Autor Wątek: Giełda - komentarze  (Przeczytany 362419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mappy

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2520 dnia: Wrzesień 01, 2017, 02:22:49 pm »
Nie wszystkie wydawnictwa foliują :sad:

Offline absolutnie

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2521 dnia: Wrzesień 01, 2017, 02:33:26 pm »
Nie no, nowy to nowy, używany to używany. Użyty raz to nie nowy (chyba, ze chcemy dzielic  włos na czworo i wchodzic w jakieś skomplikowane twory interpretacyjne i szczególne przypadki - typu kupienie w empiku czytanego egzemplarza).
Kiedy kupuję sobie nowy samochód, to wszyscy mówią "O, masz nowy samochód", chociaż nie trzymam go w folii i jeżdżę nim codziennie do pracy. Jest nowy przez jakiś czas i tyle.
Przeciwieństwem słowa "nowy" jest słowo "stary". Natomiast przeciwieństwem słowa "używany" jest słowo "nieużywany" i w wypadku komiksów może ono oznaczać egzemplarz w folii.



Cytuj
Jeśli czytałeś ksiażke czy komiks to nie jest ona nowa. OK, wątpliwosci można mieć jak kartkowałeś/przeglądałeś. Ja wtedy zaznaczam uzywany i w opisie pisze, że w zasadzie nowy, jedynie kartkowany (potencjalny kupujacy może sobie zinterpretować jak mu się podoba wtedy).


Jak kupiłeś komiks/książkę wczoraj, przedwczoraj lub tydzień temu to są one nowe, niezależnie od tego, jak intensywnie były używane.


Zwróć uwagę, że żadnego włosa na czworo nie podzieliłem.

Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline pokia

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2522 dnia: Wrzesień 01, 2017, 02:34:32 pm »
Nie wszystkie wydawnictwa foliują :sad:
Bo sprzedają używane.


Z drugiej strony kilka razy dostałem komiksy z księgarni które folii nie miały, a mieć powinny.

Offline mappy

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2523 dnia: Wrzesień 01, 2017, 02:46:22 pm »
Był już cyrklowiec, a teraz mamy odfoliowacza.

Offline mack3

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2524 dnia: Wrzesień 01, 2017, 03:04:32 pm »
Zwróć uwagę, że żadnego włosa na czworo nie podzieliłem.


Nie, w ogóle nie :) , nie jest to wcale semantyczne i interpretacyjne rozstrzasanie znaczenia slowa "nowy" :). Tym bardziej, że uzus tego słowa na aukcjach allegro jest taki jaki jest ("jaki jest koń każdy widzi") - mozna wybrać w kategorii sprzedaży albo "nowy", albo "używany".

Offline absolutnie

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2525 dnia: Wrzesień 01, 2017, 03:37:19 pm »

 Tym bardziej, że uzus tego słowa na aukcjach allegro jest taki jaki jest ("jaki jest koń każdy widzi") - mozna wybrać w kategorii sprzedaży albo "nowy", albo "używany".
Od podkreślenia tego faktu zacząłem moją pierwszą wypowiedź na ten temat. I tylko dlatego ją zacząłem, że nie są to określenia przeciwstawne, czemu Ty próbowałeś zaprzeczać, rzucając przy okazji kąśliwymi uwagami o dzieleniu włosów na czworo.



Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline mack3

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2526 dnia: Wrzesień 01, 2017, 04:08:24 pm »
Najkrócej jak umiem.
Znaczenie słowa "nowy" lub "uzywany" może być różne, w zależności od kontekstu. Funkcjonując normalnie w normalnym społeczeństwie (zakładam brak oszustw) każdy wie jakie znaczenie niesie dane słowo, w zależności od kontekstu. Nie trzeba się posługiwać egzegezami, łapaniem za słówka i właśnie dzieleniem włosa na czworo.


Tak, masz rację, mając 3 miesiące samochód na pytanie kolegi jaki mam samochód moge odpowiedzieć, że mam "nowy samochód", choćbym nim przejechał z 5 tys. km, ale mając 3 miesiące mięso nie odpowiem, że mam "nowe" mięso w lodówce (i nie będę wchodził w egzegezę, że "mięso nie jest świeże, ale jest nowe, bo jak samochód ma 3 miesiące to przecież jest "nowy"). Tak samo jak kupię ksiązkę i kolega przyjdzie po roku po raz pierwszy do mojego mieszkania to moge powiedzieć, że to nowa książka, a jak kolega odwiedzi mnie 4 razy w ciagu miesiąca i przyjdzie 5. raz po kolejnym tygodniu to na pytanie czy to nowa książka najpewnie odpowiem - nie, miałem ja już jak byłeś w zeszłym tygodniu i 2 tygodnie temu i 3 tygodnie temu i miesiąc temu - tyle tytułem adekwatności porównań.


