Autor Wątek: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig  (Przeczytany 26500 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« dnia: Grudzień 03, 2013, 03:07:08 pm »
Za nami premiera pierwszego tomu komiksu Urban. Będąc po lekturze stwierdzam, że moim prywatnym zdaniem, graficznie jest to jeden z najlepszych komiksów tego roku. Człowiek, który ogromną rolę przykłada do drugiego planu co widać choćby na rysunku z Batmanem czy w samym Urbanie. Genialne! Nie wiem czy się ktoś ze mną zgodzi?

Scenariusz również jest niezwykle wciągający, choć po pierwszym tomie jest zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi. I tutaj pozostaje czekać na kolejne części. Pytanie: wie ktoś z ilu zeszytów się składa ta seria i jak będzie wydawana przez Taurusa? Ona chyba w dalszym ciągu się ukazuje czy coś pomyliłem?

Tak czy siak warto skosztować.

Na przystawkę próbka umiejętności Włocha:







Szukałem informacji o jego twórczości, ale nie jest chyba zbyt popularny w naszym kraju, bo za wiele nie udalo się odszukać. Jakby ktoś coś wiedział to podzielcie się wiedzą :smile:

Pierwszym zeszytem Urbana zyskał bardzo w moich oczach i kupuje wszystko co u nas wyjdzie spod jego ręki  :wink:

Blog rysownika  :arrow: http://robertoricci76.blogspot.com/
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline TePe

Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2013, 03:38:30 pm »
Jak na razie ukazały się tylko dwa albumy.
http://www.bedetheque.com/serie-29156-BD-Urban.html

Offline Szekak

Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2014, 12:58:24 pm »
Czy mogę prosić o opinię na temat tego komiksu? Dobre to?

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2014, 01:03:37 pm »
Czy mogę prosić o opinię na temat tego komiksu? Dobre to?

Recenzja z kzet

http://kzet.pl/2014/01/urban-reguly-gry.html

Parę słów ode mnie:

jaroslawd.blogspot.com/2013/12/recenzja-urban-1-reguy-gry.html

Według mnie warto dla samych rysunków.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline dagobert

Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2014, 02:36:20 pm »
Wczoraj przeczytałem. Uważam, że warto, ale zaznaczyć trzeba, że fabuła prowadzona jest powoli i tom pierwszy to ewidentnie zarysowanie tła dla późniejszych wydarzeń. Mamy więc okazję dobrze poznać głównego bohatera, miasto Monplaisir, czy panujące w nim "reguły gry". Rysunki są bardzo ładne, dobrze oddają emocje i klimat samego miasta. Drugi plan to bogactwo popkulturowych nawiązań. Osobiście bardzo polecam i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2014, 03:12:05 pm »
Wczoraj przeczytałem. Uważam, że warto, ale zaznaczyć trzeba, że fabuła prowadzona jest powoli i tom pierwszy to ewidentnie zarysowanie tła dla późniejszych wydarzeń.

Otóż to. Zwróciłem właśnie też na to uwagę w swoim tekście. Z pierwszego tomu niewiele wynika, jest dopiero wprowadzeniem do dalszej akcji.

Mamy więc okazję dobrze poznać głównego bohatera, miasto Monplaisir, czy panujące w nim "reguły gry".

Tutaj nie do końca się zgodzę, bo w moim przekonaniu nadal nie wiemy za dużo choćby o głównym bohaterze. Cały czas więcej jest pytań niż odpowiedzi.

Rysunki są bardzo ładne, dobrze oddają emocje i klimat samego miasta. Drugi plan to bogactwo popkulturowych nawiązań.

Rysunki są fantastyczne. Z miejsca stałem się fanem twórczości tego rysownika. Drugi plan to prawdziwy majstersztyk.

Osobiście bardzo polecam i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

To tak jak ja  :wink:

a w ramach ciekawostki Roberto Ricci opublikował na swoim profilu info o polskim wydaniu komiksu heh:)

I jeszcze plansza z trójki:



"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline dagobert

Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2014, 06:39:25 pm »
Tutaj nie do końca się zgodzę, bo w moim przekonaniu nadal nie wiemy za dużo choćby o głównym bohaterze. Cały czas więcej jest pytań niż odpowiedzi.
Można patrzeć na to dwojako. Zach, z jednej strony, jest jedną z niewiadomych w budowanej fabule. Scenarzysta nie daje odpowiedzi na zdecydowaną większość znaków pytań jakie się pojawiają w komiksie, w tym i na sekrety naszego bohatera.
Z drugiej strony, jednak to właśnie Zacha obserwujemy przez większość czasu, jego zachowanie i reakcje na obyczaje w Monplaisir, oraz "dialog" wewnętrzny. Nie pozostaje on czytelnikowi obcy, dowiadujemy się sporo o jego uczuciach i poglądach. Tak więc poznajemy go całkiem dobrze, a jednocześnie wiemy, że Zach skrywa niejeden (?) sekret i czytelnika jeszcze zaskoczy. Uważam, że jest to jeden z atutów komiksu:).
No i te ilustracje:)!

