Autor Wątek: Przyszłość sieci  (Przeczytany 13253 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dreadnought

Przyszłość sieci
« dnia: Czerwiec 10, 2013, 11:25:07 am »
Przeczytałem już ze 3 artykuły o podobnej konkluzji, mianowicie, że korporacje już zaczął mocno drażnić internet. Że wolny i bezpłatny dostęp do różnych aplikacji a nawet stron z tej samej platformy ich zdaniem powinien być likwidowany.
Przyszłość wg. takich dużych firm miałaby wyglądać tak, że komputery osobiste mają być wypierane przez urządzenia mobilne. Następnie kolejne popularne aplikacje mają być przypisane do konkretnych urządzeń/firm (mój własny wymyślony przykład - You Tube będzie exclusivem dla firmy Samsung, a żeby móc korzystać z fejsika trzeba by mieć urzadzenie Sony). Dzięki temu ludzie będą zmuszeni kupować jeszcze więcej (np. mieć 3 różne urządzenia do różnych aplikacji).
Wydaje sie wam taka perspektywa realna ? W ogóle jaka waszym zdaniem będzie przyszłość sieci w perspektywie średnio i długoterminowej ?
Bardzo chętnie zapoznam się z innymi hipotezami.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Radan

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2013, 01:26:03 pm »
Masz może linki do tych artykułów?

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2013, 06:08:16 am »
Nawet, jeżeli jakimś cudem serwisy zostaną zdominowane przez właścicieli określonych urządzeń, to ci właściciele raczej na tym stracą, bo ludzie zaczną się buntować, a właściciele innych urządzeń szybko potworzą własne serwisy.
Taka dominacja nie jest niczym dziwnym, bo przecież już teraz jest w świecie konsol, gdzie każda ma jakieś exclusive, a na urządzeniach mobilnych przecież też tak jest często. I na dobrą sprawę nikt z tego problemu nie robi, bo to nie jest problemem.
Problemem byłoby, jakby tak się stało z serwisami społecznościowymi. Nawet, jeżeli rozszerzy się to na urządzenia mobline/PCty, to szybko, albo nawet w trakcie takiego procesu, powstanie coś niezależnego co szybko zdobędzie popularność, albo pozwoli komunikować się między portalami społecznościowymi etc.

A te artykuły z chęcią poczytam, bo ciekawią mnie użyte tam argumenty.

Offline Dreadnought

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2013, 01:56:16 pm »
Nie czytałem ich w internecie tylko w papierowej prasie.
Jedno było na pewno w jakimś prawicowym piśmie (Uważam Rze, Do rzeczy ?) a drugie w jakimś dzienniku (nie wiem czy nie Wyborcza). Nie mówie, że tak to będzie wyglądało. Podobna była jednak ta wizja przyszłości w tych artykułach.   Tworzenie z portali/aplikacji obecnie dostępnych za darmo/dla wszystkich czegoś ekskluzywnego dla danej firmy. Dobry przykład z exclusivami na konsole.   W każdym razie wydaje mi się ta perspektywa realna skoro duże firmy mają targety zakładające wzrosty co rok.


Co do buntowania się ludzi to nie byłbym tego taki pewien. Czemu np. zostają na fejsiku mimo zagrożeń jakie niesie ten portal (również poprzez swój regulamin) ?
Zresztą zostaliby postawieni przed faktem dokonanym, "od teraz Skype jest dostępny tylko u nas ! Jest też specjalnie ulepszony dla naszych klientów. Megacorp - building a better future ".
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2013, 05:34:34 am »
Jest różnica pomiędzy zostawaniem gdzieś pomimo czegoś, a kupnem całkiem nowego urządzenia, by zostać.
I chyba konkurenci musieliby upaść na głowę, by nie zagwarantować godnej alternatywy. I na bank powstałby darmowy program, który można instalować wszędzie.
To co przedstawiasz, to bardzo sztuczny podział rynku.

