Autor Wątek: Nowe czasopismo komiksowe  (Przeczytany 8727 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Garf

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 30, 2014, 02:06:28 pm »
Jeżeli mój poprzedni post został źle odebrany, to przepraszam. Najwyraźniej mylnie zrozumiałem Twoją wypowiedź o "Bicepsie". Wydawało mi się, że sugerujesz, że ukazuje się on tylko w formie elektronicznej, a najwidoczniej chodziło Ci o to, ze można go kupić tylko przez Internet, a nie w kiosku czy księgarni.

Powodzenia z Twoją inicjatywą!
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 30, 2014, 02:08:12 pm »
Jasne, że powodzenia. Działaj i rób jak najwięcej ciekawych rzeczy.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 30, 2014, 02:44:36 pm »

Widze że większość z WAS " z całym szacunkiem" woli zagryźć nić wyciągnąć ręke" - nawet na forum komiksowym... żal


Zadałem Ci parę prostych i konkretnych pytań, odpowiedź nq które mogłaby być punktem wyjścia do powaznej rozmowy. Ty jednak zignorowałeś je, bo wolisz rozwodzić się nad uszczypliwościami niektórych i skupiać na użalaniu nad sobą... Wstyd.

Offline rymski

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 30, 2014, 03:15:26 pm »
Zgadzam się.
 
Facet wchodzi na forum i nieco chaotycznie pisze o swoim projekcie. Bardzo fajnie, że wychodzi z jakąś inicjatywą, jednak odniosłem podobnie wrażenie co fragsel - jakby ten pomysł wpadł mu do głowy 5 minut wcześniej. W dodatku używa sformułowań typu "batman, supermen i inne mangi" (może tak z dużej litery, poprawnie zapisane i bez takiego generalizowania i wrzucania wszystkich komiksów do jednego wora z etykietą "papka która zalewa nasz rynek"?), rzuca gimbusiarskimi "żal", na pytania o konkrety i delikatne sugestie, że póki co brakuje mu rozeznania i fundamentów do takiej inicjatywy reaguje obruszeniem i jeszcze ma pretensje, że nie jest brany na poważnie.
 
Trzymam kciuki i życzę powodzenia, aczkolwiek osobiście nie jestem przekonany ani do samego pomysłu (za mało konkretów i przygotowania) ani do użytkownika (zmień podejście/nastawienie, z godnością przyjmuj krytykę, zwłaszcza od osób, które na komiksach zeżarły zęby).

Offline adro

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 30, 2014, 03:38:13 pm »
Dokladnie sluchanie innych to klucz do wszystkiego.
Tez z checia poznalbym odpowiedzi na pytania, ktore zadal NN.
Ja zawsze kibicuje kazdej inicjatywie komiksowej, absolutnie nikogo nie zamierzam niszczyc. Ciesze, ze sa ludzie aktywni, naprawde.
Tworzenie jakiejs inicjatywy od podstaw, to jest na pewno nie lada frajda.
Moze nakresl ogolnie dalsze swoje plany wydawnicze i wtedy forumowicze odniosa sie jakos do Twoich zamierzen.  :razz:
pzdr
PS Pogrzeb tez troche w temacie magazynow, ktore publikuja krajowych tworcow.(jest tego troszke)
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 30, 2014, 07:40:31 pm »
Jedno szybkie pytanko:

Masz na to pieniądze?

Offline Daniel Gizicki

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 30, 2014, 10:02:23 pm »
a ja dodam kilka innych kwestii choć czytając ten wątek myślę że... a zresztą nie ważne.
1. Czy masz odpowiednią kwotę na start? Żeby opłacić korektę, skład, druk, magazynowanie, promocję, kolportaż?
2. Czy zamierzasz płacić autorom?
3. Jaki chcesz zrobić nakład? To ma być miesięcznik, kwartalnik? Ile stron? Kolor?
4. Ile masz gotowego materiału, bo jeśli chcesz publikować serie w odcinkach, to dobrze radzę, żeby zanim wystartujesz, mieć każdej z tych serii po kilka odcinków, tak, żeby spokojnie móc wydać kilka numerów bez przesunięć wydawniczych.
5. Jakie chcesz mieć kanały dystrybucyjne?
6. Piszesz, że masz krąg rysowników, którzy nie mogą się przebić - to znaczy kogo? Masz też krąg scenarzystów?
7. Masz "zaklepane" chociaż jedno znane nazwisko, które przyciągnie czytelników do magazynu?
8. Czy masz jakiekolwiek doświadczenie z branży komiksowo-wydawniczej?

czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam


Offline Danio237

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 30, 2014, 10:40:30 pm »
Wybaczcie, ale jeśli ktoś w taki sposób jak tutaj pisze posty i "dyskutuje" - to ja zdecydowanie nie chciałbym czytać czasopisma autorstwa tego pana.
Mimo wszystko: powodzenia.

