trawa

Autor Wątek: Komiksy IPN-u  (Przeczytany 73979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 28, 2014, 01:56:07 pm »
Ukazał się nowy album z IPN - "Radomski Czerwiec 1976".
Autorem komiksu jest Przemysław Ochnia.
Niby na stronie IPN stoi, że wydany w 2013 roku, ale wcześniej jakoś tego komiksu tam nie było.
Chyba znowu wypuścili później, niż planowali. "Młot" też ma napisane na okładce, że listopad, a ledwo zdążyli wprowadzić komiks na rynek w grudniu. Można kupić za 22 zł, ale jaka jest cena detaliczna/okładkowa, to nie wiem.
Kliknij tutaj.

Offline Grzegorio

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 28, 2014, 10:09:42 pm »
Opis komiksu " (...) Historycy szacują, że w różnego rodzaju akcjach protestacyjnych wzięło wówczas udział 70-80 tys. ludzi w co najmniej 90 zakładach pracy na terenie 24 województw. " Lepsze nieścisłości, w oparciu o szczegółowe informacje MSW na terenie 12 ( a nie 24) województw zastrajkowało dokładnie 112 zakładów, w strajkach uczestniczyło ponad 80 tysięcy osób (w tym 20 800 w Radomiu i 14 200 w Ursusie.
 Kiedy w Radomiu okradziono i zdemolowano ponad 100 sklepów w tym czasie w Ursusie rozkręcono szyny na międzynarodowej linii kolejowej, co dopiero zwróciło uwagę świata. Tego wątku w komiksie raczej nie znajdziemy jak przypuszczam.
Najzwyczajniej w Polsce, w ciągu chwili, kilku robotników "wyłączyło" międzynarodowe połączenia kolejowe, a z tego już się nie dało rady zatuszować. I to chciałbym zobaczyć w komiksie dotyczącym Czerwca 1976, napisanie małą czcionką "radomski czerwiec '76 na okładce" to potwarz dla uczestników tamtych wydarzeń i wyraz braku szacunku do własnych publikacji IPN-u...

Offline misiokles

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 28, 2014, 10:31:14 pm »
To, że komiks nie jest tym, czym się chce to nie jest jeszcze potwarz dla nikogo.

Offline adro

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 28, 2014, 11:25:50 pm »
komiks kupie, bo zapowiada sie ciekawie. Fajnie, ze w krotkim czasie dostajemy od IPNu dwa komiksy.
Co do wydarzen w Radomiu to moj Ojciec tez mial mieszane uczucia. Niestety sytuacje wykorzystala zwykla bandyterka, ktora zaczela demolowac sklepy. inna sprawa, ze idea protestu byla jak najbardziej sluszna, chociaz epoke Gierka wielu ludzi wspomina z rozrzewnieniem(pokolenie moich rodzicow i dziadkow). W ogole ciezko jest jednoznacznie ocenic lata 70 w Polsce, tak mi sie wydaje.
pzdr 

tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 15, 2014, 10:15:09 am »
Pan Tomasz Pstrągowski o komiksach wydawanych przez IPN...

Cytuj
Album Żukowskiej mógłby być kolejnym, drętwym komiksem historycznym, jednym z tych, na które kasę łoży IPN, a których zazwyczaj nie da się czytać.

Aż mi się odechciało czytać komiks, polecany przez niego, bo jeśli komiksy IPN-u są nudne to chyba całkowicie rozmijamy się z gustami.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline gość

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 15, 2014, 12:01:52 pm »
A od kiedy to dyskutuje się o gustach?
Gdyby na świecie żyły tylko modelki, umarłbym jako nieszczęśliwy impotent.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 15, 2014, 12:20:16 pm »
A od kiedy to dyskutuje się o gustach?

Gust to jedno i może się rozmijac z moim czy każdego z was, ale zacytowane zdanie umieszczone w recenzji nie jest chyba do końca rozmową o gustach? Ja w tym zdaniu dostrzegłem zresztą sporo więcej niż tylko gust recenzenta, ale moge się mylić. Ciężko też się zgodzić, że komiksy wydawane przez IPN są "drętwe" i, że "nie da się ich czytać". Ot, zwykła forumowa dyskusja.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline maximumcarnage

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 15, 2014, 01:10:25 pm »
Można jakiś link do recenzji?

