Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze  (Przeczytany 70607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fragsel

  • Gość
Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« dnia: Styczeń 01, 2015, 11:33:58 pm »
Za chwilę umieszczę na forum kolejną edycję top listy. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie edycja ogólna i edycja polska


zmodyfikowałem regulamin by można (a nawet trzeba było) głosować na serie (a nie pojedyncze albumy). mieliśmy o tym rok temu dyskusję - część była tak, część tak, wszystkich nie zadowolę, więc robię tak.
nie jestem ani polonistą ani prawnikiem więc proszę ewentualnych  błędów nie wykorzystywać przeciwko mnie, ale zgłaszać sugestie do poprawy


przypominam, że jednym z celów takiej listy ma być promowanie najlepszych komiksów i serii wśród osób, które nie miały z nimi styczności. w takiej sytuacji bez sensu byłoby zachęcać do konkretnego albumu np 5 lub 7 nawet jeśli jest on najlepszy z całej serii.


miłej zabawy


czas do 15 lutego do północy. dlaczego tak? bo raz, że łatwo zapamiętać, a dwa, że zaczynam wtedy ferie to sobie spokojnie podliczę...

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2015, 11:45:35 pm »
Proponuję, że jak ktoś chce, to może w nawiasie wymienić najlepszy tom, ale głos i tak pójdzie na całą serię. I krok jest jedyny słuszny, kiedy ukazało się tyle tomów np. Koziorożca czy Wież. Potem by się to wszystko rozpaćkało w wynikach. Proponuję też w przypadku np. oddawania głosów na integrale napisać w nawiasie ulubiony tom, bo co z tego, że Koz ukazywał się osobno, a Piotruś Pan razem? I tu masz kilka albumów, i tu.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2015, 11:57:22 pm »
wydaje mi się, że przydział głosów w tej sytuacji jest uwzględniony w regulaminie, ale jak widzicie potrzebę modyfikacji to dajcie propozycje. na tak wczesnym etapie jeszcze można zmienić...

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:02:11 am »
Czym się różnią a, b i c?

a) konkretne albumy/zeszyty/tomy jeśli stanowią one samodzielne utwory lub są częścią Kolekcji (nie serii)


b) pojedyncze albumy/zeszyty/tomy jeśli są fragmentem serii, ale poszczególne części stanowią samodzielne utwory zdecydowanie różniące się motywami/tematami/fabułą/autorami lub wyraźnie i jednoznacznie można je wydzielić z całości serii


c) serie, jeśli kolejne albumy/tomy/zeszyty jednoznacznie stanowią fragment większej całości; w sytuacji, gdy oddano głos na jeden z albumów serii zostanie on policzony jako głos oddany na serię właśnie;


Podaj jakieś przykłady, bo serio nie czaję.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 12:07:43 am wysłana przez Death »

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:05:37 am »
a) Tu np. konkretne albumy WKKM
b) ???
c) Pojedyncze tomy Koziorożca.

Offline Koalar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:08:22 am »
Ja tam nigdy nie głosuję, więc z chęcią się wypowiem.
Czemu ta punktacja jest taka skomplikowana? Najprościej by było tak:
Jeden podany tytuł:
1. 1 pkt

2 podane tytuły:
1. 2 pkt
2. 1 pkt

3 podane tytuły:
1. 3 pkt
2. 2 pkt
3. 1 pkt

I tak dalej do 10 tytułów. Łatwiej liczyć. A teraz jak ktoś podaje 1 tytuł, to ten tytuł dostaje aż 10 pkt. Trochę dużo (już nie chodzi o to, że można zrobić przekręt, bo nikt raczej nie robi; ale czemu aż 10 punktów, bo ktoś mało przeczytał albo chce sobie wyróżnić jeden konkretny tytuł - mnie to się nie podoba).
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:15:04 am »
a) Tu np. konkretne albumy WKKM
b) ???
c) Pojedyncze tomy Koziorożca.

b) w sumie to myślałem tu o takich komiksach jak Dampc czy Tajfun... Imyślałem, że jest takich więcej... ale rzeczywiście nie ma... no i Tajfun był tylko 1 album... więc zostaje Dampc... ale może nie warto dla jednego komiksu robić zamieszania... usunę to...

