Autor Wątek: Komiksy Roku  (Przeczytany 71095 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dembol_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:22:14 pm »
Żadnego Andreasa? Serio?
Whatever. Zagłosowałem.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:34:20 pm »
może inaczej - mnie to dziwi.

też nie znam nikogo z nich (jestem z Poznania, w życiu o gościu nie słyszałem)
jestem fanem komiksu, nie komiksiarzy...
wolisz jeść bułki, czy czytać o bułkach? Czy jak nie znam żadnych piekarzy to mi pani jutro w "limaro" bagietki nie sprzeda, bo nie jestem godzien?

źle to świadczy o mnie jako o smakoszu pieczywa...

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:37:05 pm »
Porównanie komiksów z książkami nie do końca chyba jest na miejscu... Ale co ja tam wiem...

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:05:32 pm »

Proszę Cię tylko nie pisz, że komiks nie znalazł się wśród nominowanych, bo Timof nie rozsyła gratisów, bo w ten sposób zdajesz się pisać, że ci, którzy dobierali tytuły to banda łasych na recenzenckie skąpiradeł albo i gorzej - że mają kiepskie rozeznanie w tym, co dzieje się na rynku i piszą tylko o tym, co dostaną od wydawców...

Wymieniłem kilka możliwości. Ta jest tylko jedną z nich i w dodatku jest taką, którą sami krytycy potrafią podawać jako powód, dla którego coś zignorowali. Gdyby ci krytycy dodali jakiś komentarz do swoich wyborów i przedstawili swoje stanowisko, to nie musiałbym się domyślać, czemu zrobili to, co zrobili. Zapewnienie, że kiedyś w przyszłości poznam prawdę (lub przynajmniej ich wersję prawdy) o przyczynach ich wyborów, wcale mnnie nie satysfakcjonuje, ponieważ głosować mam teraz.W dodatku głosować mam na coś, co oni wybrali, ani słowem nie tłumacząc, czemu dokonali akurat takiego wyboru.
Bardzo się staram, by nie opatrywać żadnymi wartościującymi określeniami tego, co mówię o tych wyborach, ale nie potrafię powstrzymać się przed stwierdzeniem, że jak ktoś wymienia magazyn "Cheap East", to chyba nie rozumie sensu konkursu.

Cytuj
(jestem z Poznania, w życiu o gościu nie słyszałem)
Fragselu, jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że możesz pójść do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, zapoznać się z jej zbiorami, znaleźć coś ciekawego dla siebie, a może i poznać człowieka, który tymi zbiorami się opiekuje. To naprawdę niewielki wysiłek. A w dodatku masz teraz ferie.


« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2013, 11:11:19 pm wysłana przez N.N. »

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:08:28 pm »
@Ystad

fragsel dość trafnie to podsumował :smile:

Dodam tylko, że wolę czytać komiksy niż czytać o komiksach. A o komiksach czytam sobie w necie - na tym forum, na blogach... skupiam się na superhero, więc tu kieruję się własnym widzimisię. a rzeczy spoza superhero biorę po tym, co piszą ludzie na Gildii (dzięki czemu poznałem Niedźwiedź, Kot i Królik [btw - czy to nie było wydane w 2013?], Wieże B-M, a teraz poluję na Psychopoland).

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:23:43 pm »
@Ystad
jeszcze jedno:
czy ja źle czytam Twojego posta, czy wynika z niego/przebija się przez słowa w nim zawarte chęć wartościowania/stopniowania fanów komiksu na podstawie tego kogo znają/kojarzą?
Czy to właśnie nie jest główny zarzut względem tego konkursu? czy to nie jest główny powód dla którego część fanów komiksu spopularyzowała słowo "sitwa" (ja nie) a inni szerzą zarzuty o snobizm (to już jak najbardziej ja)

kogo trzeba kojarzyć, by świadzczyło to o mnie dobrze jako fanie komiksu? czy jest gdzieś lista? jaki musi być stosunek prelekcji/spotkań/dyskusji do faktycznego czytania by zasłuzyć na szacunek?

czy tak jest tylko w komiksowie? bo ja znam z nazwiska tylko jednego seksuologa, nie czytuję książek na ten temat, nie czytam blogów, forów, czasopism, nie kojarzę youtuberów. wisi mi czy UAM ma księgozbiór na ten temat i kto się nim ewentualnie opiekuje. jak to świadczy o mnie jako o partnerze seksualnym mojej żony?

czy w tym kraju jest jeszcze miejsce dla osoby która po prostu czyta komiksy? jeszcze muszę co w przeróżnych miejscach piszą śledzić? co, jestem za głupi by zrozumieć komiks samemu, i ktoś mi go musi wyjaśnić na panelu dyskusyjnym?

