Autor Wątek: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?  (Przeczytany 15197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kokosz

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 28, 2014, 01:44:00 pm »
Sprawa jest dosyć prosta. Jedyny problem to kapitał. Wszystko inne jest do przezwyciężenia.

Nie do końca prosta sprawa jest fakt, że aby sprzedawać książki, musisz założyć Działalność Gospodarczą, a więc płacić ZUS, prowadzić rachunkowość, składać dokumenty do Urzędów, ZUSów itp. Wszystko to co miesiąc, niezależnie czy coś sprzedasz czy nie.

Jest jeszcze kilka pułapek. Kwestia zorganizowania głosowania co ludzie by chcieli najpierw - a jeden bedzie chciał Skład główny, a drugi Rozbitków Czasu. Jeden będzie chciał Rozbitków w takim formacie jak Egmont, a drugi w normalnym - A4 w twardej. I wznowienie pierwszego tmou w tym samym formacie. Kwestia zbierania zamówień i wpłat (pamiętajcie, że aby przyjmować wpłaty trzeba mieć Dzialalność Gospodarczą, inaczej jest to sprzeczne z prawem). To nie jest takie proste, choc nie niemożliwe.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2014, 01:54:30 pm wysłana przez Kokosz »

Offline maximumcarnage

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 28, 2014, 01:54:28 pm »
Nie do końca prosta sprawa jest fakt, że aby sprzedawać książki, musisz założyć Działalność Gospodarczą, a więc płacić ZUS, prowadzić rachunkowość, składac dokumenty do Urzędów, ZUSów itp.

Zdaję sobie z tego sprawę. Jakoś mnie to nie przeraża, normalna rzecz.

Ale pomysł żeby jakieś wydawnictwo wydało komiks na zamówienie czytelników wydaje mi się niewykonalny. Z tego co kojarzę to tylko Ongrys sygnował takie fanowskie inicjatywy i to w przypadku komiksów Raczkiewicza.

Offline Kokosz

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 28, 2014, 02:12:52 pm »
Zdaję sobie z tego sprawę. Jakoś mnie to nie przeraża, normalna rzecz.

Ale pomysł żeby jakieś wydawnictwo wydało komiks na zamówienie czytelników wydaje mi się niewykonalny. Z tego co kojarzę to tylko Ongrys sygnował takie fanowskie inicjatywy i to w przypadku komiksów Raczkiewicza.

I dostał 30 zamówień.

Żeby wydawać w ten sposób komiksy, załóżmy, ze skupimy się na komiksach europejskich w integralach - trzeba by zebrać 400-500 osób i UZGODNIĆ:
- jakie komiksy
- w jakiej cenie
- z jaką częstotliwością
- jak zorganizować przedpłaty i jak zorganizować wysyłki

No nie wiem, jednomyślność 500 osób wydaje mi się trudna do uzyskania...

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 28, 2014, 02:28:29 pm »
I dostał 30 zamówień. Żeby wydawać w ten sposób komiksy, załóżmy, ze skupimy się na komiksach europejskich w integralach - trzeba by zebrać 400-500 osób i UZGODNIĆ:- jakie komiksy- w jakiej cenie- z jaką częstotliwością- jak zorganizować przedpłaty i jak zorganizować wysyłkiNo nie wiem, jednomyślność 500 osób wydaje mi się trudna do uzyskania...

Dlatego właśnie mówię o KILKU osobach, które wszystko ustalają, wykładają potrzebną kasę i ewentualnie rozsyłają paczki (lub nawet... sprzedają na allegro [tak, wiem, tu też zagląda Urz.Skarbowy]). Choć, szczerze mówiąc, przy tak małym nakładzie, sądzę, że same specjalistyczne sklepy internetowe dadzą radę w kilka tygodni z 400-500 sztukami.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline maximumcarnage

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 28, 2014, 02:45:23 pm »
I dostał 30 zamówień.

Chyba wydano więcej niż 30 sztuk. Na allegro jeszcze niedawno widziałem numery ok 200.


No nie wiem, jednomyślność 500 osób wydaje mi się trudna do uzyskania...

Moim zdaniem taka jednomyślność jest niemożliwa do uzyskania.

Offline adro

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 28, 2014, 02:58:04 pm »
Tez wyrazam zainteresowanie calym przedsiewzieciem, ale no wlasnie jak to wszystko ogarnac  :?:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

ramirez82

  • Gość
Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 28, 2014, 03:35:42 pm »
Dobrze byłoby gdyby jakiś wydawca wypowiedział się w tym wątku, jak coś takiego widzi. WK, Ongrys, Timof czy ktoś taki.

