyż wtedy panowały na świecie inne sympatie i punkt widzenia świata.

Offline NuoLab

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #332 dnia: Maj 29, 2017, 08:46:44 pm »
Spór czy utwór należy interpretować w oderwaniu od poglądów jego twórcy jest odwieczny i nigdy nie zostanie rozstrzygnięty. W przypadku "Valeriana" taki komentarz dostaliśmy, czy szkodzi to w odbiorze komiksu i szufladkuje twórców?
Każdy utwór, może poza jakimiś skrajnymi przypadkami dzieł stricte rozrywkowych powstaje w określonym kontekście społeczno-politycznym i jako taki jest świadectwem panujących trendów i mentalności epoki. Przeszukując internet znalazłem informacje, że Caza miał w życiu epizod podczas którego uciekł z miasta i przez jakiś czas żył na wsi w pewnego rodzaju komunie, pozbawiony elektryczności, telefonów itp udogodnień współczesnej cywilizacji zajmując się oprócz rysowania ogrodnictwem i hodowlą zwierząt. Takie fakty pomagają w pełniejszym odbiorze komiksu.

Offline absolutnie

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #333 dnia: Maj 29, 2017, 08:51:37 pm »
Owszem, przydałby się w tym albumie jakiś rozbudowany wstęp, może biografia albo słowa komentarza, w którym autor przedstawiłby po latach swoje ówczesne polityczne sympatie bądź zadeklarował apolityczność.
Ponieważ czegoś takiego nie dostaliśmy, wydaje mi się uprawnione odczytywanie tego komiksu w kontekście wydarzeń zaistniałych we Francji w maju 1968 r., które przeorały tamtejsze życie społeczne, polityczne i ogólnie mentalność ludzką. A zredukowanie dzieła Cazy do odreagowujących fantazji intelektualisty, któremu dokuczyło mieszkanie w bloku wydaje mi się wręcz krzywdzące dla twórcy.


Szczerze mówiąc, nie wiem, jaka dokładnie jest zawartość albumu wydanego przez Kurca, bo jeszcze do mnie nie dotarł, ale - oceniając na podstawie wydań, którymi dysponuję - uważam, że bohater komiksu wygląda jak hippis, zachowuje się, jak hippis i wyznaje hippisowską ideologię (dzieląc tę wiarę z autorem komiksu, podobnie zresztą jak i swój wygląd). Wziąwszy ten fakt pod uwagę uważam, że dodawanie do albumu przedmowy wyjaśniającej łopatologicznie czytelnikowi, że mamy do czynienia z komiksem z epoki "dzieci-kwiatów" (przy rysunkach są daty ich powstania) i w wykładem poglądów, ktore wówczas uważano za buntownicze i kontrkulturowe, byłoby wyrazem rażącego braku zaufania w czytelniczą inteligencję. 


A Caza był w naszym kraju opisywany tu i ówdzie, i ten, kto zechce, znajdzie z łatwością informacje ułatwiające zrozumienie historycznego kontekstu tych komiksów.




I wypraszam sobie nazywanie opowiesci o swoich fantazjach redukcją, świat fantazji jest bowiem dużo bogatszy od rzeczywistości, w której klasę rzadzącą tworzą zazwyczaj ludzie pozbawieni wyobraźni. Piękną opowiescią na ten temat jest "Sandman" - szczerze polecam.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline gobender

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #334 dnia: Maj 29, 2017, 09:04:31 pm »
Takie fakty pomagają w pełniejszym odbiorze komiksu.

Gdyby autor chciał takiego uzupełnienia to by je zawarł.
Pomijam już (a propos komuny), że podobny wniosek bądź o takiej ciągocie autora bądź o fakcie narzuca sie z samej lektury. Więc nie do końca wiem, gdzie to dopełnienie. Po prostu dodatkowa trivia -ciekawostka bez znaczenia większego dla samego odbioru komiksu.

Offline NuoLab

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #335 dnia: Maj 29, 2017, 10:03:30 pm »
Jednak po coś powstają wywiady z autorami, monografie, artykuły krytyczne, dodatki itp.
Zapewne nie dla was Koledzy, dla których komiks tłumaczy się sam przez się a wszystko co ponadto obraża inteligencję czytelnika albo stanowi błahą ciekawostkę. Właściwie to nie ma się o co spierać. Tak czy siak, ten komiks warto mieć w swoich zbiorach nawet jeśli tak jak to jest w moim przypadku nie podzielamy antyurbanistycznych i kontrkulturowych poglądów jego autora.

Offline absolutnie

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #336 dnia: Maj 29, 2017, 10:13:58 pm »


Jednak po coś powstają wywiady z autorami, monografie, artykuły krytyczne, dodatki itp.






