Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze  (Przeczytany 71017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline holcman

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #210 dnia: Luty 18, 2014, 01:21:02 am »
Wśród komiksowych produkcji od dawna forsowany jest pewien typ utworów, które trącą banałem, są pod względem warsztatowym dziełem nijakim, a nierzadko balansującym na krawędzi amatorszczyzny. Poruszają jednak zagadnienie na które wyjątkowo czuli są wielbiciele aktualnie modnych trendów ideologicznych i tym samym wypada co po niektórym osobom prezentować je wyłącznie w superlatywach. Tak sytuacja dotyczy moim zdaniem komiksu "Na własny koszt". Ale co kto lubi.

Nawimar "Przypuszczam" dostarcza lolkontent od 1431 postów.

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #211 dnia: Luty 18, 2014, 07:23:28 am »
Mój post nie miał na celu obrażać kogokolwiek. Odniosłem się w nim do nieco wcześniejszej wymiany zdań pomiędzy innymi użytkownikami w tym właśnie temacie. Przy okazji wyraziłem swoje zdanie o tej publikacji. Jeżeli jednak NN poczuje się moralnie pokrzepiony po przyznaniu mi ostrzeżenia oraz - jak to zechciał ująć w jednym z edytowanych przezeń postów - pogrożeniu palcem, to bardzo proszę się nie krępować i grozić. Z pokorą przyjmę szykowany mi przezeń los. Zdania jednak na temat tego, w moim przekonaniu przereklamowanego komiksu, nie zmienię.
 
Holcman, zapomniałeś dodać: "Posłuchajcie mego głosu" :wink:

Offline kickic

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 18, 2014, 07:33:18 am »
Wśród komiksowych produkcji od dawna forsowany jest pewien typ utworów, które trącą banałem, są pod względem warsztatowym dziełem nijakim, a nierzadko balansującym na krawędzi amatorszczyzny. Poruszają jednak zagadnienie na które wyjątkowo czuli są wielbiciele aktualnie modnych trendów ideologicznych i tym samym wypada co po niektórym osobom prezentować je wyłącznie w superlatywach. Tak sytuacja dotyczy moim zdaniem komiksu "Na własny koszt". Ale co kto lubi.

"Chester Brown to być może jeden z najbardziej bezpretensjonalnych, szczerych i znaczących głosów w świecie współczesnego komiksu, ta książka zaś to moim zdaniem jego najbardziej poruszające dzieło. „Na własny koszt” zgłębia życie klienteli najstarszego zawodu świata i czyni to z subtelnością, inteligencją, a przy tym bez krzty sentymentu czy samousprawiedliwiania się. Ta książka, lepsza z każdą kolejną lekturą, pozostanie waszym wiernym kompanem przez długi czas."
- Alan Moore (wielbiciel aktualnych trendów ideologicznych, ograniczony, mówiący to co wypada autor najlepszego komiksu 2013 wg Nawimara)


Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #213 dnia: Luty 18, 2014, 07:35:45 am »
"Chester Brown to być może jeden z najbardziej bezpretensjonalnych, szczerych i znaczących głosów w świecie współczesnego komiksu, ta książka zaś to moim zdaniem jego najbardziej poruszające dzieło. „Na własny koszt” zgłębia życie klienteli najstarszego zawodu świata i czyni to z subtelnością, inteligencją, a przy tym bez krzty sentymentu czy samousprawiedliwiania się. Ta książka, lepsza z każdą kolejną lekturą, pozostanie waszym wiernym kompanem przez długi czas."
- Alan Moore (wielbiciel aktualnych trendów ideologicznych, ograniczony, mówiący to co wypada autor najlepszego komiksu 2013 wg Nawimara)

Nie wspomnę też, że przedmowę do tego komiksu napisał Robert Crumb. Ale znając życie, zaraz okaże się, że zrobił to z litości, albo, że jest beznadziejnym autorem.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #214 dnia: Luty 18, 2014, 07:55:26 am »
Nie. Po prostu jest lewakiem od dziesięcioleci uprawiającym marksizm kulturowy.

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #215 dnia: Luty 18, 2014, 07:59:25 am »
Kickic: Twoja ocena Moore'a i jego ideologicznych sympatii jest moim zdaniem dużym uproszczeniem. Jeżeli czytałeś ostatni tom "Stulecia" (2009), to podejrzewam, że mogłeś wyłapać kontestacje i rozczarowanie ze strony tego autora wobec przynajmniej niektórych współczesnych nurtów ideologicznych. Wybacz banał z mojej strony, ale Moore to bardzo pokomplikowany i chyba pod względem poglądów niespójny facet. Taka trochę mozaika niespełnionych nadziei przełomu lat 70. i 80. i jeszcze przynajmniej dwóch innych czynników.
 
Umieszczając "Czarne Akta" na szczycie mojej listy oceniałem nie tyle jego ideologiczne sympatie, co raczej finezje w posługiwaniu zróżnicowanymi konwencjami, sprawną stylizacją, rozbudową uniwersum Ligi (zwłaszcza, gdy mowa o jej francuskich i niemieckich odpowiednikach), która mi osobiście przypadła do gustu. Nie ukrywam, że na mój wybór znaczący wpływ miała również warstwa ilustracyjna autorstwa Kevina O'Neilla, którego kunszt szczerze cenię.
 
Ystad: nie tyle beznadziejnym autorem co raczej takim, którego twórczość po prostu nie najlepiej się zestarzała.

Offline kickic

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #216 dnia: Luty 18, 2014, 09:10:09 am »
Czyli Alan Moore prezentując tę nijaką warsztatowo amatorszczyznę wyłącznie w superlatywach nie należy do wielbicieli wspomnianego przez ciebie aktualnego modnego trendu ideologicznego? Jeżeli nie należy, to z jakich powodów stwierdził, że ten trącący banałem komiks nie jest banalny?

