Autor Wątek: Ustawa o jednolitej cenie książki  (Przeczytany 195763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline graves

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #120 dnia: Marzec 30, 2015, 06:27:38 pm »
@graves - dlaczego nie ma w Płocku lokalnych małych księgarń?
Bo nie wytrzymały konkurencji z Empikiem i Matrasem? Bo nie prowadziły (od połowy lat 90-tych) żadnych komiksów, a ludzie kupowali coraz mniej książek? Ostatnia została skasowana ok. 2 lata temu.


Empik zawsze dorzucał do ceny wydawcy 50% i w ten sposób "tworzył cenę okładkową". Nie było na to żadnego sposobu. Dopiero księgarnie internetowe poprzez swoje upusty zaczęły walczyć o klienta z gigantem.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Sokratesik

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 30, 2015, 08:33:06 pm »
Myślę, że Ongrys ma rację. Jak już "chronimy" książkę to na całego i jeśli jednolita cena detaliczna to i hurtowa. Tworzymy "książkowy socjalizm", a chcieliśmy demokracji, popadamy w wolnorynkową paranoję (nie wiem jak inaczej nazwać wolny rynek z jednolitymi cenami), ale jak mówimy "a" to i "b". Przynajmniej jesteśmy konsekwentni. I może wtedy jest jakaś szansa na spadek cen finalnych. A ustawę w proponowanej formie nie sposób odbierać inaczej jak czegoś podobnego do "lub czasopisma" .....
A jeśli chodzi o ochronę drobnych księgarni - spóźnione to o 10 lat, bo większość dawno upadła.

Offline Mati29

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #122 dnia: Marzec 31, 2015, 01:26:04 pm »
Małe księgarnie nie mają siły lobbystyccznej. Na tej całej ustawie zyska chyba tylko EMPIK. Wykoszą im konkurencję sklepów internetowych. Eldorado :)
Można będzie lecieć na maksymalnej marży - cisnąć wydawców jak Biedronka ciśnie swoich dostawców.
Natomiast cena, cena dla klienta końcowego nie może być niższa, wszak zabrania prawo...




Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 31, 2015, 05:43:55 pm »
Ta ustawa to ewidentny przykład tego dlaczego dużym firmom albo korporacjom o zasięgu krajowym (lub międzynarodowym) tak bardzo zależy na tym, by w danym kraju (bądź konkretnym regionie świata=ue) wprowadzać system gospodarczy oparty na socjaliźmie - te przedsiębiorstwa posiadają kapitał i zasięg jakim mniejsi gracze nie dysponują (albo długo jeszcze dysponować nie będą). Najzwyczajniej w świecie stać ich na płacenie wysokich podatków i łapówek dla tzw. "elit" rządzących. Mogą więc bez ograniczeń lobbować na rzecz pisania praw i ustaw pod siebie, gdy tymczasem kurcząca się konkurencja kombinuje jak tu spłacić zusy, srusy i inne fiskusy. W ostatecznym rozrachunku najwięksi w danej branży podzielą rynek między siebie, utworzą klany korporacyjne, które będą, w porozumieniu ze sobą, narzucać ceny towarów. Ludzie będą musieli je kupować, bo alternatywy nie będzie. Ot komunizm XXI wieku. W przypadku tego bubla zwanego ustawą spłodzonego, a raczej wydalonego z głębin odbytu nie jakiej państwowej izby książki (celowo z małej) chodzi tylko oto aby rynek ksiegarski podzielić między trzech największych i najbardziej pazernych graczy w polszy, czyli empika, matrasa i merlin.pl (celowo z małej). Więc ludzie pokroju niejakiego tomba niech się lepiej przestaną łudzić, że ta "ustawa" w jakikolwiek sposob ma za zadanie pomóc jemu i mu podobnych małych ciułaczy, bo skutek będzie wręcz odwrotny. Ten akt prawny ma za zadanie tylko i wyłącznie umocnić jeszcze bardziej pozycje już najsilniejszych na rynku.

Offline Mati29

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #124 dnia: Marzec 31, 2015, 06:07:53 pm »
sorry ale to jakiś bełkot jest, jak można połączyć stricte kapitalistyczne fuzje i konsolidacje z socjalizmem czy komunizmem? No i nie znam zadnej polszy, mógłbyś rozwinąć myśl?
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2015, 06:37:13 pm wysłana przez Mati29 »

Offline pokia

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 31, 2015, 06:13:53 pm »
...Najzwyczajniej w świecie stać ich na płacenie wysokich podatków i łapówek dla tzw. "elit" rządzących.

Małe sprostowanie - stać ich aby opłacić drogie, wyspecjalizowane kancelarie, aby nie płacić podatków lub płacić je śmiesznie niskie w rajach podatkowych. Co do łapówek, to ja się nie znam...

