Autor Wątek: Komiks Roku 2012  (Przeczytany 45496 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 10, 2013, 02:17:55 pm »
Co do zagranicznych komiksów, Habibi czy Epileptic przeczytałem jeszcze przed 2012 - było świetne, gorączka opadła i nie wiem jak miałbym usprawiedliwic umieszczenie ich na liście przebojów tamtego roku.

Miałem podobne wątpliwości w przypadku Zabójczego Żartu. Mam go w oryginale od wielu lat i się zastanawiałem, czy go umieszczać, skoro tego wydania nie kupiłem. Podjąłem jednak decyzję o umieszczeniu, bo jest najlepszy ze znanych mi i wydanych w ubiegłym roku pozycji (pewnie gdybym przeczytał habibi, epileptic lub zagubione dziewcząta któreś z nich by się pojawily u mnie). Ale rozumiem, że można glosować i tak i tak. I nie widzę problemu z "polskim" glosowaniem. Każdy ma prawo do swoje opinii a gustów nie powinno się piętnować (co najwyżej głupotę, ale to tej sprawy nie dotyczy) Zresztą, nawet gdyby takie glosowanie mnie bolalo: statystycznie pojedynczy głos odrębny i tak ma nikłe znaczenie.

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 10, 2013, 04:35:53 pm »

Jeszcze wyjaśnię parę rzeczy:

to samo stwierdzenie ma się do tych którzy głosują wyłącznie na zagraniczne komiksy? Jest też kilku takich. Komiksy zagraniczne też należy traktować ze specjalną troską? Wszak to też może ktoś odebrać jako "doceńcie ich".


Jestem skłonny bardziej zaufać liście kogoś, kto zagłosował na 10 zagranicznych, niż 10 polskich. Już tłumaczę dlaczego.
Polskie komiksy to albumy tylko z jednego kraju, wydane najczęściej po raz pierwszy w 2012 roku.
Zagraniczne komiksy, które wydano u nas w ubiegłym roku, to komiksy z całego świata, które bardzo często są najlepszymi rzeczami, jakie wydawcy znaleźli do wydania na caaałym świecie i to wydane nie tylko w jednym roku, a kiedykolwiek. Oczywistą sprawą jest, że łatwiej znaleźć coś dobrego w komiksach z całego świata, wyselekcjonowanych przez wydawców i wydanych najlepszych z najlepszych, niż w komiksach z jednego kraju, wydanych w jednym roku.


Wiecie: jeden kraj i jeden rok versus selekcja z całego świata i kiedykolwiek


Cieszę się, że mimo, iż wydano tyle znakomitych wyselekcjonowanych zagranicznych rzeczy, na mojej liście jak najbardziej zasłużenie znalazły się 2 polskie albumy. Przecież to super wynik! 20% zajęły komiksy z jednego kraju, wydane w jednym roku, a przecież za konkurencję miały albumy wyselekcjonowane, wydane kiedykolwiek, o zasięgu światowym. Z tego co pamiętam, to kiedyś w pierwszej trójce (!!!) miałem na forum gildii aż dwa polskie (Łaumę i Opowieść rybaka 2). I oba znalazły się tam zasłużenie. Nawet przez chwilę myślałem, żeby polski wrzucić na listę, czy też wrzucić na górę listy, bo był polski. Oba bardzo mi się podobały i najzwyczajniej w świecie były lepsze od pozycji za nimi.


Uważam, że dużo bardziej prawdopodobne jest to, że ktoś czyta komiksy polskie i zagraniczne, ale akurat nic polskiego nie zmieściło się w jego top 10, niż to, że ktoś czyta te i te, ale wyszło mu, że 10 polskich jest lepszych od zagranicznych.


Praktycznie są tylko dwie opcje: czyta tylko (lub głównie) polskie komiksy, lub najzwyczajniej w świecie wrzucił listę polskich, ignorując zagraniczne. Oczywiście ma do tego prawo. A Belzebiusz miał prawo być zaskoczony. Przypadek, w którym ktoś czyta sporo komiksów polskich i tych wyselekcjonowanych przez wydawców z całego świata i całkiem obiektywnie wrzuca na forum top 10 tylko polskich, musiałby być jakimś bardzo szczególnym przypadkiem.


