trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8  (Przeczytany 351333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mack3

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #510 dnia: Sierpień 29, 2015, 12:56:07 pm »
Do wycięcia (nie chcę jątrzyć w sytuacji, gdy wszyscy w wypoiwiedzi wcześniej się pogodzili i zyli długo i szczęśliwie ;) )
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2015, 12:59:52 pm wysłana przez mack3 »

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #511 dnia: Sierpień 29, 2015, 01:12:32 pm »
Ja mam zupełnie odwrotnie. Anionorodnik pisał, że w drugiej 60-tce najlepsze są klasyki a te współczesne komiksy to słabiaki a jak na razie najbardziej podobały mi się Marvel Knights Spider-Man i Venom. Doceniam te starsze komiksy jako wartość historyczną bo mamy tam ważne debiuty, originy, wydarzenia do których odwołuje się później mnóstwo komiksów, ale Marvele z lat 60-tych i 70-tych wydają się obecnie archaiczne i czyta się je dość ciężko. Dużo słów, mało treści. Szczególnie irytuje mnie w komiksach z tamtego okresu nadmierne skupianie się na pojedynkach z villainami. Przeważnie to wygląda tak - 3, 4 strony normalnej fabuły, pojawia się złoczyńca i bohaterowie z nim walczą przez kolejne 10 albo 15 stron i tak w kółko, tak jakby to było w komiksach najważniejsze. Ile lepsza byłaby historia ślubu Wasp i Pyma z Narodzin Ultrona gdyby scenarzysta odpuścił sobie ten durny pojedynek z cyrkowcami a bardziej skupił się na psychice postaci.

Problem jest w tym, że prawdziwe komiksy są w Polsce dostępne dopiero od 1989 roku. Przez cały okres PRL-u byliśmy odcięci od polskich tłumaczeń amerykańskich komiksów. Superman powstał w 1938, Batman w 1939 - jeszcze przed II Wojną Światową. Naprawdę jestem ciekaw jakby wyglądały losy komiksu w Polsce, gdyby II Rzeczpospolita dalej istniała, albo żeby chociaż po wojnie nie wpadlibyśmy w łapska ZSRR i zachowali niepodległość. Czy w latach 60-tych i 70-tych pojawiłyby się polskie przekłady z Silver Age, tak jak miały je kraje Europy Zachodniej.

A w czasach TM-Semic, to wydawnictwo szybko przeleciało po łebkach bliską przeszłość, by mieć podstawę do przedruków "bieżących" (z 2-3 letnim opóźnieniem ofkoz) przygód bohaterów. Nawet Mega Marvel nie dał nam wtedy Secret Wars czy Rękawicy Nieskończoności po polsku.

I dopiero teraz dzięki uprzejmości Hachette mamy możliwość sięgnąć do odmętów przeszłości. Poznać w naszym języku absolutne klasyki klasyków. Ja się bardzo cieszę z tego powodu i z tego, że teraz WKKM wychodzi w proporcjach 40/20 na korzyść Silver Age. Co oczywiście nie oznacza że odrzucam nowości - ja chcę mieć je wszystkie. :) Ale Nadejście Galactusa będzie już niedługo w moich łapkach. A potem równie ważne i kultowe Kree/Skrull War czy Korvac Saga. Jak tu się nie cieszyć?

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #512 dnia: Sierpień 29, 2015, 01:55:50 pm »
Problem jest w tym, że prawdziwe komiksy są w Polsce dostępne dopiero od 1989 roku.
Czy Ty czasem się zastanawiasz zanim coś napiszesz?

ramirez82

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #513 dnia: Sierpień 29, 2015, 02:08:13 pm »
Czy Ty czasem się zastanawiasz zanim coś napiszesz?

Daj spokój, to nie ma sensu...


Czytał ktoś tego Iron Man: Upadek i Wzlot i może napisać kilka słów? Oryginalne zeszyty: Tales of Suspense #91-99, Iron Man and Sub-Mariner #1 and The Invincible Iron Man #1-4.



Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #514 dnia: Sierpień 29, 2015, 02:52:30 pm »
Osobiście nie czytam oryginałów, jeśli w Kolekcji ma się pojawić polskie tłumaczenie - by nie psuć sobie przyjemności. Najwyżej potem doczytuje kontynuacje i tie-iny. Ale tu masz parę oryginalnych okładek. Pojawi się Wiplash, Jednorożec, także Maggia, AIM, Grey Gargule i jeden zeszyt z Namorem.




http://oi60.tinypic.com/33vi5v9.jpg
http://oi60.tinypic.com/oubd3d.jpg

Offline amsterdream

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #515 dnia: Sierpień 29, 2015, 03:02:20 pm »
Po przykładowych okładkach widać, że znowu cały komiks będzie się opierał na bezsensownych pojedynkach herosów z villainami :doubt:

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #516 dnia: Sierpień 29, 2015, 03:04:22 pm »
@UP
A co byś chciał więcej w 1968 roku? :)

Offline adro

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #517 dnia: Sierpień 29, 2015, 03:24:23 pm »
prawdziwe komiksy od 89 roku WTF  :lol:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #518 dnia: Sierpień 29, 2015, 04:25:53 pm »
Czy Ty czasem się zastanawiasz zanim coś napiszesz?
Normalnie w końcu jakiś elseworld interferuje z naszą rzeczywistością, a tutaj jeszcze kręcą nosami ;-)

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #519 dnia: Sierpień 29, 2015, 04:41:14 pm »
@Kuki
+1 Łapiesz odpowiednią fazę.

