trawa

Autor Wątek: Komiksowy Boom 2015  (Przeczytany 29706 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 26, 2015, 10:20:49 pm »
Nie o to pytałem. Pytałem, jakie są reakcje Czechów na komiksy wydane u nich i czy dyskusje są podobne do dyskusji Polaków na komiksy wydane w Polsce.

Offline Gmork

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 27, 2015, 05:40:05 am »
misiokles: V Polsku jste na tom o hodně lépe. Máte lepší komiksovou
komunitu, která komiksy kupuje. V Czechach sice vychází 100 bullets,
Fables, Lucifer, Skalped... v nákladu 1500 kusů a i ten je problém prodat.
Nejlépe se u nás prodává manga jako Naruto, Bleach... Evropský komiks
se u nás vůbec nechytá, Thorgala zkoušeli vydávat různí vydavatelé,
vždy to museli zastavit. Jediná Crew vydává Evropu v integrálech, teď
Bilala. U nás v Czechach ani nemáme takové ústřední forum jako gilda.pl.

Takže se máte v komiksech daleko lépe než my. Proto si kupuji polske
komiksy na sklep.gildia.pl, většinou Evropu. Podporujte své oblíbené
komiksy a vydavatele, ať nedopadnete jako tady v Czechach.  :wink:

Offline peta18

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 27, 2015, 06:01:31 am »
U nas na pewno brakuje takich inicjatyw crowdfundingowych jak w Czechach. Zbiórki na wydanie takich omnibusów jak Conan, Sin City i inne. Fakt faktem, że ich ceny były/są dosyć wysokie i nie ma porównania z cenami omnibusów na zachodzie.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline radzio78

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 08, 2015, 09:23:05 pm »
A ja wrócę do ankiety z pierwszego posta.
1. Jak sądzicie, co spowodowało obecny rozkwit oferty komiksowej w Polsce?
Po pierwsze potwierdzę że jest boom. To co się stało w ostatnich tygodniach to jakieś szaleństwo. Szczególnie, że to, za co się zabierają wydawcy leży dokładnie w moim guście. Nie dość, że maj był bogaty, to jeszcze Egmont nagle wyskoczył, że będzie wydawał NOW. Do tego Sideca z Daredevilami. Jeszcze Egmont szykuje się z klasyką Star Wars. To jest wypadkowa kilku rzeczy. Po pierwsze, najbardziej warto zwrócić uwagę właśnie na Egmont. Uważam, że to co robią to jest strategiczne mistrzostwo. Znośne ceny (po uwzględnieniu rzeczywistych rabatów, nie okładkowe), dobry wybór tytułów (poza wpychaniem Batmana z New 52 w każdej ilości i jeszcze jest kupowane, a 2 na 3 tytuły gacka to crap (Detective Comics i The Dark Knight)). Jest to też wypadkowa tego, że superhero trafiło do masowej świadomości. W wersji komiksowej- Hachette. W wersji filmowej rok 2008 i to co się działo po nim (Dark Knight, Iron Man). Wg mnie- nie doceniacie seriali. Arrow, Flash, Agenci, Gotham, które najpierw zrobiły furorę ogólnie a teraz lecą w polskiej telewizji. Zobaczcie jaki nastąpił Daredevilowy szał po genialnym netflixowym serialu (Sideca, Yellow- tutaj nie jestem pewien, czy nie było zapowiedziane dużo wcześniej, pewnie tak :P). Są też gry- Batmany z serii Arkham, Injustice, gry Lego (i Marvel i DC), Marvel Heroes. Ja zaczynałem przygodę z komiksami w okolicach 2009-2010. Zastałem wtedy ZUPEŁNIE inny rynek. Superhero to była nisza, może poza Mrocznym Rycerzem. Wszystkie fajne komiksy po polsku to były białe kruki na rynku komiksów używanych. W zasadzie tylko Mucha robiła cokolwiek z mainstreamem. W grę wchodziły tylko wydania zagraniczne, zakupy na Multiversum (później Atom). Mnie nie interesuje rynek komiksów polskich i alternatywnych, więc nie będę się wypowiadał.
2. Jak Wy reagujecie na obecną sytuację? (Tzn: kupuję więcej wszystkich wersji komiksów, więcej wydań PL, tyle samo, mam ból głowy, innych części ciała)
Przeprowadzam się zupełnie na PL aktualnie, będę kupował wszystkie serie z Now, to czego nie mam w oryginale z DC Deluxe, skończę Sandmana. Wyjątkiem od tej reguły jest chęć skompletowania historii X-men w omnibusach.
3. Czy sądzicie, że obecna sytuacja ma szansę się utrzymać na obecnym poziomie, czeka nas dalsze rozszerzanie się ofert czy też w końcu nastąpi zapaść?
Ma szansę się jeszcze dłuższy czas utrzymać. Ale nie wiem jak długo, to wszystko zależy od rozsądnych kierowników wydawnictw i tego, co będzie się działo na rynku filmów, seriali i gier. Najbardziej boję się o rynek seriali, bo kto ma czas na oglądanie tego wszystkiego? A one są przecież ze sobą połączone.

