trawa

Autor Wątek: Komiksy Roku  (Przeczytany 70290 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Itachi

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2013, 07:30:49 pm »
Nie zgadzamy się. Twoja opinia jest badziewna i jesteś tak ograniczony, że nie potrafisz dostrzec walorów "Marvel Zombies". Ale wiesz, to tylko moja subiektywna opinia.




Acha, zapomniałbym  :wink:

Taaaa....na szczęście są inni, którzy te walory widzą. Uff, ale mi ulżyło...

Offline Motyl

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:08:20 pm »
Nie do końca się z Tobą zgodzę, choć w punkcie, w którym piszesz o "miarodajności" masz racje - ale nie o miarodajność nam chodzi, tylko o zderzenie tego, co krytyce uznaję za dobre, z tym co czytelnicy uznają za dobre.

No to w takim razie już na początku zaliczyliście falstart, albo po prostu krytycy nie znają się na komiksie w Polsce. Jeden w dodatku bardzo przeciętny tytuł od Egmontu, tak samo od Taurusa - znalazły się chyba tylko dlatego, aby coś od tych wydawców było. Ponadto niezbyt ciekawą sytuacją jest jak utwór jednej z osób, która wytypowała swoją dziesiątkę znajduje się w plebiscycie do głosowania. To tak jakby jury festiwalu w Cannes przewodził Tarantino, a o złotą palmę ubiegał się jego film. No sorry to się nazywa nieprofesjonalizm.
W dodatku nie wszystkie podane tytuły moim zdaniem mieszczą się w definicji komiksu, ale na pewno pasują do kategorii książka.

Cytuj
Czy plebiscyt demokratyczny, w którym oddaje głosy tylko publika jest miarodajny? Moim zdaniem - nie. Vox populi w przypadku tekstów kultury się nie sprawdza, bo wygrać może tekst, który jest nie tyle najlepszy (najbardziej wartościowy), co najpopularniejszy, który ma najlepsze plecy wśród fanbojów, najlepiej wypromowane.

A uważasz, że obecna forma jest w pełni uczciwa? I pokazuje, który tytuł jest najlepszy skoro typują osoby związane z kręgiem wydawców? Oczywiście mogę uznać, że tytuł, który zostanie wybrany w takim plebiscycie będzie komiksem roku, ale w moim odczuciu będzie to wybór całkowicie nieobiektywny.

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:19:40 pm »
*kaszl* Fryderyki się przypominają *kaszl*

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:22:38 pm »
A ja tam głosuję. Rok temu też głosowałem, dwa lata też.

Jest parę baboli, które nie mają prawa znaleźć się w top 10, a pewnie nawet w top 100, innych tytułów brakuje, jednak większość moich faworytów znalazłem.

Dla mnie to tylko zabawa. A nuż wygram te 50 kg komiksów i będę miał czym biceps ćwiczyć.


Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:33:47 pm »
zagłosowałem. cholernie nieczytelne toto - łatwo kliknąć nie ten komiks, który by się chciało. nie dało się tego zrobić jakoś przejrzyście?

mam takie pytanie - osoby z "jury" to jakieś znane w światku komiksowym nazwiska?

Offline gość

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:54:30 pm »
Gyo zamiast choćby świetnego NHK?

Gyo znam i bardzo mi się podoba, ale o "NHK" nie słyszałem, możesz rozwinąć, co to takiego?
Gdyby na świecie żyły tylko modelki, umarłbym jako nieszczęśliwy impotent.

Offline mr.castor

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:55:28 pm »
Zagłosowałem, nawet coś tam skrobnąłem. Niby nie ma wielu pozycji wydanych w tym roku, ale i tak ciężko się zdecydować.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:55:39 pm »
Fakt, że wśród tych pięćdziesięciu komiksów nie ma "Rewolucji" Skutnika, każe mi zapytać, czemu osoby które typują, nie uzasadniają w żaden sposób swoich wyborów?

Offline wookasch

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 22, 2013, 09:06:27 pm »
Standardowo, ten plebiscyt jest, oczywiście, parodią. Z dwóch wydanych w tym roku części Strażnicy - Początek, głosować można na część drugą, o wiele słabszą.

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 22, 2013, 09:19:21 pm »
Jeden w dodatku bardzo przeciętny tytuł od Egmontu, tak samo od Taurusa - znalazły się chyba tylko dlatego, aby coś od tych wydawców było. No to w takim razie już na początku zaliczyliście falstart, albo po prostu krytycy nie znają się na komiksie w Polsce.

Mocne słowa. Możesz je jakoś poprzeć czy tak po prostu zarzucasz nieprofesjonalizm ludziom, którzy mają swoje własne, wyrobione o komiksie zdanie, przeczytali kilkanaście kilogramów albumów i w dodatku zarabiają na pisaniu o komiksie.

Ponadto niezbyt ciekawą sytuacją jest jak utwór jednej z osób, która wytypowała swoją dziesiątkę znajduje się w plebiscycie do głosowania.

