trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6  (Przeczytany 282470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #870 dnia: Sierpień 12, 2014, 09:38:19 pm »
Człowiek zagląda, pięć nowych stron. Myśli sobie - coś musiało się stać...
A tu spory o wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą...

"Weapon X" odświeżyłem sobie kilka tygodni temu (po dość długim czasie), przy czym z lekką obawą czekam na dzień jutrzejszy, żeby się przekonać, co też takiego narobili w kolorach.
I tak się teraz zastanawiam: Czy to jest najlepszy komiks w Kolekcji? Nie wiem.
Czy najbardziej dojrzały? To jest już trochę bardziej prawdopodobne, choć nie przesądzam.
Ale:
Mam z tym komiksem problem. Odnoszę takie wrażenie, że wokół niego nabudowano otoczkę "elitarności" na zasadzie, że albo komiks podziwiasz albo go nie rozumiesz. Pytanie tylko, czy słusznie.
Sama historia wydaje się być lekko schematyczna a przynajmniej składająca się ze schematycznych elementów składowych: mamy zamkniętą przestrzeń (standard jeśli chodzi o horror/kryminał), amoralnych naukowców (dzisiaj to banał) oraz "bestię" biegającą korytarzami (tyle, że ta bestia to "bohater"). Generalnie trochę taki klimat pod "Obcy. Ósmy pasażer Nostromo".
Psychologia postaci? Tak bardzo pobieżnie:
Zły doktor, roztrzęsiona, ale posłuszna autorytetowi asystentka, działający mechanicznie ochroniarze/żołnierze i balansująca na granicy człowieczeństwa i zezwierzęcenia Ofiara Eksperymentu. Jasne. To może robić wrażenie, jak się czyta po raz pierwszy w wieku "nastu" lat (na zasadzie: "Wow! Ale mrok!"). To mogło być coś dużego 30-ści lat temu. Ale na dzień dzisiejszy uważam, że charaktery postaci lepiej zostały nakreślone w takich "Ultimates".
Jak dla mnie niezaprzeczalnym pięknem "Weapon X" jest surowość tej historii; pod pewnymi względami odbieram ją mniej więcej w taki sposób jak "Conana Barbarzyńcę", którego kocham za niemal zupełny brak komputerowych wodotrysków. Ten właśnie element tak bardzo podoba mi się w "Weapon...".

Ale czy można nazwać to horrorem? No nie wiem. Dla mnie horrorem (a nie np. dark s-f) jest taki "Obcy. Ósmy pasażer...", ale w "Weapon X" aż takiego klimatu nie czuję (choć faktem jest, że zawsze marzyła mi się ekranizacja "Broni..." w konwencji "Obcego..." albo chociaż "Blade Runner").
Czyli tak po prawdzie to nie bardzo wiem, jak ten komiks zakwalifikować: nie jest to typowa historia, bo ma pretensje do bycia czymś więcej. Pytanie tylko brzmi: czym? Jeśli chodziło o psychologię to odnoszę wrażenie, że nie do końca wyszło i w efekcie mamy zawieszoną między gatunkami hybrydę, biorącą po kawałku z tego i z owego, nie wyczerpującą żadnego z nich do końca. A chyba nie o to w tym wszystkim chodziło...

Jeśli ktoś chce, może napisać, że nie zrozumiałem tej historii ;)


« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2014, 09:41:21 pm wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #871 dnia: Sierpień 12, 2014, 09:52:27 pm »
@death_bird: Wszystko OK, tylko nie rozumiem co masz na mysli pisząc "albo chociaż "Blade Runner".

N.N.

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #872 dnia: Sierpień 12, 2014, 09:55:22 pm »
Z góry zaznaczę, że nie chcę się z tobą kłócić czy polemizować.Chcę jedynie dodać coś od siebie do tego, co napisałeś.

Sama historia wydaje się być lekko schematyczna a przynajmniej składająca się ze schematycznych elementów składowych: mamy zamkniętą przestrzeń (standard jeśli chodzi o horror/kryminał), amoralnych naukowców (dzisiaj to banał) oraz "bestię" biegającą korytarzami (tyle, że ta bestia to "bohater"). Generalnie trochę taki klimat pod "Obcy. Ósmy pasażer Nostromo".
Fantastyczne skojarzenie. "Obcego" oglądałem ze 30 razy i wciąż uważam, że to wielki film grozy

Cytuj
Psychologia postaci? Tak bardzo pobieżnie:
Zły doktor, roztrzęsiona, ale posłuszna autorytetowi asystentka, działający mechanicznie ochroniarze/żołnierze i balansująca na granicy człowieczeństwa i zezwierzęcenia Ofiara Eksperymentu. Jasne. To może robić wrażenie, jak się czyta po raz pierwszy w wieku "nastu" lat (na zasadzie: "Wow! Ale mrok!"). To mogło być coś dużego 30-ści lat temu. Ale na dzień dzisiejszy uważam, że charaktery postaci lepiej zostały nakreślone w takich "Ultimates".
W "Obcym" jest tak samo schemtycznie, a jeśli chodzi o wysoką ocenę "Ultimates" to też się z Tobą zgadzam. Tyle, że w opowiadanej historii bardziej liczy się historia,  niż charaktery, które w niej występują (choć w rzeczywistosci nie sposób oddzielić jednego od drugiego).

