Autor Wątek: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?  (Przeczytany 14484 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rzem

Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« dnia: Styczeń 04, 2016, 02:03:29 pm »
Orientuje się ktoś, czemu u nas wysokość nakładów to taka wielka tajemnica teraz?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2016, 04:09:30 pm wysłana przez graves »

Offline donTomaszek

Odp: Odp: Podsumowanie Komiksowego Roku 2015
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2016, 03:32:24 pm »
A czy nie bylo tak zawsze, ze wydawcy bardzo niechetnie odpowiadali na pytania o wielkosc nakladu? Taka informacja pojawiala sie jesli ow naklad byl wyjatkowo maly / limitowany / itp.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline kaczogród

Odp: Odp: Podsumowanie Komiksowego Roku 2015
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2016, 03:51:28 pm »
Choć na przykład takie książki (w sensie epika, literatura ) niemal zawsze miały kiedyś podawane nakłady. Gdzieś do lat 90 to była norma. Dlaczego teraz się tego nie publikuje?  Nakłady są małe i wydawnictwa nie chcą zniechęcać czytelników?
tertium non datur

ramirez82

  • Gość
Odp: Odp: Podsumowanie Komiksowego Roku 2015
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2016, 03:59:02 pm »
Choć na przykład takie książki (w sensie epika, literatura ) niemal zawsze miały kiedyś podawane nakłady. Gdzieś do lat 90 to była norma.

Ale na komiksach z tego okresu też pamiętam podawane nakłady, choćby na Baranowskim.

Offline radef

Odp: Odp: Podsumowanie Komiksowego Roku 2015
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2016, 04:04:16 pm »
Ale na komiksach z tego okresu też pamiętam podawane nakłady, choćby na Baranowskim.
Kiedyś (do końca PRL-u i jeszcze z rok po upadku) nakłady były na wszystkich książkach, wynikało to z tego, że wszystkie wydawnictwa były państwowe tak jak drukarnie, więc nie było żadnych przeszkód do ich podawania. Potem, w latach 90-tych, sporo wydawnictw zachowało ten zwyczaj, ale widocznie im wyszło, że skoro nie ma ustawowego obowiązku to czytelnicy nie powinni wiedzieć o sytuacji wydawniczej wydawnictwa. Obecnie nakłady znane są tylko dla czasopism, ale tylko tych, które są w ZKDP (by reklamodawcy wiedzieli jaki jest nakład i sprzedaż) lub muszą podawać by kwalifikować się jako czasopismo specjalistyczne.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline Koalar

Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2016, 04:48:38 pm »
Gdybyśmy znali nakłady wszystkich komiksów, to może by się zaczęło kombinowanie w stylu - a, to ma większy nakład, to kupię później. I te większe nakłady schodziłyby dłużej.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

celtic

  • Gość
Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2016, 05:19:13 pm »
A może to ze względu na "ciche dodruki" :biggrin:

Offline pokia

Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2016, 05:36:25 pm »
Na podstawie nakładów można by oszacować dochody danej firmy i wg. mnie to jest główna przyczyna nie podawania nakładów.

W ostatniej serii pytań do T. Kołodziejczaka pytałem o to na ile osób, pi razy oko szacuje liczbę czytelników komiksów w Polsce. Odpowiedział, że nie ma takich danych. Wg. mnie to nie prawda i jakąś liczbę w głowie ma, tylko, że to też tajemnica handlowa, ściśle powiązana z nakładami komiksów jakie wydają. Tak mi się przynajmniej wydaje.

ramirez82

  • Gość
Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2016, 05:43:07 pm »
W ostatniej serii pytań do T. Kołodziejczaka pytałem o to na ile osób, pi razy oko szacuje liczbę czytelników komiksów w Polsce. Odpowiedział, że nie ma takich danych. Wg. mnie to nie prawda i jakąś liczbę w głowie ma, tylko, że to też tajemnica handlowa, ściśle powiązana z nakładami komiksów jakie wydają. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Ale skąd miałby znać taką liczbę?

