trawa

Autor Wątek: Opowieść panny młodej  (Przeczytany 28232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amsterdream

Opowieść panny młodej
« dnia: Sierpień 16, 2013, 02:20:40 pm »


Kolejna interesująca manga jaka pojawiła się w tym roku nakładem Studia JG. Historia dwudziestoletniej Amiry, która zostaje wydana za młodszego o 8 lat Karluka. Komiks obyczajowy utrzymany w realistycznym stylu. Znakomite rysunki przywodzące trochę na myśl Taniguchiego (podobna dbałość o szczegóły, ale zupełnie inny chara design).

Osobny akapit muszę poświęcić wydaniu bo jest to zdecydowanie najlepiej wydana mangowa seria na polskim rynku. Format A5, świetna gramatura papieru (jeszcze lepsza niż w mangach Hanami), twarda oprawa, do tego obwoluta z punktowanym lakierem a to wszystko w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2013, 02:29:07 pm »
Czytałem nieco o jakości wydania i to jest z pewnością świetne. Powiem tylko szczerze, że zdecydowanie tytuł kojarzy mi się z shojo i obawiam się, że się nie odnajdę w konwencji. Amsterdream wyprowadź mnie proszę z błędu jeśli się mylę.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Dembol_

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2013, 02:47:51 pm »
To nie jest shoujo. Raczej mało jest o rozterkach emocjonalnych bohaterów i wzdychania do księżyca (tudzież wybranka/-i), a jeśli jest to nie jest to na tyle męczące i rozwleczone na 9027350983275 tomów jak w klasycznych shoujo. Jeśli chcemy się bawić w etykietki to jest ona kategoryzowana jako seinen. Ma bardziej zacięcie antropologiczne. Dowiadujemy się sporo o życiu plemion w regionie Azji Środkowej (okolice Jez. Aralskiego) i historia Amiry i Karluka jest jedynie wyjściową dla dalszych przygód innych bohaterów. Wg mnie dla samej kreski warto kupić. Kilka przykładów (kliknięcie powiększa) oraz filmik z jakiegoś konwentu gdzie Kaoru Mori sobie ot tak śmiga markerem po papierze i efekt jest zajebisty: http://evilmanga.tumblr.com/search/kaoru+mori

Offline amsterdream

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2013, 02:57:38 pm »
Manga jest sklasyfikowana jako seinen, ale jest to typowy unisex. Z shojo nie ma nic wspólnego. Też się z początku obawiałem, że to będzie jakiś romans, ale na szczęście tego typu wątki są tutaj w bardzo małej ilości subtelnie wkomponowane w fabułę. Jak komuś podobają się komiksy Taniguchiego to sądzę, że "Panna młoda" też przypadnie mu do gustu bo Kaoru Mori ma podobny styl narracji.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2013, 04:16:47 pm wysłana przez amsterdream »

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2013, 04:28:08 pm »
Przekonaliście mnie Panowie, choć wątpliwości cały czas mam  :wink: To porównanie do Taniguchiego sprawiło jednak, że sięgnę po ten tytuł. Dziękuje.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline nx87

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 17, 2013, 07:08:52 am »
Chciałem to nawet kupić (czytałem sporo pozytywnych opinii) ale czy Studio JG wyda mangę do końca? Z jaką częstotliwością? Ile to będzie miało tomów?

Offline peta18

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 17, 2013, 07:44:29 am »
Ile to będzie miało tomów?
wg wikipedii: dotychczas ukazalo sie 5 tomow i beda kolejne.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Death

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2013, 07:25:09 pm »
Uprzejmie donoszę, że to najlepsza manga jaką kiedykolwiek czytałem. Ponadto będzie się biła o pierwsze miejsce na mojej liście top 10 komiksów za rok 2013.

Wydana dokładnie tak samo jak pierwsze wydanie Fun home, do tego ma klimat Opowieści hrabstwa Essex i Składu głównego. Obyczajówka z wyższej półki, prześlicznie narysowana, rewelacyjnie wydana.
Miejscami Opowieść panny młodej jest podobna do Usagiego. Są tam takie fragmenty o życiu zwykłych ludzi, tak jak w Usagim czytaliśmy o parzeniu herbaty czy łowieniu wodorostów. XIX wiek w Azji środkowej, jedwabny szlak i te sprawy. Portret tamtych czasów.