Offline Death

Odp: Komiksowy Boom 2015-2016
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 20, 2016, 10:06:14 am »
Wszedłem właśnie do Sklepu Gildii, żeby sobie zrobić listę zakupową i rozbolała mnie głowa.
Na podstronie http://www.sklep.gildia.pl/komiksy sama tylko lista od 6 kwietnia do końca maja (czyli cała kolumna po lewej i połowa prawej), zawiera więcej ciekawych albumów, niż dawniej wychodziło w całym roku. Czyste szaleństwo.

Offline 8azyliszek

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 20, 2016, 10:23:46 am »
Zakładam nowy temat, ponieważ chciałbym w jednym miejscu zebrać pewne informacje. Na samym początku chcę zaznaczyć, że ewentualne odpowiedzi na poniższe pytania wykorzystane mogą być w tekście, który wkrótce może pojawić na blogu  Image Comics Journal.

Chciałbym, abyście poświęcili kilka minut i odpowiedzieli mi na poniższe pytania:

1. Jak sądzicie, co spowodowało obecny rozkwit oferty komiksowej w Polsce?
2. Jak Wy reagujecie na obecną sytuację? (Tzn: kupuję więcej wszystkich wersji komiksów, więcej wydań PL, tyle samo, mam ból głowy, innych części ciała)
3. Czy sądzicie, że obecna sytuacja ma szansę się utrzymać na obecnym poziomie, czeka nas dalsze rozszerzanie się ofert czy też w końcu nastąpi zapaść?

Tylko tyle i aż tyle :smile:

1.Hachette Polska i WKKM
2.Tak
3.Tak

Offline Andy13

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 20, 2016, 05:00:26 pm »
2. Jak Wy reagujecie na obecną sytuację? (Tzn: kupuję więcej wszystkich wersji komiksów, więcej wydań PL, tyle samo, mam ból głowy, innych części ciała)
2.Tak

3. Czy sądzicie, że obecna sytuacja ma szansę się utrzymać na obecnym poziomie, czeka nas dalsze rozszerzanie się ofert czy też w końcu nastąpi zapaść?
3.Tak

kwintesencja rozmowy z 8azyliszkiem - na pytania, na które trzeba udzielić konkretnej odpowiedzi, odpowiada: "tak".

Offline 8azyliszek

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 20, 2016, 05:06:25 pm »
2. Jak Wy reagujecie na obecną sytuację? (Tzn: kupuję więcej wszystkich wersji komiksów, więcej wydań PL
3. Czy sądzicie, że obecna sytuacja ma szansę się utrzymać na obecnym poziomie, czeka nas dalsze rozszerzanie się ofert

2.Tak
3.Tak
To przecież oczywiste, skoro wreszcie Egmont zaczął wydawać komiksy w ludzkich cenach.