Reszta - przed 1989 rokiem mało było drukowanych, polskich komiksów z Marvel/DC. Podobno pojawiały się jakieś fragmenty Thora...

Offline starcek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #520 dnia: Sierpień 29, 2015, 05:33:49 pm »
Do wycięcia (nie chcę jątrzyć w sytuacji, gdy wszyscy w wypoiwiedzi wcześniej się pogodzili i zyli długo i szczęśliwie :wink: )
No dobrze, bo inaczej mogłoby być tak...


- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline Motyl

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #521 dnia: Sierpień 29, 2015, 05:42:19 pm »
Problem jest w tym, że prawdziwe komiksy są w Polsce dostępne dopiero od 1989 roku.
Zmień leki, bo przez te co bierzesz bredzisz.

Cytat: 8azyliszek
Naprawdę jestem ciekaw jakby wyglądały losy komiksu w Polsce, gdyby II Rzeczpospolita dalej istniała, albo żeby chociaż po wojnie nie wpadlibyśmy w łapska ZSRR i zachowali niepodległość. Czy w latach 60-tych i 70-tych pojawiłyby się polskie przekłady z Silver Age, tak jak miały je kraje Europy Zachodniej.

Spytaj się swoich dziadków na co ich było stać po II wojnie światowej, jak wyglądała gospodarka  Polski po wojnie (chyba, że byłeś nieukiem i przespałeś lekcje historii). Potem zapytaj się jeszcze jakimi gałęziami kultury się interesowali w tamtym okresie i czy w ogóle mieli na to czas (naród przez sześć wojennych lat doświadczony okrutnie). Moim skomnym zdaniem, aby komiksem amerykańskim zainteresować rodaków w tamtym okresie musiałby istnieć prężnie rozwijający się rynek rodzimego komiksu. Polacy mieli na głowie odbudowywanie zrujnowanego kraju, niekiedy całych miast, a nie zajmowanie się komiksami.

A z tego co pamiętam, Polska ostatni raz odzyskała niepodległość w 1918 r., nawet mamy takie święto narodowe jakbyś nie wiedział.

Cytat: 8azyliszek
Reszta - przed 1989 rokiem mało było drukowanych, polskich komiksów z Marvel/DC

Całkiem możliwe, że polskie komiksy z Marvela i DC przed 1989 r. pojawiały się wtedy w Internecie lub były dostępne na futurystycznych księżycowych platformach odbiorczych. Myślę, że powinieneś podrążyć temat i to sprawdzić.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #522 dnia: Sierpień 29, 2015, 05:50:32 pm »
@UP
Ale widzisz, że nie piszę zaraz o czasach powojennych i odbudowie kraju? Silver Age zaczęła się w 1956 roku. U nas był ciągle komunizm, choć na szczęście stalinizm został zniesiony po październikowej odwilży przeprowadzonej przez Gomółkę. Co nie zmienia faktu, że dalej był u nas realny socjalizm, trwała zimna wojna a zachodnie produkty były u nas albo zakazane, albo trudno dostępne, albo drogie (albo wszystko razem).

Nie wiem kiedy przedruki Marvel/DC zaczęły się ukazywać w Zachodniej Europie. Ale zaczęły. Gdybyśmy nie byli w bloku wschodnim, pewnie i u nas mogłoby się pojawić w jeszcze w latach 60-tych, 70-tych czy 80-tych. A tak musieliśmy czekać do upadku komunizmu. I stąd nasze zapóźnienie na tym rynku, dlatego doceniam klasyki (nawet nieco zramolałe) w WKKM.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2015, 06:07:27 am wysłana przez 8azyliszek »

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #523 dnia: Sierpień 29, 2015, 05:56:26 pm »
Czy Ty czasem się zastanawiasz zanim coś napiszesz?


Polecam listę ignorowanych, na avalonie i w kilku innych miejscach bez tego ani rusz  :wink:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2015, 06:04:44 pm wysłana przez kuba g »
perły przed wieprze

Offline radef

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #524 dnia: Sierpień 29, 2015, 06:01:11 pm »
Ja się zgadzam z 8azyliszkiem (WYJĄTKOWO!).
Gdyby nie komunizm i gdyby Polska dołączyła do planu Marshalla to prawdopodobnie w latach 50-tych pojawiłyby się w Polsce komiksy Disneya, a potem inne amerykańskie i europejskie komiksy. Podejrzewam, że wówczas w naszej części Europy Egmont nie miałby tak mocnej pozycji, którą zagwarantował sobie umową na wydawanie komiksów Disneya na wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej podpisaną pod koniec lat 80-tych.
Taka ciekawostka - w Jugosławii regularnie od lat 50-tych były wydawane komiksy Disneya, najpierw jako dodatek do dziennika, od lat 70-tych jako osobne pozycje.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja