Autor Wątek: Komiksy Roku  (Przeczytany 70262 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Komiksy Roku
« dnia: Grudzień 21, 2013, 09:47:09 pm »
www.komiksyroku.pl


Znacie? Głosowaliście? Czekacie na tegoroczną edycję? Nie znacie?


Otóż Komiksy Roku to taki plebiscyt, który organizowany jest pod koniec roku. Jego formuła jest następująca: piątka dziennikarzy/krytyków komiksowych dokonuje preselekcji 50 tytułów. Każdy z nich typuje swoją unikalną dychę, a typowane przez nich tytuły nie mogą się powtarzać. Potem do akcji wkraczają czytelnicy, którzy z tej 50 wybierają swoje dychy i wspólnymi siłami powstaje ranking 10 najlepszych komiksów, której ukazały się na polskim rynku.


Swego czasu Komiksy Roku wzbudzały sporo kontrowersji i przypuszczam, że tym razem będzie podobnie. Może to i dobrze, że będzie nad czym się pokłócić. Tegoroczna edycja startuje już za chwilkę, już za momencik, więc pomyślałem, że taki wątek się przyda...



Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2013, 10:11:00 pm »
kiedy rusza tegoroczna edycja ?

Offline Koalar

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2013, 10:36:11 pm »
Nie głosuję, bo nie czytam regularnie, a poza tym wygląda na to, że wygrywają komiksy polskie, których autorzy lub wydawcy skrzyknęli więcej znajomych, żeby oddawali głosy (to znaczy gdyby mój komiks tam się znalazł, to też bym tak zrobił, ale taki plebiscyt to lipa).
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2013, 07:23:31 am »
Nie głosuję, bo nie czytam regularnie, a poza tym wygląda na to, że wygrywają komiksy polskie, których autorzy lub wydawcy skrzyknęli więcej znajomych, żeby oddawali głosy (to znaczy gdyby mój komiks tam się znalazł, to też bym tak zrobił, ale taki plebiscyt to lipa).

W 2010 wygrało "Osiedle Swoboda", w 2012 Janek Koza był przed "Habibi" i "Goliatem", a kilka głosów do podium brakło "Zagubionym dziewczętom" i "Zabójczemu żartowi" - jak dla mnie wyniki były dość miarodajne. Oczywiści, triumf "Przypadków pana Muchy" z 2011 zawdzięczamy pospolitemu ruszeniu, ale tuż za nim uplasowały się takie marki, jak Zograf czy Cruse.

Każdy tego typu plebiscyt (czytaj - taki, w którym decyduje ilość głosów) może cierpieć przez to, że ktoś kogoś poprosi o głos, nie wydaje mi się to nic niezwykłego. Poza tym to raczej zabawa, a nie walka o złote kalesony...

Offline nayroth

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2013, 09:22:36 am »
Dla mnie najtrafniejsze były zawsze KZ-towe podsumowania roku i ichniejszy top 10. Szkoda że już tego nie prowadzą. Głosowanie forumowe tez dawało radę.
Co do plebiscytu - chyba nie byłoby tragedii gdyby rodzima twórczość miała swój własny roczny ranking, nie byłoby dylematów czy fajniejszy Alana Moore czy komiks kumpla który przeczytało 8 osób w sumie;P Skoro nawet w oskarach jest podział na krajowe i obcojęzyczne filmy, to myślę że disrispektu nikt by nie odczuł takim rozdzieleniem. No chyba ze faktycznie chodzi żeby podbudować swoje ego ("nikt nie chciał wydać mojej tfurczości, a tu proszę mam 10 punktów więcej niż DKR i kto się teraz śmieje?")

W każdym razie zaskoczenia nie powinno być, a najlepsze co wyszło w 2013 już kiedyś było wydane w tej czy innej formie...
1-3: Strażnicy, Rork, Kot Rabina
4-6: Fotograf, Długie Halloween, Czarne Akta
7-9: Szninkiel, Przybysz, Pjongjang
10: WKKM-Marvels
poza konkursem może jeszcze album Trusta, nie wiem czy to jeszcze komiksem można nazwać.

Offline Motyl

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:23:13 am »
Każdy tego typu plebiscyt (czytaj - taki, w którym decyduje ilość głosów) może cierpieć przez to, że ktoś kogoś poprosi o głos, nie wydaje mi się to nic niezwykłego. Poza tym to raczej zabawa, a nie walka o złote kalesony...
Plebiscyt nie jest miarodajny, bo jego forma zawęża pole wyboru. W pełni miarodajny plebiscyt to taki, że każdy kto chce zagłosować na komiks roku typuje swoją dychę ze wszystkich tytułów, które ukazały się w danym roku, a nie z wyselekcjonowanej 50. O złote kalesony się nie walczy, ale nie nazywajmy czegoś plebiscytem na najlepszy komiks, w którym wybór jest bardzo ograniczony. W tym roku tylko w październiku ukazało się ponad 80 tytułów, a komiks roku ma być wybierany z wyselekcjonowanej 50, jakoś tego nie widzę.

