Autor Wątek: Xavier Dorison  (Przeczytany 65966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TePe

Xavier Dorison
« dnia: Maj 07, 2015, 08:55:10 am »
Witam.
Zakładam ten temat, bo ostatnio w wielu innych często rozmawialiśmy o tym scenarzyście, z moich spostrzeżeń wynika, że wielu z Was ma dużo do powiedzenia w tym temacie.
Jakby nie patrzeć Dorison jest ostatnimi czasy jednym z najbardziej płodnych scenarzystów, od samego 2014 we Francji powstało 5 jego nowych serii, w Polsce w tym miesiącu pojawią się 2 nowe (Undertaker i Sanktuarium), jego ukończone serie (Long John Silver i Asgard) są już trudno dostępne do skompletowania.
Jego kreatywność jest tak duża, że nie musi on robić tasiemców, kończy serie po 2-6 tomach.
Dodam jeszcze, że Undertaker okazał się we Francji wielkim hitem i mimo iż ukazał się 5 miesięcy temu nadal jest na liście 20 najlepiej sprzedających się komiksów.
Ale Dorison to nie tylko serie, jego najnowszy projekt Le Maître d'Armes będzie samodzielnym albumem, można go obejrzeć na facebooku Dargaud: https://www.facebook.com/editions.dargaud?fref=ts
Wygląda bardzo obiecująco nieprawdaż?

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2015, 09:04:20 am »
dodajmy, że Dorison został zaprzęgnięty do projektu "Thorgal" i "Światy Thorgala" :)

Offline TePe

Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2015, 09:12:49 am »
dodajmy, że Dorison został zaprzęgnięty do projektu "Thorgal" i "Światy Thorgala" :smile:
...Dokładnie, a to już o czymś świadczy.
Tu więcej o Le Maitre d'Armes: http://www.dargaud.com/Le-Mag/Actualites/Xavier-Dorison-et-Joel-Parnotte-presentent
Mam nadzieję Tiall, że w Polsce wyjdzie on z Twoim tłumaczeniem.

ramirez82

  • Gość
Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2015, 11:26:47 am »
Jakby nie patrzeć Dorison jest ostatnimi czasy jednym z najbardziej płodnych scenarzystów, od samego 2014 we Francji powstało 5 jego nowych serii...

Jego kreatywność jest tak duża, że nie musi on robić tasiemców, kończy serie po 2-6 tomach

Mnie ta jego kreatywność trochę martwi. Żeby nie zrobił się z niego drugi Dufaux.

Ale Dorison to nie tylko serie, jego najnowszy projekt Le Maître d'Armes będzie samodzielnym albumem, można go obejrzeć na facebooku Dargaud: [/size]https://www.facebook.com/editions.dargaud?fref=ts

Wygląda bardzo obiecująco nieprawdaż?

A i owszem. Miejmy nadzieję, że u nas też wyjdzie. A póki co, bardzo wyczekuję pierwszego tomu "Undertaker".

Offline Rzezbiarz.wg

Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2015, 11:39:11 am »
Sanktuarium czytałem po angielsku. Bardzo mi się podobało. Bardzo klimatyczne - tajemnica i groza. Rysunki przepiękne.

Offline Death

Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2015, 11:42:30 am »
Mnie ta jego kreatywność trochę martwi. Żeby nie zrobił się z niego drugi Dufaux.
No, Dorison na pewno Van Hammem nie jest. A co jest z Dufauxem?

ramirez82

  • Gość
Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2015, 11:50:55 am »
A co jest z Dufauxem?

Może przesadzam, ale mam wrażenie, że natrzaskał od cholery różnych serii, ale dużo z tego to przeciętne fabuły. Tak to widzę mając w pamięci Skargę utraconych ziem, Niklos Koda, Drapieżców, Sagę Valty...

Offline Death

Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 07, 2015, 12:05:41 pm »
Własnie sobie popatrzyłem co on tam fajnego stworzył i znalazłem jakiś komiks, który niby wyszedł w Polsce, ale mnie nic o tym nie wiadomo.
http://www.bedetheque.com/serie-42145-BD-Dzin-Djinn-en-polonais.html

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2015, 12:18:07 pm »
Własnie sobie popatrzyłem co on tam fajnego stworzył i znalazłem jakiś komiks, który niby wyszedł w Polsce, ale mnie nic o tym nie wiadomo.
http://www.bedetheque.com/serie-42145-BD-Dzin-Djinn-en-polonais.html
Byla juz o tym mowa tutaj.

