Autor Wątek: Promieniowanie a podróż kosmiczna  (Przeczytany 5483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Promieniowanie a podróż kosmiczna
« dnia: Czerwiec 02, 2013, 08:27:38 pm »
Sporo się ostatnio mówi o wyzwaniach dłuższej podróży kosmicznej, zwłaszcza w kontekście dwóch projektów - wizyty na orbicie Marsa (Dennis Tito) i podróży w jedną stronę (Mars One). Wyzwań jest sporo, ale mnie zawsze najbardziej ciekawiło jedno - promieniowanie kosmiczne.
http://www.space.com/21353-space-radiation-mars-mission-threat.html



Sposoby obrony:


Pole magnetyczne (w zasadzie tylko przeciw promieniowaniu korpuskularnemu i to takiemu, które składa się z cząstek niepozbawionych ładunku):
http://physicsworld.com/cws/article/news/2008/nov/06/magnetic-shield-could-protect-spacecraft


Woda:
http://www.popsci.com/technology/article/2012-09/future-spacecraft-could-protect-crews-walls-made-water


Jakieś inne ciekawe propozycje?
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Promieniowanie a podróż kosmiczna
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2013, 12:36:28 pm »
Wprzypadku Mars One, to szkoda kasy - oni i tak nie wracają. (O ile dolecą. I nie zdechną z głodu.)

Ale jeśli ktoś ma wrócić to faktycznie fajnie jak miałby jakąś osłonę. Jednak według mnie to nie problem "na teraz" - w kwestii lotów w kosmos jesteśmy raczej w czasach Magellana niż transoceanicznych wycieczkowców. Znaczy - jeśli białaczka/rak/ładew jest ceną za wbicie flagi na Marsie i powrót - to ja bym się pisał.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Promieniowanie a podróż kosmiczna
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2013, 02:36:07 pm »
Przytoczę tu ciekawostkę, że pierwsi kosmonauci kiedyś obserwowali dziwne białe jasne rozbłyski, widziane kątem oka. Po odrzuceniu hipotez o UFO okazało się, że były to wysokoenergetyczne cząstki uderzające w ich siatkówkę.

Na promieniowanie Słońca wystarczy jakakolwiek osłona z metalu albo nawet tworzywa. Możemy nawet użyć czegoś w rodzaju kremu do opalania, czyli tlenku tytanu wtopionego w plastik.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Promieniowanie a podróż kosmiczna
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2013, 10:32:46 pm »
Wydaje mi się, że to za mało jeśli chodzi o ochronę. Wstępne szacunki (info z gw 2013-06-04) wskazują na to, że podczas podróży na Marsa i z powrotem można dostać około 660 milisiwertów. Choroba popromienna zaczyna się od 1000 msv, chociaż to nie taka prosta sprawa, bo to dawka dla krótkiego okresu czasu, a nie dwóch lat, a poza tym różne osoby różnie reagują na napromieniowanie.


Mimo wszystko fajnie by było mieć jakieś skuteczne zabezpieczenie na wypadek np. burzy słonecznej, która może trochę podnieść tą średnią dawkę promieniowania. ; p W ISS ludzie chowają się do modułu o najgrubszych ścianach, no ale wiadomo - nie można tam siedzieć w nieskończoność.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Promieniowanie a podróż kosmiczna
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2013, 10:51:22 am »
Cytuj
Wydaje mi się, że to za mało jeśli chodzi o ochronę. Wstępne szacunki (info z gw 2013-06-04) wskazują na to, że podczas podróży na Marsa i z powrotem można dostać około 660 milisiwertów.
Ale w jakich warunkach? Bez żadnej osłony?
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline zaciekawiony

Odp: Promieniowanie a podróż kosmiczna
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2013, 11:45:34 am »
Myślę że stworzenie pośrodku statku modułu osłoniętego wodą, w którym astronauci by spali i chowali się w sytuacji wykrycia większego promieniowania, byłoby najlepszym wyjściem - trochę się napromieniują i tak, ale mniej.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/