Ja tam nigdy nie głosuję, więc z chęcią się wypowiem.
Czemu ta punktacja jest taka skomplikowana? Najprościej by było tak:
Jeden podany tytuł:
1. 1 pkt

2 podane tytuły:
1. 2 pkt
2. 1 pkt

3 podane tytuły:
1. 3 pkt
2. 2 pkt
3. 1 pkt

I tak dalej do 10 tytułów. Łatwiej liczyć. A teraz jak ktoś podaje 1 tytuł, to ten tytuł dostaje aż 10 pkt. Trochę dużo (już nie chodzi o to, że można zrobić przekręt, bo nikt raczej nie robi; ale czemu aż 10 punktów, bo ktoś mało przeczytał albo chce sobie wyróżnić jeden konkretny tytuł - mnie to się nie podoba).

zapomniałem, że rok temu też z tym miałem problem (w sumie natury moralnej, nie logistycznej) już przy liczeniu punktów, ale w sumie to przeciwnie do Twojego zdania...

popatrzmy np na mnie i na np jakiegoś Maćka
ja przeczytałem 70 komiksów. na liście piszę 10. na pierwszym np. Watchmen
Maciek przeczytał 5 komiksów (zaczął w październiku przygodę z komiksem) i na pierwszym miał Watchmen...

to jemu się mniej podobał, że ma tylko 5 pkt przyznane, a ja 10 (według Twoje propozycji)
a ja miałem problem z tym, że jak ktoś dał 3 komiksy, to drugi, nawet ciut według niego słabszy niż pierwszy już miał nie 9 ale 5. trzeci zaś już 1 pkt. to niesprawiedliwe się wydawało i nawet wypaczało wyniki potencjalnie...

to już bardziej byłoby lepiej

1 komiks 10 pkt
2 komiksy 10 i 9
3 10, 9 i 8
itd...


i na razie tak zmienię...

punktację tamtą od kogoś z lat poprzednich rok temu ukradłem

co inni myślą?


EDIT: A jakby ktoś chciał wypaczyć, to przecież wystarczy w Twojej propozycji dać 10 swojemu faworytowi na na 9 pozostałych miejscah wpisać gnioty, na które nikt, lub mało ludzi głosuje...
bez sensu..


to by musiała być jakaś zmasowana akcja, żeby mieć wpływ realny...

« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 12:39:45 am wysłana przez fragsel »

Offline Koalar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2015, 01:35:22 am »
popatrzmy np na mnie i na np jakiegoś Maćka
ja przeczytałem 70 komiksów. na liście piszę 10. na pierwszym np. Watchmen
Maciek przeczytał 5 komiksów (zaczął w październiku przygodę z komiksem) i na pierwszym miał Watchmen...

to jemu się mniej podobał, że ma tylko 5 pkt przyznane, a ja 10 (według Twoje propozycji)

Nie wiem, czy mniej się podobał, ale na pewno miał mniej komiksów do porównania (czy tam będzie 5 najlepszych komiksów - dobrze by było). A jak przeczytał jeden (średni) komiks X i da mu 10 punktów, to te 10 punktów to tyle samo co po 1 punkcie od 10 osób, które na 10 miejscu dały o wiele lepszy komiks Y (bo przeczytały dużo dobrych komiksów). Możemy się przerzucać teoretycznymi przykładami, chodzi po prostu o niewyróżnianie konkretnych tytułów dyszką (z różnych powodów).

EDIT: A jakby ktoś chciał wypaczyć, to przecież wystarczy w Twojej propozycji dać 10 swojemu faworytowi na na 9 pozostałych miejscah wpisać gnioty, na które nikt, lub mało ludzi głosuje...

Jasne... Dlatego zostawmy system, w którym zrobić to jeszcze łatwiej...
Ale mnie to rybka :wink: , może na koniec policzę według mojej propozycji jako alternatywny wynik.

Po edycji:
Tak myślę, że głosowanie najlepiej byłoby zacząć, kiedy regulamin będzie już ostateczny... Ale już ktoś zagłosował.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 01:43:11 am wysłana przez Koalar »
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2015, 06:17:27 am »
A jak przeczytał jeden (średni) komiks X i da mu 10 punktów, to te 10 punktów to tyle samo co po 1 punkcie od 10 osób, które na 10 miejscu dały o wiele lepszy komiks Y (bo przeczytały dużo dobrych komiksów).

A jak przeczytał tylko 3 zajebiste, to jego najlepszy dostanie tylko 3 pkt, czyli o 7 mniej, niż pierwszy na liście kogoś kto przeczytał 10 gniotów...

masz rację, że raczej w ten sposób donikąd nie dojdziemy i na coś trzeba się zdecydować. mnie po przespaniu się z tym podoba się jak jest, ale poczekam jeszcze na opinie.

A to że ktoś zagłosował to na pewno zrozumie, jeśli by się teraz okazało że z mojej winy regulamin ma poważną wadę i coś dzięki waszym sugestiom zmienimy jeszcze... na pewno większy byłby problem za tydzień lub dwa...
Więc jak ktoś ma jakieś sugestie nadal to niech podsyła, proszę...

