trawa

Autor Wątek: Lux in tenebris  (Przeczytany 40185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dreadnought

Lux in tenebris
« dnia: Maj 27, 2013, 04:12:19 pm »
Szukam wątku tego komiksu a tu chyba nie ma!
Czasy Kazimierza Odnowiciela, 28zł z darmową wysyłką za 60 czarno białych stron w HC. Rysownik z Magii i Miecza. Dla mnie wstępnie ok.
Jest już prawie 2 tygodnie na rynku także zapewne już macie. Ktoś napisze pare zdań o wrażeniach ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2014, 10:16:37 pm wysłana przez graves »
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Nawimar

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2013, 10:04:15 pm »
Jak dla mnie rzecz w każdym calu godna uwagi. W bardzo przystępnej cenie otrzymujemy spójną fabularnie, osadzoną w ciekawym momencie dziejowym opowieść, a przy tym zilustrowaną profesjonalną kreską. Jakość edytorska również prezentuje się bardzo dobrze wzbudzając skojarzenia z pierwszą edycją "Mistrzów Komiksu" (tą w której opublikowano m.in. "Gwiazdę pustyni" i "Krwawe gody"). Wzorcowy komiks środka. W przyszłym tygodniu postaram się napisać o tym tytule nieco obszerniej.

Offline Nawimar

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2013, 08:24:43 pm »
Wygląda na to, że Jakub Syty mnie uprzedził. I dobrze :)
 
 http://paradoks.net.pl/read/21326

Offline Marius Magnus

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2013, 02:26:29 am »
http://opolczykpl.wordpress.com/2013/06/05/antypoganska-propaganda-zydo-katolikow-osiaga-poziom-histerii/ - ciekawostki z kraju i ze świata.

Dla zachęty fragment entuzjastycznej recenzji: "Autorzy komiksu – Sławomir Zajączkowski i Hubert Czajkowski – to albo   płatni wyrobnicy jahwistów, gotowi za judaszowskie srebrniki pisać   antysłowiańskie  brednie pod dyktando żydłackiego kleru, albo kompletnie   odmóżdżeni idioci/ignoranci, którym powinno się sądownie zakazać   zabierania głosu w sprawach historii.."
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2013, 02:34:43 am wysłana przez Marius Magnus »
Słabi i nieudani niech sczezną; pierwsza zasada naszej miłości dla ludzi. I pomóc należy im jeszcze do tego.

Coś mi pękło, robię ogląd/ A to pękł mi światopogląd

Offline horror

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2013, 04:23:43 am »
http://opolczykpl.wordpress.com/2013/06/05/antypoganska-propaganda-zydo-katolikow-osiaga-poziom-histerii/ - ciekawostki z kraju i ze świata.

Dla zachęty fragment entuzjastycznej recenzji: "Autorzy komiksu – Sławomir Zajączkowski i Hubert Czajkowski – to albo   płatni wyrobnicy jahwistów, gotowi za judaszowskie srebrniki pisać   antysłowiańskie  brednie pod dyktando żydłackiego kleru, albo kompletnie   odmóżdżeni idioci/ignoranci, którym powinno się sądownie zakazać   zabierania głosu w sprawach historii.."

nie zdierżyłem do końca tej recenzji. toż to jakiś bełkot, oblany fanatycznym sosem. to chyba zresztą nie jest recenzja ale przyczynek do wylania kilku kubłów pomyj.

zatem w czerwcu Romowe obowiązkowo kupię.

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2013, 11:26:13 am »
nie spodziewałem się, że ktoś może prowadzić wojnę o ten komiks...

http://prawy.pl/73-kultura/3202-romowe-swietny-katolicki-tozsamosciowy-komiks   -- ten tekst też pokazuje, jak w recenzji można podejść do   interpretacji treści komiksu, eksponując wątek nawrócenia: "Romowe to   doskonały narodowo-katolicki komiks, w którym dzieje Polski splatają się   z historią indywidualnego nawrócenia."

Offline Nawimar

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2013, 10:07:52 pm »
Wybaczcie niestosowaną zapewne reakcje, ale omal nie posikałem się ze śmiechu czytając tekst Opolczyka (czy jak mu tam). Tego sortu zestaw bredni wymagał nie mało "artyzmu" ("namolny propagandysta", "renegat Słowiańszczyzny" - po prostu boskie!). Ogólna "koncepcja historiozoficzna" zwala z nóg. Ale to tak ad vocem.

Swoją drogą mi również podpasowała zawarta w tym komiksie wizja chrześcijaństwa jako nośnika kulturotwórczego - tytułowego "Światła pośród Ciemności". Zwykle we współczesnym polskim komiksie pastwiono się nad tą religią. A tu nagle taki afront wobec tzw. postępowców.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2013, 10:41:37 pm wysłana przez Nawimar »

Offline Death

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2013, 10:22:26 pm »

Offline Dreadnought

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2013, 09:30:15 am »
Album wydany porządnie, grube kartki, solidna okładka.


Większość plansz jest dobrze narysowanych i utrzymanych w mrocznym, budującym napięcie klimacie.
Jedna z głównych postaci, plemienna wojowniczka trąci zbytnio fantasy, za łatwo ulega ona też nawróceniu na chrześcijaństwo. Scenariusz jest jednak zgrabny i dobrze się to czyta.   Planują 2gi tom i fajnie żeby się ukazał. 


