Autor Wątek: Komiksy Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego  (Przeczytany 40239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Komiksy Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego
« dnia: Luty 09, 2014, 12:23:06 am »
Wczoraj obchodziliśmy rocznicę śmierci jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych, majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Zabito go 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Jego szczątki odnaleźli dopiero w 2013 roku badacze IPNu. Ponieważ komiks o przygodach legendarnego dowódcy Jerzego Dąmbrowskiego (Dąbrowskiego, Dombrowskiego) "Łupaszki", po którym Szendzielarz przejął pseudonim, był pierwszym, jaki dla IPN stworzył duet Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski, ta rocznica jest dobrym momentem, aby założyć temat o ich dziełach.



Do tej pory ukazały się następujące komiksy historyczne duetu Wyrzykowski - Zajączkowski:
2009 - "Łupaszka 1939" (IPN)
2010 - "Korfanty" (Ars Cameralis)
2010 - "Wyzwolenie? 1945" (IPN)

2011 - "Żelazny" (komiks ukazywał się w odcinkach w specjalnych wydaniach "Rzeczpospolitej")

2011 - "Wilcze tropy #1: Zygmunt" (IPN)

2011 - "Wilcze tropy #2: Orlik" (IPN)

2013 - "W imieniu Polski Walczącej #1: Zamach na Kutscherę" (IPN)
2013 - "Wilcze tropy #3: Młot" (IPN)

2014
- "W imieniu Polski Walczącej #2: Kampinos `44" (IPN)
2016 - "W imieniu Polski Walczącej #3: Akcja pod Arsenałem" (IPN)
2016 - "Wilcze tropy #5: Żelazny" (IPN) - pokolorowana i rozszerzona o 18 stron wersja z Rzeczpospolitej (4. tom pt. Zapora ukaże się później, niż 5. Tak, to diablo głupie)

Zapowiedzi:
2017 - "Wilcze tropy #4: Zapora" (lipiec-sierpień)
2017/2018? - "Wilcze tropy #6: Szary"
2017/2018? - "W imieniu Polski Walczącej #4: Ataki na więzienia w Iłży i Końskich"
??????????? - komiks o wojnie polsko-bolszewickiej



Ponadto autorzy tworzą krótkie komiksy dla miesięcznika "Historia Do Rzeczy". Wyrzykowski jest też twórcą większości okładek tego magazynu. A jego rysunki zdobią koszulki firmy odzieżowej Red is bad (chyba, że ktoś wzoruje się na jego stylu, bo oficjalnego info o jego autorstwie nie ma).
Albumy te zacząłem czytać w zeszłym roku. Najpierw kupiłem w małej księgarence Łupaszkę. Bardzo mi się ten komiks spodobał, choć uczciwie trzeba przyznać, że nieco spartoliła sprawę drukarnia. Plansze z tego komiksu na blogu rysownika prezentują się znacznie lepiej, niż na papierze, gdzie czerń jest źle nasycona. Później dokupiłem Wilcze tropy 1 i 2 (papier kredowy, super nasycone kolory), które już wcześniej znałem z biblioteki. Zachwyciła mnie realistyczna kreska Wyrzykowskiego, będąca na światowym poziomie. A w pracy Zajączkowskiego to, że nie skupia się tylko na tytułowym bohaterze. W umiejętny sposób wprowadza innego, który jest na pierwszym planie, tak samo jak tytułowy i łączy ich losy w jedną historię. Np. młodą sanitariuszkę w Wilczych tropach #1. Początkowo uważałem, że 3/4 wartości tych komiksów to robota rysownika, ale po dwóch albumach z 2013 roku już absolutnie tak nie myślę. Scenariusze Zajączkowskiego są coraz lepsze. Scenarzysta wykonuje katorżniczą pracę, czytając dziesiątki książek na dany temat. A potem musi wyłapać najciekawsze momenty z życia danego polskiego bohatera, stworzyć z niej sensowną historię i zamknąć ją na ok 20-50 planszach.Uważam, że obecnie rysunki Wyrzykowskiego są już prawie na poziomie Rosińskiego z jego najlepszego okresu. Ale najbardziej lubię w tych komiksach kolory (Wilcze tropy i w Imieniu PW, inne są czarno-białe), Wyrzykowski ma niezwykły dar ich dobierania. Po przeczytaniu kolejnego albumu wielokrotnie wyciągam jeszcze z półki dany album, kiedy tylko obok niej przechodzę, aby podziwiać plansze. Obaj autorzy nie stoją w miejscu, z komiksu na komiks jest coraz lepiej.