Wklejam tutaj opinię użytkownika rumiko z portalu Lubimy czytać, bo idealnie oddaje czym jest ten cudowny komiks:
"Wspaniała, barwna opowieść o plemionach żyjących w Azji - o ich wzajemnych relacjach, tradycjach i codziennym życiu, a także o zmianach w ich dotychczasowym życiu wymuszonym zmieniającymi się czasami. A wszystko pod pozorem opowiedzenia historii o aranżowanym małżeństwie. Dla jasności - Amira i Karluk są osią tej książki i za nic bym tego nie zmieniła. Ich wzajemna relacja jest pełna ciepła, wzajemnego szacunku i dojrzewającego uczucia, chociaż pan młody ma zaledwie 12 lat :smile: ".

Offline Dembol_

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2013, 10:35:50 pm »
Amira i Karluk są osią tej książki i za nic bym tego nie zmieniła.
To się ktoś zdziwi przy lekturze kolejnych tomów. Właśnie przyszedł do mnie piąty tom wydania amerykańskiego. Niestety nie mam czasu się za niego zabrać.

Offline Death

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2013, 11:33:37 pm »
To się ktoś zdziwi przy lekturze kolejnych tomów.
Mam nadzieję, że mi nic nie zaspoilerowaleś, iż ktoś zginie czy coś. <zamach uje się na Dembola ręką przez internet>
Domyśliłem się pewnych zmian po okładkach kolejnych tomów. Inna sprawa, że to komentarz do pierwszego tomu, w którym osią jest właśnie to małżeństwo. Wszystko się zgadza.

Offline Death

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2014, 04:26:53 pm »
Opowieść Panny Młodej tom II oceniam na 10/10. Perfekcja. Piec chlebowy i haftowanie jedwabnych tkanin, życie w okolicach jedwabnego szlaku, kadrowanie, humor, szczegółowość rysunków, emocje. Autorka wie kiedy przyspieszyć, a kiedy wyciszyć atmosferę na kilkadziesiąt stron. Każe nam wyciągać paczkę chusteczek, kiedy ma na to ochotę. Bardzo zabawny dodatek na ostatnich stronach. No i te okładki. Cudowności.
Trzeci tom właśnie wyszedł, wkrótce się zaopatrzę. :smile:
W tym najnowszym nie będzie głównych bohaterów z poprzednich dwóch tomów, akcja przeniesie się w inne miejsce i będzie nowa Panna Młoda.
Ale patrząc na okładkę 6. tomu widać, że Amira i inni wkrótce wrócą, ufff.


Znalazłem w sieci fajny cosplay:


Więcej zdjęć TUTAJ

ramirez82

  • Gość
Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2014, 04:55:29 pm »
Po tym co pisaliście o tej mandze, skusiłem się i przeczytałem pierwszy tom. Właściwie nic nie mogę Opowieści panny młodej zarzucić, oprócz tego, że jakoś nie porwała mnie. Ale nie przekreślam tej serii, dam jej jeszcze szansę i za jakiś czas kupię i przeczytam przynajmniej drugi tom. Warto chociażby dla rysunków i obcego mi dotąd świata, który portretuje autorka.

Offline AvengerGT

Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 24, 2014, 12:42:35 pm »
Mnie z kolei Opowieści troszkę porwały bo jednak "opędzlowałem" wszystkie trzy dostępne tomy w jeden dzień. Ot, bardzo dobra obyczajówka, świetne rysunki i oczywiście rewelacyjne wydanie. Rzecz na pewno warta uwagi i z pewnością czekam na kolejne tomiki. Co ciekawe, w momencie zakupu pierwszych trzech, myślałem że to komplet a tu proszę, niespodzianka.


Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 24, 2014, 12:57:00 pm »
W Japonii manga ta cały czas wychodzi z tego co się orientuje. Na chwilę obecną jest sześć tomów.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Opowieść panny młodej
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2014, 12:49:51 pm »
Po tym co pisaliście o tej mandze, skusiłem się i przeczytałem pierwszy tom. Właściwie nic nie mogę Opowieści panny młodej zarzucić, oprócz tego, że jakoś nie porwała mnie. Ale nie przekreślam tej serii, dam jej jeszcze szansę i za jakiś czas kupię i przeczytam przynajmniej drugi tom. Warto chociażby dla rysunków i obcego mi dotąd świata, który portretuje autorka.

Mam podobnie. Pierwszy tom kupiłem (pomimo, że unikam mangi) po pozytywnych reckach, przeczytałem, i nie wiem skąd te wszystkie "zachwyty", ale automatycznie założyłem, że pewnie chodzi o odbiór całej (dostępnej u nas) serii, więc możliwe, że jak kupie i przeczytam resztę części, to powiem "faktycznie, ten komiks ma coś w sobie". Ale na razie za bardzo się z zakupem nie spieszę....
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

 

anything