Ja nie neguję potrzeby powstawania monografii czy artykułów krytycznych tudzież leksykonów i przewodników. Wręcz przeciwnie: dostrzegam ich potrzebę i wszystkich zachęcam, kiedy mogę i jeśli mogę do ich czytania (są wsród nich tacy, którzy odpowiadają, że dla nich komiks jest rozrywką typowo eskapistyczną i nie będą się nad krytycznymi opracowaniami męczyć). Ale - podkreślam - zazwyczaj ukazują się one oddzielnie od komiksów, żeby nie psuć zabawy tym, którzy nie zyczą sobie podobnych podpórek lektury w albumie, po ktory sięgają (i ja to rozumiem).


Dlatego napisałem wcześniej, że o Cazie u nas już pisano. Duży tekst o kontrkulturowych ideach i komiksowych obrazkach (z małym ustępem o Cazie i jego komiksach) był nawet dostępny w internecie, ale już nie jest.


Edit: Po namyśle dodam jeszcze, że nie rozumiem czemu uważasz, że takie krytyczne opracowanie komiksu Cazy musialoby zawierać te informacje, które Ty chciałbyś w nim zobaczyć. Przecież mogloby się zdarzyc, że napisałby je dawny czlonek pokolenia "dzieci kwiatów", albo jakiś lewak, albo i nawet zwolennik przewagi freudyzmu nad marksizmem.


« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2017, 10:51:10 pm wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline tomb

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #337 dnia: Maj 29, 2017, 11:06:54 pm »
Owszem, przydałby się w tym albumie jakiś rozbudowany wstęp, może biografia albo słowa komentarza, w którym autor przedstawiłby po latach swoje ówczesne polityczne sympatie bądź zadeklarował apolityczność.
Czy takie wprowadzenie nie psułoby lektury przez wskazanie "właściwego" odczytania? Gołe dzieło można odbierać wedle woli, a jeśli się odczuwa potrzebę to można później na własną rękę szukać (np. w biografii autora) wskazówek interpretacyjnych.

Offline gobender

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #338 dnia: Maj 30, 2017, 06:41:17 am »
Czy takie wprowadzenie nie psułoby lektury przez wskazanie "właściwego" odczytania? Gołe dzieło można odbierać wedle woli, a jeśli się odczuwa potrzebę to można później na własną rękę szukać (np. w biografii autora) wskazówek interpretacyjnych.

Mi się wydaje, że to bardziej działa mechanizm modnego ostatnio grzebania w życiorysach i naznaczania lewaków do piątego pokolenia wstecz, niż pełen odbiór dzieła ;)

Offline misiokles

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #339 dnia: Maj 30, 2017, 07:42:18 am »
Niestety Gobender, ale masz rację.

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #340 dnia: Maj 30, 2017, 07:59:06 am »
Sęk w tym, że "grzebanie w życiorysach" przy okazji interpretacji zaangażowanych politycznie/ideologicznie utworów ma swoje uzasadnienie. Zresztą nie tylko w przypadku wojujących lewaków i całej reszty postępactwa o ambicjach z zakresu inżynierii społecznej ale ogólnie każdego twórcy. Znajomość jej/jego światopoglądu na ogół pomaga zrozumieć przejaw twórczości rzeczonej/rzeczonego i tym samym właściwie ją rozpoznać. Prawie tak bardzo jak wiedza co do tego kto zleca wykonanie zamówienia i za nie płaci :smile:

Offline gobender

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #341 dnia: Maj 30, 2017, 08:31:01 am »
^ Jak już właściwie rozpoznasz to co wtedy? Na indeks ksiag zakazanych? Do prokuratury? Do gazu?
 

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #342 dnia: Maj 30, 2017, 08:46:38 am »
Gobender: "Jak już właściwie rozpoznasz to co wtedy? Na indeks ksiag zakazanych? Do prokuratury? Do gazu?"
 
Publiczne zruganie autorów, oneway ticket do Workuty oraz przemiał na Placu Czerwonym przed sarkofagiem z mumią Lenina :wink:
 

Offline Bartek Gawron

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #343 dnia: Maj 30, 2017, 08:51:19 am »
Gobender: "Jak już właściwie rozpoznasz to co wtedy? Na indeks ksiag zakazanych? Do prokuratury? Do gazu?"
 
Publiczne zruganie autorów, oneway ticket do Workuty oraz przemiał na Placu Czerwonym przed sarkofagiem z mumią Lenina :wink:

naprawdę dziwi mnie twoja pobłażliwość dla tej sfory bezmózgich palantów, którzy pierwsi pójdą pod ścianę, gdy nadejdzie rewolucja #douglasadams
Jedyne co przeraża mnie w śmierci to to, że można umrzeć nie z miłości.
Obserwowany
Moderowany
Wyciszony

Offline Gazza

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #344 dnia: Maj 30, 2017, 08:54:24 am »
Jeszcze nie trafiła mi się jakakolwiek publikacja której zaszkodziłaby biografia autora(ów), rozbudowany wstęp czy komentarz.
Mało tego - właśnie ich obecność często postrzegam jako słuszne i uzupełniające.
Jeśli miałoby obnażyć prawdziwe intencje i przesłanki - cóż - tym lepiej dla nas.