Offline wilk

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:48:18 am »
Po ubiegłorocznej kompromitacji z doborem tytułów do głosowania, odlajkowałem stronę na FB. I nie ciągnie mnie żeby tam wrócić. A dobór ten został oczywiście zdeterminowany przez tę beznadziejną formułę, wymuszającą oddawanie głosu tylko na niektóre tytuły, uznane przez krytyków za najlepsze. Rzecz jasna to jest tylko moje osobiste zdanie.

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2013, 01:56:26 pm »
W pełni miarodajny plebiscyt to taki, że każdy kto chce zagłosować na komiks roku typuje swoją dychę ze wszystkich tytułów, które ukazały się w danym roku, a nie z wyselekcjonowanej 50.

Nie do końca się z Tobą zgodzę, choć w punkcie, w którym piszesz o "miarodajności" masz racje - ale nie o miarodajność nam chodzi, tylko o zderzenie tego, co krytyce uznaję za dobre, z tym co czytelnicy uznają za dobre.

Czy plebiscyt demokratyczny, w którym oddaje głosy tylko publika jest miarodajny? Moim zdaniem - nie. Vox populi w przypadku tekstów kultury się nie sprawdza, bo wygrać może tekst, który jest nie tyle najlepszy (najbardziej wartościowy), co najpopularniejszy, który ma najlepsze plecy wśród fanbojów, najlepiej wypromowane.

Wilku!

W pełni przyjmuje Twoje zastrzeżenia. Wiem, że brak tego "Arq" wybaczyć nie możesz :)

Blaskowitz

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2013, 02:10:22 pm »
@Julek
Gdybym był fanem mainstreamowego komiksu spod szyldu Marvela* (którego całkiem sporo wyszło w PL w tym roku), to mogę zagłosować tylko na Marvel Zombies? Nah, podziękuję.

*sytuacja hipotetyczna  :wink:

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2013, 02:43:32 pm »
A na co byś chciał zagłosować?

Też uważam się za fana mainstreamowego Marvela i moim zdaniem w tym roku ukazały się trzy pozycje z Domu Pomysłów godne uwagi (nie licząc oczywiście wznowień, bo tych było sporo - "Ostatnie Łowy Kravena", "Saga Dark Phoenix" czy "Marvels" toi więcej niż bardzo dobre komiksy).

Dwa z nich ukazały się w USA - to "Daredevil" Waida i "Hawkeye" Fractiona.

Polski jedynak to "Born Again". I też mnie boli, że nie ma go na liście.

Offline Kubusk

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2013, 03:04:42 pm »
Strażnicy: Początek zamiast oryginału?
Gyo zamiast choćby świetnego NHK?

Ktoś tutaj jest najwyraźniej w szampańskim nastroju...

Blaskowitz

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2013, 03:23:30 pm »
A na co byś chciał zagłosować?
Przepraszam, dopiero teraz doczytałem, że nie uwzględniano wznowień. Nie zmienia to jednak w jakimś większym stopniu faktu, że zdaniem Pana Krytyka najlepsze co dostaliśmy od Marvela w PL to Marvel Zombies...

Offline Itachi

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2013, 04:32:47 pm »
Komiksy roku? Przestańcie, kilka osób wytypowało swoje tytuły, co to ma być? Żenujące jest porównywanie prawdziwych pereł ( nie będę wymieniał jednej, bo w tym roku obrodziło nas chyba 10 z najwyższej półki) z takim badziewiem jak Marvel Zombies, to jest po prostu parodia, aż oczy bolą!
Ja swojego głosu nie oddałem, i nie zamierzam oddać. Syf jak cholera.

Ps. To moja subiektywna opinia, możecie się z nią zgadzać lub nie. Pozdrawiam.

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2013, 06:03:58 pm »
Nie zgadzamy się. Twoja opinia jest badziewna i jesteś tak ograniczony, że nie potrafisz dostrzec walorów "Marvel Zombies". Ale wiesz, to tylko moja subiektywna opinia.






Acha, zapomniałbym  :wink:

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2013, 06:16:27 pm »
Plebiscyt Komiksy Roku od początku wywoływał różne kontrowersje. Sam fakt, że z głosowaniem musimy ograniczać się do 50 komiksów wytypowanych przez te kilka osób nie jest taki zły, gorzej że wśród tych 50 znajdują się takie tytuły jak wspomniany Marvel Zombies, czy magazyn Cheap East, a brakuje Daredevila, czy Koziorożca. Wygrana Przypadków Pana Muchy, czy wysokie miejsce KEFTu mówią najlepiej o rzetelności tego podsumowania. No ale wiadomo, to tylko zabawa. Ja głosuję, większość moich faworytów jest, mam z czego wybierać. Poza tym, autorzy plebiscytu już prawie wszystkie okładki prawidłowo dopasowali do tytułów, jeszcze tylko okładkę Postapo zastąpią okładką do Before Watchmen i będzie dobrze.