Offline Death

Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 07, 2015, 01:48:56 pm »
Byla juz o tym mowa tutaj.
Przegapiłem. Ostatnio mocno pobieżnie czytam niektóre wątki, ten musiałem czytać wręcz mega pobieżnie, ponieważ był temat o komiksie twórców Krucjaty, która mnie rozczarowała, więc i ten o konkwiście zapowiada się średnio interesująco. Ostatnio na forum pełno postów, ale prawie nic o samych komiksach, a pełno nudziarstwa. Tak mało czasu, a tak wiele postów. :smile:

Swoją drogą szkoda, że na tak świetne tematy jak konkwista czy krucjaty powstają tak plastikowe komiksy. Więcej Wież B-S i Towarzyszy zmierzchu, please.

ramirez82

  • Gość
Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 07, 2015, 01:53:56 pm »
A co jest z Dufauxem?

ten musiałem czytać wręcz mega pobieżnie, ponieważ był temat o komiksie twórców Krucjaty, która mnie rozczarowała, więc i ten o konkwiście zapowiada się średnio interesująco. Swoją drogą szkoda, że na tak świetne tematy jak konkwista czy krucjaty powstają tak plastikowe komiksy.

A widzisz, właśnie to jest z Dufauxem.

Ale mniejsza, bo to temat o Dorisonie.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 08, 2015, 03:01:13 pm »
Dorison staje się jednym z najpopularniejszych artystów komiksowych w naszym kraju. Oczywiście z rynku "francuzów". Zalety Dorisona to: różnorodna tematyka opowieści oraz dość krótkie serie (choć "Wartownicy" mogą mieć jeszcze kilka albumów przed sobą). Poziom komiksów jego autorstwa oceniam jako dobry, czasem bardzo dobry. Choć w "Trzecim testamencie" było kilka wtop.


W Polsce wydano następujące pozycje:


"Trzeci testament" - Pierwszy komiks Dorisona (???) jako scenarzysty. Przyznam, że nie mam chęci do niego wracać.


"Long John Silver" - Lubię klimaty marynistyczne. Bardzo dobry tom 2 i 3. Ostatni przynosi pewien niedosyt. Świetne okładki.


"Asgard" - Dobra historia ze świata Normanów. Ciekawy bohater.


"W.E.S.T" - Pierwszy tom chaotyczny. Musiałem przeczytać 2 razy. Ogólnie świetny pomysł na opowieść. Szczypta mistycyzmu. Autentyczne postacie historyczne. Przełom wieku XIX/XX ( w sumie początek XX). Zaciekawia. Trzeciego cyklu nie czytałem.


"Wartownicy" - Ponownie świetny pomysł. Bardzo dobre rysunki. Choć tom 4 moim zdaniem zdecydowanie słabszy. Zbyt chaotyczny. Choć może niezbyt uważnie czytałem. Mam wrażenie, że Dorison nie był  do końca zdecydowany jaki ma być główny watek.


XIII Mystery - Mangusta - Nie czytałem i nie posiadam :sad:


Zbliżają się polskie premiery:


"Undertaker" - już zamówiony.


"Sanktuarium" - mam zamiar kupić.


Dorison Będzie kontynuował "Thorgala"


TM zastanawia się nad komiksem "Ulysses 1781". Gdzieś wyczytałem o tym. Jednak TM nie jest do końca pewien czy się zdecyduje na ten tytuł.

"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

ramirez82

  • Gość
Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 08, 2015, 03:28:17 pm »
"Trzeci testament" - Pierwszy komiks Dorisona (???) jako scenarzysty. Przyznam, że nie mam chęci do niego wracać.

Kupiłem chyba zaraz po przeczytaniu pierwszego tomu "John Long Silvera". Krótko po przeczytaniu sprzedałem bez żalu. Jak pamiętam, dobrze się zapowiadało, ale im dalej, tym gorzej.

"Long John Silver" - Lubię klimaty marynistyczne. Bardzo dobry tom 2 i 3. Ostatni przynosi pewien niedosyt. Świetne okładki.

Bardzo dobra seria. Ostatni tom nie rozczarował mnie, ale pamiętam, że ludzie narzekali. Muszę powtórzyć całość na raz, bo czytałem każdy tom na bieżąco jak wychodziły.

"Asgard" - Dobra historia ze świata Normanów. Ciekawy bohater.

Miałem opory, żeby się za to zabrać, bo Thorgal już od dawna mnie nie kręci, a to niby było pomyślane jako seria poboczna, ale odrzucili ją. Kupiłem, przeczytałem i miło byłem zaskoczony. Porządna historia, choć mogła być dłuższa. Świetna kreska Meyera!