A z tym IP, to nie chodziło mi o listę, tylko ogólnie o zasady forum. To był taki przypadek, że można by sprawdzić, czy ktoś nie ma dwóch kont. I tyle. Kiedyś też mieliśmy cały akademik na forum, pamiętacie? :smile:


A tak w ogóle to sobie głosujcie jak chcecie. Ja tu tylko trochę chciałem obronić jak najbardziej zasadne pytanie Bezlebiusza.

mxztplx

  • Gość
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 10, 2013, 04:50:24 pm »
Czytając post powyżej, przyszło mi do głowy, że rzeczywiście ma sens jeszcze jedno podsumowanie- tylko dla komiksów polskich. Są to rzeczy wydane w danym roku, podczas gdy zagraniczne to często zbiórka z wielu lat. W wielu krajach są podsumowania komiksów/książek tylko z danego kraju i chyba nie ma problemu. Wręcz jest to ciekawe.

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 10, 2013, 05:08:15 pm »
Nawet przez chwilę myślałem, żeby polski wrzucić na listę, czy też wrzucić na górę listy, bo był polski. Oba bardzo mi się podobały i najzwyczajniej w świecie były lepsze od pozycji za nimi.

Kurcze, tam ma być nawet przez chwilę NIE myślałem:D

Offline turucorp

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 10, 2013, 05:15:52 pm »
Czytając post powyżej, przyszło mi do głowy, że rzeczywiście ma sens jeszcze jedno podsumowanie- tylko dla komiksów polskich. Są to rzeczy wydane w danym roku, podczas gdy zagraniczne to często zbiórka z wielu lat. W wielu krajach są podsumowania komiksów/książek tylko z danego kraju i chyba nie ma problemu. Wręcz jest to ciekawe.

Ale to troche pozbawi nas informacji jak komiks krajowy wypada w zestawieniu z wydanymi u nas przedrukami zagranicznymi.
I co najwazniejsze, nie da sie OBIEKTYWNIE dokonac takiego wyboru, mozna to zrobic jedynie SUBIEKTYWNIE.
Inaczej ocenia sie antologie, inaczej pojedynczy epizod z dlugiego cyklu, inaczej reedycje klasyki, a jeszcze inaczej wspolczesny eksperyment komiksowy.
Glosujac tutaj dokonuje sie czysto SUBIEKTYWNEGO wyboru, ograniczajac sie tylko do komiksow wydanych w jednym kraju i w dodatku kierujac sie tylko i wylacznie wlasnym gustem.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 10, 2013, 05:21:00 pm »

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 10, 2013, 05:34:21 pm »
Ale to troche pozbawi nas informacji jak komiks krajowy wypada w zestawieniu z wydanymi u nas przedrukami zagranicznymi

Nie pozbawi, bo przecież temat z top wszystkich komiksów nadal istnieje.

Offline Dembol_

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 10, 2013, 08:37:12 pm »
1. Powrót Mrocznego Rycerza
2. Habibi
3. All Star Superman
4. Blueberry
5. Pluto 6
6. Klan Poe
7. Zabójczy Żart
8. Profesor Bell 2
9. Ikigami 6
10. Long John 3

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 10, 2013, 09:53:19 pm »
6. Klan Poe

A co to?  Przyznam, że pierwszy raz o tym słyszę. Jakaś 500-stronicówka z JPF o rodzeństwu zamienionym w wampiry, tyle wyczytałem. Jest to bardziej młodzieżowe, czy jak to wygląda?:) Mógłbyś przybliżyć ten album?