Na stronie internetowego radia Wnet można znaleźć kilka rozmów z autorami komiksów: TU KLIKNIJ
Zajączkowski i Wyrzykowski byli także gośćmi magazynu historycznego Kontra: TU KLIKNIJ
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2017, 02:21:05 pm wysłana przez Death »

ramirez82

  • Gość
Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2014, 12:43:49 am »
Zainteresowałeś mnie. A dotąd jakoś szerokim łukiem omijałem tego typu IPNowskie komiksy. Może się skuszę na te Wilcze tropy, choć widzę, że pierwszy tom już nie do kupienia za normalną cenę.

Offline Death

Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2014, 12:48:15 am »
Zainteresowałeś mnie. A dotąd jakoś szerokim łukiem omijałem tego typu IPNowskie komiksy. Może się skuszę na te Wilcze tropy, choć widzę, że pierwszy tom już nie do kupienia za normalną cenę.
Ktoś sprzedaje za 82 zł na Allegro, a niedawno można było kupić za w miarę normalną kasę, ale akurat nie byłem przy forsie. Nie mam jedynki, bo ten album czytałem z biblioteki. A chciałbym mieć swój na półce, obok innych tego duetu, tym bardziej, że często je przeglądam. Najlepiej kupić dwa najnowsze albumy z 2013 roku i przekonać się czy to nasza bajka.  :smile:

Same plansze zachęcają do zakupu, bo Wyrzykowski to prawdziwy mistrz.

N.N.

  • Gość
Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2014, 06:29:57 am »
Scenarzysta wykonuje katorżniczą pracę, czytając dziesiątki książek na dany temat. A potem musi wyłapać najciekawsze momenty z życia danego polskiego bohatera, stworzyć z niej sensowną historię i zamknąć ją na 40-50 planszach.
Zajączkowski jest zarejestrowany na naszym forum i już wcześniej podejmował rozmowę o swojej pracy. Może odezwie się i tutaj. Osobiście wolałbym dostać obszerniejszy komiks, bo historia ściśnięta na małej objętości czasem sprowadza się do streszczenia tego, co mogłoby być lepiej opowiedziane. Niemniej i tak jest bardzo dobrze. Ogromną zaletą jest to, że w tych komiksach widać myślenie obrazami: oryginalną kompozycję plansz, dobrze przemyślaną koncepcję rysunków. To naprawde komiksy z górnej półki.

Offline keram

Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2014, 06:43:55 am »
Wczoraj obchodziliśmy rocznicę śmierci jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych, majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Zabito go 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Jego szczątki odnaleźli dopiero w 2013 roku badacze IPNu. Ponieważ komiks o przygodach tego legendarnego dowódcy był pierwszym, jaki dla IPN stworzył duet Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski, ta rocznica jest dobrym momentem, aby założyć temat o ich dziełach.

Podajesz błędne informacje. Komiks opowiada o Jerzym Dąmbrowskim "Łupaszce", drugi "Łupaszka" (major Szendzielarz - przyjął pseudo na cześć pierwszego) pojawia się na dwóch ostatnich stronach komiksu.

Po za tym pełna zgoda w ocenie duetu twórców.
Czekam na ich komiks (serię) mniej historyczny, a bardziej przygodowy, zapowiadali kiedyś, że myślą o czymś takim z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Zdaje się, że problemem jest wydawca, IPN finansuje komiksy dokumentujące historię (chwała mu za to), ale czy byłby zainteresowany komiksem przygodowym rozgrywającym się w realiach historycznych?
Tak czy inaczej, trzymam kciuki za autorów.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2014, 08:43:19 am »
Ciesze się, że ktoś założył temat.

Tym bardziej jestem rad, że właśnie dziś na "Półce" ma premierę wywiad z połową tego duetu, czyli Sławomirem Zajączkowskim, z którym rozmawiam o historii, planach wydawniczych, pracą dla IPN-u, sytuacji twórców komiksu w Polsce i kilku innych rzeczach. Jeden z najważniejszych tekstów w mojej "karierze". Zapraszam serdecznie:

(Wywiad) Sławomir Zajączkowski: Szerokim łukiem omijajcie tytuły zbyt nachalnie promowane przez krytyków. 

Wywiad okraszony jest kadrami z powstających komiksów, nad którymi pracuje obecnie scenarzysta. Kadry nie były do tej pory nigdzie pokazywany - dzięki uprzejmości autorów mam okazję premierowo i eksluzywnie zaprezentować je czytelnikom "Półki"


Przy okazji kilka dni temu pojawiła się też recenzja jednego z komiksów.