Offline Dreadnought

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 15, 2013, 12:54:04 pm »
To co wydaje się wam, że za 10 lat internet bedzie taki jak obecnie ?
Ja widze duże zmiany na gorsze. Mianowicie wiele serwisów stara się wsprowadzac jakieś ukryte opłaty (konta premium, abonamenty, dostęp do archiwum itd.). W sieci jest większy śmietnik, jest pełno fejków. Nie było tak w 2003 roku. Obawiam sie, że zajda jeszcze kolejne zmiany na gorsze.


http://www.mercurynews.com/larry-magid/ci_23150503/magid-worried-about-future-world-wide-web
tu na przykład jest o problemie łączenie się przez aplikacje na urządzenia mobilne
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2013, 12:58:29 pm wysłana przez Dreadnought »
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline adro

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 15, 2013, 03:53:57 pm »
Dyskusja o przyszlosci sieci nabiera nowego sensu, gdy poczyta sie doniesienia z USA. Jezeli siec ma byc narzedziem totalnej inwigilacji ludzi, to raczej bedziemy szli w kierunku podziemia internetowego i wtedy hasla, konta itd beda czyms zupelnie naturalnym. Wtedy uksztaltuja sie dwie rownolegle rzeczywsitosci wirtualne(oficjalna i ta "nielegalna"). Ciekawie zaczyna to wszystko wygladac. Przy okazji jak tak czytam niektore wypowiedzi szefow roznych agencji w USA, to coraz bardziej jestem przekonany, ze 11 wrzesnia to byla wewnetrzna robota USA. Teraz wszystko usprawiedliwia sie potencjalnymi atakami terrorystycznymi.
pzdr 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Dreadnought

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 16, 2013, 12:18:16 pm »
Przy okazji jak tak czytam niektore wypowiedzi szefow roznych agencji w USA, to coraz bardziej jestem przekonany, ze 11 wrzesnia to byla wewnetrzna robota USA. Teraz wszystko usprawiedliwia sie potencjalnymi atakami terrorystycznymi.
pzdr


Ja myślę, że amerykanie sami z siebie nie dokonali ataku na wieże (nie byli inicjatorami) - ale był im on na ręke. Być może (co byłoby straszne) nawet umyślnie służby specjalne nie zapobiegły atakom.
Podobna sytuacja była z wybuchami w apartamentowcach w Rosji w 1999 roku, które były przyczyną II wojny czeczeńskiej.


Co do sieci to nie wiem czy inwigilacja zwiększyła się po 9/11. Ja bym powiedział, że narastanie problemu śledzenia w sieci to jest kwestia ostatnich 6-7 lat.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline adro

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 16, 2013, 05:31:40 pm »
No tak, ale jesli agencje wiedzialy o planowanym zamachu i nie zrobily nic, zeby powstrzymac terrorystow, to sa wspolwinne tej tragedii. Moim zdaniem inwigilacja sieci nasilila sie wlasnie po 9/11. Poza tym mam wrazenie, ze takie portale jak chociazby fb powstaly miedzy innymi z inicjatywy agencji wywiadowczych i sluza do zbierania informacji o ludziach. Nie chce tu wyjsc na jakiegos paranoika, ale jak sie czyta doniesienia z USA, to ciezko nie byc podejrzliwym....
Moim zdaniem dni starego internetu sa policzone. Co bedzie dalej, nie wiem, ale przyszlosc zapowiada sie bardzo ciekawie. Moze powstana mikroswiaty w sieci, a wejscie do kazdego z nich bedzie zabezpieczone skomplikowanym haslem. Wtedy to bedzie jazda, bo pewnie beda tez powstawaly przestrzenie z nielegalnymi tresciami.
pzdr 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Ryceros

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 23, 2013, 02:48:43 pm »
Cytat: adro
Poza tym mam wrazenie, ze takie portale jak chociazby fb powstaly miedzy   innymi z inicjatywy agencji wywiadowczych i sluza do zbierania   informacji o ludziach. Nie chce tu wyjsc na jakiegos paranoika, ale jak   sie czyta doniesienia z USA, to ciezko nie byc podejrzliwym....
Moim zdaniem przesadzasz.
Portale społecznościowe powstają i powstawać będą, grono, nk, w kontakcie, fb. Trudno tu doszukiwać się jakiejś wewnętrznej inicjatywy rządowej.
Zwykle początki są słabe i czysto akademickie, a rozrastanie sie siatki kontaktów to pomaganie szczęściu.

