trawa

Autor Wątek: Kultowe polskie komiksy  (Przeczytany 24338 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 26, 2016, 06:51:32 am »
Zarzucasz mi mylenie "kultowości" z "popularnością", a jako argument podajesz link, w którym kultowość zdefiniowana jest właśnie jako i "popularność w pewnej grupie społecznej"? O co ci chodzi, bo nie kumam?

EDIT: Aha. Wyedytowałeś swojego posta jak ja pisałem swojego.


Tak, jak napisałem w wyedytowanym poście, chodzi o tę grupę spoleczną.
Newsweek mógł zrobić kolekcję Najpolpularniejszych polskich komiksow lub nawet Najlepszych polskich komiksów uznając za najlepsze te, które cieszą się największym powodzeniem (uznaniem). Ale zrobił kolekcję komiksów "kultowych" oferując swoim czytelnikom coś, czego (być może) nie znają, ale znać powinni, bo są one (lub były) dla części Polaków ważne i wśród tej części popularne.
Owszem, kultowe mogą być rzeczy nieustająco popularne, ale mozna za takie uznać i te, o których już dziś mało kto pamięta, ale w swoim czasie były otoczone kultem.
Wcześniejsza dyskusja o lewicy i prawicy też ma - wq myśl tej definicji - sens.


Czy jakieś kultowe dzieło może przestać być kultowym?


jak jego wyznawcy wymrą, to na pewno.
Czy "Popiół i diament" jest dziś filmem kultowym?
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 26, 2016, 07:08:03 am »
Czy "Popiół i diament" jest dziś filmem kultowym?
Jest. I pozostanie nim dopóki puszczają go w telewizji, dopóki ludzie go oglądają, dopóki jest ceniony i dopóki jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.

Offline absolutnie

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 26, 2016, 07:15:04 am »
Jest. I pozostanie nim dopóki puszczają go w telewizji, dopóki ludzie go oglądają, dopóki jest ceniony i dopóki jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.


Moim zdaniem jest ceniony, podziwiany jako zabytek polskiej kinematografii i na swój sposób popularny (wprowadzony ponownie do kin furory by jednak nie zrobił). Ale kiedyś ludzie ubierali się jak Cybulski, mówili jak Cybulski i naśladowali jego sposób poruszania się. A dziś mało kto potrafi w ogóle zrozumieć, czemu to robili.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline bosssu

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 26, 2016, 10:10:38 am »
Jeśli ma to być kultowy komiks to mnie się kojarzy z dwoma warunkami:
- szeroki zakres nabywców związany z jego popularnością
- jego wiek, bo jakoś do kultowego ciężko mi dopisać komiks wydany w ostatnich latach


Kultowymi z mojego punktu widzenia są dzieła: Christy, Papcia Chmiela, Szarloty Pawel, Wróblewskiego, Baranowskiego, Rosińskiego, Raczkiewicza...Polcha
Są to komiksy wydawane w Relaxie, Świecie Młodych i w Komiks Fantastyce...
Wszystko późniejsze jest już na tyle "nowoczesne", że nie nazwałbym je kultowymi..


Tak jak z samochodami liczy się rocznik. Ja bym mianem kultowym określał komiks, któremu taką właśnie żółtą tablicę można by przyczepić


Dla mnie takimi szczególnie kultowymi komiksami są: Zdradzona Czarodziejka, Bunt Olbrzymów, Na co w dybie wielorybie..., Herman Cortes i podbój Meksyku, Doman, Szninkiel, Szranki i Konkury...


To są komiksy z moich czasów młodości...a wiadomo osoba młodsza będzie miała kultowe komiksy ze swoich czasów a te będą dla niej dziwnymi ramotkami.. :wink: . Można by ewentualnie zrobić kategorie wiekowe i wybrać najbardziej kultowe komiksy np. danego 10-lecia i to miało by się bardziej do rzeczywistości.

Offline Thomas29Needles

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 26, 2016, 10:29:22 am »
Nie wiem jakie komiksy są kultowe, ale do moich ulubionych, oprócz tych, które bezbłędnie wskazał Itachi należą:

Opowieść rybaka 1 i 2
Morfołaki zebrane
Mikropolis 1 i 2
Esencja i Romantyzm
Rewolucje 1-4
Łauma
Smert Lachom
Krótkie komiksy Grzegorza Janusza (np. Ostra biel, czy 2 komiksy z albumu Chopin New Romantic)
Wyzwolenie? 1945
Łupaszka 1939
(dwa ostatnie uważam za albumy z serii Wilcze tropy, bo po co mnożyć byty? :smile: )
Ósma dla lewicy, Tenebris dla prawicy. :smile:
Ponawiam prośbę o sprecyzowanie 'kultowości'. Powyższe nijak mi nie pasują. Kilka z nich lubię ale uważam, że stosowanie wobec nich przymiotnika 'kultowy' to mocne nadużycie.

