Autor Wątek: Komiksowy Boom 2015  (Przeczytany 30007 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lokus

  • Gość
Komiksowy Boom 2015
« dnia: Maj 23, 2015, 08:33:38 am »
Zakładam nowy temat, ponieważ chciałbym w jednym miejscu zebrać pewne informacje. Na samym początku chcę zaznaczyć, że ewentualne odpowiedzi na poniższe pytania wykorzystane mogą być w tekście, który wkrótce może pojawić na blogu  Image Comics Journal.

Chciałbym, abyście poświęcili kilka minut i odpowiedzieli mi na poniższe pytania:

1. Jak sądzicie, co spowodowało obecny rozkwit oferty komiksowej w Polsce?
2. Jak Wy reagujecie na obecną sytuację? (Tzn: kupuję więcej wszystkich wersji komiksów, więcej wydań PL, tyle samo, mam ból głowy, innych części ciała)
3. Czy sądzicie, że obecna sytuacja ma szansę się utrzymać na obecnym poziomie, czeka nas dalsze rozszerzanie się ofert czy też w końcu nastąpi zapaść?

Tylko tyle i aż tyle :smile:
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2015, 05:30:20 pm wysłana przez Lokus »

Offline pokia

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2015, 09:22:43 am »
Odpowiadam:

1. Przyczyn jest kilka:
a. Przebudzenie i powrót do komiksów trzydziestoparolatków, dzieciaków wychowanych na tm-semic. Są już w dużej części ustatkowani i mogą poświęcić część, wcale nie małą, dochodów na swoje hobby / pasję. Inaczej mówiąc, zwiększyło się zapotrzebowanie / popyt na komiksy.

b. Ci sami ludzie próbują wydawać komiksy na własną rękę. Powstają malutkie kilkuosobowe wydawnictwa. To właśnie one dorzuciły do pieca w ostatnim czasie. Ułatwił to wszystko internet, bo nie ma dzisiaj problemu w komunikacji z wydawcami, tłumaczami. Dzięki internetowi nowi wydawcy są też świadomi rynku, przecież część z nich jest stałymi uczestnikami tego forum.

c. Mali gracze starają się iść poza głównym nurtem, szukając dla siebie niszy, ale z zwiększonego zainteresowania korzystają też najwięksi wydając ogromną ilość tytułów. Sam T. Kołodziejczak pisał nie tak dawno temu, że będą korzystać z dobrej passy ile się da, bo wie, że nie będzie ona trwać wiecznie. Sami doskonale widzicie co aktualnie wyrabia / wydaje Egmont.

2. Cieszę się z obecnej sytuacji, bo jest spory wybór. Oczywiście nie jestem w stanie kupić absolutnie wszystkiego co jest oferowane, ale stać mnie na to co naprawdę chcę przeczytać. Dzięki temu kupuję najciekawsze tytuły. Ale ta granica jest już bardzo napięta. W zeszłym roku kupiłem 140 komiksów, a w tym będzie to pewnie podobna ilość, może więcej (170 tytułów).
Zakupy wiążą się z kombinowaniem jak koń pod górę: zniżki, promocje, kupony itp. Liczę, że wychodzi od 35% do 50% rabatu za komiks.

3. Gwoździem do trumny tego trendu zwyżkowego w naszym komiksowym światku może być ustawa o jednolitej cenie książki. Jak pisałem w poprzednim punkcie wydaję na komiksy tyle ile mogę, a nie więcej. Jeśli stracę 35-50% rabatu od ceny okładkowej, a ona się stosownie nie obniży (w co nie wierzę), to będę kupował 35-50% mniej komiksów. Możliwe, że nawet przestanę kupować je całkowicie. Taki spadek mogą przetrwać tylko duże wydawnictwa, z dużym zapleczem, które nie jedną zapaść mają już za sobą.

Jeśli ustawa nie wejdzie, to będziemy mieli taki trend jeszcze kilka lat. Na naszych oczach powstanie jeszcze kilka malutkich wydawnictw, kilka padnie, kilka przetrwa w obecnej formie, jedno pewnie urośnie na znaczącego gracza.

Offline Szekak

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2015, 10:28:06 am »
1. Rozkwit spowodowały filmy kinowe. Hity komiksowe w kinach sprawiły, że część przypomniała sobie jak fajne są komiksy, a inna część zaczęła się nimi interesować i je kupować. Dla wielu superbohaterowie stali się pasją, właśnie przez filmy.