Offline helsing

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 10, 2013, 10:07:41 pm »
日本語の勉強をしながら。。。
日本語能力試験三級を合格した!!! :D
"Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem." Mark Twain

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 10, 2013, 10:21:08 pm »
Jestem skłonny bardziej zaufać liście kogoś, kto zagłosował na 10 zagranicznych, niż 10 polskich. Już tłumaczę dlaczego.
Polskie komiksy to albumy tylko z jednego kraju, wydane najczęściej po raz pierwszy w 2012 roku.
Zagraniczne komiksy, które wydano u nas w ubiegłym roku, to komiksy z całego świata, które bardzo często są najlepszymi rzeczami, jakie wydawcy znaleźli do wydania na caaałym świecie i to wydane nie tylko w jednym roku, a kiedykolwiek. Oczywistą sprawą jest, że łatwiej znaleźć coś dobrego w komiksach z całego świata, wyselekcjonowanych przez wydawców i wydanych najlepszych z najlepszych, niż w komiksach z jednego kraju, wydanych w jednym roku.

de gustibus non est disputandum.

Jestem fanem komiksu polskiego, ale czytam większość komiksów która wychodzi w Polsce. I tak w ogólnym rozrachunku wolę komiks polski. Nie interesuje mnie ilość nagród jaki komiks dostał etc.

Parafrazując - co mnie interesuje, że "Titanic" dostał 11 Oskarów (co czyni go Oskarowym rekordzistą) skoro i tak uważam go za badziewny film.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2013, 10:29:30 pm wysłana przez Ystad »
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline vision2001

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 10, 2013, 11:12:28 pm »
Krakers #38
Battle Royal
Krakers #40
Kajtek i Koko w kosmosie
Lucky Luke - Rywale z Painful Gulch, Góry Czarne, Daltonowie i zamieć
Wolverine - Wróg publiczny, tom 2
Amerykański wampir 2
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - 2 - Astonishing X-Men
All-Star Superman
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - 1 - Spider-Man
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 11, 2013, 12:30:23 pm »
de gustibus non est disputandum.

Jestem fanem komiksu polskiego, ale czytam większość komiksów która wychodzi w Polsce. I tak w ogólnym rozrachunku wolę komiks polski. Nie interesuje mnie ilość nagród jaki komiks dostał etc.

Parafrazując - co mnie interesuje, że "Titanic" dostał 11 Oskarów (co czyni go Oskarowym rekordzistą) skoro i tak uważam go za badziewny film.


Ale odpłynąłeś z tymi nagrodami.  :smile:  Gdzie ja o nich pisałem?  :smile:  To jest top lista komiksów, które najbardziej nam się podobały, a nie konkurs który komiks zgarnął więcej nagród.


Znaczy Ty po prostu wolisz polski komiks w sensie, że go faworyzujesz?
Czyli to już nie sprawa gustu, bo aby chodziło o gust, to polskie komiksy musiałyby różnić się od zagranicznych, a na moje oko nie ma absolutnie żadnej różnicy.


Gdyby wziąć 5 komiksów zagranicznych i 5 polskich i powiedzieć Ci, że te pierwsze są polskie, a drugie zagraniczne, to nadal wybrałbyś te same? Po zamianie nadal rozpoznałbyś, które są polskie?  :smile:


Bo ja wybrałbym najlepsze z obu stert, nie patrząc na to, który polski, a który zagraniczny.

Offline turucorp

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 11, 2013, 12:46:11 pm »
musiałyby różnić się od zagranicznych, a na moje oko nie ma absolutnie żadnej różnicy.

naprawde chcesz analize i zestawienie roznic?
bo nie tutaj, ale w razie potrzeby sluze pomoca  :roll:

Offline peta18

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 11, 2013, 03:19:44 pm »
A co to?  Przyznam, że pierwszy raz o tym słyszę. Jakaś 500-stronicówka z JPF o rodzeństwu zamienionym w wampiry, tyle wyczytałem. Jest to bardziej młodzieżowe, czy jak to wygląda? :smile: Mógłbyś przybliżyć ten album?
Napisalem kilka zdan na temat tego komiksu w tym watku - http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,34639.msg1205630.html#new.
Dodatkowo wspomne, ze czytam wlasnie drugi tom i jest dobrze, zdecydowanie w moim odczuciu lepiej, niz w tej czesci tomu pierwszego, ktora mi nie przypadla do gustu :) i to koniec offtopicu :)
Buk, Hodor i Dziczyzna

 

anything