Offline burberry

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 31, 2014, 07:44:39 am »
Myślę, że ten wątek jest raczej dla beki. ;-)
Bóg Cię kocha

Offline KOMIX

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 31, 2014, 09:12:10 am »
Rozpoczynając ten wątek , nie miałem zamiaru żartować , wpuszczac w maliny , ani robic tego dla beki
Zadałem pytanie : Pytanie czy jest zapotrzebowanie na taki komiks? ( w domyśle w całości polski, )
Oczekiwałem również odpowiedzi.
i podpowiedzi

Ogólny zarys : komiksy polskich twórców w większości tych mało znanych, początkujących, dotrzeć do kogoś o znanym nazwisku- tak, jak najbardziej, kolorowe historyjki, ale również i czarno-biale - sa miłośnicy i tego i tego , jeśli chodzi o nakład 5000 może 10000, era 100 tys nakładów minęła, A4. Kasa? No cóz , żeby wydać taki nakład trzeba ze 30 tys chyba mieć. To nie problem.
Czy zamierzasz płacić rysownikom? Super pytanie, a jak myślisz, całego komiksu nie narysuje sam, a w zamysle ma to być seria,  a nie jeden numer.

Rymski - pisze , dlaczego nie z dużej litery, (bo gdyby było z dużej to autor tego komiksu, miałby do mnie żal , że mówie o tym papka amerykańska), sa miłośnicy takich komiksów, OK, ale czy wszystko co przychodzi zza oceanu , musimy łykać. Zauważcie, że na półkach przeważa literatura-komiksowa zachodnia, polscy twórcy sa w necie- to jak podziemie, konspiracja. Ok można kupić, zamawiasz kupjesz.
Nie jestem zawodowym rysownikiem, nie mam doświadczenia wydawniczego, jestem tylko miłośnikiem komiksu, który od 4 lat (nie od 5 minut) myśli o stworzeniu czegoś co dałoby frajdę takim samym miłośnikom komiksu jak ja.

Zreszta co za różnica czy będzie 20 stron czy 36, a może 52, zasadnicze pytanie czy na rynku może pojawić się kolejne czasopismo z komiksami , czy to ktoś kupi?
Może musi być tanie- kolorowe - wesołe i to wystarczy??

N.N.

  • Gość
Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 31, 2014, 09:38:46 am »
Pytanie czy jest zapotrzebowanie na taki komiks? (w domyśle w całości polski)
Nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, ale wszyscy pamiętają, że "Produkt" był sukcesem. Jeśli uda Ci się zrobić coś analogicznego (nie piszę, że takiego jak, czy podpobnego), to masz szansę.

Cytuj
Ogólny zarys : komiksy polskich twórców w większości tych mało znanych, początkujących,
Czyli kogo? Konkretnie, poproszę. Masz kogoś konkretnego na myśli, czy dopiero myślisz o tym, żeby szukać?

Cytuj
dotrzeć do kogoś o znanym nazwisku- tak, jak najbardziej,
Czyli kogo? Konkretnie, poproszę. Masz kogoś konkretnego na myśli, czy dopiero myślisz o tym, żeby szukać?

Cytuj
Nie jestem zawodowym rysownikiem, nie mam doświadczenia wydawniczego, jestem tylko miłośnikiem komiksu, który od 4 lat (nie od 5 minut) myśli o stworzeniu czegoś co dałoby frajdę takim samym miłośnikom komiksu jak ja.
Rozumiem, że sam rysujesz. Czy możesz pokazać próbki swoich prac?

Cytuj
Zreszta co za różnica czy będzie 20 stron czy 36, a może 52, zasadnicze pytanie czy na rynku może pojawić się kolejne czasopismo z komiksami , czy to ktoś kupi?
Różnica jest zasadnicza. I może być różnicą pomiędzy "kupi" i "nie kupi".

Cytuj
Może musi być tanie- kolorowe - wesołe i to wystarczy??
Obawiam się, że nie wystarczy. Tani, kolorowy i wesoły jest "Kaczor Donald". I miłośnicy tkiego komiksu raczej nie sięgną po coś, co będzie im dostarczało podobnych wrażeń, ale w gorszym wykonaniu. Potrzebujesz jakiegoś kokretu, czegoś co Twój produkt odróżni od tego, co już jest na rynku. Samo hasło "Dobre - bo polskie" może nie wystarczyć. Musi mu towarzyszyć gwarancja, że jest to coś wyjątkowego, oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju.

Offline Kokosz

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 31, 2014, 09:51:02 am »
Witam, zamierzam stworzyć czasopismo komiksowe, w którym nie będzie komiksów typu batman, supermen, czy inne mangi.
Autorzy polscy, scenariusze polskie - rysownicy młodzi pełni zapału i pomysłów. Pytanie czy jest zapotrzebowanie na taki komiks.
Czy żyją jeszcze wśród nas prawdziwi miłośnicy tej sztuki, którzy kupiliby czasopismo.

Oczywiście, żyją. Oszacowałbym liczbę zainteresowanych na 200-500 osób.

