Autor Wątek: Ustawa o jednolitej cenie książki  (Przeczytany 196169 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Antari

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #660 dnia: Marzec 03, 2017, 09:31:02 pm »


Ta cała ustawa to jakaś kpina. Trzeba będzie się skupić na wydaniach zagranicznych i tyle. I tak tyle dobrego wychodzi, że nie sposób ogarnąć. Jeżeli chodzi o polskie edycje to najpewniej będzie kwitł handel używkami na allegro. Obronną ręką wyjdą kolekcje bo przecież u Hachette i Eaglemoss nie ma rabatów  :lol:
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2017, 09:55:24 pm wysłana przez graves »

Offline NuoLab

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #661 dnia: Marzec 03, 2017, 09:38:19 pm »
Generalnie nie rozumiem dlaczego ktokolwiek przekonawszy się o wygodzie kupowania książek i komiksów online miałby pod wpływem ustawy wrócić do pieszych wędrówek po słabo zaopatrzonych księgarniach.
Poza tym nie wierzę, że sieciowi giganci typu bonito/aros oddadzą teren walkowerem, pewnie ktoś wymyśli obejście ustawy na miarę inpostowych blaszek dociążających. Ale gdyby stało się najgorsze to dla mnie będzie to bodziec do zakończenia rozpasanego zbieractwa, które zaczęło już przybierać nieco utrudniające życie formy. Będę kontynuował nieliczne serie, skończy się kupowanie z ciekawości i na próbę, od wielkiego dzwonu może jakiś klasyczny integral od Ongrysa. W końcu będzie czas na czytanie zaległości. To jeśli chodzi o komiksy, bo na nowe książki stawiam zupełny szlaban. A za pół roku wydawcy będą skamleć o zniesienie ustawy, tak jak to się stało w Izraelu.

Offline Thiago

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #662 dnia: Marzec 03, 2017, 10:35:02 pm »
W pewnym sensie to bardzo dobra decyzja! Ja kupuje komiksy i z moich obserwacji żaden tytuł z nowości nie wyprzedał się w ciągu roku. A teraz kiedy będą zamrożone ceny - nie wyprzeda się na pewno. Zatem dostaję od ustawodawcy bonusowe 12 miesięcy na uzupełnienie kolekcji - o rzeczy których nie kupiłem wcześniej.


A po roku - wydawcy zgodzą się nawet na wyższe rabaty niż te dziś dostępne - gdyż ich sprzedaż jednak spadnie, bo Polacy nie wydadzą więcej na książki niż to robią dotychczas, zatem z czegoś zrezygnują. Kto straci? Wydawcy. Bo internetowe sklepy zaczną czyścić magazyny ze staroci! 

szulig

  • Gość
Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #663 dnia: Marzec 03, 2017, 10:48:01 pm »

A po roku - wydawcy zgodzą się nawet na wyższe rabaty niż te dziś dostępne - gdyż ich sprzedaż jednak spadnie, bo Polacy nie wydadzą więcej na książki niż to robią dotychczas, zatem z czegoś zrezygnują. Kto straci? Wydawcy. Bo internetowe sklepy zaczną czyścić magazyny ze staroci!

nie wierzę że ta ustawa bedzie napisana w taki spsob zeby nie dało jej się obejść, juz nie raz polska przedsiębiorczość z łatwością omijała przepisy wiec uważam ze w tym przypadku bedzie podobnie

Offline arczi_ancymon

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #664 dnia: Marzec 03, 2017, 10:58:27 pm »
W pewnym sensie to bardzo dobra decyzja! Ja kupuje komiksy i z moich obserwacji żaden tytuł z nowości nie wyprzedał się w ciągu roku. A teraz kiedy będą zamrożone ceny - nie wyprzeda się na pewno. Zatem dostaję od ustawodawcy bonusowe 12 miesięcy na uzupełnienie kolekcji - o rzeczy których nie kupiłem wcześniej.

Słabo z tymi obserwacjami - jest sporo tytułów, które wyprzedają się po kilku miesiącach, i to nawet od Egmontu.

I błąd w tej logice już wytknąłem - niektóre wydawnictwa nie wytrzymają roku w oczekiwaniu aż ich tytuły zostaną "odmrożone". Już nie mówiąc o tym, że wydawnictwa, które zechcą wystartować, będą miały na starcie przechlapane. A chyba o różnorodność nam chodzi, nie zaś o pomaganie najmocniejszym graczom na rynku (nam, czyli czytelnikom, bo pomysłodawcy tej ustawy raczej nie wyglądają mi na bezinteresownych).

Zresztą było to już tutaj wałkowane co najmniej kilka razy i jako dobitny przykład podawano bodajże Iran, gdzie ta sama ustawa weszła w życie z opłakanymi skutkami.

Offline laf

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #665 dnia: Marzec 03, 2017, 11:01:21 pm »
Zresztą było to już tutaj wałkowane co najmniej kilka razy i jako dobitny przykład podawano bodajże Iran, gdzie ta sama ustawa weszła w życie z opłakanymi skutkami.
Izrael
http://booklips.pl/newsy/izrael-rok-po-wprowadzeniu-stalej-ceny-na-ksiazki-sprzedaz-drastycznie-spadla-ceny-wzrosly/

Offline arczi_ancymon

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #666 dnia: Marzec 03, 2017, 11:04:15 pm »
Tak, oczywiście Izrael miałem na myśli.

