Autor Wątek: Ballada o Halo Jones  (Przeczytany 31883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline starcek

Ballada o Halo Jones
« dnia: Maj 24, 2015, 01:11:56 pm »
Komiks zasługuje na własny wątek, a nie tylko pogaduszki w temacie o wydawnictwie.
Wiadomo, że na tym forum tylko opowiada się o tym jak pięknie grzbiety prezentuja się na półkach, albo sprawdza czy komiks na pewno  sprzedawany jest w folii - ale jednak zaryzykuję.  :cool:
Po przeczytaniu dwóch ksiąg mogę powiedzieć jedno: jeśli zaczytywałeś/łaś się w A. Besterze, H. Harrisonie, a Duna była twoją planetą pierwszego wyboru w przypadku ewakuacji poza Ziemię i "Wieczna wojna" Haldemana nie przerażała okrucieństwem, to nie ma bata - zakup obowiązkowy!
Prawdziwie smakowita space opera z mnóstwem smaczków, nawiązań do jak najbardziej aktualnych wtedy (i teraz) problemów społecznych, ale też np. klasyków kina (Casablanki nie sposób nie rozpoznać).

Dla dużej grupy osób rysunki mogą być zbyt odskulowe - nie dość, że nie na komputerze, to do tego jeszcze czarnobiałe, ale dzięki temu wyobraźnia może sobie dopowiadać wszystkie kolory tęczy.

Stare, ale jare!!! Zdecydowana rekomendacja - KUPUJ!
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2015, 02:25:42 pm wysłana przez starcek »
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 25, 2015, 09:14:33 am »
Starcek, a moża napiszesz coś bardziej konkretnego o tym komiksie? W szczególności: Dlaczego uważasz, że jest on tak wyjątkowy, że załuguje na własny wątek i zakup? Jaki etap rozwoju rzemiosła Moore'a on prezentuje w kontekście jego twórczości? Jakie są związki tego komiksu z utworami przywołanymi w Twoim poście? Bo, pomimo Twojej krytki postów odnoszących się do jakości wydań, pragnę Ci przypomnieć, iż sam napisałeś 6 postów opisujących pofalowanie stron Twojego egzemplarza i jak na razie są to najbardziej konkretne informacje, które udzieliłeś na temat tego komiksu. Zatem z niecierpliwością oczekuję (i zgaduję, że nie tylko ja) na stosowną analizę komiksu pod względem jego treści, analizę, która będzie miała szansę stać się punktem wyjścia dla merytorycznej dyskusji.

Offline starcek

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2015, 11:17:51 am »
Ciebie powinno przekonać jedno - pozytywnymi bohaterami są
Spoiler: pokaż
walenie czyli bliscy znajomi z oceanicznej sadzawki.
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2015, 02:26:44 pm »
widać, że Moore mocno insipował się Wieczną Wojną. czytając Balladę cały czas przed oczami miałem książę Haldemana i komiks Marvano. perypetie tytułowej bohaterki w futurystycznym, antyutipijnym świecie na tle międzyplanetarnej wojny wciąga i daje do myślenia. Moore stawia tutaj jasne tezy, nie zadaje pytań tylko od razu daje odpowiedzi. odpowiedzi, które nie każdemu mogą się spodobać.
Moore pisze "leką ręką", narracja jest na tyle płynna, że nie zdałem sobie sprawy, że komiks już się kończy. Gibson ma oldschoolową kreskę, niektórych może zrazić, mi się podobała - realistyczna, trochę uproszczona, bez fajerwerków. Balladę jak najbardziej polecam, aby każdy mógł zobaczyć, że na początku kariery Moore zrobił coś świetnego poza Vendettą. jeśli chodzi o wydanie, to w moim egzemparzu nie ma się do czego przyczepić, wszystko jest cacy - od twardej oprawy, poprzez dobry papier do solidnego szycia.

ramirez82

  • Gość
Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2015, 08:44:02 pm »
Wiadomo, Moore to Moore, uwielbiam twórczość tego dziada, jednak przyznam, że do "Ballady o Halo Jones" podchodziłem z lekką rezerwą. W końcu to komiks, który napisał we wczesnym etapie swojej twórczości, zapewne zanim jeszcze osiągnął mistrzostwo znane mi z "Strażników", czy "V jak Vendetta". I choć rzeczywiście "Ballada..." nie jest dziełem tego kalibru, to na jej przykładzie widać, że talent Moore'a nie objawił się nagle, że rozkwitał od... hmm, właśnie sprawdziłem datę powstawania "Ballady..."- 1984-1986, więc skoro "V jak Vendetta" to 1982–1985, "Marvelman/Miracleman" 1982–1984, "Saga o Potworze z bagien" 1984–1987, a "Strażnicy" 1986–1987, to jednak byłem w błędzie. "Ballada..." jest z najlepszego okresu Moore'a.  :) Mniejsza z tym.  ;-)

