trawa

Autor Wątek: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie  (Przeczytany 3273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
"Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« dnia: Październik 25, 2015, 11:53:51 am »
    Zapewne wśród użytkowników forum znajdują się osoby zainteresowane komiksami frankofońskimi.
Przeglądając BD lub strony wydawnictw można zapoznać się z premierami, kolejnymi tomami serii komiksowych (część z nich ukazuje się/ukazywała w Polsce), ciekawostkami, ocenami, planami rysowników, scenarzystów i wydawców.
    Osoby zaznajomione z rynkiem frankofońskim mogłyby polecić tytuły, twórców wartych według nich przeczytania.
    Być może jakiś wydawca zajrzy do wątku i skusi się na polską edycję proponowanych pozycji. Choć o tylko takie pobożne życzenie.


W październiku pojawiają się sporo tytułów znanych w naszym kraju:
Skarga Utraconych Ziem 9
Jeremiah 34
XIII Mystery 9
Ralph Azham 8
kolejny tom Sambre
Koziorożec 19
Sanktuarium - Geneza 2
Alpha 13 (szkoda, że zaprzestano kontynuacji polskiej wersji)


Inne premiery:
I.R.$ 16 całkiem niezła sensacja
Nieustraszony (?) nowy komiks Dorisona (zapewne ktoś z naszych wydawców skusi się na to)
Meutes nowy cykl o wilkołakach Dufaux'a
http://www.bedetheque.com/BD-Meutes-Tome-1-Lune-rouge-253575.html?_ga=1.257223564.622340125.1444595420
Holmes 4 scenariusz Brunschwig (u nas znany Urban tego autora)
http://www.bedetheque.com/BD-Holmes-Tome-4-Livre-IV-La-Dame-de-Scutari-256500.html?
_ga=1.129707787.622340125.1444595420
Nestor Buma 10 (do 5 tomu tworzył Tardi)
http://www.bedetheque.com/BD-Nestor-Burma-Tome-10-Micmac-moche-au-Boul-Mich-257506.html?_ga=1.201097769.622340125.1444595420
Zbiór komiksów Liberatore, znanego z RanXeroxa
Ciekawie wyglądający 2 tom serii o tematyce postapo
http://www.bedetheque.com/BD-Autoroute-sauvage-Tome-2-Kilometre-sang-253524.html?_ga=1.200966825.622340125.1444595420




Intrygująco wygląda komiks który pojawił się rok temu. Ktoś być może go przeczytał?
http://www.bdgest.com/preview-1601-BD-ogres-dieux-les-recit-complet.html?_ga=1.202622486.622340125.1444595420
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline NuoLab

Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2015, 02:57:23 pm »
Ten Nestor Burma wygląda jak skrzyżowanie Philipa Marlowe'a z komisarzem Maigretem.
Moje ulubione kryminalne klimaty. Brałbym, najlepiej w integralu.

Offline absolutnie

Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2015, 03:17:20 pm »
Ten Nestor Burma wygląda jak skrzyżowanie Philipa Marlowe'a z komisarzem Maigretem.
Moje ulubione kryminalne klimaty. Brałbym, najlepiej w integralu.


W Polsce ukazały się trzy komiksy Tardiego. Dwa z nich są ciągle do kupienia. Trzeci się rozszedł tylko dlatego, że był za darmo.

Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

ramirez82

  • Gość
Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2015, 03:45:13 pm »
Niestety, bo te trzy komiksy bardzo przypadly mi do gustu i chcialbym wiecej. Ale kto wie, skoro po tylu latach czekania, doczekalem sie nowych komiksow Blaina, to moze z Tardim bedzie podobnie.

Offline absolutnie

Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2015, 03:50:51 pm »
Niestety, bo te trzy komiksy bardzo przypadly mi do gustu i chcialbym wiecej. Ale kto wie, skoro po tylu latach czekania, doczekalem sie nowych komiksow Blaina, to moze z Tardim bedzie podobnie.


Też bym chciał, ale chyba jednak większe szanse dawałbym "Adeli Blanc-Sec" lub uważanemu za arcydzieło "Ici meme" niż cyklowi kryminalnemu, który tylko częściowo robił Tardi, częściowo zaś jego naśladowca.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline NuoLab

Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2015, 04:39:36 pm »

W Polsce ukazały się trzy komiksy Tardiego. Dwa z nich są ciągle do kupienia. Trzeci się rozszedł tylko dlatego, że był za darmo.

Może dlatego, że były to dołujące historyczne epopeje, w dodatku drogie a nie lżejsze opowieści kryminalne.
Nawiasem mówiąc, na podstawie tego co widać w linku to bardziej podoba mi się kreska powyżej piątego albumu.

Offline raj666

Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2015, 05:43:18 pm »
Nestor Burma to nie są lżejsze opowieści kryminalne.

Offline absolutnie

Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2015, 05:46:32 pm »
Może dlatego, że były to dołujące historyczne epopeje, w dodatku drogie a nie lżejsze opowieści kryminalne.


Szczerze mówiąc, "120, rue de la gare" nie nazwałbym "lzejszą powieścią kryminalną" i wątpię, by po wydaniu to opasłe tomiszcze było tańsze niż "Wojna okopów". Z tego, co piszesz, wynika, że na podstawie plansz próbnych wyciągnąleś fałszywe wnioski na temat tego, czym ta seria jest.
Tu możesz zobaczyć inną próbkę:
http://www.editionmoderne.ch/de/88/leseprobe/49/120-rue-de-la-gare.html
W rzeczywistości ona również daje fałszywe wyobrażenie o tym albumie.


Cytuj
Nawiasem mówiąc, na podstawie tego co widać w linku to bardziej podoba mi się kreska powyżej piątego albumu.


Rzecz gustu. Zauważ jednak, że tam, pod tym linkiem, wszystkie albumy po piątym są oceniane o gwiazdkę lub półtorej niżej niż poprzednie.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline NuoLab

Odp: "Marianna, kogut i bagietka" - nowości frankofońskie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2015, 06:11:26 pm »

Szczerze mówiąc, "120, rue de la gare" nie nazwałbym "lzejszą powieścią kryminalną" i wątpię, by po wydaniu to opasłe tomiszcze było tańsze niż "Wojna okopów". Z tego, co piszesz, wynika, że na podstawie plansz próbnych wyciągnąleś fałszywe wnioski na temat tego, czym ta seria jest.


Być może. Kierowałem się rysunkami i hasłem z wiki opisującym postać Nestora Burmy gdzie widnieje zdanie:
"Burma is a hardboiled private detective, in the mold of American characters such as Sam Spade and Philip Marlowe but decidedly more humorous".

Natomiast rysunki, podkreślam rysunki ze "120, rue de la gare" przywodzą mi na myśl stalagowe sceny z "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", filmu który jednak był komedią. Oczywiście mogę się mylić i bliżej temu komiksowi do "Mausa".

 

anything