Offline Death

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:26:10 pm »
Znam co najmniej kilka osób w naszym małym bułeczkowie, które sporo czytają o bułkach, jeszcze więcej znają piekarzy, a za wiele nie jedzą. I co ciekawe niektórym zdarza się sporo bułek kupować. Ale nie jeść. Głównie kupować, czytać o bułkach i podtrzymywać dobre relacje z piekarzami. A niezjedzone bułki leżakują na bułecznych półkach. Nie moja bajka, ale jak kto lubi.

Ja kupuję sporo bułek, jem je wszystkie + wypożyczam ze zbiorów bułecznych kolejne 50% tego co sam kupuję i też je pochłaniam. A potem te bułki oddaję do zbiorów bułecznych, co jest trochę zaskakujące, skoro je przecież jem.  :wink:  Niektórzy piekarze też są mi znani, ale więcej skonsumowałem bułek.

A jeśli w Poznaniu są drugie największe zbiory bułeczne, to gdzie są największe? Gdańsk, czy Warszawa?

Offline Strefa Komiksu

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 23, 2013, 07:36:23 am »
Cytuj
Mocne słowa. Możesz je jakoś poprzeć czy tak po prostu zarzucasz nieprofesjonalizm ludziom, którzy mają swoje własne, wyrobione o komiksie zdanie, przeczytali kilkanaście kilogramów albumów i w dodatku zarabiają na pisaniu o komiksie.
Ja mam zastrzeżenia co do profesjonalizmu przynajmniej jednej osoby (a w zasadzie dwóch, ale nie chce mi się szukać stosownych wpisów) czemu dałem wyraz w tekście: http://strefakomiksu.blogspot.com/2013/06/artyku-sponsorowany_16.html

Offline Nawimar

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 23, 2013, 08:50:45 am »
Tak to niestety już bywa przy okazji zestawień w których "starsi i mądrzejsi" pouczają nas na co mamy głosować. Nic zatem dziwnego, że brakuje masy wartościowych tytułów przy równoczesnej obecności "wynalazków" publikowanych przez wydawców blisko zaznajomionych z przynajmniej jednym "elektorem". Stąd tego typu rankingi nie mają sensu. Chyba, że potraktujemy je jako nic niezobowiązującą zabawę. Tylko na dobrą sprawę kogo może to bawić? Ja dziękuję; poczekam na tutejsze, forumowe głosowanie. Przynajmniej sami będziemy mogli dobrać tytuły, które uważamy za wartościowe.

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 23, 2013, 09:13:50 am »
@Ystad
jeszcze jedno:
czy ja źle czytam Twojego posta, czy wynika z niego/przebija się przez słowa w nim zawarte chęć wartościowania/stopniowania fanów komiksu na podstawie tego kogo znają/kojarzą?

tak. Źle czytasz mojego posta.

NIGDY nie stopniowałem fanów komiksu poprzez pryzmat "kojarzenia nazwisk".
po prostu napisałem, że te nazwiska są dosyć mocno aktywne jeżeli chodzi o pisanie o komiksach w Polsce, i dziwne jest, że można nie kojarzyć przynajmniej jednego.

Porównanie do bułek nie do końca trafione. To dużo większy rynek niż nasz komiksowy. Ale ok, bawię się: Wolę jeść bułki, ale lubię tez przeczytać w której piekarni robią dobre bułki i czy ta nowa bułka z piekarni Centrala warta jest mojego zachodu, żeby wybrać się po nią na drugi koniec miasta. Zastanawiam się też czasami czy dana bułka smakowała tak samo mi, jak komuś innemu.

