trawa

Autor Wątek: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem  (Przeczytany 48837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sgor

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 09, 2015, 07:26:39 am »
Ciekawostka:

http://www.polsatnews.pl/wideo-program/prawy-do-lewego-lewy-do-prawego-wschodnia-flanka_6335655/

Program sprzed aukcji w desie. Goście to Gawronkiewicz i pani z domu aukcyjnego DESA.
O komiksach jest w drugiej części programu.

Offline Funny

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #121 dnia: Kwiecień 22, 2016, 07:35:40 pm »
Właśnie zakończyła się kolejna aukcja oryginalnych plansz w Desie:


http://www.desa.pl/pl/auctions/322/aukcja-komiksu-i-ilustracji-21-kwietnia-2016-godz-19?limit=100&sort=catalog_number#objects


Ogólny obrót to 252 tys zł.


Mocno wywindowane ceny na Papcia, i mocno w górę Kloss, reszta cen unormowana - nie wybiegała ponad ramy poprzednich aukcji.
W linku wyniki.




Offline sgor

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #122 dnia: Październik 15, 2016, 10:03:02 pm »

Offline Funny

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #123 dnia: Październik 15, 2016, 11:07:41 pm »
Jak zwykle będzie pompowanie cen  :biggrin:
Ale ta okładka próbna do Żbika to jakaś masakra  :biggrin:

Offline sgor

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #124 dnia: Październik 16, 2016, 10:11:39 am »
Ale ta okładka próbna do Żbika to jakaś masakra  :biggrin:


W sensie wyceny, czy wartości artystycznych?


A co do samej aukcji - jest tam kilka naprawdę ciekawych pozycji:
ilustracje Skarzyńskiego; okładka Truścińskiego do płyty Dezertera; plansza do Powstania Gawronkiewicza; akwarela, blaudruk tegoż do Romantyzmu; komplet szkiców Sieńczyka.


Uprzedzam - piszę o ciekawych (oczywiście IMHO) pracach - nie uwzględniam ich wycen, bo np. okładkę Truścińskiego brałbym w ciemno :) gdyby nie ta cena startowa (mój ulubiony z lat młodości zespół + Trust, którego bardzo cenię).


A co do cen i ich "pompowania" - po aukcji zobaczymy czy będą takie absurdy jak plansza Tytusa za ponad 80 tys.

Offline Funny

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #125 dnia: Październik 16, 2016, 01:07:40 pm »
Wartości artystyczne - to tragedia.


Zwłaszcza w takiej kwocie.


Uwielbiam oryginalne plansze i z chęcią zrobiłbym zakupy, ale wywindowane ceny odstraszają mnie od wydawania pieniędzy na aukcjach Desy.

Offline sgor

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #126 dnia: Październik 16, 2016, 01:33:58 pm »
Wartości artystyczne - to tragedia.

Zwłaszcza w takiej kwocie.
No to mam tak samo - początkowo myślałem, ze chodzi o kwotę i z ciekawości zajrzałem ponownie do katalogu, żeby zobaczyć to "dzieło".
Uwielbiam oryginalne plansze i z chęcią zrobiłbym zakupy, ale wywindowane ceny odstraszają mnie od wydawania pieniędzy na aukcjach Desy.


A to zależy... Tzn. w większości osiąganych cen prac rysowników typu: Christa, Papcio Chmiel (czyli komiksy mojej młodości) są wg mnie sporo zawyżone. Żeby być dobrze zrozumiałym - kiedyś uwielbiałem te komiksy, teraz nadal doceniam, ale ceny jakie osiągają oryginalne plansze są czasami trochę z kosmosu. Stosunek wartości artystycznej do wartości pieniężnej jest dla mnie nie do przyjęcia (co nie znaczy, że może z punktu widzenia inwestorów okaże się za 5-10 lat, że aktualne ceny są jednak atrakcyjne).


Natomiast zupełnie inaczej patrzę na prace m.in. tych artystów, których wymieniłem wcześniej. Trzy prace Sieńczyka za cenę wywoławcza 1200, praca z Powstania Gawronkiewicza (w wątku artysty pisałem jakiś czas temu, że Muzeum Historii Żydów zakupiło 2 plansze z tego komiksu, wiem też, że zainteresowane ich wystawianiem na swoich wystawach są zagraniczne muzea) za 2400 to nie są złe kwoty.