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #873 dnia: Sierpień 13, 2014, 06:43:59 pm »
Taka mała ciekawostka dotycząca rosyjskiej kolekcji. Otóż jako 21 tom dostaną ''Deadpool: Wade Wilson’s War'', który w UK wyjdzie w drugiej 60 dopiero :wink:

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #874 dnia: Sierpień 13, 2014, 06:47:32 pm »
@death_bird: Wszystko OK, tylko nie rozumiem co masz na mysli pisząc "albo chociaż "Blade Runner".

"Obcy..." ma więcej z horroru. "Blade Runner" to dla mnie głównie dark s-f. Przy czym "Obcy..." wydaje mi się być lepszym "pierwowzorem" jeśli chodzi o to co pozwoliłem sobie określić mianem "surowości" (minimalizm jakoś nie wydaje mi się być adekwatnym słowem). "Blade Runner" traktowałem zawsze jako film bardziej nostalgiczny (choć to może być "wina" genialnego monologu Hauer`a...), a w "Weapon X" nie widzę miejsca na jakąkolwiek nostalgię.
To mam na myśli.


@N.N.  Nie zdziwiłbym się, gdyby twórcy "Broni..." wzorowali się właśnie na "Obcym". Wcale nie byłbym czymś takim zaskoczony.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #875 dnia: Sierpień 13, 2014, 06:49:27 pm »
Taka mała ciekawostka dotycząca rosyjskiej kolekcji. Otóż jako 21 tom dostaną ''Deadpool: Wade Wilson’s War'', który w UK wyjdzie w drugiej 60 dopiero :wink:

Popatrz na górę strony  :wink:
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #876 dnia: Sierpień 13, 2014, 06:55:56 pm »
Popatrz na górę strony  :wink:

Ale ślepota ze mnie xD

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #877 dnia: Sierpień 13, 2014, 07:05:09 pm »
Mam z tym komiksem problem. Odnoszę takie wrażenie, że wokół niego nabudowano otoczkę "elitarności" na zasadzie, że albo komiks podziwiasz albo go nie rozumiesz. Pytanie tylko, czy słusznie.
(...)
Sama historia wydaje się być lekko schematyczna a przynajmniej składająca się ze schematycznych elementów składowych
(...)
 Ale na dzień dzisiejszy uważam, że charaktery postaci lepiej zostały nakreślone w takich "Ultimates".
(...)
Jak dla mnie niezaprzeczalnym pięknem "Weapon X" jest surowość tej historii; pod pewnymi względami odbieram ją mniej więcej w taki sposób jak "Conana Barbarzyńcę", którego kocham za niemal zupełny brak komputerowych wodotrysków. Ten właśnie element tak bardzo podoba mi się w "Weapon...".
(...)
Czyli tak po prawdzie to nie bardzo wiem, jak ten komiks zakwalifikować: nie jest to typowa historia, bo ma pretensje do bycia czymś więcej. Pytanie tylko brzmi: czym? Jeśli chodziło o psychologię to odnoszę wrażenie, że nie do końca wyszło i w efekcie mamy zawieszoną między gatunkami hybrydę, biorącą po kawałku z tego i z owego, nie wyczerpującą żadnego z nich do końca. A chyba nie o to w tym wszystkim chodziło...

To jest największy problem z ocenianiem komiksów z odleglejszej historii - rzadko oceniamy dzieło przez pryzmat czasów i kontekstu, w którym powstało (zazwyczaj tego konteksu nie znamy).  Co dzisiaj wydaje nam się schematem, być może w 1991 roku (też nie wiem) tym schematem jeszcze nie było, było tym 'originem' kliszy/schematu, którą to później mielono na wiele różnych odmian komiksowych. I np. ludzie tworzący Ultimates mieli za podstawę nakreślanie postaci u BWS - i na na tym przykładzie nauczyli się jak można to zrobić jeszcze lepiej.
Tak chyba należy oceniać komiksy uznawane za kultowe - jako źródło czegoś, co następcy - mając za bazę - pociągnęli dalej i lepiej. Ale wkładu do cegiełki nie można zapomnieć nigdy.

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #878 dnia: Sierpień 13, 2014, 07:21:44 pm »
To jest największy problem z ocenianiem komiksów z odleglejszej historii - rzadko oceniamy dzieło przez pryzmat czasów i kontekstu, w którym powstało (zazwyczaj tego konteksu nie znamy). [...] Tak chyba należy oceniać komiksy uznawane za kultowe - jako źródło czegoś, co następcy - mając za bazę - pociągnęli dalej i lepiej. Ale wkładu do cegiełki nie można zapomnieć nigdy.

Zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o Twój ogólny wniosek ("Weapon X" jeszcze nie czytałem i dlatego nie mogę powiedzieć, jak ma się on do tego konkretnego przypadku). W dzisiejszych czasach kultura - szczególnie masowa - opiera się w dużej mierze na powielaniu i zaskakującym mieszaniu ze sobą powszechnie znanych, klasycznych motywów i tropów, albo też na celowym ich odwracaniu (wydaje mi się, że bardzo dobrym tego przykładem jest choćby "Shrek").