Death: zakładam, że w Warszawie jest najwięcej.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 23, 2013, 09:36:48 am »
zdanie:

dziwne jest, że można nie kojarzyć przynajmniej jednego.

brzmi już o wiele lepiej, niż

Dziwnie to o Tobie świadczy jako o fanie komiksów.

Cieszę się, że się co do Twojej wypowiedzi pomyliłem.

Z drugiej jednak strony skoro aktywność tej piątki wspaniałych ludzi nie przebiła ich do świadomości mojej i Emeryta, osób pasjonujących się komiksem, to jakie mają szansę przebić się do "zwykłego" czytelnika?

Wygląda to (by kontynuować analogię) jakby chcieli namówić na zakupy w piekarni "chałka" klientów piekarni "bagietka", zamiast promować pieczywo wśród miłośników nabiału. A to już nie "propagowanie tego medium" tylko bezczelna reklama.

Promocja czytania komiksów wśród komiksiarzy: czy to nie trochę jakby jechać do Watykanu na Plac Świętego Piotra namawiać ludzi do przyjęcia chrztu - żadne wyzwanie, bez sensu zadanie.
           
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2013, 09:41:00 am wysłana przez fragsel »

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 23, 2013, 10:05:44 am »
Z drugiej jednak strony skoro aktywność tej piątki wspaniałych ludzi nie przebiła ich do świadomości mojej i Emeryta, osób pasjonujących się komiksem, to jakie mają szansę przebić się do "zwykłego" czytelnika?
Promocja czytania komiksów wśród komiksiarzy: czy to nie trochę jakby jechać do Watykanu na Plac Świętego Piotra namawiać ludzi do przyjęcia chrztu - żadne wyzwanie, bez sensu zadanie.     

tutaj troszkę przesadzasz i generalizujesz. 2 z 5 ludzi z jury nie pisze w mediach typowo "komiksowych". a jako matematyk (?) zdajesz sobie sprawę, że 40% to nie tak mało.

I serio dziwię się, że Tobie żadne z tych nazwisk nie jest znane. Uważam Cię za jednego z bardziej ogarniętych użytkowników tego forum, a tu taki zonk... i jeszcze ten Poznań... :wink: nicto, będę musiał nauczyć się z tym żyć ;)
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline lucek

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 23, 2013, 10:17:15 am »
Kilka sugestii ode mnie:
1. Jako, że każdy z jurorów ma kilka komiksów podopinanych na siłę (pewnie gdyby mieli wymieniać swoją dziesiątkę, ich typy by się pokrywały), proponuję w kolejnej edycji zlikwidować spersonalizowane nominacje i po prostu wrzucić 50 pozycji z listą nominujących. Bo niestety, ale w obecnej edycji została stworzona płaszczyzna do swobodnego nazywania niektórych z jurorów (przepraszam) "debilami" przez wzgląd na zaproponowane przez nich pozycje.

2. Proponuję do grona jurorskiego desygnować ekspertów - takich, którzy przeczytali wszystko, co wyszło na rynku i mają realną podstawę wytypowania najlepszych (cokolwiek to znaczy) pozycji (w tym roku niestety nikt tego warunku nie spełnia - wnoszę to po braku na liście np. "Tequili", która zostanie wydana za kilka dni, a więc jeszcze w roku 2013). To oczywiście przy założeniu, że tacy eksperci istnieją. Jeśli nie istnieją, proponuję przearanżowanie kampanii promocyjnej i wyeliminowanie z niej zwrotów "najbardziej obiektywny plebiscyt", "najlepszy..." etc. Skromność i pokora zawsze pokona fałszywe samochwalstwo.

3. Rozumiem stopniowanie napięcia, ale jeszcze bardziej rozumiem stanowisko N.N, który chciałby przeczytać uzasadnienie wyborów jurorskich. Może więc lepiej byłoby poczekać do zakończenia roku i wystartować z plebiscytem nieco później, ale z gotowymi, opublikowanymi jednocześnie argumentacjami jurorów? Kuba zaznaczał, że nie chodzi o nominacje, a o dyskusję. Niestety, bez wyjaśnień jurorów, jedyna dyskusja jaka może się odbywać to ta na zasadzie "a dlaczego jest to a nie ma tego?" (o czym zresztą zaraz sam napiszę) lub "plebiscyt jest głupi".