Co więcej mając ten sam samochod, który przejechał 5 tys. km i który dla potrzeb kolegi określiłem jako "nowy" i chcac go sprzedać na potrzeby sprzedazy nie określę go jako "nowy", bo wiem, że zostanie to zrozumiane przez 99% kupujących jako (praktycznie) nieużywany. Chyba, że chce wprowadzic kogos w bląd.

Tak więc - tak, możesz mieć rację patrząc na słownikowe znaczenia słowa "nowy", ale w aukcjach allegro uzywanie określenia nowy dla używanych rzeczy jest nieodpowiednie, a wręcz może sugerować próbę oszustwa (jeśli nie jest dopełnione informacją czy cos było używane, a przecież takiej informacji nie trzeba podawać).

PS. określenie "dzielenia włosa na czworo" mianem kąśliwej uwagi po raz kolejny potwierdza jak większość komiksiarzy na forum ma cienką skórę i jest skłonna obrażać się o nawet najdrobniejsze słowa nie będące absolutnie neutralnymi sformułowaniami
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2017, 04:17:05 pm wysłana przez mack3 »

Offline absolutnie

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2527 dnia: Wrzesień 01, 2017, 04:29:00 pm »



Ale rozumiesz to, że nie użytkownik allegro jest w tym wypadku winien, a ten, kto na allegro stworzył możliwość wybierania jedynie pomiędzy "nowy" i "używany", zamiast między "używany" i "nieużywany"?
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline mack3

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2528 dnia: Wrzesień 01, 2017, 04:46:01 pm »


Ale rozumiesz to, że nie użytkownik allegro jest w tym wypadku winien, a ten, kto na allegro stworzył możliwość wybierania jedynie pomiędzy "nowy" i "używany", zamiast między "używany" i "nieużywany"?


I tak, i nie. Przyznałbym Ci rację, gdyby nie fakt, że powstrzymuje mnie przed tym masowośc i intuicyjnosć stosowania słowa  "nowy" (jako  nieużywany) w danym kontekscie (czyli kontekście sprzedaży).
A ponieważ nie chcę wchodzić w dywagacje od kiedy uzus zaczyna wyznaczać prawidlowość danego określenia, a do kiedy wyznacza to jeszcze znaczenie slownikowe (które zreszta, pod wpływem uzusu własnie, często się zmieniają) to pozostane neutrlny w tej kwestii (co oznacza jednakze, ze cofam moje "Nie no, nowy to nowy, używany to używany. Użyty raz to nie nowy (chyba, ze chcemy dzielic  włos na czworo i wchodzic w jakieś skomplikowane twory interpretacyjne i szczególne przypadki - typu kupienie w empiku czytanego egzemplarza).")

Offline laf

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2529 dnia: Wrzesień 18, 2017, 08:01:58 am »

Offline Damballa

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2530 dnia: Wrzesień 18, 2017, 09:13:16 am »
Skalp t. 5 w Merlinie z rabatem 74%
https://merlin.pl/skalp-tom-5-jason-aaron/7681875/?utm_source=criteo&utm_medium=remarketing&utm_campaign=lowerfunnel
 :badgrin: :badgrin: :badgrin:

Cena wyjściowa 252zł - po przecenie 74% - 64.99zł. Jakiś błąd mają.

Offline laf

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2531 dnia: Wrzesień 18, 2017, 10:41:26 am »
Dokładnie tak. Stąd te uśmieszki w pierwszym poście

Offline Damballa

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2532 dnia: Wrzesień 18, 2017, 12:10:33 pm »
Nie doczytałem uśmieszków  :wink:

Offline LordDisneyland

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2533 dnia: Wrzesień 26, 2017, 08:31:30 pm »
Chciałbym polecić handlowe konszachty z użytkownikiem Petrus 7 - komiksy w stanie zgodnym z opisem, po okazyjnej cenie, dobrze zapakowane. Świetna transakcja.

Offline mack3

Odp: Giełda - komentarze
« Odpowiedź #2534 dnia: Październik 17, 2017, 11:02:04 pm »
Widzę, że aros/ bonito wycofał się ze sprzedaży poprzez allegro. Koincydencja czasowa z podniesieniem prowizji na allegro - mam nadzieję nieprzypadkowa.