trawa

Autor Wątek: Kultowe polskie komiksy  (Przeczytany 24330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Thorgal24

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 03, 2016, 11:07:07 am »
Jako, że Gucek i Roch swojego osobnego tematu nie mają a kultowi są na pewno, zapodaję w tym miejscu.

Nowa rzecz mistrza Gedeona Grzeszkiewicza :-)

Palce lizać!

hosting


Offline bosssu

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 03, 2016, 02:01:57 pm »
Przypomina mi jakiś screen ze strzelanki komputerowej...i te mroczne czarne oczy...brrrr

Offline xetras

  • Służący
  • **
  • Wiadomości: 84
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • A priori z zasady jak ?
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 25, 2016, 12:15:51 pm »
-"Żbiki" Rosińskiego na pewno pasują jako kultowe - "Tajemnica ikony ", "Diadem Tamary" późniejsze też.
- Jerzy Skarżyński i jego "Janosik"
Oraz niby- komiks "Fantomas przeciw wielonarodowym wampirom" (Julio Cortazar- Jerzy Skarżyński).
- Szymon Kobyliński jako ilustrator też , chociaż malowani "4 pancerni" mi się nie podobają.
- Marian Walentynowicz,  Kornel Makuszyński - Koziołek Matołek, Fiki Miki są poza konkurencją od wielu pokoleń.
- Podobnie Bohdan Butenko - Gapiszon, Gucio i Cezar. Tylko wznowień brak.
Aaa- jeszcze Stefan Themerson- "Pan Tom buduje dom"
Stricte polskie - niepowtarzalne - nie adaptacje skądś tam.
Pozdrawiam !

P.S.
OT. :Mam fisia na punkcie filmów Hasa i scenografii secesjonisty Skarżyńskiego.
"Brzdęśniało już  ślimonne prztowie / Wyrło i warło się w gulbieży
[...]
Zmimszałe ćwiły borogowie / I rcie grdypały z mrzerzy."
[prz. wierszyka "Jabberwocky" z: "O tym co Alicja ujrzała po drugiej stronie lustra", Tłumacz - Stanisław Barańczak]

Offline vision2001

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 28, 2017, 10:09:06 am »
Może Was zainteresować, że do sprzedaży po 6 latach wrócił zbiór komiksów "Gucio i Cezar" Krystyny Boglar i Bohdana Butenki  (wcześniejsze wydanie jest z 2011 r., o którym może wiedziałem, że się pojawiło, ale wtedy jakoś nie byłem nim zainteresowany)


Więcej info o komiksie (wydanym w 2011 r.) tutaj. Sam komiks można kupić m.in. w Bonito czy w Merlinie.
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline Klint

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 25, 2017, 12:58:00 pm »
LEGENDY WYSPY LABIRYNTU
HIPOTEZY
ZESŁAŃCY
WIELCY ODKRYWCY
PRZYJACIELE RODA TAYLORA

Offline 79ers

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 25, 2017, 03:25:00 pm »
Zastanawia, że tak mało głosów w toplistach, czy kultlistach otrzymują przygody Kleksa. Takie historie jak Porwanie księżniczki, Złoto Alaski czy Smocze jajo stawiam na równi z komiksami Baranowskiego, czy Kajkiem i Kokoszem, bawią nawet po latach.

Offline Jan Janek

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 26, 2017, 03:54:54 pm »
Zgadzam się.Przygody Kleksa dostarczały mnóstwo radości i były narysowane fajnym cartoonem. "Porwanie księżniczki" czy "Pióro contra flamaster" zaczytywane po kilkaset razy.

Offline NuoLab

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 26, 2017, 06:20:27 pm »
No właśnie, dostarczały w czasach gdy były publikowane. Sam bardzo lubiłem Kleksa drukowanego wtedy w Świecie Młodych, ale teraz po latach widać jak bardzo zestarzała się kreska pani Pawel. Podobnie zresztą jest z "Tajfunem" Raczkiewicza - wtedy był to hit a czytając go po latach czar pryska. A Baranowski, Chmielewski, Christa i Polch trzymają się nadal mimo upływu czasu, zarówno technicznie jak i scenariuszowo.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 26, 2017, 10:05:22 pm »
A co mi tam...
moje typy:



 SERIA                                             NAJBARDZIEJ KULTOWY ALBUM                                RYSOWNIK


 Gucio i Cezar                                   całość                                                                     B. Butenko
 Kwapiszon                                      całość                                                                      B. Butenko
 Kapitan Kloss                                  całość                                                                     M. Wiśniewski
 Legendarna historia Polski              " O Piaście Kołodzieju"                                           G. Rosiński
 
 Kajtek i Koko                                   " W kosmosie"                                                         J. Christa
 Gucek i Roch                                      całość                                                                     J. Christa
 Kajko i Kokosz                                  "Złoty puchar "                                                        J. Christa
Tytus Romek i A'Tomek                      księga XI (Ochrona zabytków)                               H. J. chmielewski
 Antresolka profesorka Nerwosolka   cz. 2                                                                     T. Baranowski
 Skąd się bierze woda sodowa          wersja ze Ś.M.                                                     T. Baranowski
 Orient Men                                      " Co w kaloryferze piszczy"                                   T. Baranowski
 Ekspedycja                                     "Lądowanie w Andach"                                          B. Polch
 Jonka Jonek i Kleks                         "Odwiedziny smoka"                                             S. Pawel
 Figurki z Tilos                                                                                                              J. Wróblewski
 Binio Bill                                          " B.B. kręci western i ...w kosmos"                         J. wróblewski






"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Kielo

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 27, 2017, 01:23:28 pm »
Nie lubie slowa "kultowy". Dla mnie wszystkie komiksy czytane w dziecinstwie/mlodosci byly wazne.

