Autor Wątek: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku  (Przeczytany 37965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Itachi

Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« dnia: Wrzesień 03, 2015, 11:52:40 am »
Myślę, że nowa kolekcja zasługuje na nowy wątek, a i może przy okazji obudzi się trochę dział literatury na forum.

Kolekcję można zamawiać na: http://hitsalonik.pl/produkt/swiat-dysku

Wczoraj kilkukrotnie starałem się dodzwonić na infolinię, ale niestety z marnym skutkiem. Dzisiaj udało się za pierwszym i zamówiłem kolekcję. Jedyny minus w prenumeracie jest taki, że cena pierwszego tomu jest równa pozostałym, w kiosku natomiast był za 8 czy tam 9 zł.

Mam nadzieję, że w trakcie premier kolejnych tomów będzie można podyskutować o książkach. Mile widziane będą także informacje, kiedy będą pojawiać się przesyłki z kolejnymi tomami i jakością ich pakowania. Z wątki WKKM wiem, że sporo osób interesuje jak i kiedy dochodzą paczki.

Offline SirBlackheart

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2015, 11:36:00 am »
To mój początek przygody z Prachettem. Serio. Nie pałam zbyt wielkim entuzjazmem w stosunku do gatunku fantasy, dlatego dotychczas ten zasłużony pisarz dzielił ławkę rezerwowych razem z innymi, których "może, kiedyś tam, w przyszłości...". No ale teraz mam okazje, by nadrobić, być może karygodne, zaległości. Kolekcję zacząłem kupować, a wkrótce zabieram się za "Straż! Straż!". Jeśli mnie ujmie, to dotrwam do końca. Swoją drogą, te książki wydane są wg mnie idealnie - format jak marzenie dla czytelnika pociągowego :wink:

Offline Itachi

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2015, 08:22:38 pm »
To mój początek przygody z Prachettem. 

Identyczna sytuacja jak moja, kolekcja to świetna możliwość rozpoczęcia przygody z autorem. Tomie w rozsądnej cenie, a zawsze w razie w można zrezygnować z prenumeraty.

Przesyłka za pierwsza dwa tomy jest płatna z góry?

Offline SirBlackheart

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2015, 11:17:30 pm »
Nie mam pojęcia, ja kupuję w kiosku. W tym samym, w którym zaopatruję się od początku w WKKM ;)

Offline Jaxx

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2015, 11:52:01 am »
Ja od dłuższego czasu przymierzałem się do Świata Dysku i proszę, akurat trafia się ładna okazja :)

Prenumeratę zamówiłem mailowo - wysłałem na wskazany adres i po kilkunastu może minutach odpowiedzieli, że przyjmują zamówienie.

Kilka dni temu odebrałem pierwszą przesyłkę i wygląda to tak:

1) Pakowanie jest bardzo słabe - książki są obłożone w karton (nawet nie pudełko) spięty ściągaczem. I tyle. Żadnej folii, bąbelkowej czy zwykłej, żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Całość wygląda jak zamówienie w Empiku odbierane na miejscu - nawet karton "składa się" tak samo. Na szczęście książki (a w zasadzie książka, ale o tym niżej) nie ucierpiały. Tym razem. Tu Hachette jest dużo lepsze - karton jest nieco sztywniejszy, a komiksy owinięte w folię.

2)  Płaci się za przesyłkę po jej odebraniu. Dokładnie jak w przypadku WKKM - w środku jest blankiet do opłaty na otrzymane właśnie komiksy na kwotę 25,98. Co dziwne, podobno ma być inny numer konta za każdym razem, co jest nieco uciążliwe. Konto Hachette mam wpisane na stałe na moim rachunku i przelewy idą błyskawicznie, a jeśli tu mam za każdym razem wklepywać uważnie te długaśne numerki, to trochę kiepsko.

3) Przesyłka to zwykły list - nierejestrowany, bez polecenia i priorytetu. Listonosz takich nawet nie zabiera ze sobą w teren, bo są za duże do skrzynek. Z klucza są awizowane. Znowu - zupełnie jak WKKM. Nawet jak się jest w domu, to i tak trzeba się fatygować na pocztę. Na szczęście nie mam daleko.

Odnośnie książek - niestety, pomimo że zarówno na naklejce adresowej, jak i na blankiecie przelewowym widniało odniesienie do tomów 01 i 02, w środku zastałem tylko tom 02 ("Zbrojni"). Do przesyłki dołączony był list od wydawcy z przeprosinami. Jest w nim napisane, że zainteresowanie tomem 01 przeszło ich oczekiwanie i wyprzedał się na pniu. Dodruk planowany jest na połowę października. Proszą, aby opłacić fakturę za dwa tomy, a po dodruku nr 01 zostanie on dosłany bezpłatnie. Dla mnie nie jest to jakiś większy problem, i tak nie zamierzałem zaczynać Pratchetta od cyklu o Straży, więc mogę poczekać. 

Generalnie jestem zadowolony. Seria zapowiada się ładnie, chociaż wydania wyglądają raczej jak kieszonkowce, których nie trawię. "Kolor magii" dopiero 10 na liście, więc zanim zacznę czytać, zejdzie trochę czasu. Mam nadzieję, że nie będę żałował, hype na Pratchetta jest ogromny... 

Offline SirBlackheart

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2015, 01:12:46 pm »
Mi ten format akurat odpowiada. Najczęściej czytam jeżdżąc pociągami (a jeżdżę każdego dnia), zatem jego kieszonkowość jest dla mnie jak znalazł. Inna sprawa, że w mieszkaniu miejsca mam coraz mniej, a zatem taka kompresja jest jak najbardziej wskazana. No ale, jak kto lubi, wiadomo.


