Autor Wątek: Bastien Vivès  (Przeczytany 6424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ramirez82

  • Gość
Bastien Vivès
« dnia: Luty 22, 2015, 09:39:10 pm »
Właśnie przeczytałem "Polinę" i pozwolę sobie założyć temat dla Vivèsa. Wcześniej czytałem pierwszy tom "Za Imperium" i bardzo mi się podobał, sam nie wiem dlaczego do dziś pozostałe tomy leżą na półce nieprzeczytane - na pewno zabieram się za tą trylogię w pierwszej kolejności. Jednak "Za Imperium" Vivès stworzył wspólnie z Merwanem, więc "Polina" to jego pierwszy wydany u nas, w pełni autorski komiks. Tytułowa Polina to baletnica, a właściwie tancerka, która od baletu zaczyna swoją karierę, Vivès opowiada o dorastaniu Poliny - pod tym względem idealnie trafiłem z lekturą, bo akurat przypadkiem tego samego dnia obejrzałem "Boyhood" - inne spojrzenia na dorastanie, ale oba równie udane. Miałem z początku problem z wczuciem się w rysunki (klasyczne "rysowane na kolanie"), bo są bardzo swobodne, niedokładne, dopiero z czasem w tej prostocie dostrzegłem piękno, zwłaszcza kadry ukazujące pozycje w balecie robią wrażenie. Po "Pięć tysięcy kilometrów na sekundę" i "Autostradzie słońca", "Polina" to kolejny znakomity francuski komiks obyczajowy, jaki u nas wydano - oby więcej takich pozycji!

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2015, 08:14:48 am »
również przed chwilą przeczytałem Polinę i jestem bardzo zadowolony z lektury. komiks Vivesa w sposób udany eksploruje temat uczuć i namiętności wyrażanych poprzez balet. widać jak ważny jest on dla tytułowej bohaterki, która poświęca dla niego całe swoje życie, dokonując niejednokrotnie trudnych wyborów. Polina jest teatrem gestów i uczuć. Bastien Vives z wyczuciem kreśli go na kartach swojej opowieści.   

ramirez82

  • Gość
Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2015, 04:35:44 pm »
Przeczytałem całość "Za Imperium". Nieprawdopodobne, żeby tak spieprzyć, tak dobrą historię.  :shock: Pierwsze dwa tomy rewelacja! Bardzo wciągająca historia wyprawy oddziału rzymskich legionistów w nieznane krainy, świetna kreska i piękne kolory. Dramatyczne wydarzenia w drugim tomie, czyli
Spoiler: pokaż
zakończone klęską spotkanie z tytułowymi kobietami
jeszcze bardziej nakręciły mnie na finał opowieści, a tu zonk!: w finale mamy
Spoiler: pokaż
grobowiec gigantycznych ludzi, smoka i inne cuda niewidy
- może to kwestia moich oczekiwań, ale wszystko to zupełnie nie pasowało mi do tego co było w poprzednich dwóch tomach - tak zaskakiwać potrafi Andreas (w ARQ), ale u niego to wychodzi, w "Za Imperium" moim zdaniem nie wyszło. Szkoda, że autorzy nie zakończyli tej historii inaczej...

Offline skil

Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2015, 10:57:20 am »
"Polina"rewelacja. Bez wątpienia będzie u mnie w czołówce roku. Ten komiks to prawdziwa poezja, poruszająca bardzo trudny temat w sposób lekki i niewymuszony. Z gracją łączy dwie tak różne od siebie formy wypowiedzi, komiks i balet. Są one tu jedynie narzędziem do opowiedzenia uniwersalnej historii o poszukiwaniu siebie.


Z każdym kolejnym komiksem  rośnie mój podziw dla Vivesa i jego umiejętności bardzo świadomego wykorzystania możliwości drzemiących w komiksowej narracji. Do tej pory czytałem kilka jego komiksów i żaden mnie nie zawiódł. Facet prezentuje nieprawdopodobnie wysoki poziom jak na tak młodego twórcę. Brać w ciemno.

Jedyny zgrzyt jaki mam odnośnie polskiego wydania komiksu to papier i bałagan na grzbiecie:


qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2015, 11:10:07 pm »
"Polina" świetna! Vives stopniowo i oszczędnie pokazuje dojrzewanie bohaterki, ale jest to wiarygodne i przekonywające. I fenomenalnie sprawdzają się tu te niesamowite rysunki! Szkoda tylko, że przekład Wojciecha Birka to jeden z tych, które sprawiają wrażenie robionych w pośpiechu...

Offline Koalar

Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2015, 12:11:24 am »
Polina, jaki to piękny komiks. Od razu trafił na kupkę do pożyczenia dla koleżanki (ta to ma życie - nie dość, że komiksy za friko, to jeszcze tylko same dobroci  :smile: ).
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline gobender

Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2016, 08:11:02 pm »
@skil  Angielska Polina ma identyczny, poza logo oczywiście (lubie Timofa ale: A) mogliby zaprojektować sobie jakieś logo dla dorosłych, B) powstrzymać ambicję drukowania logo większego od grzbietu :)

Jestem zakochany w Vivesie, z wypiekami teraz czekam na kolejne odcinki Last Man. Totalnie oryginalna i doskonale narysowana sprawa. Jedyny minus to jakość wydania, First Second tu naprawdę rozczarowało.

Z Vivesem podobnie jak z Blainem i Fiorem mam oczywiscie ten sam problem. Za mało po polsku, ale co bardziej dziwi, za mało po angielsku. Właściwie nie wiem czy w Polsce nie wyszło więcej tytułów. Oczywiście brawo my, ale mimo to, cały czas mocny niedosyt.

Offline kosmoski

Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2016, 09:34:08 pm »
W końcu przy okazji nadrabiania zaległości i zalewu wszelkiego rodzaju promocji kupiłem Polinę. I dziś już wiem, że mało brakowało, a przegapiłbym jeden z najlepszych komiksów tamtego roku... Rewelacja...

Offline gobender

Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 24, 2016, 09:07:58 pm »
Właśnie ukazał się angielskojęzyczny kolejny, piąty tom Last Man. Po lekturze każdego kolejnego coraz szerzej otwieram oczy z podziwu nad rozmachem i ewolujcją tej serii. Zaczęło się bardzo kameralnie a teraz robi się z tego epicka opowieść z własną mitologią. Trochę w tym fantasy, trochę mangi, trochę akcji no i powalająca kreska Vivesa. Zdecydowanie polecam.



Szkoda, że w drodze jeszcze tylko jeden tom :(

W pojedynku "Last Manów" Y zostaje daleeeko w tyle. ;)

Offline absolutnie

Odp: Bastien Vivès
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2017, 12:22:17 am »
W końcu przy okazji nadrabiania zaległości i zalewu wszelkiego rodzaju promocji kupiłem Polinę. I dziś już wiem, że mało brakowało, a przegapiłbym jeden z najlepszych komiksów tamtego roku... Rewelacja...


W ubiegłym roku "Polina" została sfilmowana


''


Trailer wygląda rewelacyjnie:
http://www.imdb.com/title/tt4383288/videoplayer/vi2116270361?ref_=tt_ov_vi


Jutro ten film będzie w Canal +
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2017, 05:22:41 pm wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.