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 31, 2015, 06:43:10 pm »
Małe sprostowanie - stać ich aby opłacić drogie, wyspecjalizowane kancelarie, aby nie płacić podatków lub płacić je śmiesznie niskie w rajach podatkowych.

Na jedno w sumie wychodzi, jak nie wydadzą na podatki to na prawników.

sorry ale to jakiś bełkot jest, jak można połączyć stricte kapitalistyczne fuzje i konsolidacje połączyć z socjalizmem czy komunizmem?

A to matras, empik i merlin chcą się połączyć w jedno przedsiębiorstwo?
Jakieś dwa lata temu wybuchła afera bo bodajże 4 czy 5 banków największych w polsce dogadały się pod stołem i ustaliły między sobą opłaty za korzystanie z kart płatniczych i kredytowych. Cała akcja była wbrew prawu i etyce. Każdy z banków biorący udział w tym procederze zachował swoją autonomię, nie planowali żadnej fuzji między sobą. W przypadku ustawy o jednolitej cenie książki mamy dokładnie to samo tylko że wszystko odbywa się w białych rękawiczkach za sprawą pik-u.

Offline Garf

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 31, 2015, 06:50:04 pm »
Kolejne małe sprostowanie: matras jest, z tego co mi wiadomo, zdecydowanie przeciwko ustawie.
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Mati29

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 31, 2015, 06:59:23 pm »
ale gdzie tu socjalizm, gdzie komunizm, co to tego ma UE i jakaś polsza?
Bo tego jak działa niekontrolowany kapitalizm, nie musisz mi pokazywać. Lobbing :)




Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 31, 2015, 07:29:17 pm »
Kolejne małe sprostowanie: matras jest, z tego co mi wiadomo, zdecydowanie przeciwko ustawie.

Dobrze wiedzieć.

ale gdzie tu socjalizm, gdzie komunizm, co to tego ma UE i jakaś polsza?
Bo tego jak działa niekontrolowany kapitalizm, nie musisz mi pokazywać. Lobbing :)

W kapitaliźmie coś takiego jak ta ustawa byłoby nie dopomyślenia. Nikt nie miał by prawa wpieprzyc ci się do interesu i nakazać ci sprzedawać towar, który wyprodukowales bądź nabyłeś za własne pieniądze po z góry ustalonej cenie, bo ktoś tam sobie gdzieś tak wymyślił. Żeby nie było, nie twierdzę, że w kkrajach czysto kapitalistycznych lobbing nie istnieje, ale osoba prowadząca własny biznes ma znacznie więcej możliwości i narzędzi, żeby bronić się przed nim albo z nim walczyć.

Edit: co do UE, przecież polityka tego tworu opiera się na socjalu i polityce planowo-regulacyjnej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2015, 07:33:49 pm wysłana przez Kamil Matusiak »

Offline Mati29

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 31, 2015, 07:40:44 pm »
Ale ta wiedzę czerpiesz z praktyki?
Bo teraz to w USA mali nie maja szans. Wiesz ilu konkurentów Facebook, Microsoft, Google zostało wykupionych, zniszczonych? Byłem niedawno w stanach, małe miasto to filie walmartow, dużych banków, generalnie sieciówek. Mały biznes nie istnieje. Tam nie ma socjalu ani UE.
Wiec może to nie socjal ani UE jest winna wszystkiemu złu na świecie łącznie z lobbingiem i stała cena książki
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2015, 07:44:35 pm wysłana przez Mati29 »

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 31, 2015, 07:57:35 pm »
Ale ta wiedzę czerpiesz z praktyki?
Bo teraz to w USA mali nie maja szans. Wiesz ilu konkurentów Facebook, Microsoft, Google zostało wykupionych, zniszczonych? Byłem niedawno w stanach, małe miasto to filie walmartow, dużych banków, generalnie sieciówek. Mały biznes nie istnieje. Tam nie ma socjalu ani UE.
Wiec może to nie socjal ani UE jest winna wszystkiemu złu na świecie łącznie z lobbingiem i stała cena książki

Na takie wycieczki do Stanów to mnie nie stac. :sad: Ale z tego co się orientuje to obecnie rządzą tam socjaldemokraci, a tych ludzie mają też tam coraz bardziej dosyć.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #132 dnia: Marzec 31, 2015, 08:00:06 pm »
jak powszechnie wiadomo - wszystkiemu  złu na świecie winni są :


a) masoni
b) komuniści
c) .........          - ( zapomniałem nazwy)


"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Mati29

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #133 dnia: Marzec 31, 2015, 08:02:16 pm »
Filateliści

fragsel

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #134 dnia: Marzec 31, 2015, 08:17:53 pm »
również przez wozaków...

 

anything