Offline graves

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 28, 2014, 05:20:53 pm »
Dobrze byłoby gdyby jakiś wydawca wypowiedział się w tym wątku, jak coś takiego widzi. WK, Ongrys, Timof czy ktoś taki.
W sumie to jeden już się wypowiada...  :roll:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline wilk

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 28, 2014, 05:33:55 pm »

Dlatego właśnie mówię o KILKU osobach, które wszystko ustalają, wykładają potrzebną kasę i ewentualnie rozsyłają paczki (lub nawet... sprzedają na allegro [tak, wiem, tu też zagląda Urz.Skarbowy]). Choć, szczerze mówiąc, przy tak małym nakładzie, sądzę, że same specjalistyczne sklepy internetowe dadzą radę w kilka tygodni z 400-500 sztukami.

A czy to po prostu nie oznacza założenia nowego wydawnictwa w formie np spółki prawa handlowego? W wielkim skrócie - kilka osób wykłada kasę (albo aporty) na kapitał zakładowy, dostają w zmian udziały spółki, uchwalają umowę spółki, wybierają zarząd, rejestrują i prowadzą działalność wydawniczą.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 28, 2014, 06:01:25 pm »
A czy to po prostu nie oznacza założenia nowego wydawnictwa w formie np spółki prawa handlowego? W wielkim skrócie - kilka osób wykłada kasę (albo aporty) na kapitał zakładowy, dostają w zmian udziały spółki, uchwalają umowę spółki, wybierają zarząd, rejestrują i prowadzą działalność wydawniczą.
A po co się bawic w spólki prawa handlowego dla takiego jednorazowego eventu? M.in. oznacza to rejestrację w sądzie rejestrowym, co jest zwykle męczącą operacją, nie mówiac już o wymaganym kapitale zakładowym w wysokości min. 50.000 zl (chyba ze cos sie zmienilo). Lepiej po prostu zrobic spółke cywilna i zarejestrowac w ewidencji działalności gospodarczej i po kłopocie. Chyba ze sa jakies przepisy wymagajace zalozenia spolki prawa handlowego dla dzialnosci wydawniczej, ale nie sadze, zeby tak bylo. 


EDIT: Okazuje sie, ze min. kapitał zakładowy dla spółki z o.o. nie jest taki tragiczny, bo wynosi jedynie 5000 zł.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2014, 06:27:14 pm wysłana przez KukiOktopus »

Offline wilk

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 28, 2014, 06:35:39 pm »
A po co się bawic w spólki prawa handlowego dla takiego jednorazowego eventu? M.in. oznacza to rejestrację w sądzie rejestrowym, co jest zwykle męczącą operacją, nie mówiac już o wymaganym kapitale zakładowym w wysokości min. 50.000 zl (chyba ze cos sie zmienilo). Lepiej po prostu zrobic spółke cywilna i zarejestrowac w ewidencji działalności gospodarczej i po kłopocie. Chyba ze sa jakies przepisy wymagajace zalozenia spolki prawa handlowego dla dzialnosci wydawniczej, ale nie sadze, zeby tak bylo. 
Zmieniło. Dla spółki z o.o. - 5.000 zł. Rejestracja spółki nie jest żadną filozofią ani jakimś długotrwałym procesem. Zresztą obecnie można zarejestrować spółkę z o.o. przy pomocy wzorca umowy co jest dodatkowym ułatwieniem.

Jak ktoś nie chce zakładać spółki kapitałowej to pozostają jeszcze osobowe np. jawna.

Jeżeli to ma być jednorazowy projekt to spółka cywilna może być (chociaż w istocie jest to po prostu umowa a nie spółka jako odrębny podmiot) ale ma też swoje minusy, której nie ma np. spółka jawna. W obrocie występują de facto wspólnicy tej spółki i to oni odpowiadają za zobowiązania od razu całym swoim majątkiem, tak jak to ma miejsce w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Majątek spółki to w istocie majątek wspólników. Natomiast odpowiedzialność wspólników w spółce jawnej jest subsydiarna czyli najpierw odpowiada spółka, która ma, w odróżnieniu od spółki cywilnej, zdolność prawną, a dopiero w następnej kolejności (w przypadku bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce) wspólnicy. Czyli jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla wspólników i moim zdaniem wygodniejsze.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 28, 2014, 06:38:29 pm »
A czy to po prostu nie oznacza założenia nowego wydawnictwa w formie np spółki prawa handlowego? W wielkim skrócie - kilka osób wykłada kasę (albo aporty) na kapitał zakładowy, dostają w zmian udziały spółki, uchwalają umowę spółki, wybierają zarząd, rejestrują i prowadzą działalność wydawniczą.
Formalnie rzecz biorąc, masz oczywiście całkowitą rację.
TYLKO, ŻE
- nie o to chodzi:
- by mnożyć małe wydawnictwa z wszelkimi ich zaletami i wadami....
- nabijać nie wiadomo jaką kasę, robić biznes, jakkolwiek inaczej nazwać 'trzepanie mamony'...