2. Radzę sobie z tym tak, że wydaję dużo więcej pieniędzy na komiksy. :biggrin:


3. Zapaść jest nieuchronna w moim przekonaniu i nastąpi jak opadnie boom na filmy komiksowe, czyli myślę, że za jakieś 3-4 lata. Tak bym obstawiał.

Offline misiokles

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2015, 10:47:55 am »
Amerykańskie filmowe uniwersa raczej mają mały wpływ na wzrost wydawanych tytułów europejskich. Znaczy - ci, którzy lubią komiks europejski, cieszą się z ataku komiksu amerykańskiego. Ci, którzy odkryli superhero za sprawą filmów - nie mają bladego pojęcia o komiksie innym. A komiks inny też przeżywa rozkwit.
Zapaści nie będzie - tylko wysycenie rynku. A to dwa różne pojęcia.
I wbrew populistycznym hasłom - społeczeństwo polskie się bogaci, dzięki czemu można sobie pozwolić na więcej tytułów niż parę lat temu.

Offline Szekak

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2015, 10:58:31 am »
Nieprawda. Bardzo wiele osób po zainteresowaniu się komiksami superhero po obejrzeniu filmów, interesuje się też i kupuje komiksy europejskie i filmowe uniwersa to główny czynnik wzrostu zainteresowania komiksami w Polsce.


A zapaść będzie, za 3-4 lata IMO.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2015, 11:03:00 am wysłana przez Szekak »

Offline misiokles

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2015, 11:03:57 am »
Nieprawda. Wiele czytaczy WKKM nie ma ochoty poszerzać wiedzy. I zdefiniuj - jak rozumiesz zapaść.

Offline skil

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2015, 11:34:36 am »
Bardzo wiele osób po zainteresowaniu się komiksami superhero po obejrzeniu filmów, interesuje się też i kupuje komiksy europejskie i filmowe uniwersa to główny czynnik wzrostu zainteresowania komiksami w Polsce.


Jestem tego samego zdania, co zresztą wyraźnie widać tu na forum po tym, jak wielkim zainteresowaniem od 2-3 lat cieszą się tu komiksy superhero. Kiedyś sytuacja była odwrotna. Z mojego punktu widzenia cały boom na komiksy superbohaterskie jest o tyle dobry, że jakiś mały procent czytelników tych historii sięgnie potem po komiks nieco bardziej wymagający.
Sam kupuję o wiele mniej niż w latach ubiegłych, około 30-40 pozycji w ciągu roku. Kiedyś brałem od wydawców całe pakiety, ale obecnie praktycznie nie kupuję w ciemno, starannie wybieram to, co naprawdę mnie interesuje. Poza tym coraz więcej zamawiam zza granicy i polskie wydania również wymieniam na oryginalne.
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Szekak

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2015, 11:49:51 am »
Nieprawda. Wiele czytaczy WKKM nie ma ochoty poszerzać wiedzy.
No to mówisz, że nieprawda, a potem argumentujesz w sposób, z którego nie wynika, że to nieprawda. Ja rozumiem, że chciałeś złośliwie nawiązać mocno do mojej wypowiedzi, ale niestety tym sposobem twoja wypowiedź utraciła sens. Moja argumentacja świadczyła o tym, że to co mówisz jest nieprawdą, twoja tego nie robi, ba, ja się zgadzam z tym co powiedziałeś, pewnie większość czytaczy WKKM nie ma ochoty poszerzać wiedzy i czytać np. komiksów europejskich.


I powiedz - jak rozumiesz wysycenie. Zapaść - spadek, w tym kontekście spadek zainteresowania i popytu na komiksy.

Offline Itachi

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2015, 12:23:27 pm »
1. Jak sądzicie, co spowodowało obecny rozkwit oferty komiksowej w Polsce?

WKKM. Dlaczego?
Po raz pierwszy za 10,30 a później 40 zł można było kupić pięknie wydany komiks. Spowodowało to pojawienie się nowej fali czytelników, a także tych uśpionych z czasów Semica. Później pojawił się Egmont ze swoją ofertą Nowego DC, co spowodowało że dwie największe firmy pojawiły się w dostępnych cenach na rynku. Argument o filmach kinowych od początku był przeze mnie negowany i jest tak do teraz. Nie wierzę, że tysiące osób, które zobaczyły Avengers nagle poleciało do sklepu i zaczęło kupować komiksy. Jakiś procent na pewno tak, ale to raczej zdecydowana mniejszość.