Z Kovalem i Danikenem trafili. Cały wczesny Baranowski jak najbardziej. Tytusy, cały Christa, Pawel, Butenko, cykl o Władcach Polski (trzy pierwsze albumy Rosińskiego, te o Wandzie, Popielu i Kołodzieju to cudowności) - to są kulty. Jak mają się do tego takie Osiedle Swoboda czy Rewolucje? Bądźmy poważni :wink:

I mimo, że bronię walorów polchowego Wiedźmina, to też uważam, że kultowym komiksem on nie jest.



Jeśli ma to być kultowy komiks to mnie się kojarzy z dwoma warunkami:
- szeroki zakres nabywców związany z jego popularnością
- jego wiek, bo jakoś do kultowego ciężko mi dopisać komiks wydany w ostatnich latach




Kultowymi z mojego punktu widzenia są dzieła: Christy, Papcia Chmiela, Szarloty Pawel, Wróblewskiego, Baranowskiego, Rosińskiego, Raczkiewicza...Polcha
Są to komiksy wydawane w Relaxie, Świecie Młodych i w Komiks Fantastyce...
Wszystko późniejsze jest już na tyle "nowoczesne", że nie nazwałbym je kultowymi..




Tak jak z samochodami liczy się rocznik. Ja bym mianem kultowym określał komiks, któremu taką właśnie żółtą tablicę można by przyczepić




Dla mnie takimi szczególnie kultowymi komiksami są: Zdradzona Czarodziejka, Bunt Olbrzymów, Na co w dybie wielorybie..., Herman Cortes i podbój Meksyku, Doman, Szninkiel, Szranki i Konkury...




To są komiksy z moich czasów młodości...a wiadomo osoba młodsza będzie miała kultowe komiksy ze swoich czasów a te będą dla niej dziwnymi ramotkami.. :wink: . Można by ewentualnie zrobić kategorie wiekowe i wybrać najbardziej kultowe komiksy np. danego 10-lecia i to miało by się bardziej do rzeczywistości.
bosssu swoją wypowiedzią zamiótł i zgasił światło w dyskusji. Zgadzam się co do joty :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2016, 10:32:51 am wysłana przez Thomas29Needles »

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 26, 2016, 10:42:45 am »
Niesmiało jedynie przypomnę, że jakis czas temu byla na forum bardzo podobna dyskusja w odniesieniu do polskiego komiksu, z ta roznica, ze nie o "kultowości", ale o "kanonicznosci". A rezultat - coz, mozecie ocenic sami czytajac wypowiedzi poczawszy od posta poniższego:

http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,22735.msg1273142.html#msg1273142

Offline adro

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 26, 2016, 06:53:12 pm »
Rozmowy o polskim komiksie to trwaja na forum juz od conajmniej 12-13 lat, a jeszcze byl legendarny IRC i w ogole :razz:
pzdr
ps do kultowych rzeczy wlaczylbym min mikrokomiksy Prosiaka, magazyn Produkt( z wieloma kultowymi seriami i z kultowym tekstem" tylko twardziele pierdza przy sikaniu" :lol: , komiksy adlera i piatkowskiego
ps2 osiedla bede bronil, bo na studiach mialem kumpla, ktory nie interesowal sie komiksem, ale takie osiedle otoczyl niesamowitym kultem. Zreszta sam polecalem osiedle paru osobom, bo dopytywaly sie o zbiorowke :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2016, 07:07:46 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Death

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 26, 2016, 07:13:06 pm »
Ponawiam prośbę o sprecyzowanie 'kultowości'. Powyższe nijak mi nie pasują. Kilka z nich lubię ale uważam, że stosowanie wobec nich przymiotnika 'kultowy' to mocne nadużycie.
I dlatego napisałem:
Nie wiem jakie komiksy są kultowe, ale do moich ulubionych, oprócz tych, które bezbłędnie wskazał Itachi należą:

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 26, 2016, 07:39:01 pm »
Rozmowy o polskim komiksie to trwaja na forum juz od conajmniej 12-13 lat, a jeszcze byl legendarny IRC i w ogole :razz:
pzdr
Tak? I jakie z tego płyną wnioski?

ps do kultowych rzeczy wlaczylbym min mikrokomiksy Prosiaka, magazyn Produkt( z wieloma kultowymi seriami i z kultowym tekstem" tylko twardziele pierdza przy sikaniu" :lol:
Twój "kultowy tekst" usłyszałem gdzies na przelomie lat 80-90 ubiegłego wieku, z ust pewnego, dziś znanego dziennikarza, gdy jeszcze był studentem na PWSSP w Poznaniu, a więc dużo wczesniej aniżeli komukolwiek w głowie zaświtały jakieś Produkty.