4. W tym roku ukazało się mnóstwo świetnych komiksów, w związku z czym nijak nie potrafię sobie wytłumaczyć obecności na listach jurorów następujących pozycji: "Chrupek i Miętus. Dzikie zwierzęta", "Trust. Album", "Cheap East", "Opowieści z najdalszych przedmieść", mam również wątpliwości wobec "Opowieści graficznych" i "Mrożka w obrazach". Również "Przygody Nikogo" w zestawieniu najlepszych komiksów dziwią, zwłaszcza, że sam autor przyznał, iż jego komiks jest radosnym przejawem trollerki. Być może najlepszym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie ekspertów i możliwość głosowania na wszystko, jak zaproponował wcześniej Motyl?

Inną sprawą są duble: nominowano dwa komiksy Tomka Samojlika i Wojtka Stefańca. Wiem, głosuje się na komiks roku, nie na autora, ale zarówno komiksy Tomka, jak i Wojtka są do siebie bardzo podobne i uważam, że można było wybrać po jednym z nich. Autorzy raczej by się nie obrazili z tego powodu, a dzięki takiej akcji znalazłoby się miejsce dla dwóch kolejnych wartościowych pozycji (a jest ich przecież więcej niż dwie).

Wygra "Jan Hardy", o ile autor zaaanonsuje konkurs na swoim facebookowym profilu. Szkoda, że nie uwzględniono w nominacjach świetnej "Biedy Apokalipsy" autorstwa najpopularniejszej komiksiary w kraju. Ilona Myszkowska miałaby szanse w fejsowym starciu z Hardym.

PS. Ystad - zamiast się spinać wyjaśnij koledze kim są jurorzy. Przecież nie każdy musi ich znać. Bez przesady.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 23, 2013, 10:23:06 am »
tutaj troszkę przesadzasz i generalizujesz. 2 z 5 ludzi z jury nie pisze w mediach typowo "komiksowych". a jako matematyk (?) zdajesz sobie sprawę, że 40% to nie tak mało.

masz rację, przesadziłem. zawsze walczę z generalizowaniem, tu sam zgrzeszyłem...

Ale nadal uważam, że dobór komiksów w tym zestawieniu dyskwalifikuje je w kategorii "propagowanie komiksu poza środowiskiem"

Nie znam nikogo, kto od razu wskoczył w czytanie komiksów "ambitnych" bez romansu z mainstreamem (albo jak w moim przypadku wielkiej miłości) Komiksy się trzeba nauczyć czytać najpierw. I co my tu mamy z tego mainstreamu? No ładnie, Batman. No super, Kick Ass. I tyle. Marvel Zombies? Hello???

Wiesz co, nawet zagłosowałem. Udało mi się wybrać 6 pozycji. 2 na siłę...



PS. Ystad - zamiast się spinać wyjaśnij koledze kim są jurorzy.


Spoko, Ystad, nie musisz. Mam w swoim Internecie google.  :wink: 
Jak znajdę chwilę przerwy od czytania komiksów może ich sprawdzę...

« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2013, 10:26:57 am wysłana przez fragsel »

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 23, 2013, 10:33:11 am »
Aby w pewnym stopniu sprawdzić JUŻ TERAZ (bez czekania na zapowiedziane przez Julka teksty) jakie jest uzasadnienie wyboru przynajmniej niektórych komiksów czasami wystarczy po prostu wpisać tytuł komiksu i imię i nazwisko eksperta.
Podaję przykład i ścieżkę dostępu:
- google.com
- Marvel Zombies Krzysztof Ryszard Wojciechowski
- dwa pierwsze linki kierują mnie do <UWAGA!> recenzji Marvel Zombies autorstwa Krzycha Rycha
- klikam w link:
http://artpapier.com/index.php?page=artykul&wydanie=187&artykul=4027&kat=18
- czytam uzasadnienie wyboru rzeczonego komiksu
- PROFIT!

 

anything