Kolejna sprawa to rywalizacja sklepów komiksowych na rabaty/zniżki/kupony...
Obecnie można kupić więcej na mniejszą kasę niż jeszcze parę lat temu. Co znalazło odzwierciedlenie w nowych ofertach od starych graczy i pojawieniem się nowych wydawców.

2. Jak Wy reagujecie na obecną sytuację? (Tzn: kupuję więcej wszystkie, więcej wydań PL, tyle samo, mam ból głowy, innych części ciała)

Do tej pory kupowałem praktycznie wszystko to, co chciałem. Od tego miesiąca wprowadziłem ostrą selekcję, a także pozbyłem się trochę pozycji, z powodu braku miejsca na półkach.

3. Czy sądzicie, że obecna sytuacja ma szansę się utrzymać na obecnym poziomie, czeka nas dalsze rozszerzanie się ofert czy też w końcu nastąpi zapaść?

Zapaść nie nastąpi, ale pewien kryzys jest tylko kwestią czasu. Potentaci zmniejszą regularność wydawania komiksów, a mniejsze wydawnictwa zapewne zamkną kilka serii. Rewolucji nie będzie. Po kilku miesiącach chudszych (chociaż i tak niezwykle bogatych z powodu x wydawnictw) biznes znowu się rozkręci.

Nieprawda. Bardzo wiele osób po zainteresowaniu się komiksami superhero po obejrzeniu filmów, interesuje się też i kupuje komiksy europejskie i filmowe uniwersa to główny czynnik wzrostu zainteresowania komiksami w Polsce.

A zapaść będzie, za 3-4 lata IMO.

Skoro tak stawiasz sprawę to nie masz racji. Do tej pory Marvel tworzył swoje filmowe uniwersum, od przyszłego roku DC weźmie przykład z rywala i postąpi identycznie. Do 2022 roku bodajże ogłosiło swoje plany na powiązane ze sobą filmy kinowe, a więc z kolejną falą filmów (zapewne lepszych skoro to DC) powinna spowodować jeszcze większą falę czytelników.

Offline Kokosz

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2015, 12:33:42 pm »
W moim odczuciu na obecny boom ma wpływ kilka czynników (kolejność chyba przypadkowa):

- wprowadzenie WKKM, Thorgala i towarzysząca im promocja
- wieloletnia praca u podstaw komiksiarzy, która teraz przynosi efekty, np. znaczne poszerzenie oferty dla najmłodszych
- ogólny wzrost poziomu życia, głównie spowodowany wejściem do UE.

Czy grozi nam zapaść? Myślę, że nie taka jak w latach 2002, gdzie na rynek weszły z hukiem Motopol, Podsiedlik, Amber czy Dobry Komiks. To były wielkie korporacje, które chciały zarabiać. Obecnie mamy wysyp inicjatyw fanowskich, małych, skrojonych na miarę, w miarę ostrożnych. Jak obecny wzrost się zatrzyma, to według mnie zwolnią, nie upadną z hukiem. Przynajmniej większość.


Kolejna sprawa to rywalizacja sklepów komiksowych na rabaty/zniżki/kupony...
Obecnie można kupić więcej na mniejszą kasę niż jeszcze parę lat temu. Co znalazło odzwierciedlenie w nowych ofertach od starych graczy i pojawieniem się nowych wydawców.

Z tym się akurat nie zgodzę. System rozbudowanych rabatów nakręcił tylko wzrost cen okładkowych przy stałej cenie realnej.

