trawa

Autor Wątek: Wydawnictwo Kurc  (Przeczytany 235772 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline NuoLab

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #360 dnia: Maj 30, 2017, 11:31:44 am »

Pytanie czemu miałaby służyć notka o Cazie i jego "zapleczu" polityczno-społecznym?

Temu samemu czemu służy wydanie w polskim tłumaczeniu i (zapewne) nikłym nakładzie prawie czterdziestoletniego francuskiego komiksu. Czyli poszerzeniu naszej wiedzy na temat historii komiksu.

Offline tomb

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #361 dnia: Maj 30, 2017, 11:50:02 am »
Temu samemu czemu służy wydanie w polskim tłumaczeniu i (zapewne) nikłym nakładzie prawie czterdziestoletniego francuskiego komiksu. Czyli poszerzeniu naszej wiedzy na temat historii komiksu.
Czy komiks przedstawia wartość tylko w kontekście historycznym? Kiedy książka Cazy przestała być rozrywką, a stała się historyczną pamiątką?
Masz możliwość interepretowania albumu według swojego pomysłu, możesz krytykować autora. Nie rozumiem potrzeby umocnienia swojej krytyki w faktach z życia autora. Treść komiksu jest niewystarczająca, by potępić jego wymowę?

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #362 dnia: Maj 30, 2017, 12:19:31 pm »
Tomb: "Treść komiksu jest niewystarczająca, by potępić jego wymowę?"
 
A kto mówi o potępianiu? Chodzi o scharakteryzowanie ideologi, którą kierował się dany twórca a jego ocenę niech sobie czytelnicy dokonują we własnym zakresie.

Offline tomb

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #363 dnia: Maj 30, 2017, 12:23:43 pm »
A kto mówi o potępianiu? Chodzi o scharakteryzowanie ideologi, którą kierował się dany twórca a jego ocenę niech sobie czytelnicy dokonują we własnym zakresie.
To jest sterowanie czytelnikiem lub piętnowanie twórcy (zależnie od intencji). Oczywiście można pominąć zamieszczoną notkę biograficzną, by nie ulec sugestii, ale raz - kto tak zrobi, i dwa - jeśli notka jest zawarta, to z jakiegoś powodu.
Moim zdaniem jest tak - nie ma deklaracji ideowej w albumie Cazy, więc ani twórca, ani wydawca nie chcą sugerować kierunku odbioru.

Edycja: w mojej wypowiedzi można słowo "piętnować" podmienić na inne: krytykować, odrzucać, chwalić, gloryfikować.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2017, 12:40:16 pm wysłana przez tomb »

Offline gobender

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #364 dnia: Maj 30, 2017, 12:32:15 pm »
Tomb: "Treść komiksu jest niewystarczająca, by potępić jego wymowę?"
 
A kto mówi o potępianiu? Chodzi o scharakteryzowanie ideologi, którą kierował się dany twórca a jego ocenę niech sobie czytelnicy dokonują we własnym zakresie.

No wybacz, ale przeczytaj (ponownie przytoczony chwilę temu) pierwotny post NuoLaba...
To jest pochwała? Plus okreslanie określanie autora a co za tym idzie czytelników, którym jego twórczość się podoba (sporej ilości z nas) pejoratywnymi i lekceważącymi zwrotami typu lewactwo, postępactwo etc... 

"Warto się z tym zapoznać, żeby przekonać się i przerazić tym co mieli wówczas w głowach artyści zaangażowani."


Offline NuoLab

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #365 dnia: Maj 30, 2017, 12:38:36 pm »
Czy komiks przedstawia wartość tylko w kontekście historycznym? Kiedy książka Cazy przestała być rozrywką, a stała się historyczną pamiątką?
Masz możliwość interepretowania albumu według swojego pomysłu, możesz krytykować autora. Nie rozumiem potrzeby umocnienia swojej krytyki w faktach z życia autora. Treść komiksu jest niewystarczająca, by potępić jego wymowę?

Komiks Cazy stał się nieaktualny jako satyra społeczno-polityczna bo społeczeństwa się przez te czterdzieści lat zmieniły a i Europa żyje teraz zupełnie innymi problemami. To jest swego rodzaju dokument nastrojów epoki, która bezpowrotnie minęła. Wartość rozrywkowa jest tutaj moim zdaniem drugorzędna (aczkolwiek przecież nie nudziłem się przy czytaniu), nie poleciłbym tego komiksu osobom zainteresowanym wyłącznie zabiciem wolnego czasu.

W naszej dyskusji nie chodzi o krytykę czy akceptacje poglądów autora tylko o to czy odczytywanie jego komiksu politycznie jest uprawnione (jak uważam ja) czy nie (jak uważają moi oponenci). Większa wiedza pomogłaby w rozstrzygnięciu tego sporu.

Uprzedzając kolejne zarzuty - czy rozstrzyganie tego sporu jest ważne i istotne dla lektury komiksu? Nie. Ważne jest jedynie papu i dach nad głową.