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2015, 08:10:13 am »
przypominam, że jednym z celów takiej listy ma być promowanie najlepszych komiksów i serii wśród osób, które nie miały z nimi styczności. w takiej sytuacji bez sensu byłoby zachęcać do konkretnego albumu np 5 lub 7 nawet jeśli jest on najlepszy z całej serii.

I bardzo dobrze. To najlepsze rozwiązanie kiedy dostajemy w ciągu roku kilka tomów Koziorożca, Wież Bois-Maury, Jeremiaha, czy Monster.

A jak przeczytał tylko 3 zajebiste

Pewien nie jestem, ale wydaje mi się, że kiedyś usunięto mój post, za użycie podobnego, niecenzuralnego wyrazu...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 08:26:34 am wysłana przez ramirez82 »

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2015, 08:48:51 am »

Poniżej moje propozycje przeformułowania zapisów:
Cytuj
5. Głosujemy na:


a) konkretne albumy/zeszyty/tomy jeśli stanowią one samodzielne zamknięte utwory lub są częścią Kolekcji (nie serii)


b) serie, jeśli kolejne albumy/tomy/zeszyty jednoznacznie stanowią fragment większej całości; w sytuacji, gdy oddano głos na jeden z albumów serii zostanie on policzony jako głos oddany na serię właśnie;
A.d. a)
Poszczególne tomy serii również stanowią samodzielne utwory. Wydaje mi się, że słowo "zamknięty" lepiej oddaje ideę głosowania na one-shoty, chociaż też nie jest doskonałe.


A.d. b)
Nie do końca rozumiem celu wprowadzenia słowa "jednoznacznie". Powoduje to pewną dowolność w kwalifikowaniu tego czy coś jest częścią serii czy one-shotem.


Przykład z Dampcem faktycznie jest trudny do zakwalifikowania. Mimo wszystko przyjął bym, że poszczególne albumy tworzą zamkniętą całość i należy w takim przypadku glosować na poszczególne tomy. Pytanie w związku z tym powstaje co wtedy, gdy ktoś odda głos na Dampca jako serię i nie sprecyzuje swojego głosu. Wtedy trzeba by było chyba zakwalifikować głos jako oddany na pierwszy tytuł z roku 2014.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 02, 2015, 08:51:58 am »
dzięki. tak zmienię jak proponujesz...

a ten Dampc mnie boli...
ale najwyżej będę pisał na priv z prośbą o doprecyzowanie...

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:25:59 pm »
To będzie ciekawe podsumowanie, bo duży procent najlepszych komiksów jakie kiedykolwiek ukazały się na naszym rynku miały w AD 2014 swoje kolejne wydania.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:51:55 pm »
To będzie ciekawe podsumowanie, bo duży procent najlepszych komiksów jakie kiedykolwiek ukazały się na naszym rynku miały w AD 2014 swoje kolejne wydania.
Jak dla mnie, to wrecz przeciwnie - fakt ponownego wydania i następnie uwzględniania w rankingu tego "dużego procentu najlepszych", acz, jak by nie było, nieco już wiekowych i ugruntowanych w historii komiksu pozycji powoduje, że z punktu widzenia kryterium "najlepszego komiksu roku", podsumowanie nie spełni swego celu - przynajmniej tak jak cel ten rozumiem ja. Moim zdaniem dziwnie nieco zabrzmiało by, że w Polsce najlepszym komiksem roku 2014 został wybrany np. VfV, Prosto z Piekła lub Piotruś.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 12:59:33 pm wysłana przez KukiOktopus »

Offline Kokosz

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 02, 2015, 01:05:22 pm »
punktację tamtą od kogoś z lat poprzednich rok temu ukradłem

co inni myślą?

Proponuję system może nie za prosty, ale elastyczny i sprawiedliwy.

Każdy uczestnik może wyróznić do 10 tytułów/serii i każdemu przyznać 1-10 punktów. Przy czym punkty nie moga się powtarzać.

I jeśli ktoś przeczytał 4 tytuły, to może zaglosować np. tak:
- tytuł A - 10 pkt
- tytuł B - 9 pkt
- tytuł C - 5 pkt
- tytuł D - 1 pkt

Uczestnik ma duze pole manewru.

Oczywiście moderatorzy musza liczyc się z tym, że pojawia się głosy zawietrające 4 pozycje bez sprecyzowanej liczby punktów. Wtedy modzi muszą jakoś to przeliczyć.