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #217 dnia: Luty 18, 2014, 09:27:49 am »
Kickic: jeśli dla Ciebie synonimem warsztatowej amatorszczyzny są czynniki o których wspomniałem to ja już nic tu nie wskóram.
 
A przy okazji: jeżeli jesteś zainteresowany jednym z najbardziej istotnych elementów światopoglądu Moore'a to proponuję zajrzeć (chyba, że już miałeś okazje) do drugiego numeru pisma "Trans/Wizje" zawierającego obszerny tekst tegoż twórcy (a co więcej względnie aktualny) pt. "Skamieniałe anioły". Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych informacji o ideologicznych podstawach, którymi twórca "Czarnych Akt" zwykł się przynajmniej jeszcze do niedawna (a być może nadal) kierować.

Offline kickic

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #218 dnia: Luty 18, 2014, 09:37:32 am »
Chodzi o przytoczoną przeze mnie opinie Moore'a o komiksie "Na własny koszt", tak więc czy Alan Moore prezentując tę nijaką warsztatowo amatorszczyznę ("Na własny koszt") wyłącznie w superlatywach, nie należy do wielbicieli wspomnianego przez ciebie aktualnego modnego trendu ideologicznego? Jeżeli nie należy, to z jakich powodów stwierdził, że ten trącący banałem komiks nie jest banalny?

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #219 dnia: Luty 18, 2014, 09:43:28 am »
Moore, jak każdy/każda z nas ma prawo do swojego zdania. Co nie oznacza, że musimy się z nim zgadzać.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #220 dnia: Luty 18, 2014, 09:48:57 am »
Moore, jak każdy/każda z nas ma prawo do swojego zdania. Co nie oznacza, że musimy się z nim zgadzać.

Zdanie Klucz do tej dyskusji. Bo z Tobą też się ludzie tutaj nie muszą zgadzać. I chyba się w dużej części nie zgadzają....

Czasem zaś widzę w Twoich dyskusjach imperatyw by takie sytuacje nie miały miejsca...

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #221 dnia: Luty 18, 2014, 09:51:06 am »
Jasne. A kto powiedział, że mają się zgadzać?
 
Na Twoje osobiste odczucia nie mogę (i nie chcę) mieć wpływu.

Offline kickic

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #222 dnia: Luty 18, 2014, 10:14:20 am »
Moore, jak każdy/każda z nas ma prawo do swojego zdania. Co nie oznacza, że musimy się z nim zgadzać.

Nawimarze, kilka postów temu, próbowałeś bezpodstawnie odebrać to prawo osobom głosującym na komiks "Na własny koszt" stwierdzając, że nie mają własnego zdania i promują mierne komiksy wyłącznie dlatego, że taka moda i tak wypada ze względów ideologicznych, nie dopuszczając do siebie prostej myśli, że było dokładnie, tak jak uzasadnił to Alan Moore, uważamy ten komiks za wyróżniający się (również warsztatowo) i świadomie oddajemy swoje głosy.

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #223 dnia: Luty 18, 2014, 10:22:30 am »
W którym miejscu mojej wypowiedzi dostrzegasz zamiar odebrania komukolwiek prawa do jego zdania tudzież wygłaszania pozytywnej opinii o tytule, który w moim przekonaniu na taką opinię nie zasługuję?

Offline Julek_

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2013 - komentarze
« Odpowiedź #224 dnia: Luty 18, 2014, 11:01:34 am »
Tłumacząc z Twojego na potoczny język polski - napisałeś po prostu, że ludzie głosowali na Chestera Browna nie dlatego, że to dobry komiks jest, tylko dlatego, że jest zgodny z ich "ideologicznymi" poglądami. I nie powiem, że na taki zarzut ja również poczułem się urażony. Pomimo Twojego zgrabnego lawirowania na granicy ostrzeżenia moderatorzy powinni wreszcie coś z tym zrobić.

Ale ja nie o tym właściwie. Chciałem konkretnie.

Wśród komiksowych produkcji od dawna forsowany jest pewien typ utworów, które trącą banałem, są pod względem warsztatowym dziełem nijakim, a nierzadko balansującym na krawędzi amatorszczyzny. Poruszają jednak zagadnienie na które wyjątkowo czuli są wielbiciele aktualnie modnych trendów ideologicznych i tym samym wypada co po niektórym osobom prezentować je wyłącznie w superlatywach. Tak sytuacja dotyczy moim zdaniem komiksu "Na własny koszt". Ale co kto lubi.

O jakich modnych "trendach ideologicznych" mówisz (o ile takie potwór językowy, jak "trend w ideologii", odczytuje poprawnie)?

Brown nie kryje się ze swoimi poglądami. Jest libertarianinem. Należy nawet do partii. Współcześnie libertarianizm to raczej nurt marginalny, tak w Polsce, jak i na świecie. Zresztą, wyniki, jakie autor "Na własny koszt" uzyskiwał w wyborach to potwierdzają (pisze o tym w komiksie).

Jeśli libertarianizm próbować umieścić jakoś w polskim kontekście politycznym to pogląd ten będzie charakterystyczny dla myślicieli konserwatywnych i nierzadko skrajnie prawicowych, a nie liberalno-lewicowych, jak mogłoby się zdawać. Na polskim gruncie sporo z myślenia libertariańskiego można próbować doszukiwać się w programie Nowej Prawicy.

No i Nawimarze czekam na Twoją odpowiedzieć w temacie "Strefa Komiksu".