Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze  (Przeczytany 71056 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bobo

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 24, 2013, 12:20:58 pm »
Myślę, że ktoś, kto przeczytał np. Sznikla po raz pierwszy przy okazji tegorocznego wydania, ma prawo uznać go za komiks roku. Osobiście zamierzam głosować na to co mi się podobało bez żadnych ograniczeń, przynajmniej dopóki ktoś nie przedstawi kompletnej listy wykluczeń, wraz z uzasadnieniem :smile:
Widzę tu jeszcze jeden ewentualny pozytyw - z pewnością końcowe wyniki przejrzą niektórzy z wydawców, gdyby wysoką pozycję zajął jakiś dodruk lub nowe wydanie, może dałoby im to do myślenia :biggrin:
Sprawę reedycji imożna jakoś rozwiązać w ten sposób, że w wynikach zostałyby oznaczone gwiazdką i mniej więcej byłoby widać, co byśmy mieli, gdyby nie można było na nie głosować. Widać by też było, jak wypadają nowe rzeczy na tle reedycji.
Zgadzam się z Degiem i popieram pomysł Koalara. Dodruki i reedycje z 2013 można oznaczyć gwiazdką na zestawieniu.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 24, 2013, 12:49:35 pm »
Ze Szninklem jest ciekawa sytuacja. Według Gildii i Alei Komiksu to nie jest dodruk a kolejne wydanie.


http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/szninkiel/pakiet_1_3_wyd2


http://www.alejakomiksu.com/komiks/13297/Szninkiel-1-3/


Skoro tak, to nie widzę przeszkód żeby głosować na Szninkla (tak, tak; nie na Szninkiela ;))

Offline radef

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 24, 2013, 12:54:30 pm »
Skoro tak, to nie widzę przeszkód żeby głosować na Szninkla (tak, tak; nie na Szninkiela ;))
Ale ISBN jest ten sam, więc jest to dodruk.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:05:16 pm »
Ale ISBN jest ten sam, więc jest to dodruk.
Ok, to w takim razie chyba mamy jednoznaczne, nie budzące wątpliwości kryterium rozróżnienia wznowienia od dodruku w postaci numeru ISBN. Potwierdza to też strona Biblioteki Narodowej:

http://www.bn.org.pl/index.php/programy-i-uslugi/isbn/zasady-nadawania-isbn

Cytuj
Komunikat Biblioteki Narodowej w sprawie ISBN na dodrukach
Zasady i tryb właściwego oznaczenia numerem ISBN wydawnictw zwartych oraz pewnych typów powiązanych z nimi i rozpowszechnianych produktów są określone w normie PN-ISO 2108:2006 z grudnia 2006 roku Międzynarodowy znormalizowany numer książki (ISBN).

Nie można nakładać obowiązku wymiany ISBN na dodruk książek, ponieważ jest to sprzeczne z punktem 5.6 normy PN-ISO 2108:2006, który brzmi: „Odrębny ISBN należy nadać publikacji, której jakakolwiek część lub części znacząco zmieniły się. Odrębny ISBN należy nadać, jeśli zmienił się tytuł publikacji. Jeśli wydanie, forma produktu lub wydawca danej publikacji pozostają niezmienione nie należy nadawać jej nowego numeru ISBN. Nie należy nadawać nowego numeru ISBN w przypadku zmiany ceny danej publikacji lub drobnych zmian, takich jak korekty błędów drukarskich."

Zasady i tryb dotyczące właściwego sposobu opracowania statystyki wydawnictw, w tym kluczowe definicje „dodruku" oraz „wznowienia", są określone w normie ISO 9707:2008 „Statystyka produkcji i dystrybucji książek, gazet, czasopism i publikacji elektronicznych" (Statistics on the production and distribution of books, newspapers, periodicals and electronic publications).

Wznowienie (ang. re-edition, fr. réédition): publikacja różniąca się od wydań poprzednich zmianami wprowadzonymi w treści (wydanie przejrzane) lub w kompozycji (nowe wydanie) i wymagająca nowego numeru ISBN (ISO 9707:2008 punkt 2.34).

Dodruk (ang. reprint, fr. réimpréssion): nowy nakład bez żadnych zmian w formie fizycznej, w treści ani w kompozycji (poza poprawieniem błędów drukarskich), który nie wymaga nowego numeru ISBN. (ISO 9707:2008 punkt 2.35).

Z definicji przytoczonych powyżej wynika, że zależnie od okoliczności danego przypadku mamy do czynienia albo z dodrukiem, albo ze wznowieniem. Nie można zatem zgodzić się na sformułowanie „Dodruki traktowane są jak wznowienie" zawarte w komunikacie Polskiej Izby Książki z 17 stycznia 2011 roku (Komunikat ze spotkania wydawców z dystrybutorami, 14.01.2011 oraz opinia Kancelarii Prawnej w sprawie VAT).

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:36:55 pm »
W dodruku Szninkiela nie odpadają literki tak jak w pierwszym, więc to drugie wydanie.  :wink:
Nie odpadają, bo grzbiet jest inny, jakiś plastikowopodobny, a nie płócienny.

Mnie się wydaje, że w większości przypadków ludzie głosują na reedycje, bo mało co czytali, więc dopychają listę dawno przeczytanymi tytułami. A drugich wydań nawet nie mają. Ale że jest drugie wydanie, korzystają z okazji i mają top 10.

To będzie w mojej opinii najgorsze gildiowe głosowanie. Już widać po listach jak to będzie wyglądać. No szkoda. To już mogłyby być trzy głosowania. Na komiks roku, polski komiks roku i reedycję roku.  :smile:

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:37:50 pm »
Ok, to w takim razie chyba mamy jednoznaczne, nie budzące wątpliwości kryterium rozróżnienia wznowienia od dodruku w postaci numeru ISBN.

też mi się tak wydawało, i nawet się ucieszyłem, aż się okazało, że według gildii nowy hobbit ma nowe isbn...

jak chcecie to mogę wprowadzić warunek o nowym isbn, ale hobbit (a był głos na niego) i tak się wtedy uchowa...
warto więc?

@death. przyspieszyliśmy to głosowanie, bo wszyscy narzekali, że tzw fachowcy nas ograniczają
teraz jak czytelnicy sami mogą wybierać też jest źle

zapomniałem na chwilę, że to Polska...

aha, zapomniałbym...  :wink:

Offline maximumcarnage

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:41:08 pm »

Mnie się wydaje, że w większości przypadków ludzie głosują na reedycje, bo mało co czytali, więc dopychają listę dawno przeczytanymi tytułami. A drugich wydań nawet nie mają. Ale że jest drugie wydanie, korzystają z okazji i mają top 10.



Nie Podejrzewasz chyba o to nowych użytkowników forum, którzy zaczęli kupować komiksy w tym roku i wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z takim tytułem jak "Strażnicy"? A jesli nie mają drugich wydań to kto wykupuje te nakłady?

A jeśli Chcesz robić oddzielną kategorię dla reedycji, to trzeba najpierw zdefiniować ten termin, bo moim zdaniem podpadają pod to określenie zarówno "Rork" jak i "Kot Rabina".

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:47:23 pm »
Zdecyduj sam fragsel. Jesteś właściwie moderatorem tego plebiscytu, a moderowanie to niewdzięczna fucha. Zawsze ktoś będzie narzekał :smile:


Ja swoje zdanie wyraziłem wcześniej. Ale nie będę rozpaczał jeśli będziemy glosować również na dodruki albo jeśli nie będziemy w ogóle głosować na wznowienia i dodruki. Jak pisałem - Ty musisz zdecydować co będzie najlepsze. Takie jest odwieczne prawo natury. :wink:

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:48:06 pm »
To nie jest moja wina, że ktoś dopiero zaczął się interesować komiksami. Świat idzie do przodu i wychodzą kolejne rzeczy. To tak jakby w Oskarach nominowany byłby znowu Titanic, bo przecież ponownie leciał w kinach. I to nawet w nowym wydaniu, bo 3D.
Albo tak jakby ktoś zagłosował w jakimś forumowym konkursie "film dvd roku 2013" na Ojca chrzestnego, bo dopiero zobaczył, a akurat wyszedł kolejny raz na dvd.

