trawa

Autor Wątek: Osamu Tezuka  (Przeczytany 46999 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 30, 2016, 08:52:43 pm »
Kiedy sobie pomyślę, że mniej więcej w tym samym czasie, kiedy ukazała się w Japonii "Pieśń Apolla", zaczęła wychodzić tam również - tak znakomita, dojrzała, subtelna w swoim przekazie i do dzisiaj na wskroś nowoczesna pod względem prowadzenia komiksowej narracji – seria "Samotny Wilk i Szczenię", to nie mam w ogóle ochoty stosować wobec Osamu Tezuki żadnej taryfy ulgowej. Ta opowieść to jakiś komiksowy oksymoron. Wszystko, co w niej wartościowe, zostało wyparte przez infantylność, kicz, naiwne uproszczenia i niemądre pomysły.
Dawajcie szybko tego "Adolfa" – w końcu 10 lat z okładem to całkiem sporo, żeby artystycznie dojrzeć!


Wydaje mi się, że masz niewłaściwie ukierunkowane oczekiwania. Osamu Tezuka nie dojrzeje artystycznie. On do końca pozostanie mistrzem infantylności, kiczu, naiwnych uproszczeń i niemądrych pomyslów, połączonych z mistrzowskim prowadzeniem wizualnej narracji. Jeśli chcesz cieszyć się tym ostatnim, musisz nauczyć się przymykać oko na to pierwsze, drugie, trzecie i czwarte.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Inuki

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 30, 2016, 09:11:45 pm »
Dawajcie szybko tego "Adolfa" – w końcu 10 lat z okładem to całkiem sporo, żeby artystycznie dojrzeć!

Będzie w październiku, spokojnie :-D

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 01, 2016, 09:00:53 am »

Wydaje mi się, że masz niewłaściwie ukierunkowane oczekiwania. Osamu Tezuka nie dojrzeje artystycznie. On do końca pozostanie mistrzem infantylności, kiczu, naiwnych uproszczeń i niemądrych pomyslów, połączonych z mistrzowskim prowadzeniem wizualnej narracji. Jeśli chcesz cieszyć się tym ostatnim, musisz nauczyć się przymykać oko na to pierwsze, drugie, trzecie i czwarte.
Ja tak nie potrafię. Wychodzi na to, że muszę Osamu Tezukę porządnie zlustrować, obalić jego pomnik i symbolicznie wypomnieć jakąś przedziwną artystyczną hipokryzję - co on nie zdawał sobie sprawy, że duża część jego twórczości opiera się na obciachu?
A czy potem popiół tylko zostanie i zamęt, czy jednak także diament - zobaczymy...

Offline absolutnie

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 01, 2016, 08:03:22 pm »
Ja tak nie potrafię. Wychodzi na to, że muszę Osamu Tezukę porządnie zlustrować, obalić jego pomnik i symbolicznie wypomnieć jakąś przedziwną artystyczną hipokryzję - co on nie zdawał sobie sprawy, że duża część jego twórczości opiera się na obciachu?
A czy potem popiół tylko zostanie i zamęt, czy jednak także diament - zobaczymy...


Myślę, że założył sobie określony typ odbiorcy: odbiorcy, który akceptuje rozmaite umowności i naiwności, bo chce sprawnie rozwijającej się historii. Dlatego potrafił niemal z odcinka na odcinek zmieniać kierunek, w jakim  opowieść się rozwijała. Tak jest w Odzie do Kirihito, czy też w MW. Niektóre z jego opowieści są bardziej do zaakceptowania (np. "Ayako"), inne mniej. Ale jednak są to opowieści oparte na podobnych założeniach.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Itachi

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 27, 2016, 07:24:56 pm »
Pierwszy tom Pieśni Apolla oceniam na tyle dobrze, że dzisiaj zamówiłem tom drugi. Świetna bajeczna kreska, na co warto zwrócić uwagę to idealnie nasycona błyszcząca czerń dodająca uroku mandze. Przypominają się lata 90 i masa kreskówek na RTL7 i innych kanałach. Scenariusz większymi momentami banalny, ale co najważniejsze Pieśń Apolla to rozrywka idealna na wakacje, luźna z polotem i nutą szaleństwa.

Offline absolutnie

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 15, 2016, 08:54:56 am »
Mam pytanie do specjalistów.
W którym miejscu Astro Boy (Potężny Atom) ma umieszczony karabin maszynowy?
U Schodta przeczytałem, że ma "machine gun in his tail" i jestem skonfundowany.