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #366 dnia: Maj 30, 2017, 12:41:23 pm »
Tomb: "To jest sterowanie czytelnikiem lub piętnowanie twórcy"
 
Skądże; to raczej dodatkowa, istotna informacja dla czytelnika, którą sam oceni; niekoniecznie zgodnie z ewentualną intencją autora wprowadzenia. Czytelnicy swój rozum - mam nadzieję - też mają i czytują nie tylko komiksy.
 
Gobender - tyle że NuoLab, na tyle na ile jestem w stanie odczytać jego intencje, nie napisał szykowanej do druku charakterystyki twórczości Cazy tylko luźną, forumową refleksje.

Offline tomb

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #367 dnia: Maj 30, 2017, 12:51:07 pm »
W naszej dyskusji nie chodzi o krytykę czy akceptacje poglądów autora tylko o to czy odczytywanie jego komiksu politycznie jest uprawnione (jak uważam ja) czy nie (jak uważają moi oponenci). Większa wiedza pomogłaby w rozstrzygnięciu tego sporu.
Tomb: "To jest sterowanie czytelnikiem lub piętnowanie twórcy"
 
Skądże; to raczej dodatkowa, istotna informacja dla czytelnika, którą sam oceni; niekoniecznie zgodnie z ewentualną intencją autora wprowadzenia. Czytelnicy swój rozum - mam nadzieję - też mają i czytują nie tylko komiksy.
 

Moim zdaniem wiedzę o intencjach twórcy (a może nawet o jego zaangażowaniu społecznym lub politycznym) ciężko będzie oderwać od procesu lektury. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w przypadku braku takiej informacji próbować poszukać ich na własną rękę.

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #368 dnia: Maj 30, 2017, 12:56:49 pm »
Ewentualnie zawsze można najpierw zapoznać się z utworem, a dopiero potem przeczytać wstęp lub posłowie. W sumie to się chyba łapie do "poszukiwań na własną rękę"...

Offline tomb

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #369 dnia: Maj 30, 2017, 01:01:13 pm »
Ewentualnie zawsze można najpierw zapoznać się z utworem, a dopiero potem przeczytać wstęp lub posłowie.
Oczywiście można pominąć zamieszczoną notkę biograficzną, by nie ulec sugestii, ale raz - kto tak zrobi, i dwa - jeśli notka jest zawarta, to z jakiegoś powodu.

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #370 dnia: Maj 30, 2017, 01:12:16 pm »
Przynajmniej w moim przekonaniu notka biograficzna to w przypadku dzieł dyskusyjnych jednak za mało. Zbyt duże w tym ryzyko popadnięcia w uproszczenia co paradoksalnie może okazać się dla autora bardziej niekorzystne niż sążnista filipika.

Offline absolutnie

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #371 dnia: Maj 30, 2017, 01:18:52 pm »

W naszej dyskusji nie chodzi o krytykę czy akceptacje poglądów autora tylko o to czy odczytywanie jego komiksu politycznie jest uprawnione (jak uważam ja) czy nie (jak uważają moi oponenci).




Nie będę wrzucał kolejnych cytatów z minionej dyskusji, żeby pokazać, że to, co piszesz teraz, nie pokrywa się z tym, co pisaliśmy wcześniej, chociaż Ty twierdzisz, że napisałeś streszczenie tamtej dyskusji.
Zaapeluję tylko, żebyś tego więcej nie robił.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2017, 05:50:42 am wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline radef

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #372 dnia: Czerwiec 18, 2017, 08:23:40 pm »
Chciałbym zwrócić uwagę na wydaną ostatnio przez Kurc "Niezwykłą podróż", ponieważ jest to jeden z najładniejszych komiksów wydanych w ostatnim czasie w Polsce. Szczególnie tła są dopracowane po najmniejszy detal, a klimat steampunku umożliwia umieszczenie wielu ciekawych urządzeń.
Niestety o fabule ciężko cokolwiek powiedzieć i mam nadzieję, ze Kurc jak najszybciej wyda drugi tom, ponieważ pierwszy album jest tylko lekko przydługim wstępem, fajnym, ale tylko wstępem, a gdy zaczyna się właściwa akcja to komiks się kończy. Brakowało mi też zapowiadanych nawiązań do Verne'a.
Jak dla mnie kolejny bardzo dobry komiks przygodowy na polskim rynku i mam nadzieję, że będzie wydawany szybciej niż "Sprycjan i Fantazjusz".
Recenzję w pełnej krasie zamieściłem na blogu.
http://www.komiksydisneya.pl/2017/06/przygoda-w-klimacie-vernea-niezwyka.html
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline p3rshing

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #373 dnia: Czerwiec 25, 2017, 03:52:17 pm »
Podpisuję się obiema rękami pod powyższym wpisem. Czekam na kolejny tom. Komiks jest bardzo ciekawy, ale lektura pierwszego tomu pozostawia duży niedosyt

Offline bluebeery

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #374 dnia: Czerwiec 26, 2017, 04:07:28 pm »