Kiedy portal sie rozrośnie i posiada miliony kont użytkowników z całego świata i setki tysięcy informacji o ludziach, służby wywiadowcze i śledcze kładą na tym łapę - proste, ale to zupełnie inna sprawa.
Myślisz, że polska policja, abw, czy inny cbś swego czasu nie korzystała z grona i nk?
Na pewno korzystali, ale te portale nie powstały z inicjatywy agencji wywiadowczych w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2013, 02:52:03 pm wysłana przez Ryceros »

Offline adro

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2013, 11:32:32 pm »
Moze przesadzam, moze nie
Mnie najbardziej przeraza jedna rzecz, ze ludzie sami z wlasniej woli dostarczaja wladzom wiadomosci o sobie. O takim systemie kontroli nie marzyl chyba nawet sam stalin. Wystarczy, ze ludzi postraszy sie jakims zamachem i juz obywatele jak owce zgadzaja sie na wszelkie kontrole(vide sprawa snowdena). To jest przerazajace i moim zdaniem w taki wlasnie sposob rodzi sie, jak to ktos ladnie okreslil "demokratura". Najlepiej rzadzi sie zastraszonym spoleczenstwem, twierdzenie straszne, ale niestety w 100% prawdziwe.
Ryceros mnie sie wydaje, ze sluzby krecily sie wokol portali spolecznosciowych, jeszcze zanim nabraly one wiatru w zagle.
pzdr   
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2013, 11:36:09 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Ryceros

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2013, 01:43:47 am »
Cytuj
Mnie najbardziej przeraza jedna rzecz, ze ludzie sami z wlasniej woli dostarczaja wladzom wiadomosci o sobie.
O jakicj dokładnie wiadomościach mówisz?
I nie tylko władzy, ale wszystkim użytkownikom.

Cytuj
Mnie najbardziej przeraza jedna rzecz, ze ludzie sami z wlasniej woli dostarczaja wladzom wiadomosci o sobie. O takim systemie kontroli nie marzyl chyba nawet sam stalin.
Nie chcę łapać Cię za słowa, ale między wiedzą o obywatelu, a kontrolą nad nim jest jednak spora różnica.


Cytuj
Ryceros mnie sie wydaje, ze sluzby krecily sie wokol portali spolecznosciowych, jeszcze zanim nabraly one wiatru w zagle.
Myślę, że zaczęły się interesować dokładnie w tym momencie, kiedy zaczęły nabierać wiatru w żagle.
Raczkujący portal społecznościowy to gówno, a nie zbiór danych.

Offline adro

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 04, 2013, 08:08:31 pm »
Ludzie zamieszczaja na portalach spolecznosciowych wszystkie wazne informacje o sobie i swoich rodzinach. wg mnie to jest doskonale zrodlo informacji. Im wiecej informacji ma o tobie wladza, tym bardziej jest w stanie cie kontrolowac. Kontrola obywatela i wiedza o nim sa mocno ze soba sprzezone.
Portal, ktory raczkuje jest POTENCJALNYM zrodlem informacji i IMO to juz agencjom jak najbardziej wystarcza.
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Ryceros

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 21, 2013, 05:57:50 am »
Cały czas nie wiem o jakie informacje Ci chodzi, które mogłyby umożliwić władzy kontrolę nad wszystkimi obywatelami.

Offline Hamtaro666

Odp: Przyszłość sieci
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2013, 02:19:48 pm »
To przecież jasne - jak napiszesz, że kupiłeś sobie różowe trampki firmy adidas to władza już wie, że kupiłeś sobie różowe trampki firmy adidas. Taki fakt znakomicie ułatwia kontrolę.

 

anything