"W.E.S.T" - Pierwszy tom chaotyczny. Musiałem przeczytać 2 razy. Ogólnie świetny pomysł na opowieść. Szczypta mistycyzmu. Autentyczne postacie historyczne. Przełom wieku XIX/XX ( w sumie początek XX). Zaciekawia. Trzeciego cyklu nie czytałem.

Właśnie czytałem całość i napisałem słów kilka w odpowiednim temacie. Właściwie to Dorison napisał "W.E.S.T" wraz z Nury'm, ciekawe jak ta współpraca wyglądała, kto za co, i w jakim stopniu odpowiada.

"Wartownicy" - Ponownie świetny pomysł. Bardzo dobre rysunki. Choć tom 4 moim zdaniem zdecydowanie słabszy. Zbyt chaotyczny. Choć może niezbyt uważnie czytałem. Mam wrażenie, że Dorison nie był  do końca zdecydowany jaki ma być główny watek.

Jeszcze nie czytałem. Jak już będę miał czwarty tom, to wezmę się "Wartowników" w najbliższym czasie.

XIII Mystery - Mangusta - Nie czytałem i nie posiadam :sad:

Też nie mam i żałuję. Dziś pewnie do dostania tylko za większą kasę na allegro.

Offline Rzezbiarz.wg

Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 08, 2015, 05:17:24 pm »
"Trzeci testament" -

mi się podobał, sa mielizny scenariusza, ale generalnie oceniam go wysoko.

"Long John Silver" -

odpuściłem sobie. Nie lubię pre- i sequeli (arcy)dzieł literatury. Zbytnio mnie nie ciekawi co było po, a jeszcze mniej co przed.


"Asgard" - Dobra historia ze świata Normanów. Ciekawy bohater.

Odpuściłem sobie.


"W.E.S.T" -

pierwsze 2 tomy faktycznie dość 'zakręcone', nie jest to arcydzielo. Kolejne jednak kupiłem, czekają na swoją kolej.

"Wartownicy" -

1 tom przeczytany i sprzedany. Ani scenariuszowo, ani graficznie ( w jeszcze większym stopniu) mnie nie ujęli.


XIII Mystery - Mangusta

patrz 'Long ...'

"Undertaker" -
zamówiony.


"Sanktuarium"

Mam po angielsku. IMO świetne. I graficznie i scenariuszowo.


"Dorison Będzie kontynuował "Thorgala""
nie jestem zainteresowany.

Offline TePe

Odp: Xavier Dorison
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2015, 08:26:29 pm »
"Trzeci testament"
Mi się ten komiks podoba, myślę że wielu zniechęciło się co do zagmatwanej i trudnej fabuły, jak na debiut to jest wręcz świetnie.


"Long John Silver"
Fajna seria, bardzo klimatyczna, ostatni album zaskakujący, z przygodowej historii robi się trochę fantasy.


"Asgard"
Jeden z moich ulubionych komiksów, zadziwiające jest to, że taka prosta historyjka może tak wciągnąć i być naładowana takimi emocjami, magia dawnych Thorgali.


"W.E.S.T"
Fajni bohaterowie, dopiero co zdążyliśmy ich poznać a tu bach i koniec serii. Widać niesamowity rozwój rysownika, nie wiem dlaczego, ale te zmiany kojarzą mi się ze zmianami w życiu bohaterów komiksu.


"Wartownicy"
Ta seria mimo iż też ją lubię najmniej mi podeszła (od razu napiszę, że nie jestem fanem superbohaterów), zastanawiałem się czy jej po 1 tomie nie olać, jednak dałem jej szansę i kolejne tomy mnie nie rozczarowały.


"Sanktuarium"
Bardzo mroczna historia, klimatu dodają tu mega realistyczne rysunki, to jakby taka hollywoodzka superprodukcja, występują tu Johnny Depp, Bruce Willis, Morgan Freeman i inni, jak wyjdzie Polska wersja proponuję konkurs kto więcej gwiazd wypatrzy. Ogólnie polecam.


Innych nie czytałem, ale wpadła mi w ręce oryginalna wersja serii Trzeci testament -Juliusz, trzy pierwsze tomy (Dorison pisał tylko pierwszy) i bardzo mnie rysunki zachwyciły a akcja tam jest dość wartka i dużo się dzieje, czekam jak się u nas ukaże. 
Również kilka dostępnych w sieci stron komiksów: Undertaker, Ulysse 1781 i Le Maitre d'Armes zrobiło na mnie wrażenie.



 

anything