Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6  (Przeczytany 278758 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bowman007

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1065 dnia: Wrzesień 01, 2014, 11:37:35 pm »
Jak oceniacie 1602 ? Szczerze mówiąc zastanawiam się nad kupnem. Nie jestem zwolennikiem przenoszenia bohaterów w czasie i przestrzeni :P Spider man jako zombie albo Peter jako asystent Sir Nicholasa Fury dziwnie brzmi. Z drugiej strony, nazwiska autorów brzmią bardzo zachęcająco.

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1066 dnia: Wrzesień 02, 2014, 06:07:16 am »
Szkoda, że tłumacz nie wziął wersji Semicowej i po prostu nie ograniczył się do poprawienia błędów i nieścisłości. Porównując oba tłumaczenia mam natomiast czasami wrażenie, że tłumacz wziął wersję Semicową... i jego główną troską i celem stało się nie to żeby przetłumaczyć komiks dobrze, ale żeby w każdej możliwej wypowiedzi i kwestii jego tłumaczenie było inne (inaczej sformułowane) od tłumaczenia Arka.
Ejże, takich rzeczy nikt nie robi. Gdyż po pierwsze - trzeba uzyskać zgodę (Wróblewskiego i pewnie kogoś kto ma semicowe prawa) do użycia tłumaczenia a po drugie zapłacić im wszystkim (i poprawiającemu tłumaczowi też). Szybsze i tańsze jest nowe tłumaczenie. I w innym przypadku to naruszenia praw i plagiat.

Offline mack3

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1067 dnia: Wrzesień 02, 2014, 08:08:58 am »
Ejże, takich rzeczy nikt nie robi. Gdyż po pierwsze - trzeba uzyskać zgodę (Wróblewskiego i pewnie kogoś kto ma semicowe prawa) do użycia tłumaczenia a po drugie zapłacić im wszystkim (i poprawiającemu tłumaczowi też). Szybsze i tańsze jest nowe tłumaczenie. I w innym przypadku to naruszenia praw i plagiat.
Zdaję sobie z tego sprawę, niemniej jednak dalej żałuję, że nie zostało to zrealizowane w ten sposób.
...czasem wręcz wydaje mi się, że bojąc się takich oskarżeń tłumacze działają tak, jak napisałem (pierwsze, co robią to czytają stare tłumaczenie i główną troską i celem staje się nie to żeby przetłumaczyć komiks dobrze, ale żeby w każdej możliwej wypowiedzi i kwestii tłumaczenie było inne (inaczej sformułowane) niż pierwotne). Jestem ciekaw jak to wygląda w Weapon X, ale po przeczytaniu Zabójczego Żartu miałem takie wrażenie, a po OŁK jeszcze bardziej (no żeby prawie każde zdanie - nawet to najkrótsze - było inaczej sformułowane to już niezłe osiągnięcie).

PS. Swoją drogą ciekawe kiedy do tłumaczeń upływają prawa autorskie
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2014, 08:13:56 am wysłana przez mack3 »

Offline Itachi

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1068 dnia: Wrzesień 02, 2014, 09:44:56 am »
Jak oceniacie 1602 ? Szczerze mówiąc zastanawiam się nad kupnem. Nie jestem zwolennikiem przenoszenia bohaterów w czasie i przestrzeni :P Spider man jako zombie albo Peter jako asystent Sir Nicholasa Fury dziwnie brzmi. Z drugiej strony, nazwiska autorów brzmią bardzo zachęcająco.

Jeśli chodzi o zambiaków, to swoje zdanie, bardzo krytyczne wyraziłem...ale porównywanie tego tomu z 1602 nie jest najlepszym pomysłem. Sam miałem obiekcje czy zakupić ten tom, ale po wizycie w kiosku i przejrzeniu kilku stron zaryzykowałem, w końcu 40 zł za 224 strony to świetny deal. Warstwa graficzna jest fenomenalna, podobnie jak scenariusz do 4 zeszytu, później jest trochę słabiej, z pewnych przyczyn, które wymieniłem na 69 stronie. Na Twoim miejsce dalej bym się już nie zastanawiał, tylko kupił i przeczytałem, bo 1602 jest w czołówce najlepszych tomów z WKKM.