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2016, 05:45:59 pm »
Gdybyśmy znali nakłady wszystkich komiksów, to może by się zaczęło kombinowanie w stylu - a, to ma większy nakład, to kupię później. I te większe nakłady schodziłyby dłużej.
...ale czy nie wydaje Ci się, że właśnie o to chodzi? czy wydawnictwa są dla czytelnika, czy też może odwrotnie? czy to może nie jest właśnie tak, że wydawnictwa "myśląc" tak, jak to napisałeś - same "kombinują"?
Nie wiem, ale wiem jedno, że jak w końcu pojawi się wydawnictwo, które będzie publikowało takie informacje, to w mojej ocenie zasłuży sobie na szczytne miano "wydawnictwa roku"!
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

ramirez82

  • Gość
Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2016, 05:49:16 pm »
Nie wiem, ale wiem jedno, że jak w końcu pojawi się wydawnictwo, które będzie publikowało takie informacje, to w mojej ocenie zasłuży sobie na szczytne miano "wydawnictwa roku"!

A Centrala przypadkiem nie podaje nakładów? :-)

Lokus

  • Gość
Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2016, 06:13:32 pm »
Nie wiem, ale wiem jedno, że jak w końcu pojawi się wydawnictwo, które będzie publikowało takie informacje, to w mojej ocenie zasłuży sobie na szczytne miano "wydawnictwa roku"!
Znaczy, że wtedy komiksy tego wydawcy będą lepsze?

Offline kaczogród

Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2016, 06:23:10 pm »
W sumie skoro nawet na książkach dzisiaj nie ma nakładów to dlaczego wydawcy komiksów mieli by się w tej materii wyróżniać?   W sumie to mnie by wystarczyło jakby każde wydawnictwo w okolicach grudnia-stycznia podawała listę 10 najlepiej się sprzedających komiksów wraz z nakładami. Tak w sumie to które serie/komiksy drukuje  się według was w Polsce w największej ilości sztuk ? Thorgale?  Asteriksy ? Czy średni nakład komiksów w Polsce to 500-2000 ? Z drugiej strony  czy oprócz czystej ciekawości coś by to zmieniło ?
tertium non datur

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2016, 06:26:44 pm »
Znaczy, że wtedy komiksy tego wydawcy będą lepsze?
a tak napisałem?
Nie, wydawnictwo będzie "lepsze"! Będzie też "lepsze", gdy poda (dla niektórych zupełnie niepotrzebną) informację o koloryście, o tym, że to któreśtam wydanie, oczywiście będzie również lepsze publikując fajne dodatki, tak jak np. Onrgys przy Hawkerze, tylko, że tu już powstają jakieś koszty, a to powoduje często wzrost ceny, co z kolei nie wszystkim kupującym jest na rękę.
Ja mówię o ruchach, które niewiele kosztują, typu podanie kilku dodatkowych informacji albo np. poprawa kontaktów z klientami (patrz np. Sideca).
W sumie skoro nawet na książkach dzisiaj nie ma nakładów to dlaczego wydawcy komiksów mieli by się w tej materii wyróżniać?   W sumie to mnie by wystarczyło jakby każde wydawnictwo w okolicach grudnia-stycznia podawała listę 10 najlepiej się sprzedających komiksów wraz z nakładami. Tak w sumie to które serie/komiksy drukuje  się według was w Polsce w największej ilości sztuk ? Thorgale?  Asteriksy ? Czy średni nakład komiksów w Polsce to 500-2000 ? Z drugiej strony  czy oprócz czystej ciekawości coś by to zmieniło ?
"w sumie" masz rację, skoro inni czegoś nie robią to ja też nie muszą, tym bardziej jeśli nikt mnie nie zmusza... a co tam!
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline pokia

Odp: Dlaczego wydawnictwa ukrywają wysokość nakładów?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2016, 06:27:05 pm »
Ale skąd miałby znać taką liczbę?

Pytałem o jego przypuszczenia / domysły. Jako naczelny największego wydawnictwa w kraju na pewno zna rynek lepiej niż ktokolwiek inny. Przecież wydając Batmana wie ile się może sprzedać, wie ile się sprzeda Andreasa, a ile My Little Pony.

Idąc negocjować z DC czy Marvelem, wie na co może sobie pozwolić.

Więc jeśli na pytanie:
Jako osoba kierująca Klubem Świata Komiksu, największego wydawcy w kraju ma Pan konkretne informacje o naszym rynku. Na jaką liczbę osób szacuje Pan liczbę osób regularnie czytających / kupujących komiksy w Polsce?

 T. K. odpowiada:
Nie dysponuję takimi danymi.

To ja nie bardzo w to wierzę. Może nie mają danych potwierdzonych badaniem rynku - ok. Natomiast jeśli co miesiąc wyprzedają nakład 5000 nietoperków, to pewne jest, że liczba kupujących jest większa niż 5000 osób.

 

anything