Odbiorca, który najpierw przyswoił takie "metadzieło", może łatwo wpaść w pułapkę spoglądania z pewną wyższością na dzieła, powiedzmy "podstawowe" (np. dziecko, które najpierw obejrzy "Shreka", będzie inaczej podchodzić do czytanych mu po filmie po raz pierwszy klasycznych bajek). Dlatego tak ważne jest, aby umieć zauważyć, że te "bardziej zaawansowane" historie nie powstałyby bez fundamentu w postaci "klasycznych" dzieł (trochę tak jak w tym powiedzeniu o karłach, które są wysoko, bo stoją na ramionach olbrzymów). Zwrócenie na to uwagi może sprawić, że dana opowieść zyska w naszych oczach bardzo wiele.
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #879 dnia: Sierpień 13, 2014, 07:28:30 pm »
To jest największy problem z ocenianiem komiksów z odleglejszej historii - rzadko oceniamy dzieło przez pryzmat czasów i kontekstu, w którym powstało (zazwyczaj tego konteksu nie znamy).  Co dzisiaj wydaje nam się schematem, być może w 1991 roku (też nie wiem) tym schematem jeszcze nie było

Napisałem, że 30-ści lat temu (przesadziłem - ubzdurało mi się, że to historia z połowy lat 80-tych) to musiało być coś. A sam czytałem ten komiks po raz pierwszy w Mega Marvel. Czyli połowa lat 90-tych.
Także z mojej strony nie ma tutaj schematu myślowego: "starszy - gorszy". Gdyby tak było, nie ceniłbym sobie "DPS", czy "Odrodzony".
Zatem fakt, iż widziałbym pewne niedociągnięcia nie oznacza, że szufladkuję komiks jako "stary i nieaktualny". Bez obaw - mam świadomość kontekstu "historycznego"  8)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #880 dnia: Sierpień 13, 2014, 08:26:53 pm »
To jest największy problem z ocenianiem komiksów z odleglejszej historii - rzadko oceniamy dzieło przez pryzmat czasów i kontekstu, w którym powstało (zazwyczaj tego konteksu nie znamy).  Co dzisiaj wydaje nam się schematem, być może w 1991 roku (też nie wiem) tym schematem jeszcze nie było, było tym 'originem' kliszy/schematu, którą to później mielono na wiele różnych odmian komiksowych. I np. ludzie tworzący Ultimates mieli za podstawę nakreślanie postaci u BWS - i na na tym przykładzie nauczyli się jak można to zrobić jeszcze lepiej.
Tak chyba należy oceniać komiksy uznawane za kultowe - jako źródło czegoś, co następcy - mając za bazę - pociągnęli dalej i lepiej. Ale wkładu do cegiełki nie można zapomnieć nigdy.
Normalnie mnie to z ust wyjołeś. Chyba gdzieś już o tym pisałem, ale nie tak zgrabnie jak Ty. Oczywiście stwierdzenie to tyczy wszelkiego rodzaju utworów - nie tylko komiksu.


EDIT: wyjełeś
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 12:22:19 am wysłana przez KukiOktopus »

Offline Blacksad

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #881 dnia: Sierpień 14, 2014, 01:03:17 am »
Normalnie mnie to z ust wyjołeś. Chyba gdzieś już o tym pisałem, ale nie tak zgrabnie jak Ty. Oczywiście stwierdzenie to tyczy wszelkiego rodzaju utworów - nie tylko komiksu.


EDIT: wyjełeś

Cudowny edit! :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 03:05:00 am wysłana przez Blacksad »
Chrzań się, Smirnov

Offline Nick Jackolson

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #882 dnia: Sierpień 14, 2014, 07:45:47 am »
Normalnie mnie to z ust wyjołeś. Chyba gdzieś już o tym pisałem, ale nie tak zgrabnie jak Ty. Oczywiście stwierdzenie to tyczy wszelkiego rodzaju utworów - nie tylko komiksu.


EDIT: wyjełeś

Połamałeś mnie ! :)))

 a najlepsze jest to, że kolega, któremu zrobiłeś edit był bliżej poprawnej formy niż ty. Racji niestety też nie miał :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 07:55:35 am wysłana przez Nick Jackolson »

Offline bld

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #883 dnia: Sierpień 14, 2014, 01:04:10 pm »
Ktoś wie dlaczego Haczet wycofało "Weapon X" z niektórych miejsc? Ja znam dwa: Empik przy Pl. Unii w Wawie i jakiś Kolporter czy coś tego typu w galerii handlowej.
Są jakieś błędy?

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #884 dnia: Sierpień 14, 2014, 02:27:40 pm »
Ktoś wie dlaczego Haczet wycofało "Weapon X" z niektórych miejsc? Ja znam dwa: Empik przy Pl. Unii w Wawie i jakiś Kolporter czy coś tego typu w galerii handlowej.
Są jakieś błędy?
Może się sprzedał?

 

anything