Sorry, już wiem! Zgodnie z tym, co wielokrotnie powtarzał fragsel spytałem google'a i dosatałem odpowiedź w osiem sekund. Trzeba tylko było zadać pytanie bezpośrednio o ten karabin:


Swoją drogą to patent jeszcze lepszy niż lasery z sutków Kravena.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2016, 09:01:22 am wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 21, 2016, 07:39:04 pm »
Za waneko:


Z przykrością musimy poinformować Was o kolejnym przesunięciu premiery mangi Adolf ni Tsugu.
[/size]Opóźnienie spowodowane jest trudnościami pracy nad tym tytułem m.in. w tłumaczeniu oraz w znalezieniu osoby, która sprawdziłaby mangę pod kątem zgodności historycznej. Szczęśliwie znaleźliśmy weryfikatora historycznego o ogromnej wiedzy, który już zajął się pracą nad Adolfem.[/color]
[/size]Nie chcemy Was mamić wyznaczaniem kolejnych terminów. Manga ukaże się na początku roku 2017 r.[/color]
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Sokratesik

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 21, 2016, 08:34:01 pm »
Pierwszy tom Pieśni Apolla oceniam na tyle dobrze, że dzisiaj zamówiłem tom drugi. Świetna bajeczna kreska, na co warto zwrócić uwagę to idealnie nasycona błyszcząca czerń dodająca uroku mandze. Przypominają się lata 90 i masa kreskówek na RTL7 i innych kanałach. Scenariusz większymi momentami banalny, ale co najważniejsze Pieśń Apolla to rozrywka idealna na wakacje, luźna z polotem i nutą szaleństwa.
A mnie kreska w tej mandze baaaardzo przypominają wczesne prace J. Christy - choćby w Kajtku i Koku. I dlatego też bardzo przyjemnie mi się to czyta (ogląda). Taka melancholia mnie bierze... Czyżby Pan Janusz czerpał inspirację nie tylko z Tintina, Asterixa, ale także z Tezuki...?
 

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 21, 2016, 08:37:38 pm »
Dziwny to czas, w którym w zasadzie cieszę się z takiego opóźnienia, bo może tytuł trafi na jakiś "lżejszy miesiąc"...
Swoją drogą wg Gildii "Pierwotnie manga miała trafić do sprzedaży 10 października", co chyba nie jest prawdą, bo pamiętam, że pierwotnie-pierwotne zapowiedzi wskazywały raczej pierwszą połowę 2016.
W każdym razie czekam cierpliwie na ten tytuł.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline absolutnie

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 21, 2016, 08:39:14 pm »
A mnie kreska w tej mandze baaaardzo przypominają wczesne prace J. Christy - choćby w Kajtku i Koku. I dlatego też bardzo przyjemnie mi się to czyta (ogląda). Taka melancholia mnie bierze... Czyżby Pan Janusz czerpał inspirację nie tylko z Tintina, Asterixa, ale także z Tezuki...?


Raczej wątpliwe, bo nie miał do jego prac dostępu. Manga bardzo długo nie cieszyła się zainteresowaniem. Ale to podobieństwo jest raczej wynikiem, że i Christa, i Tezuka mocno inspirowali się Disneyem. Christa otwarcie się do tego przyznawal. Tezuka chyba też.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Sokratesik

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 21, 2016, 08:49:47 pm »

Raczej wątpliwe, bo nie miał do jego prac dostępu. Manga bardzo długo nie cieszyła się zainteresowaniem. Ale to podobieństwo jest raczej wynikiem, że i Christa, i Tezuka mocno inspirowali się Disneyem. Christa otwarcie się do tego przyznawal. Tezuka chyba też.
Dokładnie!! Faktycznie, to mocno disneyowska kreska. To może ja mam takie wszczepione w mózg 6-cio latka przez TV kreskówki uwielbienie do takiego rysunku i dlatego też uwielbiam Christę... a teraz tyle przyjemności sprawia mi Tezuka  :smile:

mgnesium

  • Gość
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 03, 2016, 04:17:06 pm »
ZAPOWIEDZI WANEKO NA GRUDZIEŃ (KLIK)

adolf tezuki jeszcze w tym roku.

Offline amsterdream

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 10, 2016, 07:28:10 pm »
Okładka w pełnej okazałości:


Straszna.

Offline arczi_ancymon

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 12, 2016, 07:00:38 pm »
Paskudztwo. Momentalnie przeszła mi ochota na zakup. Nie wiem co oni sobie myśleli, ale mamy rok 2016

Co było nie tak z taką okładką?
http://tezukainenglish.com/wp/wp-content/uploads/2015/09/english-message_to_adolf.jpg

albo chociaż taką:
http://images.gr-assets.com/books/1314346697l/12421731.jpg

Generalnie standard wydawania mang w Polsce to nędza, ale tutaj mamy osiągnięte samiutkie dno.

Offline Dembol_

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 12, 2016, 08:29:13 pm »
Podlinkowane projekty zostały stworzone na potrzeby wydań amerykańskich. Nie można ich ot tak sobie wykorzystać.
Ale bardziej interesuje mnie skąd takie stwierdzenie:
Generalnie standard wydawania mang w Polsce to nędza, ale tutaj mamy osiągnięte samiutkie dno.
Wydawane są czasami lepiej niż Japonii. Na jaśniejszym papierze (co akurat mnie nie odpowiada) lub o większej gramaturze, najczęściej z obwolutami (czego nie uświadczysz w wydaniach amerykańskich) i coraz częściej w większym formacie niż w oryginale. Twarda oprawa w Japonii jest praktycznie niespotykana (dopiero n-te wydania największych hitów czasem są wydawane w takim standardzie, ja znam 2 takie przypadki).