Wcześniej był Sztybor, Turek, Pałka... Małe to komiksowo mamy, ciężko znaleźć kogoś, kto pisze o komiksach, a ich nie robi - from the top - Szyłak, Birek, Kurc (coś tam kiedyś skrobał), Szcześniak, nawet Skrzypczyk... Poza tym - masz Dominice coś konkretnego to zarzucenia, czy hejtujesz żeby hejtować? Albo Pstrągowskiemu, bo wybrał "Za furtką" dlatego, że Dominika jest w jury?

A uważasz, że obecna forma jest w pełni uczciwa? I pokazuje, który tytuł jest najlepszy skoro typują osoby związane z kręgiem wydawców? Oczywiście mogę uznać, że tytuł, który zostanie wybrany w takim plebiscycie będzie komiksem roku, ale w moim odczuciu będzie to wybór całkowicie nieobiektywny.

Nie, nie uważam, żeby formuła była "uczciwa", ale w tym kontekście nie sądzę, żeby chodziło o to, żeby Komiksy Roku były "uczciwe". Żaden plebiscyt nie jest i nie będzie "uczciwy". Formuła jest jaka jest - może się to podobać albo może się nie podobać. Można głosować albo można nie głosować. Uważam, że fajne będzie zestawienie wyników z plebiscytem, który pojawi się tutaj, na Gildii.

Natomiast szermowanie zarzutami w stylu "typują osoby związane z kręgiem wydawców" uważam za nieuczciwe. Bez cudzysłowu. Kto i jak z grona jest związany z kręgiem wydawców i jaki to ma wpływ na ich wybory? Że niby Dominika wybiera komiksy Centrali, bo to jej wydawca? Masz jakieś dowody na poparcie tych spekulacji? Billingi rozmów telefonicznych, wgląd do maili, a może nagrałeś jak Słomka przekabaca Dominikę?

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2013, 09:20:04 pm »
NN

Będą się tłumaczyć. Przynajmniej jeden (mam nadzieję).

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 22, 2013, 09:32:29 pm »
mam takie pytanie - osoby z "jury" to jakieś znane w światku komiksowym nazwiska?

Serio? żadnego z nazwisk nie kojarzysz? Dziwnie to o Tobie świadczy jako o fanie komiksów.

Każda z tych osób piszę o komiksie w przeróżnych miejscach (dziwię się, że znalazło się tam jedno nazwisko, bo koleś ma kiepskie pióro...).

Oczywiście nie musisz znać wszystkich. Ale nie kojarzyć człowieka, który opiekuje się komiksową kolekcją w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (chyba druga pod względem wielkości "biblioteczna" kolekcja komiksów w Polsce) i bierze czynny udział w propagowaniu tego medium? dziwne.

może inaczej - mnie to dziwi.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:01:35 pm »
NN

Będą się tłumaczyć. Przynajmniej jeden (mam nadzieję).
A co Ty o tym myślisz? O tym, że żaden z pięciu krytyków nie wymienia komiksu Skutnika, chociaż każdy z nich wymienia rzeczy od niego dużo słabsze.
Mechanizm tego, co się stało rozumiem. Każde z nich myślało, że ktoś inny powinien ten album wymienić. Możliwe, że każde z nich uważało, że lepiej promować kogoś mniej znanego. Jest jeszcze możliwość, że nikt nie wymienił tego albumu, bo nie dostał gratisu od Timofa. Tak, czy inaczej - przez wszystkich został pominięty album z najwyższej półki. Każdy z krytyków wymienił (między innymi) jakieś dziwne i podejrzane tytuły. Decyzje podjęte przez owych krytyków są dla mnie niezrozumiałe (a decyzje Krzysztofa R. Wojciechowskiego najzwyczajniej głupie) i dlatego chciałbym do owych wyliczeń dostać coś, co te decyzje uzasadni. Zapewnienie, że ktoś, gdzieś, kiedyś (w przyszłości) swoje uzasadnienie poda, jest dla mnie mało satysfakcjonujące, a nawet zupełnie niesatysfakcjonujące.

Offline amsterdream

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:13:49 pm »
Gyo znam i bardzo mi się podoba, ale o "NHK" nie słyszałem, możesz rozwinąć, co to takiego?

http://manga.tanuki.pl/strony/manga/357-welcome-to-the-n-h-k/tomy/1275/rec/601

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:16:56 pm »
NN

Wiem, że to strasznie wyświechtany frazes, ale... Każdy jest przyzwyczajony do swojego zdania. Każdy ma swoje kryteria, którymi się kieruje w doborze tytułów. Przyznam szczerze, że mnie również nieobecność "Rewolucji" zdziwiła, tak samo jak nieobecność "Czarnych Akt" czy "Born Again". Też według mnie na liście znalazły się komiksy po prostu gorsze, nie warte uwagi. I spytam dlaczego tak, a nie inaczej. Czym się kierowali, co było dla nich najważniejsze, na co zwracali uwagę.

Proszę Cię tylko nie pisz, że komiks nie znalazł się wśród nominowanych, bo Timof nie rozsyła gratisów, bo w ten sposób zdajesz się pisać, że ci, którzy dobierali tytuły to banda łasych na recenzenckie skąpiradeł albo i gorzej - że mają kiepskie rozeznanie w tym, co dzieje się na rynku i piszą tylko o tym, co dostaną od wydawców...

 

anything