Dobry stosunek jakości do ceny produktu.  Polecam kupić !



Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Modry

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 09, 2013, 02:33:06 pm »
Dziś udało mi się przeczytać :smile: Całkiem to fajne, chociaż osobiście raziła mnie  trochę rwana narracja, czasami miałem wrażenie że skleiło mi się parę stron w  komiksie. Ale ogólnie fabuła ciekawa i z pomysłem. Co do rysunków to posiadają pewien  nieokreślony magnetyzm który do nich przyciąga i zachęca do ponownego  przejrzenia. Fajnie oddają klimat opowieści i "brzydotę" czasów (coś  czego np w adaptacji Gry o tron brakuje). Raziły mnie "wielkie" oczy takie  skojarzenie z mangą się nasuwało :sad:
Jedna z głównych postaci, plemienna wojowniczka trąci zbytnio fantasy, za łatwo ulega ona też nawróceniu na chrześcijaństwo.
Spoiler: pokaż
Jakby  mnie chcieli złożyć w ofierze też bym się szybko nawrócił
:wink:

    Ogólnie mimo pewnych wad miło spędziłem czas nad komiksem i  czekam na ciąg dalszy.
 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2013, 03:15:20 pm wysłana przez Modry »

Offline Nawimar

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 23, 2013, 03:47:47 am »
Mój kamyk do ogródka pod tytułem "Romowe":
 
 http://histmag.org/Lux-in-tenebris-Romowe-komiks-8062#comments

N.N.

  • Gość
Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 23, 2013, 12:42:10 pm »
Mój kamyk do ogródka pod tytułem "Romowe":
 
 http://histmag.org/Lux-in-tenebris-Romowe-komiks-8062#comments

Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że zwrot frazeologiczny "wrzucać kamyki do ogródka" oznacza czepianie się czegoś lub kogoś, działanie na szkodę itp. Dlatego też został on w tym miejscu użyty jak najbardizej niepoprawnie.
Zwracam na to uwagę, ponieważ mam takie ideologiczne skrzywienie, które każe mi przywiązywać wagę do poprawnego użuwania naszej mowy ojczystej.
Z tej samej przyczyny chciałbym zwrócić uwagę, że autor podlinkowanej recenzji ewidentnie nie rozumie pojęcia fabuła, stąd  pojawiają sie tam zwroty "akcja fabuły" czy "fabuła prowadzona z werwą". Fabuły się nie prowadzi: fabułą nazywamy bowiem całość zdarzeń zrelacjonowanych w danym utworze - oglądanych jednak w układzie chronologicznym (w utworze mogą być przedstawione w innym porządku, np. przy pomocy retrospekcji i wspomnień), akcją zaś nazywamy zdarzenia przedstawione utworze (z wyłączeniem retrospekcji i wspomnień). Poprawne byłoby stwierdzenie "akcja prowadzona z werwą". Stwierdzenie "akcja fabuły" to bład typu "masło maślane".
Żeby się nie czepiać za bardzo, zwrócę uwagę na jeszcze tylko dwie rzeczy:
1) w pewnym miejscu mowa o wydobywaniu pogan na wyższy pułap społecznego rozwoju.
"wydobywać" oznacza tyle co wyciągać coś na wierzch. To coś jest w dole lub w głębi i zostaje wydobyte na powierzchnię.
Na wyższy poziom można coś podnieść.
Pułap z kolei oznacza najwyższy poziom lub górną granicę. Nie może być wyższego lub niższego pułapu, bo on sam w sobie jest najwyższy.
2) Zdanie "Autor świetnie radzi sobie z nokturnami".
Zdanie to budzi pewną konfuzję, ponieważ autor recenzji przywołuje tu mniej znane znaczenie słowa "nokturn", w malarstwie oznaczające scenę nocną. Konfuzję budzi też fakt, iż w malarstwie słowo to odnosi się do pejzaży, czyli scen krajobrazowych. W tym komiksie nie mamy do czynienia ani z malarstwem (chodzi o technikę wykonania obrazów), ani z pejzażami, co sprawia, że "nokturn" pasuje tu jak pięść do nosa.
Podsumowując: autor kiepsko sobie radzi z regułami języka polskiego i używa słów, których nie rozumie, przy pomocy różnych wyszukanych określeń (oraz zwrotów rzadziej używanych) podkreślać własną erudycję. W związku z błedami, jakie robi, erudycję tę należy uznać za wątpliwą.

Offline Nawimar

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 23, 2013, 12:48:00 pm »
Dziękuję za trud zapoznania się z linkowanym tekstem oraz szereg, jak niemal zawsze konstruktywnych uwag, które rzecz jasna wezmę sobie do serca.
 
                                                                 Pozdrawiam

N.N.

  • Gość
Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 23, 2013, 12:58:02 pm »
Dziękuję za trud zapoznania się z linkowanym tekstem oraz szereg, jak niemal zawsze konstruktywnych uwag, które rzecz jasna wezmę sobie do serca.
 
                                                                 Pozdrawiam
Zawsze do usług.

Offline horror

Odp: Lux in tenebris
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2013, 03:40:56 pm »
a czy ktoś może był na spotkaniu z autorami, które odbyło się w piątek i mógłby napisać kilka słów o tym spotkaniu?

 

anything