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 15, 2014, 01:15:54 pm »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline peta18

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 15, 2014, 01:32:05 pm »

Gust to jedno i może się rozmijac z moim czy każdego z was, ale zacytowane zdanie umieszczone w recenzji nie jest chyba do końca rozmową o gustach? Ja w tym zdaniu dostrzegłem zresztą sporo więcej niż tylko gust recenzenta, ale moge się mylić. Ciężko też się zgodzić, że komiksy wydawane przez IPN są "drętwe" i, że "nie da się ich czytać". Ot, zwykła forumowa dyskusja.
Autor recenzji napisal dalej "Autorom udało się jednak uniknąć propagandowej sztampy i stworzyć komiks nie tylko interesujący, ale i poruszający." i wlasnie dlatego uwaza, ze komiksy IPNu sa dretwe i nie da sie ich czytac. A ten recenzowany jest zupelnie inny i poleca i wszystko jasne.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Death

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 15, 2014, 01:40:22 pm »
Komiksy z IPN są propagandowe, bo nie pokazują jacy biedni i umęczeni byli ci biedny polscy komuniści, współpracujący z NKWD i UB. Musieli się użerać z tymi strasznymi bandytami z lasów, którzy nie chcieli ssać cycka Matki Rosji.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 15, 2014, 01:53:03 pm »
Autor recenzji napisal dalej "Autorom udało się jednak uniknąć propagandowej sztampy i stworzyć komiks nie tylko interesujący, ale i poruszający." i wlasnie dlatego uwaza, ze komiksy IPNu sa dretwe i nie da sie ich czytac. A ten recenzowany jest zupelnie inny i poleca i wszystko jasne.

Peta z całym szacunkiem, ale który komiks IPN-u jest przepełniony propagandą?

Poza tym autor recenzji piszę, o tym, że udało się stworzyć komiks interesujący i poruszający co w domyśle oznacza, że te IPN-u są nudne i nie są poruszające. Według mnie zarzut o propagandzie jest kolejnym (nie związanym z poprzednimi), który stawia autor tekstu. Pisze on w dalszej części recenzji, że jest on ciekawy i poruszający, bo ukazany jest z perspektywy zwykłych ludzi, a procesy historyczne schodzą na dalszy plan. Swoją drogą odnosząc go do komiksu historycznego to ciekawy zarzut.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline peta18

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 15, 2014, 02:00:48 pm »

Peta z całym szacunkiem, ale który komiks IPN-u jest przepełniony propagandą?

Poza tym autor recenzji piszę, o tym, że udało się stworzyć komiks interesujący i poruszający co w domyśle oznacza, że te IPN-u są nudne i nie są poruszające. Według mnie zarzut o propagandzie jest kolejnym (nie związanym z poprzednimi), który stawia autor tekstu. Pisze on w dalszej części recenzji, że jest on ciekawy i poruszający, bo ukazany jest z perspektywy zwykłych ludzi, a procesy historyczne schodzą na dalszy plan. Swoją drogą odnosząc go do komiksu historycznego to ciekawy zarzut.
Nie mam pojecia, nigdy nie czytalem zadnego komiksu IPNu i czytac tez nie zamierzam. Znam ksiazki szczecinskiego IPNu i sa strasznie dretwe, wiec komiksy mnei nie zachecaja, poza tym nie ineresuje mnie komiks historyczny. Dodatkowo wiem, ze ksiazki szczecinskich naukowcow z IPNu nierzadko sa pisane chyba na kolanie i z rzetelnoscia maja malo wspolnego. Archiwisci pozniej lapaia sie za glowe jakie bzdury naukowcy powypisywali, porownujac z faktycznym archiwum IPNu.
A wracajac do tematu to przycztaczylem tylko to, dlaczego autor uwaza komiksy IPNu za dretwe, nie bylo tam mojego zdania..
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline gość

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 15, 2014, 02:07:55 pm »
Peta 18, a możesz podać jakieś przykłady tej nierzetelności w publikacjach?
Gdyby na świecie żyły tylko modelki, umarłbym jako nieszczęśliwy impotent.

Offline peta18

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 15, 2014, 02:16:58 pm »
Peta 18, a możesz podać jakieś przykłady tej nierzetelności w publikacjach?
Takie informacje dostalem od znajmoych, ktorzy pracuja w archiwum IPNu i niestety nie jestem w stanie nic przytoczyc. A tez nigdy mnie nie interesowalo dociekanie czy rzeczywiscie tak jest. Przyjalem na klate, ze tak jest i juz. Nie raz zdarzalo sie ze naukowcy albo pisza bzdury albo zywcem przepisuja ksiazki juz istniejace albo kradna badanai studentow, wiec przyjalem, ze i IPN nie jest wolny od takich "naukowcow". Oczywiscie generalizuje i nie jest tak, ze kazdy naukowiec IPN to bajkopiszarz...
Jedno wiem, ksiazki IPNu z ktorymi mialem do czytnienia (no moze poza jedna) byly strasznie nudne :) (czyt. strasznie sie wynudzilem przy nich, co oczywiscie nie oznacza, ze jakis pasjonat historii tez by umieral z nudow).
Buk, Hodor i Dziczyzna

 

anything