Dotychczasowa historia komiksowych magazynów nie napawa optymizmem. Wszystkie magazyny publikujące krótkie komiksy lub odcinki padały prędzej czy później (wyłączam tu Fantasy Komiks, bo tak naprawdę to nie magazyn, tylko antologia, poniekąd podobnie jak Star Wars Komiks). Nawet największych wydawców, publikujących najlepszych autorów (patrz Świat Komiksu egmontu). Choć są też wyjątki, a w zasadzie jeden - Produkt wystartował w kioskach w całej Polsce, zyskał entuzjastyczne opinie i wypromował grupę młodych, zdolnych, mało znanych autorów. Ukazało się 20 numerów.

Ogólnie magazyny komiksowe są w odwrocie (nie tylko u nas, także np. we Francji), gdyż czytelnicy wolą kupić i przeczytać cały album naraz, niż czekać na kolejne odcinków przez miesiące i lata.

Ty tez podejdz do jakiegolwiek sklepu : empik czy co tam wolisz i pokaż mi BICEPS, że się tak do niego odniosę, i widzisz gdzies na półce??

Empik nie jest zainteresowany komiksami, z wyjątkiem największych bestsellerów, które wydaje Egmont. Sądzę, że odrzuci Twoją propozycję dystrybucji magazynu. A jeśli nie odrzuci - myślę, że aby wrzucić egzemplarz do każdego salonu, będziesz musiał przygotować nakład paru tysięcy sztuk, z czego sprzeda się 3%, a kasy za te sprzedane 3% i tak nigdy nie zobaczysz, nawet po wygranej w sądzie. To co piszę o kasie poparte jest moimi własnymi doświadczeniami, które tak właśnie wyglądały.

I jeszcze inaczej - kwestionujesz zasadność Bicepsa czy Profanum, bo nie ma ich w Empikach i księgarniach. Ale tak samo nie ma w nich innych komiksów, które się obecnie ukazują. A ukazuje się mnóstwo świetnych rzeczy, najlepszych autorów z całego świata. Jednak Empiki i księgarnie nie są zainteresowane ich dystrybucją. Myslisz, że dla Twojego magazynu, prezentującego młodych zdolnych zmienią zdanie?

Dzięki takiej formie , mogliby zaprezentować się twórcy młodzi, zdolni, ale nie mający szans przebić się przez gąszcz zagranicznej papki, zalewającej półki.

Młodzi zdolni moga się zaprezentować w magazynach, które wymienił ci Ystad. W ten sposób dotrą do znakomitej większości komiksowych czytelników.

Jeśli masz ambicję stworzenia magazynu, który przebije się poza komiksowo, próbuj. Ale na podstawie dotychczasowych doświadczeń (a obserwuję komiksowy rynek trochę dłużej niż Ty, jakieś 25 lat...) obstawiam na 98% że Ci sie nie uda (tzn że nie wydasz żadnego numeru, ewentualnie nie więcej, niż kilka numerów), zostaje więc 2% że ci się powiedzie.

Kolejny niedawny przykład - "Konstrukt" pokazuje, że jak się ma kasę na druk i samozaparcie na zmagania z dystrybutorami, to można wprowadzić na rynek komiks, który nie jest łatwą, przyjemną papką. Tylko co jeśli nikt go nie kupi? No, "nikt" to przesada, kupi go niewiele osób...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2014, 10:44:21 am wysłana przez Kokosz »

Offline KOMIX

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 31, 2014, 10:42:35 am »
KOKOSZ,  o taką analizę mi chodzilo, chłodna racjonalna , może trochę przygnębiająca , ale prawdziwa
w 100% zdaje sobie sprawę , że do empiku , nie ma co iśc. kioski z prasa - może - natrafiłem kiedyś na oferte drukarni, która robiła również kolportaż w ...biedronce, ale to nie jest szczyt moich marzeń.

Offline Kokosz

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 31, 2014, 10:51:06 am »
KOKOSZ,  o taką analizę mi chodzilo, chłodna racjonalna , może trochę przygnębiająca , ale prawdziwa
w 100% zdaje sobie sprawę , że do empiku , nie ma co iśc. kioski z prasa - może - natrafiłem kiedyś na oferte drukarni, która robiła również kolportaż w ...biedronce, ale to nie jest szczyt moich marzeń.

No to może trochę pozytywniej - przygotuj i wydaj magazyn, który będzie dystrybuowany jak Biceps itp. Mały nakład (czyli 200-500 szt), wysoka jakość.

Parę miesięcy temu rozmawiałem z współautorem komiksu "Wybrani" - debiut, całkiem zgrabny - szukał wydawcy. Dziś już jest wydany, można go kupić (niestety, nie w Empiku). Wydanie jest ładne. No ale kasy na tym się nie zrobi. Fani robią komiksy dla fanów.

Jeśli masz materiał, wydanie magazynu nie jest to niemożliwe, ba - nie jest nawet bardzo trudne. Wymaga tylko trochę pracy, ewentualnie wskazówek np. forumowiczów. No i innych założeń, niz prezentowałeś na początku. I przyda się świadomość - takie magazyny już są, ale zróbmy kolejny, dla wszystkich starczy miejsca.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2014, 07:10:57 pm wysłana przez Kokosz »

Offline Julek_

Odp: Nowe czasopismo komiksowe
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 09, 2014, 07:35:18 pm »
Hej, no i co z tym nowym magazynem komiksowym?

 

anything