trawa

Autor Wątek: Ustawa o jednolitej cenie książki  (Przeczytany 196936 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomb

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 29, 2015, 05:26:15 pm »
Zobaczymy, jak będzie, a tego nie wie nikt. Mimo to liczę, że ustawa przejdzie.

Waszym zdaniem po zrównaniu cen wydawcy nie będą walczyć o wasze portfele, tylko zostawią wszystko, jak jest teraz, tak?

Offline donTomaszek

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 29, 2015, 05:31:16 pm »
Ja natomiast, mam nadzieje, ze ten bubel (bo inaczej tego nie mozna nazwac) nie przejdzie, bo to typowe dzialanie obecnego rządu czyli wbrew Polakom i zwyklemu zdrowemu rozsadkowi. Na zasadzie zabrac tym mniejszym, aby duzy mogl sie nazrec (czyt Empik). Ceny nie spadna, nie licz na to kolego.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline tomb

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 29, 2015, 05:40:41 pm »
Jak ceny nie spadną, to sobie po okresie bezrabatowego buforu wszystko kupicie z dzisiejszymi rabatami. Przecież nikt wam niczego nie wykupi, prawda?

A do Empiku nikt nikomu iść nie każe, nawet rząd. Przecież można wybrać lokalnego, drobnego księgarza. Tyle że Empik jest za ustawą, bo wie, że i tak tłuszcza do niego pójdzie. Na szczęście wśród nas są tacy, co lubią korzystać z możliwości wyboru i cenią sobie tę szansę.

Lokus

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 29, 2015, 05:42:29 pm »
Jak ceny nie spadną, to sobie po okresie bezrabatowego buforu wszystko kupicie z dzisiejszymi rabatami. Przecież nikt wam niczego nie wykupi, prawda?
Myślę że forumowa brać obawia się tego, że po okresie buforu nie będzie już czego kupować, bo w międzyczasie wydawnictwa poupadają.

Offline tomb

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 29, 2015, 05:49:30 pm »
To niech forumowa brać zrozumie, że możliwość czytania komiksów w języku polskim jest zależna od niej samej. Jeśli ktoś, po wprowadzeniu mrożonki cenowej, porzuci hobby, bo drogo - to tylko pozostaje załamać ręce.
A wydawcy na fali wznoszącej zarzucają nasz drobny rynek masą nowych tytułów - może najwyższy czas dać na wstrzymanie, bo tylko czekać kolejnego Manzoku, czy Motopolu?

Wszystkim życzę świętego spokoju, przytomnego oglądu sytuacji i wielu ciekawych lektur.

ramirez82

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 29, 2015, 05:52:09 pm »
Ciekawe czemu jednocześnie z ustawą o jednolitej cenie książek, nie wprowadzą ustawy o jednolitej cenie np. żywności... Pomagamy lokalnym księgarzom, to pomagajmy też właścicielom lokalnych spożywczaków.

Co Ty na to, Panie Spokojny i Racjonalny?

Lokus

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 29, 2015, 05:54:42 pm »
To niech forumowa brać zrozumie, że możliwość czytania komiksów w języku polskim jest zależna od niej samej. Jeśli ktoś, po wprowadzeniu mrożonki cenowej, porzuci hobby, bo drogo - to tylko pozostaje załamać ręce.
Być może czas zrozumieć, że niektórzy mają określony miesięczny budżet na komiksy i jeśli obecnie można za niego kupić 5 komiksów, a po ustawie wystarczy na 3, to nie wróży niczego dobrego.

Ale ja tam się już właściwie za innych nie wypowiadam. Mam swoją opinię o tej ustawie, ale po gruntownej lekturze tego wątku wolałbym zachować ją dla siebie. To forum mnie pewnych rzeczy już nauczyło.

Offline tomb

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 29, 2015, 06:05:26 pm »
U samych podstaw ustawa ma głosić zasadę wyjątkowości książki jako produktu, którego musimy bronić wobec współczesnych realiów rynkowych. Takie właśnie podejście jest kartą przetargową w rozmowach z politykami i, moim zdaniem, jest to podejście słuszne.
Oczywiście jest to podejście sprzeczne z ideami wolnego rynku i ktoś, kto chce twardo stać na straży tejże wolności, nigdy równych cen dla książek nie zaakceptuje.

A sprawa tego, że skoro bierzemy w obroną drobnych księgarzy, to weźmy w obronę małych sklepikarzy, jest otwarta. Przecież równie dobrze można powiedzieć - co ma powiedzieć księgarz, zamykający swoją kanciapkę, gdy widzi górników walczących na pięści o swoje etaty?

Wszystko w rękach ludzi. W naszych portfelach i wygodnych (wybaczcie) dupskach. Naprawdę nie wierzę, że musimy o każdej złotówce, której nie oszczędzimy, mówić, że została nam zabrana.


Edycja: Oczywiście zdaję sobie sprawę z różnej zasobności naszych portfeli. sam z większej liczby tytułów rezygnuję, niż kupuję. Co nie zmienia mojej opinii na temat ustawy.

ramirez82

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 29, 2015, 06:13:54 pm »
Tak z czystej ciekawości, tomb... czy przypadkiem nie jesteś politykiem? A może po prostu miesięcznie zarabiasz 10 tyś, a na komiksy/książki wydajesz 100 zł? Bo gdyby u mnie tak to wyglądało, to pewnie też nie przejmowałbym się wielce tą ustawą, a może nawet dostrzegałbym w niej pozytywy.