Jasne kilka lat temu w większości można było za grosze kupować  prace od artystów, ale zainteresowanie przez rynek galeryjny siłą rzeczy wywindowało (wywinduje) ceny prac części rysowników. Jako gorący zwolennik uznania komiksu za sztukę cieszę się z tego, bo bez wystaw w muzeach, galeriach, kuratorów zainteresowanych komiksem, czy nawet aukcji w profesjonalnych domach aukcyjnych nic się w tym temacie nie ruszy.

Offline Funny

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #127 dnia: Październik 17, 2016, 08:06:49 am »
Właśnie mialem poruszyć kwestię sprzedaży fanartów Kajka i Kokosza oraz sprzedaży obok nich oryginalnych prac Janusza Christy, że nie jest to dobry pomysł.
Ale ekipa z bloga na plasterki ładnie to ujęła:


http://na-plasterki.blogspot.com/2016/10/adidasy-i-abibasy.html


Od siebie dodam tylko, że taką formę sprzedaży uważam za próbę naciągnięcia klientów - laików.

Offline Kokosz

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #128 dnia: Październik 17, 2016, 08:12:38 am »
Właśnie mialem poruszyć kwestię sprzedaży fanartów Kajka i Kokosza oraz sprzedaży obok nich oryginalnych prac Janusza Christy

Nie mówiąc już o tym, że sprzedaż fanartów narusza prawa autorskie twórcy.

Ciekawe, czy to Maciej Mazur wstawił ta pracę na aukcję, czy ktoś, kto od niego ją kupił...

Offline Death

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #129 dnia: Październik 20, 2016, 08:32:57 am »
Jeszcze kilka lat temu na Allegro chodziły takie cuda za grosze, że masakra. Te ceny w Desie, to już mocno wywindowane (ale jak wiadomo przedmiot jest wart tyle ile za niego daje kupiec). Sam Baranowski sprzedawał na swojej stronie oryginalne okładki i znakomite plansze za dużo mniejsze pieniądze. Ale to już nie wróci. :)

Offline starcek

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #130 dnia: Październik 20, 2016, 08:40:43 am »
Parę lat temu to dostałem telefon do Christy od jednego kolekcjonera, i kurde nie zadzwoniłem, a on też od czasu do czasu był skłonny sam coś sprzedać...
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline Death

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #131 dnia: Październik 27, 2016, 01:41:35 am »
Nasz kolega Jarosław odkrył fajną ciekawostkę. Katalog wystawy komiksu z Desy w Emipku.
https://www.facebook.com/378377588915678/photos/a.395937917159645.95326.378377588915678/1167090533377709/?type=3&theater


Offline sgor

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #132 dnia: Listopad 03, 2016, 07:36:17 pm »
No i po aukcji DESY, nie było żadnych sensacji typu okładka Tytusa za 75 tys. jak na ostatniej aukcji.
Najwyższa cena okładka "Szranki i konkury" za 15 tys. (+opłaty aukcyjne), okładka Baranowskiego poszła za 9 tys., w cenie były Tytusy (4800- 9500), Żbiki (2800-4000).

Offline starcek

- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline sgor

Odp: OA - Oryginalne Grafiki Związane z Komiksem
« Odpowiedź #134 dnia: Kwiecień 09, 2018, 08:45:34 am »
Żeby nie łamać regulaminu, kontynuuje wątek zaczęty tutaj:

http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,39909.msg1445709.html#msg1445709

Jesteśmy trochę niewolnikami liczb. Widzimy 3000 USD oraz 14 400 USD i kiwamy głowami, ale zastanawia mnie realna siła nabywcza dolara teraz i 15 lat temu. Niekoniecznie musi to wyglądać tak różowo. Tak sobie gdybam... tak czy tak warto kupować rzeczy piękne...

Oczywiście zgadzam się, że kolekcjonując  (w tym przypadku oryginały związane ze sztuką komiksu) w pierwszej kolejności trzeba się kierować co się nam podoba. Ja np. śledzę dostępność plansz/okładek kilku wybranych artystów i mam nadzieję, że uda mi się skompletować ich prace. Żyjemy w takim okresie, ze w sumie tylko Hergé jest poza zasięgiem zwykłego zjadacza chleba. A co do wzrostu cen - może mojej dzieci coś z tego będą miały :wink:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2018, 09:04:47 am wysłana przez sgor »

 

anything