trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze  (Przeczytany 71015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 06, 2014, 04:22:16 pm »
Ps nie do końca według mnie rozwiązana jest kwestia serii. Dlaczego nie można zagłosować na całą serię, a na jeden numer?

Wydaje mi się, że jeden numer (i to jeszcze pierwszy) nadaje się na reprezentanta całej serii znakomicie
jeśli inny numer niż pierwszy był tym znakomitym to ludzie na niego zagłosują

Ja uważam cztery pierwsze numery Wież za znakomite, ale szkoda mi "marnować" :wink:  cztery miejsca z dziesiątki na jedną serię. Jako że i tak bym nie mógł się zdecydować na jeden pierwszy jest tak samo dobry jak inny (a jak ktoś uważa inaczej to zagłosuje na inny)


Czym się różni głosowanie na cała  serię "Wież" od głosu na pierwszy tom, skoro i tak chcę poświęcić TYLKO jeden głos?


A jak ty byś to widział? głosy na tom pierwszy osobno a na serię osobno? to wtedy pewnie ani tom ani seria daleko nie zajdzie

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 06, 2014, 05:03:19 pm »
No właśnie dlatego, że szkoda marnować głosów na poszczególne tomy, moim skromnym zdaniem lepiej byłoby, gdyby oddanie głosu na album Wież byłby oddany na całą serię, podobnie jak choćby Prophecy. Teraz teoretycznie może dojść do sytuacji, że 8 osób zagłosuje na cztery różne tomy i głosy podzielą się w ten sposób, że zamiast 8 dostaną po 2 co wpłynie na ogólny wynik. To nie do końca sprawiedliwe, bo przecież to jedna seria.
Ja uważam, że obydwa tomy Prophecy nadają się do tego zestawienia, ale jak słusznie zauważyłeś szkoda poświęcić dwa głosy, bo za dużo ciekawych rzeczy jest. Przy głosowaniu na serie problem ten by zniknął.
Tak mi się wydaje przynajmniej:)
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 06, 2014, 05:54:06 pm »
uważam, ze na tym etapie za późno na zmiany

gdzieś tak od 10 lat nie mam problemu z przegrywaniem (ostatnio w Osadników z Catanu) ale nic mnie tak nie denerwuje jak "skażanie" gry, którego jednym z przejawów może być zmiana zasad w trakcie zabawy...

szczególnie, że według tego co proponujesz wszystkie głosy na komiks z WKKM policzone by były jako głosy na WKKM, a to mnie (skądinąd wielkiemu fanowi Marvela) bardzo nie pasuje...

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 06, 2014, 06:06:07 pm »
No tu się z Tobą zgodzę w pełni. Teraz już nie ma co kombinować i zmieniać reguł skoro oddano już tyle głosów. To sutuacja taka jak z tą petycją i dopisywaniem tytułów  heh Może w przyszłym roku;)

Co do Wkkm to zupełnie nie o to chodzi. Co innego Wieże czy Prophecy,  a co innego kolekcja. Głosujesz na OŁK to nie ma to żadnego wpływu na głos chocby na Marvelsów. Przecież takie Gyo również należy do kolekcji - Mega Manga.

Natomiast tak czysto teoretycznie to właśnie wprowadzony podział na zeszyty powoduje kolejne kontrowersje. Co z wydaniami zbiorczymi? Czemu tutaj oddajemy głos na całość, a nie pojedynczy zeszyt?;)

Nie jest moim zamiarem czepianie się, bo super, że powstała taka zabawa. Warto po prostu rozmawiać i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 06, 2014, 06:18:31 pm »
Oczywiście.

Obyśmy tylko o tym do grudnia nie zapomnieli...

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 07, 2014, 07:27:26 am »
No właśnie dlatego, że szkoda marnować głosów na poszczególne tomy, moim skromnym zdaniem lepiej byłoby, gdyby oddanie głosu na album Wież byłby oddany na całą serię, podobnie jak choćby Prophecy.
Nikt Cię przecież nie zmusza do głosowania na wszystkie tomy serii. To jest tylko i wyłącznie Twój wybór. Jeśli czujesz, że to marnowanie głosów to głosuj tak żeby tych głosów nie zmarnować. Uważam, że głosowanie na poszczególne tomy nie jest żadnym marnotrawstwem.

Teraz teoretycznie może dojść do sytuacji, że 8 osób zagłosuje na cztery różne tomy i głosy podzielą się w ten sposób, że zamiast 8 dostaną po 2 co wpłynie na ogólny wynik. To nie do końca sprawiedliwe, bo przecież to jedna seria.
A nie dopuszczasz takiej możliwości, że poszczególne tomy serii prezentują różny poziom? Nie zawsze (a według mnie praktycznie nigdy) seria prezentuje ten sam, jednakowy poziom przez cały czas. Dlaczego chcesz odbierać głosującym możliwość wskazania, który tom jest lepszy a który gorszy? Właśnie dlatego nakaz głosowania na daną serię jako na monolit uważam za niesprawiedliwe. Inaczej jest w przypadku integrali. W tym przypadku forma wydania przesądza o tym, że taki integral odbierany jest jako jeden komiks. Aczkolwiek, jeśli już trzeba by było wprowadzać jakieś zmiany (chociaż uważam, że są niepotrzebne), to bardziej byłbym za głosowaniem na poszczególne tomy w ramach integrali niż na głosowanie na serie en bloc.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 07, 2014, 07:40:32 am »
Teraz teoretycznie może dojść do sytuacji, że 8 osób zagłosuje na cztery różne tomy i głosy podzielą się w ten sposób, że zamiast 8 dostaną po 2 co wpłynie na ogólny wynik.