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1069 dnia: Wrzesień 02, 2014, 10:14:55 am »
PS. Swoją drogą ciekawe kiedy do tłumaczeń upływają prawa autorskie

Sądzę, że tak samo jak w przypadku innych utworów (Art. 2 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) prawa majątkowe wygasają po 70 latach od śmierci autora tłumaczenia (art. 36), zaś prawa osobiste nie wygasają nigdy (art. 16 - zawsze trzeba przy publikacji przekładu podawać, kto jest tłumaczem).

Możliwe jest jednak chyba używanie urywków danego tłumaczenia w przekładzie innego utworu (np. jeśli tłumaczysz komiks, w którym jeden z bohaterów cytuje Szekspira, możesz użyć tłumaczenia Barańczaka - art. 29, art. 34).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2014, 10:31:15 am wysłana przez Garf »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1070 dnia: Wrzesień 02, 2014, 11:00:12 pm »
Do mnie z kolei ten tom w ogóle nie "przemówił". Wynudziłem się przednio. I komiks z kilkunastoma przerwami czytałem przez kilka dobrych dni. Są drobne plusy, ale dla mnie osobiście było to mało ciekawe i żałuję zakupu. Ale to tylko moje osobiste zdanie, w którym jestem odosobniony.




Jeśli chodzi o zambiaków, to swoje zdanie, bardzo krytyczne wyraziłem...ale porównywanie tego tomu z 1602 nie jest najlepszym pomysłem. Sam miałem obiekcje czy zakupić ten tom, ale po wizycie w kiosku i przejrzeniu kilku stron zaryzykowałem, w końcu 40 zł za 224 strony to świetny deal. Warstwa graficzna jest fenomenalna, podobnie jak scenariusz do 4 zeszytu, później jest trochę słabiej, z pewnych przyczyn, które wymieniłem na 69 stronie. Na Twoim miejsce dalej bym się już nie zastanawiał, tylko kupił i przeczytałem, bo 1602 jest w czołówce najlepszych tomów z WKKM.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2014, 11:03:18 pm wysłana przez Jaroslaw_D »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Blaskowitz

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1071 dnia: Wrzesień 02, 2014, 11:20:26 pm »
Do mnie z kolei ten tom w ogóle nie "przemówił". Wynudziłem się przednio. I komiks z kilkunastoma przerwami czytałem przez kilka dobrych dni. Są drobne plusy, ale dla mnie osobiście było to mało ciekawe i żałuję zakupu. Ale to tylko moje osobiste zdanie, w którym jestem odosobniony.
Nie jesteś odosobniony, jest nas dwóch :wink: Moim zdaniem Gaiman świetnie wplątał dziesiątki postaci, odnośników do ich historii itp. ale zawiódł w najważniejszym punkcie - nie potrafił mnie zainteresować. Brak wyraźnego protagonisty, czy antagonisty spowodował, że było mi całkwoicie obojętne co się właśnie dzieje. Ktoś coś robi tu, ktoś z kimś walczy tam, autor wrzuca postać za postacią - ale w sumie po co, skoro los ich wszystkich jest mi zupełnie obojętny? A kiedy Strange i Fury nawet-nawet mnie zainteresowali, to historia już zmierzała do (mało satysfakcjonującego) finału. W Marvels wystarczyło kilka scen, żebym przejął się losem Pochodni, Gwen, czy mutantów. A tu? Troszkę zawód. 6/10

Offline Itachi

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1072 dnia: Wrzesień 03, 2014, 09:25:56 am »
Jarosław_D

Możesz mi wyjaśnić dlaczego piszesz, że jesteś w swoim zdaniu odosobniony? Jakiegoś potoku postów na temat tomu 1602 nie było, a że ja go poleciłem, nie oznacza że pozostałym podobało się w równym stopniu. Do tego zacytowałeś tylko mój jeden post i nikogo innego, więc powinno być 1-1 :wink:


Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1073 dnia: Wrzesień 03, 2014, 09:50:15 am »
Z tego co czytałem recenzję i opinie to były one pozytywne co do tego tytułu. Nie pisałem tylko o forum gildii. Jeśli jednak jest inaczej to w sumie ok.


