trawa

Autor Wątek: Sędzia Dredd (Judge Dredd)  (Przeczytany 139063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dembol_

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 11, 2014, 09:21:28 pm »
CCF zbierają tylko odcinki z 2000AD. Od 12 tomu zaczynają się historie w kolorze i tomy są trochę cieńsze oraz dochodzą też historie z Judge Dredd Megazine. Zbiera chronologicznie wszystko (poza 2 albo 3 odcinkami gdzie rywalizowały gangi rządzone przez Ronalda McDonalda i Burger Kinga - pojawił się kłopot z naruszeniem znaków handlowych). Po prostu czyta się po kolei od 1 do 22 (aktualnie), a nie zastanawia co następne jak w Marvelu/DC.
Restricted files zbierają odcinki specjalne i okolicznościowe. Wystarczy skoncentrować się na głównej serii.
Wyglądają tak: http://forums.2000adonline.com/index.php?topic=39076.30 (te częściowo zasłonięte Prawodawcą:)

Wydaje mi się też, że Dredd jako komiks na wskroś brytyjski powinien się znaleźć w sekcji komiksów europejskich.

Offline adro

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 12, 2014, 10:17:09 pm »
Abstrahujac od CCF, to taka kolekcja dredda w hc i na kredzie po polsku to jednak byloby cos.  :biggrin:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline arczi_ancymon

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 24, 2014, 02:32:03 pm »
Próbował już ktoś takie kolekcje sprowadzać - da się to robić przez jakąś stronę? Bardzo proszę o pomoc, bo się napaliłem  :cool:

Offline misiokles

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 24, 2014, 08:46:56 pm »
A wyszedł już w ogóle pierwszy numer? Na stronie jest napisane, że zbierają pre-ordery, ale mogę się mylić. Co do sprzedaży poza UK - w FAQ stoi nie nie można, z powodów licencyjnych. No ale zawsze jest ebay.

Offline Kokosz

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 28, 2015, 12:40:47 pm »
Cześć.

Przyznam, że znam Dredda tylko ze Świata Komiksu i postanowiłem nieco rozszerzyć swoją znajomość. Prośba o pomoc do osób lepiej obeznanych w temacie.

Znalazłem m.in. taką stronę:

http://www.2000adonline.com/books/judge_dredd_case_files_01.php

Pod opisem 1 tomu CCF jest zestaw okładek innych tomów i tu moje pytanie: Jak się mają tomy z sekcji "Artist collections" albo "Miscellaneous collections" do CCF? Czy komiksy tam zawarte powtarzają się w CCF, czy też może to jest coś innego i gdybym kiedyś chciał komplet komiksów z Dreddem, to muszę mieć i te i te?

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 28, 2015, 12:55:40 pm »
Cześć.

(...)

Jako, że posiadam kilka CCF i wiernie dokupuję następne to odpowiem:

CCF ma klasyczny obecnie format dla wszystkich wydań zbiorczych 2000AD, wysokość normalnego amerykańskiego komiksu, trochę szersze żeby trzymać skalę plansz magazynu. Pierwsze tomy przedrukowują komiksy w B&W (za wyjątkiem nowego wydania w twardej oprawie ale tu jest wydany tylko pierwszy tom i ma on trochę większy format).


CCF ma to do siebie, że przedrukowuje PRAWIE KAŻDY tytularny komiks z Dreddem od początku publikacji po dziś (choć CCF jeszcze nie doszło do tego, na razie chyba jeszcze tkwi w latach 90). CCF nie przedrukowuje tylko annuali (są zawarte w Restricted Files) i historii ze świata Dredda ale nie tytularnie o nim (plus absolutny klasyk Judge Dredd: America też nie został tam przedrukowany bo koniec konców nie jest komiksiem stricto o Dreddzie).

Więc jak chcesz poznać Dredda od początku bez dziur CCF jest idealnym rozwiązaniem, tylko np. America i kilka innych gościnnych występów trzeba wtedy dokupić.

PS: Czy moderator mógłby w końcu przenieść ten temat do komiksu europejskiego? Bo jednak nie oszukujmy się ale prawdziwy Dredd nie jest amerykańskim komiksem  :wink: / EDIT: Dzięki.
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2015, 12:59:51 pm wysłana przez kuba g »
perły przed wieprze

Offline Kokosz

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 28, 2015, 01:33:33 pm »
Jeśli dobrze zrozumiałem, to prędzej czy później w CCF znajdą się wszystkie wymienione w "Miscellaneous collections" opowieści (poza America), tak?

Tylko to może potrwać, bo CCF 20 zawiera komiksy z AD nr 856-887, a takie np. "Day of Chaos" to numery 1743–1789 (tak znalazłem na Wikipedi).

Dobrze zrozumiałem?

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 28, 2015, 01:58:41 pm »
Jeśli dobrze zrozumiałem, to prędzej czy później w CCF znajdą się wszystkie wymienione w "Miscellaneous collections" opowieści (poza America), tak?


Tak. Ewentualnie (wg. mnie na 99%) Trifecta nie zostanie nigdy zebrana w CCF bo jest crossoverem między różnymi serialami z magazynu.

Tylko to może potrwać, bo CCF 20 zawiera komiksy z AD nr 856-887, a takie np. "Day of Chaos" to numery 1743–1789 (tak znalazłem na Wikipedi).

Dobrze zrozumiałem?


Obecnie wychodzą chyba dwa CCF na rok w UK (wcześniej wychodziły trzy) więc potrwa to jeszcze sporo. Wychodzi też wersja na rynek US, zawartość ta sama tylko inne okładki, tam są dopiero przy tomie 10.