Tak, do takiej sytuacji może dojść i też trochę mnie to boli w przypadku Wież Bois-Maury. Ale takie są zasady. Patrząc na oddane do tej pory głosy, przynajmniej jeśli chodzi o serie tak równą, jak Wieże Bois-Maury, jeśli komuś zależy by seria znalazła w top 10, to nie ma sensu oddawać głosów na tom 2, 3 ani 4 - bo takie oddawane są pojedyncze. Najlepiej głosować na tom pierwszy, lub po prostu na Wieże Bois-Maury, bo taki głos i tak idzie na tom pierwszy. No, chyba że komuś pierwszy tom wyjątkowo się nie podobał, a serię docenił od któregoś późniejszego.

Offline Julek_

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 07, 2014, 09:14:48 am »
A co za problem podliczyć "Wieże" (albo jakiś inny serial) zbiorczo i z rozbiciem wyniku na poszczególne tomy?

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 07, 2014, 10:21:26 am »
To ja zapytam tak, zupełnie bez złośliwości, bo naprawdę nie wiem: Czy Batmana albo Supermana albo inne amerykańskie serie nie powinno się w takim przypadku traktować jako jedną serię (seria Batman, seria Superman itd)? Jeżeli nie, to jakie racje przemawiają za odrębnym głosowaniem np. na "Trybunał Sów" i "Miasto Sów" a łącznym np na "Wieże..."?

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 07, 2014, 10:37:36 am »

A nie dopuszczasz takiej możliwości, że poszczególne tomy serii prezentują różny poziom? Nie zawsze (a według mnie praktycznie nigdy) seria prezentuje ten sam, jednakowy poziom przez cały czas. Dlaczego chcesz odbierać głosującym możliwość wskazania, który tom jest lepszy a który gorszy?

Dopuszczam, ale z drugiej strony rozmawiamy tu o seriach typu "Wieże" czy "Prophecy", które mają po trzy czy dziesięć tomów, a nie seriach tasiemcowych. Pewnie, że może być tak, że jeden zeszyt będzie nieco słabszy od drugiego, ale nie sądzę też, że będzie to tak duża przepaść. Po prostu wydaje mi się, że w wypadku takich serii nie ma sensu rozdzielać tego na pojedyncze zeszyty, ale oczywiście mogę się mylić. Zresztą nie ja ustalam regulamin ;)

Uważam, że umieszczanie dwóch czy trzech tomów "Wież" nie jest dobrym pomysłem, bo na rynku są również inne pozycję godne wyróżnienia.

To ja zapytam tak, zupełnie bez złośliwości, bo naprawdę nie wiem: Czy Batmana albo Supermana albo inne amerykańskie serie nie powinno się w takim przypadku traktować jako jedną serię (seria Batman, seria Superman itd)? Jeżeli nie, to jakie racje przemawiają za odrębnym głosowaniem np. na "Trybunał Sów" i "Miasto Sów" a łącznym np na "Wieże..."?

To tak jak z serią Sin City Millera, przecież też są pod "jednym szyldem", a przy tym są to zupełnie różne komiksy.

Nie upieram się przy swoim, bo zawsze tam gdzie jest jakieś głosowanie i są kryteria to wszystkim się nie dogodzi. Tym razem padło na mnie, że ja mam jakieś wątpliwości, ale nie jest to dla mnie wielki problem. Organizator ustalił reguły, do których się trzeba dostosować i tyle.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 07, 2014, 10:38:06 am »
Naprawdę porównywanie serii trwającej ponad 70-lat, nad którą pracowały dziesiątki, jak nie setki scenarzystów i rysowników, z autorską serią typu Koziorożec, Pluto, czy Wieże Bois-Maury, które stanowią zamkniętą całość, jest porównaniem zupełnie bez złośliwości? Tak tylko pytam, bo osobiście w przypadkach konkretnych zamkniętych serii nie miałbym nic przeciwko, żebyśmy głosowali na serię. Ale tak jak jest, też jest dobrze, bo chyba nikt nie chce pakować się w dyskusję typu: dlaczego ta seria tak, a tamta nie.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 07, 2014, 11:05:29 am »
Naprawdę porównywanie serii trwającej ponad 70-lat, nad którą pracowały dziesiątki, jak nie setki scenarzystów i rysowników, z autorską serią typu Koziorożec, Pluto, czy Wieże Bois-Maury, które stanowią zamkniętą całość, jest porównaniem zupełnie bez złośliwości? Tak tylko pytam, bo osobiście w przypadkach konkretnych zamkniętych serii nie miałbym nic przeciwko, żebyśmy głosowali na serię. Ale tak jak jest, też jest dobrze, bo chyba nikt nie chce pakować się w dyskusję typu: dlaczego ta seria tak, a tamta nie.
Tak, to było pytanie bez złośliwości. Dzięki za odpowiedź. To jest forum dyskusyjne więc pakowanie się w dyskusję jest tu ze wszech miar wskazane. Oczywiście jeśli ktoś ma na to ochotę.

