Autor Wątek: Komiksy Marcina Podolca  (Przeczytany 11447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ramirez82

  • Gość
Komiksy Marcina Podolca
« dnia: Październik 28, 2014, 04:56:26 pm »
Najwyższa pora na osobny temat na komiksy Podolca. Przeczytałem właśnie najnowszy, "Podgląd". Graficznie jak zawsze prezentuje bardzo wysoki poziom. Lubię te jego charakterystyczne twarze, dłonie i całą resztę - tym razem Podolec postawił na luźną kreskę, wygląda jak szkic, czarno białą kolorystykę (ta czerń!), oraz brak ramek kadrów - wygląda to bardzo stylowo, z przyjemnością oglądałem każdą planszę. Jakość wydania adekwatna do strony graficznej albumu, solidna, gruby papier, twarda okładka, obwoluta, a właściwie pół obwoluty. Niestety, moim zdaniem "Podgląd" cierpi na to samo schorzenie co "Wszystko zajęte", czyli przerost formy nad treścią. Właściwie nie wiem do końca o czym jest ten komiks. Szkoda, bo o zawiłych międzyludzkich relacjach można opowiadać tak jak w "Pięć tysięcy kilometrów na sekundę", a tutaj, mam wrażenie, że pod tym wszystkim nic się nie kryje. Na szczęście scenariusz do następnego komiksu Marcina, napisał Grzegorz Janusz - będzie dobrze.

Offline Death

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2014, 09:46:25 pm »
I właśnie Grzegorz Janusz, czyli najlepszy polski scenarzysta komiksowy, powinien też mieć swój własny temat, tak jak temat ma Gawronkiewicz i duet Wyrzykowski/Zajączkowski. Są tacy artyści, którzy na to zasługują. Kiedyś założę temat o Januszu, jak będę miał coś ciekawego do napisania, bo na teraz jakoś nie mam weny, poza rzuceniem hasła: absolutnie musicie przeczytać dwie jego genialne historie z albumu Chopin New Romantic (rysunki Rebelki i Frąsia) i komiks pt. Ostra biel (też Frąś), nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Łodzi (ten ostatni jest legalnie do znalezienia w sieci np. na Alei: http://www.alejakomiksu.com/galeria/2/1488/ostra-biel-%28mfkig-2009%29/). A co do Podolca, to już któryś rok z rzędu jeden album. Ale ciśnieee. :smile: Większości nie czytałem, przyznaję od razu, ale nadrobię.
Krew wre będzie liczył ok 160 stron, naprawdę się jaram taką ilości scenariusza Janusza i rysunków Podolca w stylu tych, jakie widziałem dziś w sieci. Komiks Czasem był naprawdę znakomity, czuję że teraz będzie równie dobrze. Są już przykładowe plansze na blogu Marcina Podolca: http://kolec.ownlog.com/84952,kategoria.html Mocno zalatuje Pedrosą, co nie? :smile:

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2014, 10:26:30 pm »
Te plansze z "Krew wre" przepięknie, oby Marcin już nic nie zmieniał i robił ten album w tym stylu. Może i jest tu widoczny Pedrosa z "Portugalii", choć nawet nie pomyślałem o tym. Kto wie, może KG wyda to w dużym formacie? Rysowanie i wydawanie jednego albumu rocznie, to imponujące tempo, gość po prostu wrzuca na bloga jakieś plansze, oznajmia że rozpoczyna pracę nad nowym albumem i już wiesz, że nie obejrzysz się, a ten album już wychodzi. Konsekwencja i pracowitość godna podziwu. A temat Januszowi, rzeczywiście trzeba będzie założyć...

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2014, 11:42:15 am »
czy mi się wydaje, czy to będzie najdłuższy scenariusz Janusza do tej pory ?

Offline Death

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2014, 01:02:44 pm »
Zdecydowanie najdłuższy. Swoją drogą niebawem będzie w końcu ten komiks duetu Gawronkiewicz/Janusz. Ciekawe czy dadzą radę to wydać do końca roku...

Offline Death


Offline misiokles

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 21, 2016, 05:13:10 pm »
Jaka ładna okładka!

Offline kenji

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 22, 2016, 01:35:12 pm »
FAJNIE!! dla mnie Podolec to jeden z najlepszych polskich rysowników. Stąd cieszę się niezmiernie. Dziwne, że wydaje to wydawnictwo wcześniej chyba nie związane z komiksem . A Podolec jakoś mega kojarzy mi się z KG i chyba nie ma problemu aby swoje prace wydawać właśnie pod szyldem KG
( chociaż doczytałem że KG jest patronem medialnym tego wydarzenia...)


No i jeszcze kolejna praca , która od dłuższego czasu "wisi" w zapowiedziach - Krew wre.
Autorze  - czekamy:)

Offline gobender

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2016, 04:58:49 pm »
Jaka ładna okładka!

Okładka to jedno, ale jaka czadowa plansza!



Skusze się.

Offline Sokratesik

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2016, 10:55:00 pm »
Za zielona ta plansza  :biggrin:
Ale okładka jest naprawdę super.

Offline gobender

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2016, 07:39:34 pm »
Etam pleciesz. Kompozycja na okładce cienka.  A ta zielonosć napawa mnie optymizmem i nadzieją w stosunku do tego komiksu :D

Offline gobender

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 26, 2016, 08:12:15 pm »
Ach co za rozczarowanie... :( 
Rysunek świetny (choć momentami miiiinimalnie nierówny, ale to mały problem).
Ale scenariusz niestety jest bardzo słaby. Nie ma to żadnej konstrukcji, Przez 4/5 komiksu mamy setup, bardzo przydługie wprowdzenie a potem ... nagle zakończenie. Tak jakby faktyczną treść komiksu ktoś wyciął. Plus ta ograna maniera pokazywania polskich realiów. Bleh. I zasłananie się "reportażowym" charaktrem w zaden sposób tego nie usprawiedliwia. Szkoda, bo jakiś potencjał był i można było zrobić coś fajnego, byłaby naet szansa na polubienie bohaterów i jakąkolwiek emocjonalna więź, której nie ma.

Offline kenji

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 26, 2016, 08:57:28 pm »
taki komentarz czasami zniechęca do zakupu, ale akurat w tym temacie mam inaczej. Jeszcze bardziej chce się zapoznać z lekturą i wyrobić swoje zdanie. Chociaż nie ukrywam , trochę niepokój się wkradł ..l.

Offline gobender

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 26, 2016, 09:49:03 pm »
Nawet nie o to chodzi, żebym chciał zniechęcać. Po prostu rozczarowanie. Oczywiście to tylko moje zdanie,  więc trzymam kciuki, żeby się spodobał.  ;-)  Zwłaszcza, że fortuny nie kosztuje i można zaryzykować.

EDIT: choćby dla rysunku warto
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2016, 09:54:55 pm wysłana przez gobender »

Offline NuoLab

Odp: Komiksy Marcina Podolca
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2016, 07:41:53 am »
A mi się podobało. Tematyką i sposobem zaprezentowania przyrównałbym ten komiks do "American Splendor" Pekara (notabene chyba egmont ma to w planach od lat ?) czyli cyklu opowieści z życia, właściwie o niczym. U nas w literaturze był taki nurt zwany banalizmem, "Morze po kolana" z tym mi się skojarzyło, porównajcie zresztą sami czytając hasło na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Banalizm