Autor Wątek: Komiks Roku 2012  (Przeczytany 45497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Belzebiusz

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 09, 2013, 04:15:42 pm »
Mam pytanie do micy, Jastrzębia i mazola: jaka jest Wasza motywacja umieszczenia na liście tylko i wyłącznie polskich komiksów?
Nie czytaliście innych?
Naprawdę uważacie że takie Habibi czy Zagubione dziewczęta nie zasługują na miejsce w zestawieniu na komiks roku 2012?
Czy po prostu przemawia przez Was (moim zdaniem dziwnie rozumiany) patriotyzm?
A może to kółko wzajemnej adoracji?
Pytam poważnie gdyż dla mnie taki ranking to wyraźny sygnał co przegapiłem i muszę jak najszybciej nadrobić a Wasze listy wygladają naprawdę dziwnie w porównaniu z resztą osób. Gdyby to była lista pt: "Polski Komiks Roku 2012" to rozumiem ale przecież tak nie jest (swoją drogą może warto stworzyć taki osobny ranking).
Nie chce mi się pisać...

Offline głowonuk

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 09, 2013, 04:51:36 pm »


1. "Przygody na bezludnej wyspie" - Maciej Sieńczyk
2. "Flupje i Gagarin" - mica
3. "Opowieść o tym jak księżniczka witemberska bez posagu została Matką Carów Rosji..." - Agnieszka Muchla, Tina Siuda, Mikołaj Tkacz
4. "Pan Dziejek i przyjaciel jego kozy" - Mikołaj Tkacz
5. "NeST" - Marek Turek
6. "Nikifor. Krynica oczami Nikifora" - Daniel Gutowski, Dominik Szcześniak
7. "Ciemna strona księżyca" - Olga Wróbel
8. "Bi Bułka t. 3 - Bi Bułka i Profesor Sztuka" - Rafał "Otoczak" Tomczak
9. "Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012" - Jan Koza
10. "Yorgi t. 1 - Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa" - Dariusz Rzontkowski, Jerzy Ozga


Belzebiuszu, radzę kierować się słusznym założeniem i, w wypadku stwierdzenia takowych, nadrabiać zaległości. Również polskie.
Pozdrawiam

częstochowa
rzadkochowa
czały czas manawierzchu

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 09, 2013, 08:25:11 pm »
Czy po prostu przemawia przez Was (moim zdaniem dziwnie rozumiany) patriotyzm?
A może to kółko wzajemnej adoracji?

U Jastrzębia masz przykład patriotyzmu. Wybrał najlepsze polskie komiksy jakie czytał. W sumie wartościowa lista, choć nie wiem dlaczego nie robimy osobnego konkursu na komiks polski...w sumie można by...
W przypadku trzech innych użytkowników, to typowe głosowanie na siebie i na kumpla.
mica - przed zagłosowaniem na swój komiks ponad dwa lata bez postu na forum (być może sprowokowany przez listę N.N.), mazol - przed zagłosowaniem na kumpla 4,5 roku bez postu na forum. Ja bym nawet IP sprawdził na miejscu moderatorów, czy przypadkiem nie z tego samego kompa wysłane.
Ale nic z tym nie zrobisz, bo to zabawa i przecież każdy ma prawo zagłosować:-) Można zignorować. A w podliczeniu wyników wspomniane komiksy i tak daleko nie zajdą.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 09, 2013, 09:04:15 pm »
Temat brzmi "Komiks roku 2012" - w domyśle mamy: komiks wydany w Polsce w tym roku.
Zwracam uwagę na to, że:
a) Na liście znajdują się - między innymi - komiksy, które nie powstały w roku 2012, ale wcześniej
b) na liście znajdują się - między innymi - wznowienia komiksów, które były wydawane w Polsce przed 2012 rokiem.
Mimo to nikogo to do tej pory nie raziło.

Osobno zwracam uwagę na to, że stworzenie osobnej listy dla polskich komiksów sugerowałoby, że polskie komiks to jakieś utwory szczególnej troski, a to nieprawda.Uważam, że ogromną rację miał głowonuk, kiedy radził nadrabiać zaległości w dziedzinie znajomości polskich komiksów.

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 09, 2013, 09:18:44 pm »
Nie wiem, każdy robi jak chce. Ja nigdy nie zastanawiam się nad tym, czy polski, czy zagraniczny. Kupuję to, co mnie interesuje.


W mojej opinii właśnie listy głosujących tylko na polskie komiksy na top liście wszystkich komiksów sugerują, że trzeba je traktować ze specjalną troską. Ktoś może je odebrać jak prośbę "doceńcie nas".
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2013, 09:27:28 pm wysłana przez Death »

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 09, 2013, 10:33:54 pm »
W mojej opinii właśnie listy głosujących tylko na polskie komiksy na top liście wszystkich komiksów sugerują, że trzeba je traktować ze specjalną troską. Ktoś może je odebrać jak prośbę "doceńcie nas".
Touche!