Te ze zdjec niestety zostaly w Polsce.






KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 27, 2017, 05:17:09 pm »
Tylko i wyłącznie ostała mi sie w czasie "kultowosc" komiksów z magazynu Alfa:

- "Wehikuł czasu"
- "Wojna światów"
- "Zaginiony świat"
- i nieco mniej, "W służbie galaktycznej".

Do dziś kultowość owa niezatarta, wywołuje dreszcz emocji wspomnienia, gdy z Mamą moją przemierzałem jesienny wieczór, dzierżąc niczym skarb największy numer 3. zakupiony w kiosku Ruchu w pobliżu aresztu z drobnej czerwonej cegły na Wyspie mojej Szczęśliwej, com ją wiele lat temu porzucić musiałem. 

Offline anx239

  • Terminator
  • **
  • Wiadomości: 162
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • "More human than human" is our motto.
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 27, 2017, 05:55:18 pm »
Tylko i wyłącznie ostała mi sie w czasie "kultowosc" komiksów z magazynu Alfa:

- "Wehikuł czasu"
- "Wojna światów"
- "Zaginiony świat"
- i nieco mniej, "W służbie galaktycznej".

Do dziś kultowość owa niezatarta, wywołuje dreszcz emocji wspomnienia, gdy z Mamą moją przemierzałem jesienny wieczór, dzierżąc niczym skarb największy numer 3. zakupiony w kiosku Ruchu w pobliżu aresztu z drobnej czerwonej cegły na Wyspie mojej Szczęśliwej, com ją wiele lat temu porzucić musiałem.


Kurcze, moja lista! I to w tej samej kolejności!


"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." - Roy Batty

Offline Zamorano

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 27, 2017, 06:48:42 pm »
No właśnie, dostarczały w czasach gdy były publikowane. Sam bardzo lubiłem Kleksa drukowanego wtedy w Świecie Młodych, ale teraz po latach widać jak bardzo zestarzała się kreska pani Pawel. Podobnie zresztą jest z "Tajfunem" Raczkiewicza - wtedy był to hit a czytając go po latach czar pryska. A Baranowski, Chmielewski, Christa i Polch trzymają się nadal mimo upływu czasu, zarówno technicznie jak i scenariuszowo.
 
Co do Raczkiewicza bym się zgodził, że bez vintage i nostalgii nie ma to sensu np. dla nowych czytelników - oglądaczy. Ale Szarlota Pawel? Moim zdaniem gorzej niż Papcio Chmiel nie wypada. Zwłaszcza "Złoto Alaski". Może te "nowelowe" troszkę się "zestarzały" bardziej niż pełnometrażowe albumy. Ale bez przesady. Christa i Baranowski w swoim primie półeczka wyżej :smile:   Co do kultowości generalnie sf Szyszki i Kasprzaka bym odkrzył ;)

Zwłaszcza do "Ostatniej przystani" mam jakąś słabość i nostalgię.

Generalnie nie pogardził bym też albumem "Początki Państwa Polskiego" (napisała pani Seidler, rysowali Kurzawa i Szyszko) tak wydanymi jak pierwsza miniseria tego cyklu, czyli "Legendy polskie" Seidler i Rosińskiego zostały kilka lat temu wydane przez Egmont.

Na profilach związanych z ś.p. Jerzym Wróblewskim i komiksami PRL przy okazji monografii rysownika można było zobaczyć fantastyczne materiały z "Hernan Cortes i podbój Meksyku". To może i naiwne ;), ale marzy mi się jakaś wypaśna edycja tego albumu. Jakieś artist edition. Powiększony format w stosunku do pierwotnego formatu, gdzie można było by zobaczyć na przykład w czerni i bieli. Te plansze w necie wyglądały fenomenalnie. Jakie kompozycje kadrów, ile szczegółów, jaka reżyseria planszy. Genialne. Mam wrażenie, że w kolorze troszkę "zginęło" po drodze. Uwielbiam ten album i w jakiejś takiej wersji by mi się to marzyło zobaczyć.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2017, 07:02:20 pm wysłana przez Zamorano »
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 27, 2017, 07:03:38 pm »
Kurcze, moja lista! I to w tej samej kolejności!
Jasne, no bo Andrzejewski rządził i rządzi, o Wellsie nawet nie wspominając.
Ale niestety mala errata się nalezy do tej naszej listy w kontekscie tematu niniejszego, bo "Zaginiony świat" (to tym razem Conan Doyle) nie jest polskim komiksem, ale węgierskim.


Własnie m.in. tę planszę z "Wojny swiatów" mialem przed oczyma, z tym "Alu! Alu!" robionym przez machiny Marsjan, gdy koledzy na forum narzekali na "Elo!" w Archiem z Ultimate Comics  :) Nawet chciałem ją tam wrzucic, ale sie powstrzymałem.

Offline bluebeery

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 29, 2017, 11:24:42 am »
Oto moja lista "kultowych" polskich komiksów:
"Janosik" Skarżyńskiego i Kwiatkowskiego;
"Legendy wyspy labiryntu" Wróblewskiego i Weinfelda;
"Funky Koval" Polcha, Parowskiego i Rodka;
"Bajki dla dorosłych" Christy;
"Kajko i Kokosz" oraz "Kartek i Koko" Christy;
"Legendarna historia Polski" Rosińskiego i Seidler;
"Antresolka profesorka Nerwosolka" oraz "Skąd się bierze woda sodowa" Baranowskiego;
"Legendy krakowskie", "Przygody Koziołka Matołka" Walentynowicza i Makuszyńskiego;