A odnośnie cytowania Twojego postu to był ostatni dlatego akurat on się "napatoczył".
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Kokosz

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1074 dnia: Wrzesień 03, 2014, 12:25:33 pm »
1602 jest w czołówce najlepszych tomów z WKKM.

A są jakieś rankingi wydanych (lub może jeszcze nie wydanych) WKKM?

Pytam bez ironii jakby ktoś miał wątpliwości...

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1075 dnia: Wrzesień 03, 2014, 12:33:18 pm »
A są jakieś rankingi wydanych (lub może jeszcze nie wydanych) WKKM?

Pytam bez ironii jakby ktoś miał wątpliwości...

Pamiętam, że na jednym z blogów (Anonimowego Grzybiarza?) był taki ranking, a w zasadzie ankieta skierowana do czytelników, którzy wybierali najlepsze tomy spośród tych wydanych.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Itachi

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1076 dnia: Wrzesień 03, 2014, 12:50:31 pm »
A są jakieś rankingi wydanych (lub może jeszcze nie wydanych) WKKM?

Pytam bez ironii jakby ktoś miał wątpliwości...

Chyba oczywiste jest, że piszę o swoim rankingu. Nie muszę chyba w każdym zdaniu dodawać słów (mój, mojego...)
Jeśli odnosiłbym się do jakiegoś konkretnego rankingu, to raczej bym go podlinkował lub chociaż napisałbym o jakim piszę. Odpowiadając natomiast na twoje pytanie, to na jakimś blogu faktycznie był taki ranking, ale to chyba z pierwszą dziesiątką tomów, więc obecnie jest mało pomocny. Na tym forum swego czasu stworzyliśmy ankietę i głosowaliśmy na pierwsze 20-kilka pozycji, ale nie mogę aktualnie go odnaleźć, postaram się poszukać za chwilę, chyba że ktoś odnajdzie szybciej i mnie wyręczy :wink:

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1077 dnia: Wrzesień 03, 2014, 01:06:00 pm »
Polski geek na swoim blogu prowadzi ranking po każdej dziesiątce wydanych tomów. http://www.polskigeek.pl/2014/08/wasze-top-10-wielkiej-kolekcji-komiksow.html link do ostatniego notowania. Moja ulubiona zielona babka z tej dziesiątki niestety daleko w tyle :cry:

Offline maximumcarnage

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1078 dnia: Wrzesień 03, 2014, 01:08:11 pm »
Polski geek na swoim blogu prowadzi ranking po każdej dziesiątce wydanych tomów. http://www.polskigeek.pl/2014/08/wasze-top-10-wielkiej-kolekcji-komiksow.html link do ostatniego notowania. Moja ulubiona zielona babka z tej dziesiątki niestety daleko w tyle :cry:

Ten ranking jest praktycznie nic nie wart albo wart bardzo niewiele gdyż każdy może w praktyce głosować ile razy chce.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #1079 dnia: Wrzesień 03, 2014, 01:09:58 pm »
Na tym forum swego czasu stworzyliśmy ankietę i głosowaliśmy na pierwsze 20-kilka pozycji, ale nie mogę aktualnie go odnaleźć, postaram się poszukać za chwilę, chyba że ktoś odnajdzie szybciej i mnie wyręczy :wink:


http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,36055.0.html proszę bardzo wyręczam