Offline adro

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 26, 2016, 07:54:54 pm »
hahaha wiedzialem, ze ktos to napisze serio :razz:
ale tekst utkwil mi w pamieci po produkcie. Mnie P crew zatrzymala przy komiksach kiedys tam.
a do kultowych rzeczy wrzucilbym komiksy Sasnala, zlote pszczoly, bylo tego troche.  :biggrin:
Te rozmowy byly bardzo ciekawe, wielu rzeczy dowiedzialem sie dzieki tym konwersacjom, wole takie rozmowki niz pseudointelektualne wywody elyt, ktore widza komiks raz na ruski rok :razz:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 26, 2016, 08:11:05 pm »
Zatem, Adro, należy jedynie żałować, iż Twa nie-pseudointelektualna, nabyta wiedza komiksowa nie znajduje wyrazu w Twoich postach na niniejszym forum. Rzuciłbyś chocby od czasu do czasu jakimś kolejnym kultowym tekstem, co by elyty miały nad czym dumać, a tu nic, tylko wpisy o treści "czesc chłopaki, jeszcze żyje, pzdr".

Offline adro

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 26, 2016, 08:38:23 pm »
alez wrzucam, a jak Cie draznia moje posty to masz taka opcje jak ignoruj, mnie to wisi.  :razz:
Ech taki niby wyluzowany Gekonowy malarz, a tu taka spina ech widze maly zgrzyt. Chlopie to jest forum(luzne gadki o komiksach), a nie platforma komiksowej krytyki.  :biggrin: Dobrze, ze nie jestes moderem, bo pewnie zbanowalbys cale to forum lub prawie cale. Masz mase tematow do produkowania swoich madrosci, czemu akurat ja znalazlem sie na celowniku Twoich szanownych macek :razz:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 26, 2016, 09:24:43 pm »
Ależ, Adro, ochłoń i przeczytaj mojego poprzedniego posta raz jeszcze a jestem pewien, że przekonasz się, iż nic ale to nic z tego, o czym piszesz w swojej odpowiedzi, nie jest w mym poście zawarte, ni w wierszach samych, ni miedzy wierszami. W kwestii zaś wytkniętych "mądrości" mojego autorstwa mogę domyślać się jedynie, iż nieco zanadto poruszyła Cie moja ostatnia hipoteza o "wpływie szału bojowego na zmiany morfologiczne penisa u Slaine'a"; ale Adro, wierz mi lub nie, to był tylko żart i to mało wyszukany.

Tak czy owak, drogi Adro, wszystko będzie dobrze i nie ma sie czym przejmowac (nawet jesli inni mowią Ci co innego).

pzdr

Offline adro

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 26, 2016, 09:41:23 pm »
ale ja nie pisalem o madrosciach w sensie pejoratywnym, bo Twoje posty czytam z niezmiennym zainteresowaniem :razz: . Hipoteza dot Slaine'a mnie rozwalila, ide spac z duzym bananem na gebie :lol: :lol: :lol:
Po prostu Kuki potrzebujesz dyskutanta, ktory bedzie cytowal wloska poezje klasyczna w oryginale. Sam kiedys znalem takiego pasjonata, ale nie byl to pewien Kajetan glowowladny :lol: :razz:
pzdr
 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Funny

Odp: Kultowe polskie komiksy
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 27, 2016, 12:22:20 pm »
Z punktu widzenia wielbiciela komiksów, dużo lepszym pomysłem byłoby wydanie Funky Kovala a w późniejszym etapie sagi o Ais (jeśli zamykamy się w twórczości Polcha).
Jednak z punktu widzenia marketingowego, Wiedźmin jest bardziej rozpoznawalną marką.
Mam nadzieję, że osoby kupujące nie zniechęcą się tą serią i sięgną po kolejne zeszyty. Każdą inicjatywę zwiększającą rynek komiksowy w naszym kraju uważam za bardzo dobry pomysł - a ta wraz z reklamami w TV i innych mediach na pewno nią jest.

 

anything