(Recenzja) W imieniu Polski Walczącej: Zamach na Kutscherę 1 lutego 1944 
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Nawimar

Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2014, 02:19:31 pm »
A tymczasem "Młot" uplasował się na drugim miejscu bestsellerów w księgarni "Poczytaj.pl":
 
 http://www.poczytaj.pl/index.php?sesja=10835544085&akcja=bestseller
 
 

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2014, 03:07:42 pm »
A tymczasem "Młot" uplasował się na drugim miejscu bestsellerów w księgarni "Poczytaj.pl":
 
 http://www.poczytaj.pl/index.php?sesja=10835544085&akcja=bestseller


czwartym (i do tego w dziale "historia", a nie w całej księgarni)
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 11, 2014, 03:08:45 pm »
:-)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2014, 03:24:31 pm wysłana przez N.N. »

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 11, 2014, 03:30:41 pm »

czwartym (i do tego w dziale "historia", a nie w całej księgarni)

Jak sprawdzałem zaraz po dodaniu linku przez Nawimara to był na drugim  :shock:
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline maximumcarnage

Odp: Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 11, 2014, 03:35:44 pm »

Jak sprawdzałem zaraz po dodaniu linku przez Nawimara to był na drugim  :shock:

Jak zamówisz książkę z miejsca piątego, to będzie na piątym itd.  :smile:

Offline Nawimar

Odp: Odp: Wyrzykowski i Zajączkowski
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2014, 05:48:38 pm »
A "Resortowe dzieci" jak były na pierwszym tak są :)

A wracając do tematu bardzo jest mi miło, że IPN nie przegapił recenzji "Młota" z Histmagu:
 
http://ipn.gov.pl/wydzial-prasowy/media-o-ipn/2014/przeglad-mediow-8-10-lutego-2014
 
Czekam na kolejne refleksje o tym oraz wcześniejszych komiksach wiadomego duetu.

Offline Death

Odp: Komiksy Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego.
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2014, 02:46:55 pm »
Mam i porównałem dwa wydania Łupaszki. Drugie wydanie ma lepsze natężenie czerni. A przynajmniej moje egzemplarze komiksu tak mają, że drugie wydanie jest nieco lepsze (na co bardzo liczyłem). Jeszcze nie jest idealnie, tak jakbym chciał (czyli czerń jak węgiel w Persepolis I), ale jest fajnie. Komiks wydany tak samo jak ostatnio. Jedyna zmiana to drukarnia.

Edit.
Tak przy okazji...właśnie zauważyłem, że promocja -25% na komiksy tego duetu w Sklepie Gildii  obowiązuje tylko do dzisiaj. Komiksy są tanie jak barszcz, okładkowe ceny spooorooo niższe, niż pierwsze wydania. No i w dyskontach ich nie ma. Gildia ma dziś najniższą cenę. Polecam, tym bardziej, że kosztuje to grosze. 12-13,50 zł? To jak za darmo za album w formacie frankofońskim.
Zamach na Kutscherę to w pierwszym wydaniu kosztował chyba 42 zł, a teraz 22. A w promocji 16,50...

Offline Nawimar

Odp: Komiksy Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2014, 03:57:16 pm »
Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski w programie "Kontra" (maj 2014 r.): 
 
http://telewizjarepublika.pl/Kontra-magazyn-historyczny-odc-36-201314,video,896.html#.U_NfkKMRKrE

Offline Death

Odp: Komiksy Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2014, 08:27:56 pm »
Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski w programie "Kontra" (maj 2014 r.): 
 
http://telewizjarepublika.pl/Kontra-magazyn-historyczny-odc-36-201314,video,896.html#.U_NfkKMRKrE
Prowadzący oczywiście zadał sporo oczywistych pytań i odpowiedzi były oczywiste (w końcu był to program dla komiksowych laików). Najlepsze były oryginalne plansze, yeah. Szkoda, że pod koniec programu nie powiedzieli kiedy konkretnie ukaże się nowy album. Już sierpień, a z tego co pamiętam chyba właśnie w tym miesiącu miał pojawić się na rynku. Nie ma komiksu, na który bardziej czekam (chyba tylko kolejne Wieże Bois-Maury i Opowieści panny młodej są na równi).

Edit.
Jest okładka! No to czekamy. :smile: 48 stron komiksu i 10 s wkładki historycznej.

« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2014, 03:18:51 pm wysłana przez Death »

 

anything