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 09, 2013, 10:45:27 pm »
W mojej opinii właśnie listy głosujących tylko na polskie komiksy na top liście wszystkich komiksów sugerują, że trzeba je traktować ze specjalną troską. Ktoś może je odebrać jak prośbę "doceńcie nas".

to samo stwierdzenie ma się do tych którzy głosują wyłącznie na zagraniczne komiksy? Jest też kilku takich. Komiksy zagraniczne też należy traktować ze specjalną troską? Wszak to też może ktoś odebrać jako "doceńcie ich".

Ludzie. Jak chcecie polować na czarownice to sobie polujcie. Ale proszę bez przesady.

EDIT:/ ja micę i mazola znam z imienia i nazwiska, ale może faktycznie trzeba sprawdzić IP. Przecież to głosowanie to jak igrzyska olimpijskie. Wszystkim zależy tu na wygranej. Dlatego ja np zamierzam głosować na to co wyd... a nie sorry, zapomniałem. Nie zamierzam uczestniczyć w tym głosowaniu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2013, 10:48:31 pm wysłana przez Ystad »
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline turucorp

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 09, 2013, 10:48:29 pm »
W mojej opinii właśnie listy głosujących tylko na polskie komiksy na top liście wszystkich komiksów sugerują, że trzeba je traktować ze specjalną troską. Ktoś może je odebrać jak prośbę "doceńcie nas".

to dziala w dwie strony, rownie dobrze mozesz zasugerowac, ze ktos glosujacy tylko na zagraniczne (lub "laskawie dodajacy" cos z krajowej klasyki), ma w glebokim powazaniu to co u nas aktualnie wychodzi.
Wolny kraj, otwarta forma doboru komiksow, wspis Belzebiusza chamski i na granicy naruszenia zasad tego forum (nie komentujemy tutaj cudzych wyborow).

Offline Death

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 09, 2013, 10:55:37 pm »
Zgadzam się. To działa w dwie strony. Są ludzie, którzy deprecjonują wartość polskiego komiksu, tylko dlatego, że jest polski.


Olewają nierzadko rzeczy znakomite, tylko dlatego, że są polskie. Ba, nigdy nie dowiedzą się, że są dobre, bo ich nie czytają. Ale lubią napisać, że polski komiks jest słaby.

Offline turucorp

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 09, 2013, 11:18:31 pm »
Olewają nierzadko rzeczy znakomite, tylko dlatego, że są polskie. Ba, nigdy nie dowiedzą się, że są dobre, bo ich nie czytają. Ale lubią napisać, że polski komiks jest słaby.

Alez niech kazdy czyta co chce, co to za problem?
Po prostu wpis Belzebiusza to jakies jajo, w dodatku z sugestia, ze jak ktos nie zaglosuje na "Habibi" (moim zdaniem zdecydowanie zbyt "obszerny" przerost formy nad trescia) i na "Zagubione dziewczeta" (kompletnie nie odpowiada mi sposob rysowania Melindy Gebbie) to jest buc i sie nie zna.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 09, 2013, 11:44:52 pm »

W mojej opinii właśnie listy głosujących tylko na polskie komiksy na top liście wszystkich komiksów sugerują, że trzeba je traktować ze specjalną troską. Ktoś może je odebrać jak prośbę "doceńcie nas".
Jako twórca nie zamierzam nikogo prosić o to, żeby mnie docieniał, ani tym bardziej o to, żeby mnie traktował ze specjalną troską. Nie napiszę, gdzie mam zatroskanie tego, kto ocenia komiksy na podstawie tego, czy dostały Eisnera (lub chociaż nominację do niego),  bo jestem kulturalny. A ludziom, którzy mi zwrócili uwagę na swoje komiksy - serdecznie dziękuję.
O tym, że wydano u nas Habibi, Zagubione dziewczęta, wznowienia Zabójczego żartu i Powrotu Mrocznego Rycerza oraz różne inne komiksy, wiedziałem już wcześniej, o Flupje i Gagarinie dowiedziałem się tutaj.

Offline Belzebiusz

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 10, 2013, 10:28:15 am »
Nigdzie nie sugerowałem że ktoś kto nie docenia Habibi czy Zagubionych to buc i się nie zna - to były tylko przykłady które ja osobiście cenię wysoko.

Nie oceniam także wyboru użytkowników tylko pytam o ich motywację (zadając pytania pomocnicze :))

Za troskę o nadrabianie zaległości w czytaniu polskich komiksów dziękuję :) Ja, podobnie jak Death (i zapewne większość czytelników) nie kieruję się przy wyborze z jakiego kraju pochodzi dana pozycja. Tak więc mam już za sobą lekturę nowego komiksu Kozy, Sieńczyka czy "Rozmówek..." a w kolejce czekają "NeST", "Wszystko zajęte" czy nowe Rewolucje.

