trawa

Autor Wątek: Ustawa o jednolitej cenie książki  (Przeczytany 195757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amsterdream

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #450 dnia: Wrzesień 04, 2015, 02:12:08 pm »
Jak słucham zwolenników tej ustawy to mnie irytacja bierze. "Ceny spadną, ceny spadną". Tylko jak na razie wszyscy wydawcy zapytani czy po wejściu ustawy obniżą ceny, jednogłośnie stwierdzają, że nie.

Offline Garf

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #451 dnia: Wrzesień 04, 2015, 06:10:40 pm »
A wydawcy i księgarze załatwiliby internety i kosili z nas kasę.

Prędzej dystrybutorzy niż wydawcy. Ustawa nie przewiduje ceny minimalnej, po której będą kupować książki od wydawców, więc np. taki Empik dalej będzie mógł wymuszać, by sprzedawano mu książki po zaniżonych cenach hurtowych, a potem sprzedawać je po okładkowych
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline starcek

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #452 dnia: Wrzesień 04, 2015, 07:47:29 pm »
Weźmie z rabatem 40%, a potem strzela wielkiego łaskawcę dając 25% znizki, a do tego wrzuca np. 280 (!!!) dni na płatność faktury..
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

ramirez82

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #453 dnia: Wrzesień 04, 2015, 07:55:20 pm »
Weźmie z rabatem 40%, a potem strzela wielkiego łaskawcę dając 25% zniżki

A nie czasami bierze z rabatem ok. 50%, i nie licząc okazyjnych promocji, sprzedaje po okładkowych w salonach, a online z rabatami od kilku do kilkunastu %?

mgnesium

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #454 dnia: Wrzesień 04, 2015, 07:56:00 pm »
empik jest większy od takiego nieprzeczytane (zniżki do -38%), przypuszczam że książki i komiksy kupuje za co najwyższej połowę ceny okładkowej.

Offline starcek

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #455 dnia: Wrzesień 05, 2015, 08:00:11 am »
I jeszcze każe sobie płacić za promocję, lepsze miejsce na półce, itp. itd. Nie dziwię się, że są tacy wydawcy, którzy unikają go niczym diabeł święconej wody. Stąd ta presja na ustawę.
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline blackwaterpark

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #456 dnia: Wrzesień 05, 2015, 07:58:02 pm »
Tak sobie zamknąłem oczka i wybiegłem myślami w przyszłość:
- ustawa zostaje uchwalona;
- wchodzi w życie dnia 1 czerwca 2016 r. (licząc jakieś vacatio legis);
- ceny w księgarniach równe są z cenami ''empikowymi'';
- ludzie są przeszczęśliwi, czytelnictwo gwałtownie rośnie, nakłady wyprzedają się na pniu, powoli zaczyna brakować papieru, znikają całe połacie lasów państwowych;
- ... a tymczasem jakiś chytry/chciwy wydawca postanowił cichcem złamać prawo i powraca do tego, co mamy obecnie - stosuje 40% upusty. Ta-dam!

I co?
Ano spada na wydawcę karzące ramię sprawiedliwości ludowej:badgrin: ''Liberalizm'' pełną gębą.

Interesujące będzie wyrok, jaki zapadnie wobec ''chciwego wydawnictwa'' - być może zrobi się proces pokazowy i zasądzi surowy wyrok, aby dać odpór innym, którzy chcieliby pójść w jego ślady...

Szybko otwarłem oczy. Niezły scenariusz na komiks: WiLQ versus Drukarz z Ciechocinka  :lol:

Offline Shinue

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #457 dnia: Wrzesień 05, 2015, 10:23:09 pm »
empik jest większy od takiego nieprzeczytane (zniżki do -38%), przypuszczam że książki i komiksy kupuje za co najwyższej połowę ceny okładkowej.
ponieważ boję się prawników Empiku napiszę tak: chodzi mi po głowie, że Empik "kupuje" książki/komiksy za 30% ceny okładkowej...

Offline blackwaterpark

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #458 dnia: Wrzesień 06, 2015, 09:00:50 am »
ponieważ boję się prawników Empiku napiszę tak: chodzi mi po głowie, że Empik "kupuje" książki/komiksy za 30% ceny okładkowej...

EMPiK kupuje za 30%, a sprzedaje za... No, właśnie - ze sprzedażą jest gorzej - ludzie nie chcą tam kupować (co najwyżej desperaci). A skoro nie chcą, to trzeba COŚ z tym zrobić, trzeba ludzi ''zachęcić'' przy pomocy sprzedajnych polityków.

JanT

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #459 dnia: Wrzesień 06, 2015, 09:11:29 am »
EMPiK kupuje za 50%

Offline isteklistek

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #460 dnia: Wrzesień 06, 2015, 11:55:45 am »
EMPiK kupuje za 30%, a sprzedaje za... No, właśnie - ze sprzedażą jest gorzej - ludzie nie chcą tam kupować (co najwyżej desperaci). A skoro nie chcą, to trzeba COŚ z tym zrobić, trzeba ludzi ''zachęcić'' przy pomocy sprzedajnych polityków.


Wystarczy promocja typu 2+1 i zaraz zbierze się ludzi, aby im zbilansować wydatki. Ja ani razu nie brałem udziału w tych promocjach, więc tego nie wiem, ale wydaje mi się, że te promocje są coraz częściej, a może po prostu mam takie wrażenie odkąd siedzę na forum, bo informację o takich "okazjach" szybko się  tutaj rozchodzą.

Offline Shinue

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #461 dnia: Wrzesień 06, 2015, 10:01:57 pm »
EMPiK kupuje za 50%
Ptaszki, które mi ćwierkały dostały ofertę trzydziestoprocentową. Może zabrakło im potencjału negocjacyjnego...

Offline Kokosz

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #462 dnia: Wrzesień 06, 2015, 11:17:11 pm »
Ptaszki, które mi ćwierkały dostały ofertę trzydziestoprocentową. Może zabrakło im potencjału negocjacyjnego...

Tzn że wydawca za swoje książki dostanie 30%, a Empik zgarnie 70%? o 50-60 słyszałem, ale o 70% pierwszy raz...

Słyszałem natomiast o przypadkach, w których Empik zgarnął 100% ceny, po prostu nie płacąc wydawcy za sprzedane książki nic a nic. Ale to już było poza umową.

Offline starcek

- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline Archie

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #464 dnia: Wrzesień 08, 2015, 09:48:25 am »
Mnie zastanawia czy jeśli to wejdzie to będzie w ogóle konstytucyjne, bo przecież to jest jawna zmowa cenowa, która w polskim prawie jest zakazana i karana.
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."

 

anything