Offline Kokosz

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #667 dnia: Marzec 03, 2017, 11:53:50 pm »
Nie sądzę żeby ta ustawa coś pozytywnego wniosła, ceny okładkowe może spadną ale nie na tyle żeby zrekompensować stratę promocji.

Ale dlaczego uważasz, że ceny może spadną?

Offline raj666

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #668 dnia: Marzec 04, 2017, 12:21:18 am »
Miałem na myśli ceny okładkowe, skoro nie będzie sztucznie podwyższanych promocji od razu wkalkulowanych w ceny książek, choć w sumie nie wiem jak ta ustawa ma wyglądać w szczegółach więc trudno powiedzieć jakie będą efekty tych zmian. Trudno w sumie dyskutować o tym bez znajomości ustawy. Bo drobne szczegóły w zapisach mogą zmienić sytuację o 180 stopni.

Offline Cringer

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #669 dnia: Marzec 04, 2017, 02:04:06 am »
Miałem na myśli ceny okładkowe, skoro nie będzie sztucznie podwyższanych promocji od razu wkalkulowanych w ceny książek,
a które to są sztucznie podwyższone promocje? Przecież takie Bonito czy nieprzeczytane.pl działa na innej zasadzie niż zwykła księgarnia stąd rozbieżność w cenie. Niższe marże + większy obrót vs większe marże i niższy obrót. Nie ma tu mowy o sztuczności jest tylko inny model biznesowy.

Jeszcze w tym całym zamieszaniu szkoda mi twórców. Bo oberwie się również pisarzom, a w przypadku komiksów scenarzystom i rysownikom (jak wskazuje artykuł podlinkowany przez lafa).

Offline raj666

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #670 dnia: Marzec 04, 2017, 08:54:34 am »
Wystarczy spojrzeć na różnice w zniżkach między komiksami w normalnej dystrybucji a tymi w ograniczonej dystrybucji. A co do scenarzystów i rysowników, chyba i tak większość niewiele, poza satysfakcją, ma z tej pracy.  Choć pewnie teraz będzie to jeszcze mniej.

Offline radef

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #671 dnia: Marzec 04, 2017, 09:12:00 am »
Ja nie rozumiem jak ta ustawa ma wspomóc autorów.
Z tego co wiem, autorzy książek/komiksów dostają procent od ceny okładkowej. I to niezależnie czy książka zostanie sprzedana za 40 zł w Empiku czy za 26 zł w Bonito. Jeżeli książka będzie po 40 zł wszędzie, a procent dla autora się nie zwiększy, to twórcy stracą.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline NuoLab

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #672 dnia: Marzec 04, 2017, 09:23:58 am »
Ja nie rozumiem jak ta ustawa ma wspomóc autorów.

No przecież zgodnie z tłumaczeniem ustawotwórców efektem ustawy ma być wzrost sprzedaży książek więc tym samym autorzy zyskają.

Offline Kokosz

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #673 dnia: Marzec 04, 2017, 09:25:09 am »
Miałem na myśli ceny okładkowe, skoro nie będzie sztucznie podwyższanych promocji od razu wkalkulowanych w ceny książek

Teza, że ceny są zawyżane przez promocje księgarni to największe kłamstwo tej całej ustawy (zaraz obok tego, że ustawa poprawi czytelnictwo).

Ceny są zawyżane przez hurtowników, którzy żądają od wydawców rabatów na poziomie 50-55%. Ustawa w żaden sposób nie reguluje tych rabatów, więc nie ma najmniejszej podstawy żeby ceny okładkowe spadły.

No przecież zgodnie z tłumaczeniem ustawotwórców efektem ustawy ma być wzrost sprzedaży książek więc tym samym autorzy zyskają.

To kolejne wielkie kłamstwo.

Wystarczy logicznie pomyśleć - jeśli zakażą rabatów, to ceny książek realnie wzrosną, więc czytelnictwo spadnie.

Cała ta ustawa to jeden wielki wywód w stylu "ratujmy las wycinając wszystkie drzewa".

Offline pokia

Odp: Ustawa o jednolitej cenie książki
« Odpowiedź #674 dnia: Marzec 04, 2017, 09:49:27 am »
Ceny są zawyżane przez hurtowników, którzy żądają od wydawców rabatów na poziomie 50-55%. Ustawa w żaden sposób nie reguluje tych rabatów, więc nie ma najmniejszej podstawy żeby ceny okładkowe spadły.

To kolejne wielkie kłamstwo.

Zgadza się. Ustawa ma regulować tylko cenę końcową. Nie ma za to żadnego wpływu na cenę po jakiej wydawca, na którym spoczywa całe ryzyko wydawnicze, ma / może sprzedawać książki do hurtowni / dystrybutora.

Dlatego wg. mnie to ustawa na której zarobią głównie / tylko sprzedawcy, a nie twórcy czy wydawcy.

Wydawcy w fazie początkowej będą dostawać od pośredników tyle samo, bo wiedzą jak mają ustawić cenę końcową, tak jak robią to teraz. Po jakimś czasie, niestety spadnie sprzedaż, więc o zgrozo widnieje przed wydawcą konieczność podniesienia ceny.

Czarno to widzę, a ta ustawa to najgorsze zło jakie może nas spotkać.

 

anything