Choć rysunki Gibsona na początku mnie irytowały, zwłaszcza charakterystyczny grymas na twarzy głównej bohaterki, którym została ozdobiona okładka, to z czasem przekonałem się do nich - a gdy w późniejszych rozdziałach Gibson się rozkręcił, wręcz doceniłem ich klasę. Za to scenariusz wciągnął mnie od początku (choć tutaj też, im dalej, tym lepiej), tak jak od początku polubiłem Halo Jones. Trochę nie pasuje mi do całości, początek drugiej księgi
Spoiler: pokaż
w którym w przyszłości, na wykładzie w Instytucie Nauk Para-historycznych omawiana jest postać Halo Jones - spodziewałem się po tym, że Jones okaże się jakimś bohaterem narodowym pokroju Marthy Washington z komiksu Millera, ale przecież nie była nikim szczególnym, o kim mogłaby pamiętać historia...
. Ogólnie, choć "Ballada..." jest bardziej oldschoolowa, to moim zdaniem, w zestawieniu z taką "Sagą", wcale nie wypada źle.

Offline studio_lain

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 15, 2015, 10:15:47 am »

Offline studio_lain

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2015, 06:19:31 pm »
http://pulpwarsaw.tumblr.com/post/125426775481/wpis-508-ballada-o-halo-jones


kolejny material o Halo Jones


Bardzo proszę wydawcę o niedublowanie takich samych treści w różnych wpisach porozrzucanych po różnych wątkach
Kto się interesuje waszymi publikacjami na pewno śledzi wszystkie poświęcone wam wątki

fragsel
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2015, 09:27:21 pm wysłana przez fragsel »

Offline studio_lain

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 03, 2015, 09:32:16 am »

Offline blackwaterpark

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 03, 2015, 04:44:09 pm »
Szkoda że komiks Ballada o Halo Jones jest dostępny (chyba?) tylko w sklepie gildia.pl - to duży problem dla tych, którzy robią zakupy w niePrzeczytane, bonito, literacka...  :cry:

ramirez82

  • Gość
Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 03, 2015, 05:11:33 pm »
Szkoda że komiks Ballada o Halo Jones jest dostępny (chyba?) tylko w sklepie gildia.pl - to duży problem dla tych, którzy robią zakupy w niePrzeczytane, bonito, literacka...  :cry:

Niby tak, ale dla takiego komiksu warto zrobić wyjątek. Też już przerzuciłem się na wymienione przez Ciebie księgarnie, ale czasem z Gildii trzeba zamówić, choćby tytuły Scream Comics - czekałem aż pojawią się w Arosie, a jak się pojawiły, to były droższe niż w Gildii...

Offline misiokles

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 03, 2015, 05:53:34 pm »
Dzięki temu więcej pieniążków trafia do wydawcy (tak mi się wydaje). Przy okazji ABC Warriors można było kupić w gildii taniej + wysyłka niż u samego wydawcy, gdzie było drożej, ale już wysyłką. Finalnie ceny końcowe były podobne.

Offline blackwaterpark

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 03, 2015, 07:18:20 pm »
Dzięki temu więcej pieniążków trafia do wydawcy (tak mi się wydaje). Przy okazji ABC Warriors można było kupić w gildii taniej + wysyłka niż u samego wydawcy, gdzie było drożej, ale już wysyłką. Finalnie ceny końcowe były podobne.

Jako że, póki co, nie planuję zakupów w gildia.pl, to wygląda na to, że pieniążków nie będzie...  :doubt:

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 03, 2015, 07:20:49 pm »
Jako że, póki co, nie planuję zakupów w gildia.pl, to wygląda na to, że pieniążków nie będzie...  :doubt:


No Twoja strata bo raczej wątpię żeby Ballada długo zalegała na półkach ( tym bardziej patrząc na obecną dostępność ABC Warriors) ;)
perły przed wieprze

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 03, 2015, 09:38:24 pm »
Ballada o Halo Jones to zacny komiks. Mi osobiście, trzecia część (księga) kojarzy się z Wieczną wojną. Jak będzie głosowanie na najlepszy komiks 2015 umieszczę Balladę w pierwszej 10. Ogólnie to się dziwię, że tak dobry komiks wydany w niskim nakładzie jest jeszcze dostępny. Czy nie ma 500 ?? osób w kraju doceniających bardzo dobra pozycję. Być może ja się nie znam i przeceniam pozycję (dyletant ze mnie), ewentualnie nasz rynek jest taki rachityczny i efemeryczny. W obu przypadkach smutne :???:
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline blackwaterpark

Odp: Ballada o Halo Jones
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 03, 2015, 10:27:22 pm »
Nawet wysyłka do kiosku za 3zł Cię nie skusi?  :wink:

Nigdy dotąd nie korzystałem z takiej ''kioskowej'' usługi - nawet nie wiem, w jakich kioskach to działa? (w jakichś wybranych?).

Inną sprawą jest to, że nie do końca chodzi mi o pieniądze - bardziej o zwrócenie uwagi wydawnictwu na problem - niech to będzie rodzaj buntu/protestu przeciwko tak strasznemu zawężaniu rynku sprzedaży (o tym, że strasznie mi na tym komiksie nie zależy, to już nie wspomnę - niedawno ściągałem 25 Thorgali z gildii i nawet o Balladzie jakoś nie pomyślałem...).

 

anything