Wydane to jest naprawdę porządnie. Jedynie kartki są dość cienkie, dlatego trzeba uważać przy czytaniu. No ale przecież mamy to za naprawdę fajne pieniądze, zatem przesadzałbym, gdybym się czepiał.


Po lekturze "Straży! Straży!" jestem zapratchettowany - absolutnie przestałem się dziwić "co takiego w tym Świecie Dysku jest". Reasumując, jadę z tym koksem dalej.

Offline Jaxx

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2015, 02:38:03 pm »
To tak jak ja - czytam tylko w kolejkach SKM w Trójmieście, bo w domu żona z dzieciakami skutecznie i szczelnie wypełniają każdy skrawek wolnego czasu. Ale mimo to kieszonkowe wydania jakoś nie chcą mi leżeć w rękach. Nie wiem, może po prostu lubię czuć książkę w dłoni.

Z drugiej strony, jak sobie pomyślę, że mam jeździć z kolejnymi tomami Diuny czy Malazańskiej w plecaku to trochę słabnę :) I lektura odsuwa się w czasie...   

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2015, 04:07:35 pm »
To oni nie wypuszczają w tej kolekcji poszczególnych tomów jak należy? :roll: Szkoda, bo to byłaby bardzo uświadamiająca akcja. Czasami żartujemy sobie z córką, że jesteśmy jedynymi czytelnikami "Świata Dysku" w Polsce, którzy zaznajamiają się z cyklem chronologicznie, tak jak wydawano go na zachodzie. Za nami właśnie "Potworny Regiment". :)

Offline Ribald

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2015, 11:52:37 am »
Czy ja wiem czy w Pratchettach chronologia ma aż tak duże znaczenie? Oczywiście zawsze lepiej czytać zgodnie z kanonem, ale nawiązania do poprzednich tomów są raczej subtelne aniżeli łopatologiczne.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline SirBlackheart

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 14, 2015, 11:54:54 am »
Ja zacząłem od "Straży..." i nie czuję się absolutnie zagubiony. Przeciwnie, jestem pełen entuzjazmu i z radością będę czytał dalej. A kolejność... Cóż, myślę, że wszystko mi się później samo poukłada. ;)

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 14, 2015, 05:31:36 pm »
Czy ja wiem czy w Pratchettach chronologia ma aż tak duże znaczenie? Oczywiście zawsze lepiej czytać zgodnie z kanonem, ale nawiązania do poprzednich tomów są raczej subtelne aniżeli łopatologiczne.
Moim zdaniem chronologia ma olbrzymie znaczenie. Już pomijając fakt, że można śledzić rozwój Pratchetta jako pisarza oraz ewolucję jego pomysłów na "Świat Dysku", fantastyczna jest możliwość zaobserwowania, jak rozwijały się postaci, jak to, co przeżyły w poprzednich częściach, wpływa na ich postępowanie w kolejnych. A jeżeli nawiązania - jak piszesz - są subtelne, to tym bardziej byłoby to chyba wskazane... Oczywiście piszę z pozycji fana "Świata Dysku" jako takiego. :)

Offline SirBlackheart

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 15, 2015, 08:44:37 am »
Radują mnie 2 arcyważne rzeczy: nie kombinowano z okładkami (co w przypadku tego typu kolekcji mogło się zdarzyć) - wciąż są to prace Josha Kirby'ego, a także nie zlecano nikomu przygotowania nowego tłumaczenia - przekład Piotra W. Cholewy jest rewelacyjny. Dobrze zaczynać przygodę z Pratchettem z takiego, kanonicznego pułapu. 

mgnesium

  • Gość
Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 15, 2015, 10:33:14 am »
fajny artykuł o chronologii wydawniczej i kolejności czytania:

http://lekturaobowiazkowa.pl/ksiazki/jak-zaczac-czytac-swiat-dysku-poradnik/#

oraz przetłumaczona mapka z pratchett.pl (do której link jest również w powyższym tekście).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2015, 10:37:40 am wysłana przez mgnesium »

Offline Itachi

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 17, 2015, 10:16:58 am »
Chciałbym coś w końcu napisać w tym wątku, ale nie mogę bo nadal czekam na przesyłkę z pierwszymi tomami. Jak widać to już standard, że prenumeratorzy dostają na koncu.

Offline Jaxx

Odp: Terry Pratchett Kolekcja Świat Dysku
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 17, 2015, 10:35:40 am »
Chciałbym coś w końcu napisać w tym wątku, ale nie mogę bo nadal czekam na przesyłkę z pierwszymi tomami. Jak widać to już standard, że prenumeratorzy dostają na koncu.

Ja dostałem w zeszłym tygodniu, jakoś na początku. Ale jak pisałem powyżej, tylko nr 02, bo zabrakło 01. Natomiast na stronie kolekcji napisane jest, że również 02 zszedł na pniu i będzie dodruk. Braki mają rozsyłać po 25/09 dla tomu 01 i po 08/10 dla tomu 02. Więc może akurat załapałeś się na grupę, dla której zabrakło obu tomów? 

Od nr 03 sytuacja ma być unormowana. A sama kolekcja jak widać wzbudziła ogromne zainteresowanie, mimo dzielonych tomów, chaosie w chronologii i braku kilku pozycji. Z resztą po takiej cenie to nie ma się co dziwić.