Offline gobender

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 20, 2016, 05:14:01 pm »
Zapisując się do forum naiwnie sądziłem, że jest o komiksach. :)

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 20, 2016, 05:15:08 pm »
kwintesencja rozmowy z 8azyliszkiem - na pytania, na które trzeba udzielić konkretnej odpowiedzi, odpowiada: "tak".


https://www.youtube.com/watch?v=W-evGS723io
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Andy13

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 20, 2016, 05:18:09 pm »
w tym sensie, że trzeba wybrać konkretną odpowiedź:
3. Czy sądzicie, że obecna sytuacja:
-ma szansę się utrzymać na obecnym poziomie
-czeka nas dalsze rozszerzanie się ofert
-czy też w końcu nastąpi zapaść?

a Ty na te dwa pytania odpowiadasz: "tak".

Offline 8azyliszek

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 20, 2016, 05:24:24 pm »
Tak, bo uciąłem drugą część tego pytania.

@gobender
Bardzo cię przepraszam za off top. W temacie o WKKM pisałem dziś o Imperatywie Thanosa.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 16, 2016, 09:39:26 am »
Pomyślałem, że odkopię ten właśnie temat, bo wydaje mi się on dobry do tego rodzaju "wyznania".
"Boom" boomem. Niewątpliwie jakoś tam trwa - od kiedy i w jakiej skali, o to można się spierać.

Problem z nim jednak jest taki, że jest on straszliwie przechylony na stronę superhero i ogólnie amerykańskiego minestreamu (a więc także serii Image, w gruncie rzeczy jakoś tam podobnych, często tworzonych przez tych samych autorów).
A piszę to jako zagorzały i wieloletni fan superhero!

Nie twierdzę, że "odbierają one chleb" tytułom europejskim, czy różnie rozumianej "alternatywie". To ciągle jest. Ale w innej proporcji, a sami wydawcy wydają się jakby mniej skorzy do ryzyka, do proponowania tytułów o szczególnej wartości. Mam wrażenie, że trochę tak sobie równają do tej pulpowej średniej.
Może to oznacza, że nasz rynek się normalizuje? Że jest dużo "razowca" i tylko od czasu do czasu jakaś rodzynka?
To są odczucia rzecz jasna bardzo subiektywne ale w całym ogromnym natłoku tegorocznego superhero ponad przeciętną wybijały się moim zdaniem raptem tylko "Alias", "Gotham Central" (o ile to w ogóle SH), "Thor" Aarona oraz na innej zasadzie najlepsze archiwalia z WKKM (drugi tom "Furego" i "Korvac Saga"). O moim pewnym rozczarowaniu Marvel NOW! i DC Deluxe już w swoim czasie pisałem...

Te smętne myśli przyszły mi do głowy, gdy zastanowiłem się jak na dziś wyglądałaby moja "Komiksowa TOP lista 2016". A wliczając nawet różne ważne zapowiedzi wyglądałaby jednak o wiele bardziej blado niż zeszłoroczna. Praktycznie nie widzę (nowych) tytułów, które mógłbym postawić obok "Zrozumieć komiks", "Kronik dyplomatycznych", "Pasażerów wiatru", czy zbiorczych premier Sfara...

Cóż, ogromnie liczę na "Dawnych mistrzów" i "Nie musisz się mnie bać" oraz mam wielką nadzieję, że dalsze tomy "Gotham Central" oraz "Miracleman" i "Elektra Assasin" wpłyną pozytywnie na to moje przejedzenie superhero.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Death

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 16, 2016, 10:01:59 am »
Praktycznie nie widzę (nowych) tytułów, które mógłbym postawić obok "Zrozumieć komiks", "Kronik dyplomatycznych", "Pasażerów wiatru", czy zbiorczych premier Sfara...
Skład główny, Cyann, Kosmiczne rupiecie, Opowieść panny młodej. Dziękuję i dobranoc. ;)

Offline gobender

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 16, 2016, 10:03:41 am »
No ale ten rynek o którym mówisz to jednak chyba głównie Egmont. Nadal mamy sporo wydawnictw poza nimi i naprawdę imponującą ilość premier non-super. A że Egmont skręcił w komercyjny zakręt, to jeszcze nie koniec świata.

 

anything