CHODZI O TO, BY:
- zrealizować projekt (wydać oczekiwany od lat komiks),
- spróbować 'zamknąć' coś rozpoczętego kilka lat wcześniej.


INACZEJ:
Do tej pory każdy nowy podmiot na rynku ZACZYNAŁ 'coś', czasem się udawało, częściej nie, lub nie do końca. Chwała im za to! Ale sam wiesz, jak wiele pozostało po tych inicjatywach 'niedokończonej roboty' lub rzeczy, które (z różnych względów) nie miały szans na powodzenie. Ja nie chciałbym się pchać w ideę pod tytułem "nowe wydawnictwo komiksów", bo zdaję sobie sprawę, że mamy dziś (lub lada miesiąc będziemy mieć) klęskę urodzaju. Już to przerabialiśmy, jeśli do tego dojdzie, lista 'niedokończonych' urośnie. Ja myślę o tym raczej jak o oddolnej inicjatywie sfinansowania wydania konkretnych tytułów (z podobnymi finansowaniami mieliśmy do czynienia przy projektach wydania rzeczy jeszcze nieistniejących, nienapisanych i nienarysowanych; tutaj zaś ogromnym plusem byłoby to, że my nie kupowalibyśmy kota w worku). Taki projekt wreszcie byłby od KOŃCZENIA projektów niedokończonych, w których my - czytelnicy widzimy duży potencjał, ewentualnie ogólniej: od wydawania rzeczy, w które z różnych powodów nikt nie wierzy, oprócz nas - czytelników.
Zapewne trzeba by to w jakiś sposób sformalizować, ale ja jestem za jak najprostszymi (i najmniej kosztownymi) rozwiązaniami.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline maximumcarnage

Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 28, 2014, 06:49:14 pm »
ale ja jestem za jak najprostszymi (i najmniej kosztownymi) rozwiązaniami.

Wilk i KukiOktopus właśnie takie rozwiązania przedstawili.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Skład Główny
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 28, 2014, 06:56:37 pm »

Zmieniło. Dla spółki z o.o. - 5.000 zł. Rejestracja spółki nie jest żadną filozofią ani jakimś długotrwałym procesem. Zresztą obecnie można zarejestrować spółkę z o.o. przy pomocy wzorca umowy co jest dodatkowym ułatwieniem.

Jak ktoś nie chce zakładać spółki kapitałowej to pozostają jeszcze osobowe np. jawna.

Jeżeli to ma być jednorazowy projekt to spółka cywilna może być (chociaż w istocie jest to po prostu umowa a nie spółka jako odrębny podmiot) ale ma też swoje minusy, której nie ma np. spółka jawna. W obrocie występują de facto wspólnicy tej spółki i to oni odpowiadają za zobowiązania od razu całym swoim majątkiem, tak jak to ma miejsce w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Majątek spółki to w istocie majątek wspólników. Natomiast odpowiedzialność wspólników w spółce jawnej jest subsydiarna czyli najpierw odpowiada spółka, która ma, w odróżnieniu od spółki cywilnej, zdolność prawną, a dopiero w następnej kolejności (w przypadku bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce) wspólnicy. Czyli jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla wspólników i moim zdaniem wygodniejsze.
Jasne ze spólki handlowe sa bezpieczniejsze z punktu widzenia ew. odpowiedzialnosci majatkowej, bo są osobami prawnymi a nie fizycznymi tak jak ma to miejsce w przypadku sp. cywilnej, ktora jest po prostu zespolem 2 lub wiecej przedsiebiorcow w rozumieniu kodeksu cywilnego. Ale przeciez nie o to tu chodzi, bo z zalozenia dzialalnosc, o ktorej tu mowa, nie ma byc na dluzsza mete, a jej celem ma byc wydanie 1 komiksu.

Rozumiem, ze zarejestrowales juz skutecznie przynajmniej jedna spolke handlowowa przy wykorzystaniu formularza internetowego, skoro twierdzisz, ze nie jest to żadna filozofia, czy tak? Jesli tak, to jakiego rodzaju społki rejestrowales? Pytam, bo ja co prawda nie bawilem sie jeszcze z tymi formularzami, ale ze (starszego) doswiadczenia wiem, ze nie jest to taka prosta sprawa bez profesjonalnej pomocy prawnej (ktora oczywiscie rowniez kosztuje) i czesto odbywala sie w co najmniej kilku przebiegach, bo sad rejestrowy odrzucał wnioski z różnych powodów formalnych. Nadto, umowe spolki handlowej trzeba zawrzec w formie aktu notarialnego, co tez sie wiaze z kosztami.

ramirez82

  • Gość
Odp: Kto wyda kontynuacje przerwanych serii?
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 28, 2014, 07:01:07 pm »
W sumie to jeden już się wypowiada...  :roll:
To ja nie wiem o kogo chodzi.

 

anything