Offline graves

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 29, 2015, 06:16:05 pm »
Przecież można wybrać lokalnego, drobnego księgarza.
No właśnie kuźwa nie można :smile:
Bo nie ma. W moim mieście (Płocku) było kiedyś 6-7 księgarni. Nie ma z nich żadnej. Sa dwa Empiki + trzeci Empik (franczyza) oraz Matras. Nic poza tym. No, jest jeszcze stoisko z tanią książka w galerii :roll:
Nie będę jechał do Warszawy, żeby skorzystać z usług "lokalnego , drobnego księgarza" - nieopłacalne.  :lol:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline arczi_ancymon

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 29, 2015, 06:16:32 pm »
Jak ceny nie spadną, to sobie po okresie bezrabatowego buforu wszystko kupicie z dzisiejszymi rabatami. Przecież nikt wam niczego nie wykupi, prawda?

To niech forumowa brać zrozumie, że możliwość czytania komiksów w języku polskim jest zależna od niej samej. Jeśli ktoś, po wprowadzeniu mrożonki cenowej, porzuci hobby, bo drogo - to tylko pozostaje załamać ręce.

Przy ustaleniu określonego, podwyższonego progu ceny za komiks czytelnicy będą zwlekać z zakupem - nie są to nasze przypuszczania, a logiczne wnioski. Zasobność portfela obywateli nie zwiększy się w związku z tą ustawą, a starsze wydawnictwa będą w końcu tańsze. Wydawcom natomiast zależy na tym, aby nakład zszedł jak najszybciej, a nie za rok czy dwa. W tej sytuacji z pewnością te mniejsze wydawnictwa czeka upadłość.

Zupełnie nie rozumiem czemu miałaby służyć taka ingerencja i narzucanie cen, z pewnością nie polepszeniu czytelnictwa, ale jak widać niektórzy naiwni wszystko łykną.

Czasy się zmieniają i widocznie ludzie nie potrzebują stacjonarnych księgarni.

Offline tomb

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 29, 2015, 06:19:35 pm »
A gdybym odpowiedział, że jestem księgarzem upadającej księgarni, któremu opłaca się kupić w Arosie z wysyłką, zamiast u siebie po hurcie? Że zarabiam trochę ponad minimum, a na komiksy wydaje 200-300 miesięcznie, a resztę wydaje na planszówki, książki, kredyt na mieszkanie i szkołę dla córki, to dałbyś mi medal, czy napisał, że nie mam prawa głosu, bo jestem bezpośrednio zainteresowany?

@graves - dlaczego nie ma w Płocku lokalnych małych księgarń?

@arczi_ancymon - czasy się zmieniają, ale to jeszcze nie znaczy, że zostaje się z tym zgodzić. Na świecie jest sporo miejsca dla lamusów, czy się tego chce, czy nie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2015, 06:27:16 pm wysłana przez tomb »

mgnesium

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #102 dnia: Marzec 29, 2015, 06:32:39 pm »
A gdybym odpowiedział, że jestem księgarzem upadającej księgarni, któremu opłaca się kupić w Arosie z wysyłką, zamiast u siebie po hurcie? Że zarabiam trochę ponad minimum, a na komiksy wydaje 200-300 miesięcznie, a resztę wydaje na planszówki, książki, kredyt na mieszkanie i szkołę dla córki, to dałbyś mi medal, czy napisał, że nie mam prawa głosu, bo jestem bezpośrednio zainteresowany?

@graves - dlaczego nie ma w Płocku lokalnych małych księgarń?

@arczi_ancymon - czasy się zmieniają, ale to jeszcze nie znaczy, że zostaje się z tym zgodzić. Na świecie jest sporo miejsca dla lamusów, czy się tego chce, czy nie.

typowe - brak argumentów merytorycznych, więc sięgamy po emocjonalne. skoro księgarnia podupada, to znaczy że czas pomyśleć o zmianie profilu działalności gospodarczej. takie są realia obecnego rynku pracy - większość ludzi będzie zmuszona przekwalifikować się 4-5 razy aż dotrwa do emerytury. nie jestem za przywilejowaniem żadnej grupy społecznej - górników, rolników, policjantów czy księgarzy.

Offline tomb

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #103 dnia: Marzec 29, 2015, 06:37:43 pm »
Co typowe? Zostałem zapytany, czy będąc zwolennikiem jakiejś opcji, jestem jakoś z nią powiązany lub czy ta sprawa jest dla mnie bez znaczenia i dlatego ta łatwo stawać mi przeciwko gnębionemu ludowi?

Rzeczowe kontrargumenty to będzie drożej, bo nie licz, że ktoś ci da taniej? No, to nie ma dyskusji. Wszystkim życzę wydania każdej zarobionej złotówki na przecenach i promocjach. Już pierwszego dnia po wypłacie.

Offline Funny

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #104 dnia: Marzec 29, 2015, 06:44:39 pm »
Dla mnie ta dyskusja jest jałowa.
Rozumiem że kupując jakąkolwiek rzecz od komiksu przez samochod - po mieszkanie, cena nie jest jakimkolwiek argumentem jaki przemawia za zakupem, a wybierasz miejsce droższe, w którym kupisz ten sam przedmiot , po zawyżonej cenie??
Jak czytam takie argumenty to po prostu opadają mi ręce.
Ktoś wcześniej napisał, że każdy ma określony budżet który może przeznaczyć na określone cele. Oczywistym jest, że jeśli nie będę mial pieniędzy na zakup takiej samej ilości dóbr, bo ich cena będzie wyższa , to ich po prostu nie kupię. Wydawca mając mniejszy przychód i wolniejsze zejście na sprzedawane tytuły albo zwinie interes, albo zmniejszy ilość wydawanych pozycji. Do czego taka sytuacja doprowadzi , nikomu rozsądnemu tłumaczyć nie trzeba.