Autor Wątek: Ustawa o jednolitej cenie książki  (Przeczytany 193233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roble

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #870 dnia: Marzec 26, 2017, 07:52:09 am »
ok czy jest na forum jakiś specjalista który wyjaśni laikom takim jak ja , co ta ustawa realnie zmieni dla komiksiarzy wydających 200-300 zl miesięcznie na komiksy


Realnie zapłacisz o połowę więcej lub kupisz o połowę mniej książek..

Offline nazareth

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #871 dnia: Marzec 26, 2017, 10:53:55 am »

Realnie zapłacisz o połowę więcej lub kupisz o połowę mniej książek..
To jak w tym dowcipie z wzrostem cen paliwa?
- Benzyna podrożała? No gdzie, przecież ja zawsze tankuję za 50 zł.


A wywiad z Szotem na temat ustawy ciekawy. Widać podejście środka, czyli wiem, że to co się dzieje na rynku książki teraz jest absurdalne i złe, ale zmiana którą oferujecie tego nie naprawi i ma wiele dziur na innych polach.

Offline 8azyliszek

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #872 dnia: Marzec 26, 2017, 11:41:53 am »
Ja rozumiem i wiem, że wolny rynek i konkurencja nie jest idealnym systemem gospodarczym. Że ciągle obowiązuje zasada "Duży może więcej". Że jest sporo pozakulisowych i nielegalnych działań, zmów, niedotrzymywania zobowiązań. Ale każda próba regulacji czy ingerencji w te mechanizmy się nie uda. Nie udawała się wcześniej i robiona w taki sposób nie uda się tym bardziej. Ustawa może tylko i wyłącznie pogorszyć sytuację.

Nawet ci pomysłodawcy-beneficjenci tej ustawy szybko zaczęli by tracić. Tego nie rozumiem - dlaczego wykształceni niby ludzie po studiach tego nie widzą. Że ludzie po prostu przestali by kupować nowe pozycje, których nagle realne ceny skoczą o 30%. Książki i komiksy to nie chleb czy alkohol, że w domu być musi. ;) Po wzroście akcyzy na podstawowe produkty wzrósł tylko przemyt i nielegalna produkcja. Jeśli ustawa by weszła, najbardziej zyskał by Chomikuj.pl

Offline AndO3131

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #873 dnia: Marzec 26, 2017, 12:44:29 pm »
Że ludzie po prostu przestali by kupować nowe pozycje, których nagle realne ceny skoczą o 30%.
Jeśli ustawa zostanie wprowadzona, a obecne ceny okładkowe komiksów utrzymają się, to realne ceny podskoczą o ponad 40%.

Offline 8azyliszek

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #874 dnia: Marzec 26, 2017, 12:47:18 pm »
@UP
Też myślę, że skoczyłyby o tyle, ale powiedzmy, że 30% to absolutne minimum, skoro rabat "ustawowy" będzie mógł wynieść do 5%. Ludzkie pany z tych twórców tej ustawy. Teraz mamy nawet 40% rabatu w sprzyjających okolicznościach, a po ustawie 5%. Od 40, 75, 90 119,99 zł itp.

Offline freshmaker

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #875 dnia: Marzec 27, 2017, 08:49:33 am »
kompletnie nie jestem w temacie. od kiedy ta ustawa ma wejść w życie?
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline misiokles

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #876 dnia: Marzec 27, 2017, 09:03:31 am »
Na razie jest tylko projekt ustawy, jeszcze nie trafiła do Sejmu i nawet nie wiadomo czy trafi a jeśli trafi to w jakiej formie.

Offline wilk

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #877 dnia: Marzec 27, 2017, 09:42:27 am »
kompletnie nie jestem w temacie. od kiedy ta ustawa ma wejść w życie?
Obecny projekt ustawy zakłada jej wejście w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Offline freshmaker

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #878 dnia: Marzec 27, 2017, 09:47:58 am »
ok dziękuję. wpadłem w lekką panikę jak zobaczyłem list wydawców do glińskiego. myślałem że już po temacie.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline Ty_draniu

Ludzie potrzebują wiary w bogów, choćby dlatego, że tak trudno jest wierzyć w ludzi. Bogowie są niezbędni.

Offline 8azyliszek

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #880 dnia: Marzec 28, 2017, 06:04:24 am »
5% widełki podczas gdy teraz mamy do 40% rabatu. A cena okładkowa zostanie ta sama. Kpina. Minister jest tak wiekowy, że chyba dawno sam książki w internecie nie kupował.

Offline graves

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #881 dnia: Marzec 28, 2017, 10:36:42 pm »
To był chyba ostatni post, który był chociaż w części na temat.





Dla tych, co nie w temacie, powtórzę po raz kolejny: projekt ustawy powstał w jakiejś organizacji pozarządowej, o której nikt nigdy nie słyszał, a która przybrała dla niepoznaki taką nazwę, żeby sugerowała jakoby było to poważne stowarzyszenie księgarzy, czy kogoś tam, doskonale obeznane z rynkiem. I teraz oni lobbują, żeby projektowi nadać tok w procesie legislacyjnym. A to się nie stało i nie wiadomo, czy w ogóle się stanie.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline LordDisneyland

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #882 dnia: Marzec 29, 2017, 02:00:09 pm »
A jak teraz wygląda stanowisko PolskiejIzbyKsiążki, bo to oni chyba w 2013 wyskoczyli z tym cudem?

Offline misiokles

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #883 dnia: Marzec 29, 2017, 02:14:45 pm »
Stanowisko jest takie jak projekt napisanej przez nią ustawy. Przeczytaj uważnie post wyżej.

Offline LordDisneyland

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #884 dnia: Marzec 29, 2017, 02:25:04 pm »
Istotnie, przeoczyłem.

W międzyczasie przeczytałem ich marcowe oświadczenie... cały czas wspominają o innych krajach europejskich, w których ustawa czyni cuda. Ale przykładów żadnych ... Przy okazji sprawdziłęm, jakie wydawnictwa są w jakich sekcjach.

 

anything