Rozumiem, że kryterium jest w takim przypadku to, że (1) nad serią pracują ci sami/różni autorzy lub (2) okres trwania serii jest długi/krótki (tu jest problem, trzeba by ustalić ten okres) lub (3) kryterium jest zamknięta/otwarta seria. Ewentualnie jakieś kombinacje powyższych kryteriów.

A.d. 1
To kryterium wydaje się rozsądne, ale rodzi się kolejne pytanie. Co gdy jeden z autorów jest taki sam a pozostali autorzy się zmieniają? Przykłady: Sandman, Thorgal, Skarga utraconych ziem, W poszukiwaniu ptaka czasu itd.

A.d. 3
To jest jednoznaczne kryterium, pod warunkiem, że będzie można znaleźć źródło informacji czy dana seria jest otwarta czy zamknięta. Akurat Koziorożec i Wieże nie stanowią zamkniętej całości. Wciąż ukazują się nowe tomy. Z Pluto nie wiem.

Organizator ustalił reguły, do których się trzeba dostosować i tyle.
Powtórzę, po to mamy temat do dyskusji, żeby dyskutować. Reguły można, a wręcz powinno się zmieniać jeśli okazują się z jakichś przyczyn nieodpowiednie czy niedoskonałe. Jeśli nie teraz to na przyszłość.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #132 dnia: Styczeń 07, 2014, 12:00:10 pm »
To ja - bez złośliwości - zapytam, czy "Kot Rabina" wydany w integralu, to jeden komiks, czy pięć?


I dodam, że "Wieże Bois-Maury" zamykają się w dziesięciu tomach. Dokładnie rzecz biorac, dziesiąty tom definitywnie zamyka historię, rozwijaną od tomu pierwszego. Nowe tomy to albo prequel, albo jakiś spin off (ktoś tu pisał, co to jest, ale nie pamiętam kto i co).


Cytuj
Co gdy jeden z autorów jest taki sam a pozostali autorzy się zmieniają? Przykłady: Sandman, Thorgal, Skarga utraconych ziem, W poszukiwaniu ptaka czasu itd.
Praktyka pokazuje, że w takich wypadkach najważniejszy jest scenarzysta. "Sandmana" zgodnie oceniamy jako spójną całość, a w wypadku "Thorgala" porównujemy robotę Van Hamme'a z robotą jego następcy (analogicznie jest z "Asteriksem")
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2014, 04:47:27 pm wysłana przez N.N. »

Offline pioma10

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #133 dnia: Styczeń 07, 2014, 12:28:51 pm »
I dodam, że "Wieże Bois-Maury" zamykają się w dziesięciu tomach. Dokładnie rzecz biorac, dziesiąty tom definitywnie zamyka historię, rozwijaną od tomu pierwszego. Nowe tomy to albo prequel, albo jakiś spin off (ktoś tu pisał, co to jest, ale nie pamiętam kto i co).
Kolejne części opowiadają o potomkach Aymara. Nie dotyczą już odzyskania tytułowych 'Wież', więc tytuł został zmieniony z 'Wieże Bois-Maury' na 'Bois-Maury'.

To ja - bez złośliwości - zapytam, czy "Kot Rabina" wydany w integralu, to jeden komiks, czy pięć?
Jak dla mnie 1 sztuka. To czy w danym tomie/integralu/części jest więcej niż jedna historia/komiks który wydany został osobno nie ma znaczenia, gdyż według mnie regulamin jasno określa jak powinno się głosować.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 07, 2014, 12:37:32 pm »
To ja - bez złośliwości - zapytam, czy "Kot Rabina" wydany w integralu, to jeden komiks, czy pięć?
Według obecnych reguł głosowania - jeden. Przesądzająca jest forma polskiego wydania jako jeden tom.

Cytat: N.N.
Praktyka   pokazuje, że w takich wypadkach najważniejszy jest scenarzysta.   "Sandmana" zgodnie oceniamy jako spójną całość, a w wypadku "Thorgala"   porównujemy robotę Van Hamme'a z robotą jego następcy (analogicznie jest   z "Asteriksem")
Ok. Kryterium scenarzysty jest jasne i jednoznaczne. I myślę, że dałoby się je zastosować w praktyce.

Osobiście wolałbym jednak, żeby zostało tak jak jest. I odwołując się do przykładu Sandmana o ile faktycznie jako seria jest zamkniętą całością, to nie uważam, żeby przez cały czas prezentowała ten sam poziom. Były momenty lepsze i gorsze. Nawet jeśli nie scenariuszowo, to na pewno graficznie.