No i zawsze jest druga opcja. Jak chce się tak oględnie poznać świat Dredda to spokojnie można wejść w kolekcję, która zapoczątkowała ten temat lub po prostu szukać zamienników kolekcji w nowszych/starszych wydaniach zbiorczych Rebellion/2000AD. Selekcja tytułów w kolekcji jest naprawdę dobra i pokazuje różne klimaty i konwencje tych serii, nie ograniczając się do samych tytułów konkretnie z Dreddem.
perły przed wieprze

Offline Kokosz

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 17, 2015, 12:23:33 pm »
Cześć.

Czy ktoś czytał może kolorowe tomy CCF (13-20)? Które z nich są lepsze, a które słabsze?

Widziałem na przykład strony z tomu 14, gdzie główna opowieść to "Necropolis" - przyznam, że nie bardzo mnie to zachęciło (ale widziałem tylko rysunki, o fabule nie mam pojęcia). Może inne tomy są ciekawsze? A może jednak najfajniejszy Dredd to późniejsze odcinki, które nie trafiły jeszcze do CCF?

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 17, 2015, 12:35:08 pm »
Cześć.

Czy ktoś czytał może kolorowe tomy CCF (13-20)? Które z nich są lepsze, a które słabsze?

Widziałem na przykład strony z tomu 14, gdzie główna opowieść to "Necropolis" - przyznam, że nie bardzo mnie to zachęciło (ale widziałem tylko rysunki, o fabule nie mam pojęcia). Może inne tomy są ciekawsze? A może jednak najfajniejszy Dredd to późniejsze odcinki, które nie trafiły jeszcze do CCF?


Z tomem 14 to w ogóle jest sytuacja win-win bo w środku masz też "Tale Of The Dead Man" więc to tylko dodatkowy argument. Tyle, że... Necropolis jest jakby częścią dłuższej narracji, gdzie pierwsze cegiełki padają już w historiach przedrukowanych w tomie 11 CFF (jakoś po Oz) i 13. Ogólnie możesz po internecie poszukać informacji o okresie "Democracy" w Dreddzie, który jest bardzo waży dla tego świata i postaci. Jak to w Dreddzie wątki wracają często z czasem i potem urywają się na długi okres czasu.

Z reszty tomów o które pytasz chyba najważniejsze rzeczy masz w 17 i 18 (najważniejsze, niekoniecznie zawsze dobre). W 17 masz Judgement Day, w 18 masz Mechanismo i sequel... Ale też te tomy to pojawienia się Millara i Ennisa, a Millar zupełnie Dredda pisać nie umiał. Ennis też był zbyt wtórny.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2015, 12:40:38 pm wysłana przez kuba g »
perły przed wieprze

Offline Kokosz

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 17, 2015, 04:46:51 pm »
Dzięki za odpowiedź, ale nie do końca wiem, jak ją interpretować, więc pozwolę sobie dopytać się:

Z tomem 14 to w ogóle jest sytuacja win-win bo w środku masz też "Tale Of The Dead Man" więc to tylko dodatkowy argument.

To znaczy, że ten tom jest fajny, tak?

Z reszty tomów o które pytasz chyba najważniejsze rzeczy masz w 17 i 18 (najważniejsze, niekoniecznie zawsze dobre).

Czyli które są dobre?
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2015, 07:24:43 pm wysłana przez Kokosz »

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 17, 2015, 09:37:44 pm »
Nie wiem, ale nie widzę możliwości dania klarownej odpowiedzi bo te tomy jak każdy CCF zawierają chronologiczną kompilację historii, ale to dalej zbiór różnych autorów kontynuujących różne wątki itp. Z tych trzech na bank powiem, że 14 jest najlepszy bo jest w nim najwięcej fajnych historii w środku. Reszta jest nierówna ale to znaczy tylko tyle, że są w nich i bardzo dobre komiksy ale i bardzo złe.


Bo serio, Complete Case Files jest trochę do dupy gdy chce się czytać na tomy wyrywki.
perły przed wieprze

Offline Kokosz

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 17, 2015, 09:54:50 pm »
Ok, teraz wszystko jasne. Chciałem się dowiedzieć, czy są jakieś lepsze lub gorsze, ale wynika, że wszystkie są jednakowo różnorodne :)

Dzięki za pomoc.

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 18, 2015, 10:31:27 am »
Ogólnie mam wrażenie, że jak chce się czytać wyrywkowo a nie każdy short to najlepiej znaleźć jakiś sposób na wejście w kolekcję Dredda w Hachete. Przedrukowują tam kilka już od dawna OOP tomów i w czasem z trochę inną (głównie poszerzoną) zawartością.


Z tego co widziałem i wywnioskowałem numery pierwsze kolekcji z H to będzie właśnie cała saga Democracy (wnioskowanie bo kolekcja nie wychodzi w numeracji rosnącej a losowo).
perły przed wieprze

Offline Wukau

Odp: Judge Dredd
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 04, 2016, 02:31:51 pm »
Z FB wydawnictwa Ongrys


W 2016 roku Ongrys rozpocznie publikację serii "Judge Dredd: The Complete Case Files".
Wymyśliliśmy sobie, że zaczniemy od tomu 13 , czyli pierwszego z kolorowymi komiksami (który powinien się ukazać pod koniec roku), potem (w 2017) będzie tom 14, a potem zobaczymy.
Jak seria zostanie dobrze przyjęta, postaramy się kontynuować i zwiększyć częstotliwość do dwóch tomów rocznie.
https://www.facebook.com/ongrys/?fref=ts