I nie sądzę że stworzenie osobnego rankingu dla komiksów polskich sugeruje że wymaga on specjalnej troski - to może być po prostu dodatkowa forma promocji. Któryś w wydawców zamierza w tym roku wydać pozycję która zgarnęła nagrodę za komiks roku w Portugalii bodajże. Dla mnie jest to wskazówka, że jest to lektura której warto się przyjrzeć (co oczywiście nie przesądza że jest to komiks dobry ani tego że mi się spodoba). Odpowiednia sytuacja może się zdarzyć w przypadku kiedy jakiś polski komiks będzie wydawany poza granicami naszego kraju.
Nie chce mi się pisać...

Offline mica

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 10, 2013, 10:46:42 am »
W przypadku trzech innych użytkowników, to typowe głosowanie na siebie i na kumpla.
mica - przed zagłosowaniem na swój komiks ponad dwa lata bez postu na forum (być może sprowokowany przez listę N.N.),

gdybym nie był fanem komiksów Mikołaja Tkacza, to bym się nigdy z nim nie zakolegował. Sieńczyka i kilku innych z listy nie znam niestety :(

w polskim "komiksowie" pewnie wszyscy się mniej lub bardziej znają chyba. Ystada znam, ale nie zagłosowałem na szkicownik który wydał, Marka Turka ostatnio poznałem (super gośc!) ale nie zagłosowałem na jego komiks. Nie wiem, czego ode mnie wymagacie, żebym zmienił swoją listę na "komiksy które mniej mi się podobały w 2012 roku, ale do trzeciego pokolenia nic mnie nie łączy z autorem"? nie ma aż tak dużo komiksiarzy w Polsce, żeby nikogo nie znac!

sprokowany przez listę N.N. - jak najbardziej, stąd żarcik przy głosowaniu, raczej nie agresywny w przeciwieństwie do twojego postu.

to tak gwoli wyjaśnienia, nie będę z wypiekami na twarzy śledził twojego internetowego dochodzenia. powodzenia przy sprawdzaniu IP.

pamiętajcie, że gust jest rzeczą względną. mnie się też nie podobają komiksy na które niektórzy tu głosują. Wyraziłem swoją opinię przez swój głos.

Offline turucorp

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 10, 2013, 01:12:51 pm »
I nie sądzę że stworzenie osobnego rankingu dla komiksów polskich sugeruje że wymaga on specjalnej troski - to może być po prostu dodatkowa forma promocji. Któryś w wydawców zamierza w tym roku wydać pozycję która zgarnęła nagrodę za komiks roku w Portugalii bodajże. Dla mnie jest to wskazówka, że jest to lektura której warto się przyjrzeć (co oczywiście nie przesądza że jest to komiks dobry ani tego że mi się spodoba). Odpowiednia sytuacja może się zdarzyć w przypadku kiedy jakiś polski komiks będzie wydawany poza granicami naszego kraju.

Po czesci masz racje, bo tak robia np. amerykanie w swoich rankingach, ale z drugiej strony, w tym konkretnym temacie nie ma takiego podzialu, co pozwala zobaczyc, jak rozklada sie zainteresowanie czytelnikow.
Kazdy glosuje jak chce i na co chce.
A ze w ubieglym roku wydano u nas +/- 140 krajowych komiksow (na 450 tytulow ogolem), to nie widze problemu, zeby ktos czytal tylko krajowe komiksy i na tej podstawie glosowal, szczegolnie, ze ma z czego wybrac, nawet w zestawieniu z zagranicznymi "superchruperhitami", na ktore ludzie glosuja na calym swiecie.


Marka Turka ostatnio poznałem (super gośc!)

tylko jak jestem przemeczony i lekko wciety, wyspany i trzezwy jestem wredny jak na tym forum  :roll:

ale nie zagłosowałem na jego komiks.

no to sie zdziwisz jak juz wrzuca moje typy na Poltera  :evil: (bynajmniej nie "po znajomosci'  :badgrin: )

Offline mica

Odp: Komiks Roku 2012
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 10, 2013, 02:03:49 pm »
Ja z "Nest" mam bardzo wstydliwą przygodę po której Szymon Holcman spojrzał na mnie jak na idiotę na emefce  :oops:
I przyznam, że ostatecznie nie przeczytałem. Marne to pewnie usprawiedliwienie, ale przyznam, że trochę mi głupio!

Co do zagranicznych komiksów, Habibi czy Epileptic przeczytałem jeszcze przed 2012 - było świetne, gorączka opadła i nie wiem jak miałbym usprawiedliwic umieszczenie ich na liście przebojów tamtego roku. Stąd ograniczenie się do pozycji polskich. Taka decyzja podjęta z prozaicznych przyczyn.