Offline Spheres

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2015, 01:06:38 pm »
W moim odczuciu na obecny boom ma wpływ kilka czynników (kolejność chyba przypadkowa):


- ogólny wzrost poziomu życia, głównie spowodowany wejściem do UE.



padłem :D

Offline Szekak

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 23, 2015, 01:12:11 pm »

WKKM.
Dlaczego pojawiło się WKKM? Bo pojawiło się duże zapotrzebowanie na komiksy. Dlaczego się pojawiło? Mroczny Rycerz, Avengers itd. Tak to wyglądało. Nie było świetnych filmów, nie było boomu.
Skoro tak stawiasz sprawę to nie masz racji. Do tej pory Marvel tworzył swoje filmowe uniwersum, od przyszłego roku DC weźmie przykład z rywala i postąpi identycznie. Do 2022 roku bodajże ogłosiło swoje plany na powiązane ze sobą filmy kinowe, a więc z kolejną falą filmów (zapewne lepszych skoro to DC) powinna spowodować jeszcze większą falę czytelników.
A na jakiej podstawie mówisz, że nie mam racji? Że będą wychodziły filmy? Ja zakładam, że filmy Superhero też za kilka lat przestaną cieszyć się taką popularnością i nastąpi zapaść, bo obecnie mamy zalew filmów, seriali.

Offline Itachi

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 23, 2015, 01:33:46 pm »
Dlaczego pojawiło się WKKM? Bo pojawiło się duże zapotrzebowanie na komiksy. Dlaczego się pojawiło? Mroczny Rycerz, Avengers itd. Tak to wyglądało. Nie było świetnych filmów, nie było boomu.

1. WKKM pojawiła się z powodu wykupu przez Panini praw do takiej kolekcji, była nisza - trzeba było w końcu ją zapełnić.
2. Z tych świetnych filmów to wymieniłbym tylko Iron Mana, Avengers i Zimowego Żołnierza - reszta to słabizna, albo nic specjalnego. Trylogia Nolana raczej na WKKM nie wpłynęła. Egmont najwięcej na tym zyskał, bo faktycznie Batman i Nolan to połączenie idealne, ale Nietoperz jest swego rodzaju wyjątkiem, z nim sprzedaje się praktycznie wszystko.

A na jakiej podstawie mówisz, że nie mam racji? Że będą wychodziły filmy? Ja zakładam, że filmy Superhero też za kilka lat przestaną cieszyć się taką popularnością i nastąpi zapaść, bo obecnie mamy zalew filmów, seriali.

Filmy kinowe zawsze będą cieszyć się mega popularnością, zwłaszcza kiedy producenci będą podwyższać jakość realizacji. Rynek jest zbyt duży, aby upadł.
Z serialami może być różnie, ale nie mamy na tą chwilę porównania. Arrow i Flash dopiero zaczęli się łączyć w spójne uniwersum, czego efektem będzie kolejny serial. Druga kwestia to Daredevil i pozostałe trzy zapowiedziane produkcje prowadzące do spotkania wszystkich w Defenders. Jeśli utrzymają poziom to będzie nieprawdopodobna uczta.

Offline Death

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 23, 2015, 01:36:31 pm »
padłem :D
Ja też nie mogę wstać z podłogi.

Offline Szekak

Odp: Komiksowy Boom 2015
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 23, 2015, 01:40:13 pm »
1. WKKM pojawiła się z powodu wykupu przez Panini praw do takiej kolekcji, była nisza - trzeba było w końcu ją zapełnić.
2. Z tych świetnych filmów to wymieniłbym tylko Iron Mana, Avengers i Zimowego Żołnierza - reszta to słabizna, albo nic specjalnego. Trylogia Nolana raczej na WKKM nie wpłynęła. Egmont najwięcej na tym zyskał, bo faktycznie Batman i Nolan to połączenie idealne, ale Nietoperz jest swego rodzaju wyjątkiem, z nim sprzedaje się praktycznie wszystko.
No ciężko, żeby WKKM była wydawana przez Hatchette nie posiadające praw do kolekcji. To oczywiste, że trzeba mieć prawa by wydawać WKKM. Czemu były podjęte kroki by wydawać? Bo było zapotrzebowanie. Czemu było zapotrzebowanie? Bo ludzie zajarali się superhero po świetnych filmach. Sam mam znajomych, którzy zaczęli lubić superhero po Batmanach Nolana, a po Avengers już byli tak nakręceni, że byli spragnieni komiksów. Filmy spowodowały przykucie uwagi na komiksy superhero, które w potem rozlało się też na inne komiksy w sporej części.




Co do filmów, to w 2016 ma wyjść osiem chyba filmów superhero, a w kolejnych latach słabiej ma nie być, przy takim natłoku może dojść i moim zdaniem dojdzie do przesytu superhero.