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:49:25 pm »
ej, ale o co chodzi? zachowujecie się, jakbyście mieli ciśnienie na to, żeby dane tytuły na pewno wygrały vel inne na pewno w czołówce nie były. to ma być zabawa podobno. cieszmy się komiksami, obserwujmy na co głosują inni, a nuż dzięki temu upatrzymy sobie coś ciekawego.

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:51:46 pm »
Głosujcie, głosujcie. Nikt tu nie ma ciśnienia.
Akurat w tym roku było sporo reedycji i drugich wydań + mamy wielu nowych użytkowników, więc lista będzie taka, a nie inna. Zasady już ustalone. Ja tylko pokazuję jakby to wyglądało, gdyby np. w świecie filmu tak robili.  :smile:

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:52:25 pm »
Zdecyduj sam fragsel. Jesteś właściwie moderatorem tego plebiscytu, a moderowanie to niewdzięczna fucha. Zawsze ktoś będzie narzekał :smile:
Ja swoje zdanie wyraziłem wcześniej. Ale nie będę rozpaczał jeśli będziemy glosować również na dodruki albo jeśli nie będziemy w ogóle głosować na wznowienia i dodruki. Jak pisałem - Ty musisz zdecydować co będzie najlepsze. Takie jest odwieczne prawo natury. :wink:

No to ja zostawię to tak jak jest. Większość użytkowników forum czytała Szninkla lata temu, więc nie podejrzewam by namieszał w czołówce. A informacja o tym ile osób na niego głosowała to dla mnie świetna informacja ile osób mogło w tym roku poczuć to co ja w wieku 9 lat ("to komiks? Komiks! No to bierzemy dla Sławusia" - moi kochani rodzice i ich zakupy!!!  :lol: :lol: :lol: )

Offline maximumcarnage

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:54:58 pm »
To nie jest moja wina, że ktoś dopiero zaczął się interesować komiksami. Świat idzie do przodu i wychodzą kolejne rzeczy. To tak jakby w Oskarach nominowany byłby znowu Titanic, bo przecież ponownie leciał w kinach. I to nawet w nowym wydaniu, bo 3D.
Albo tak jakby ktoś zagłosował w jakimś forumowym konkursie "film dvd roku 2013" na Ojca chrzestnego, bo dopiero zobaczył, a akurat wyszedł kolejny raz na dvd.

A co jeśli wyjdzie remake?

Wiem, że świat idzie do przodu ale  skoro nie ma wciąż lepszego komiksu od "Strażników" to nie zamierzam odbierać mu palmy pierwszeństwa, tylko dlatego że w tym roku wyszło coś co nie było reedycją a nie dorównuje poziomem. Pragnę przypomnieć, że Zagłosowałeś na Kota Rabina, a pewnie Gdybyś przeczytał Rorka to i on miałby miejsce w Twoim zestawieniu.

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 24, 2013, 01:58:36 pm »
Pragnę przypomnieć, że Zagłosowałeś na Kota Rabina, a pewnie Gdybyś przeczytał Rorka to i on miałby miejsce w Twoim zestawieniu.
Zagłosowałem na tomy 3-5.  :wink:  A w Rorku oceniałbym tylko tom 0.

Offline maximumcarnage

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #89 dnia: Grudzień 24, 2013, 02:01:06 pm »
Zagłosowałem na tomy 3-5.  :wink:  A w Rorku oceniałbym tylko tom 0.

Można i tak argumentować :wink:

Jeszcze taka jedna myśl. Kiedyś się zastanawiałem czy nie dałoby się zrobić plebiscytu na najgorszy komiks roku. Może niezbyt eleganckie ale dosyć interesujące spojrzenie z punktu widzenia ewentualnych zakupów.

A ten "Hobbit" rzeczywiście taki fatalny?
 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2013, 02:05:32 pm wysłana przez maximumcarnage »