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2014, 07:26:43 pm »
Na podstawie ocen części drugiej można wywnioskować, że scenariusz rozwija się in plus. Na ile miarodajne są to oceny?? Ciężko ostatecznie stwierdzić jak się człowiek sam nie przekona. Są różne gusta. Jednak jakiś obraz się krystalizuje. Część 1 ma 4,4/5 a część 2 4,7/5.
http://www.bedetheque.com/serie-29156-BD-Urban.html
Chciałbym zwrócić uwagę, że scenarzysta Luc Brunschwig otrzymuje dość wysokie oceny. Mam nadzieję, że jakieś nasze wydawnictwo zainteresuje się tym twórcą. Wizualnie spodobał mi się Holmes:
http://www.bedetheque.com/serie-14211-BD-Holmes.html
Natomiast przeglądając plansze zaintrygował ten komiks:
http://www.bdgest.com/preview-934-BD-car-l-enfer-est-ici-508-statues-souriantes.html?_ga=1.163680383.1753852046.1389898101
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2014, 09:14:10 pm »
Jestem w połowie drugiego tomu. Pierwsze co rzuca się w oczy na ten moment to fakt, że historia z jednej strony zmierza ku zakręconej, ale jednak historii sensacyjnej, a z drugiej wciąż są wątki, które niejako nie pasują do reszty, tworząc odrębną historie. Pytanie jak będzie na końcu tego zeszytu?
Graficznie, jest nieco spokojniej niż w pierwszym zeszycie, w którym moim zdaniem była miazga, ale wciąż jest bardzo dobrze.
Monplaiser - miejsce, w którym zobaczysz obsciskujacych się Kapitana Amerykę i tajemniczą nazistkę :)
Jeśli chodzi o samo wydanie to odnoszę wrażenie, że okładka jest z innego (gorszego?) papieru.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 07, 2014, 01:55:03 pm »
Co prawda zauważyłem, że rozmawiam sam ze sobą w tym wątku, ale jeśli kogoś interesuje to Taurus poinformował, że:

trzeci tom serii Urban ma ukazać się we Francji na jesieni br. w Polsce będzie dostępny 2-3 miesiące po wydaniu oryginału.

a co do drugiego zeszytu to kończy się "wooow". Czekam na kolejną część.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline peta18

Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 07, 2014, 01:57:24 pm »
Jeśli chodzi o samo wydanie to odnoszę wrażenie, że okładka jest z innego (gorszego?) papieru.
Papier okladki jest inny, bo inna drukarnia drukowala ten komiks. Ale mi bardziej ten papier odpowiada i wcale nie uwazam ze jest gorszy, raczej powiedzialbym, ze lepszy :)
Dzis zabieram sie za lekture.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2014, 02:12:51 pm »
Papier okladki jest inny, bo inna drukarnia drukowala ten komiks. Ale mi bardziej ten papier odpowiada i wcale nie uwazam ze jest gorszy, raczej powiedzialbym, ze lepszy :smile:
Dzis zabieram sie za lekture.

Jeśli chodzi o ten gorszy to odniosłem takie wrażenie, bo okładka drugiegu numeru jakoś łatwo zwija się w rulon. Przy pierwszej części czegoś takiego nie było, a ta jest jakby mniej sztywna i bardziej podatna na tego typu "wygniecenia". Tak mi się przynajmniej wydaje.
 
Czytaj Peta, czytaj, bo warto:) czekam na opinię.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline peta18

Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 07, 2014, 02:44:23 pm »

Jeśli chodzi o ten gorszy to odniosłem takie wrażenie, bo okładka drugiegu numeru jakoś łatwo zwija się w rulon. Przy pierwszej części czegoś takiego nie było, a ta jest jakby mniej sztywna i bardziej podatna na tego typu "wygniecenia". Tak mi się przynajmniej wydaje.
To fakt jest mniej sztywna, ale bardzie powleczona, a  przez to gladsza :) Pewnei gramatura jest troche mniejsza tez. A poza tym mniejsza o to :)
Na razie przeczytalem Ekho, teraz Parker, pozniej Urban.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 17, 2014, 10:55:41 pm »
I jak Peta wrażenia?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline wilk

Odp: Urban - Roberto Ricci, Luc Brunschwig
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 18, 2014, 10:28:59 am »
Urban jest ok. Ale tylko ok. Nie jest to jakaś porywająca lektura, przynajmniej na razie. Rzekłbym - przyzwoity średniak. Drugi tom kończy się niezłym cliffhangerem. :) Jak można się było domyślić różne odrębne wątki z tomu pierwszego zmierzają do połączenia, co też częściowo ma miejsce w tomie drugim.

Graficznie drugi tom wydał mi się gorszy od poprzedniego. Jakby został narysowany w pośpiechu ale wciąż stoi na co najmniej dobrym poziomie.